ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
למה לי אקספלורר עכשיו? 

למה לי אקספלורר עכשיו?

 
 
אורון מזרחי, נטקראפט

האימרה הידועה, "הרוב תמיד טועה", תופסת לא רק במאבקים חברתיים, אלא גם בבחירת הדפדפן שאיתו תגלשו באינטרנט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השאלה שבכותרת מופנית אליכם - משתמשי אינטרנט אקספלורר. אתם, שמתעקשים לגלוש בדפדפן שבנוי בטכנלוגיה שפותחה עוד כאשר ממציא פיירפוקס, בלייק רוס, היה צריך לזייף פתק מההורים בשביל להתחמק משיעור התעמלות. מישהו צריך להגיד את זה: הדפדפן שלכם פשוט לא מבין. לא את האינטרנט בכל אופן. וחבל, כי יש אנשים שרוצים לבנות בשבילכם אתרים מגניבים ומורכבים שהדפדפן הגריאטרי שלכם פשוט לא יסבול.

הפוסט הזה נכתב בתקווה לסייע לשתי מטרות. הראשונה היא לעשות לכם את החיים קלים יותר - לפחות בכל הקשור לגלישה באינטרנט. המטרה השנייה היא לשפר את האינטרנט בישראל באמצעותכם. הרעיון הוא, שככל שאחוז המשתמשים בדפדפנים ”תואמי תקן“ (Standard Compliant) כמו פיירפוקס יגדל, המגמה תכריח את החברות בארץ לבנות את האתרים שלהם בצורה הנכונה, ותאפשר למעצבים ומפתחים לבנות אתרים טובים יותר. מה גם שהודות לתוספים שימושיים רבים, חווית הגלישה בדפדפנים כדוגמת פיירפוקס משאירה את זו המופקת מאינטרנט אקספלורר מאחור.
 

אידאולוגיה - לא מילה גסה

 
תאמינו או לא, גם מאחורי בחירת דפדפן יש אידיאולוגיה שלמה. כיום מתנהלת באינטרנט מלחמה על המשתמשים. הרשת משתנה כל הזמן והופכת יותר ויותר רלוונטית לחיים שלנו. החלון הזה שלכם לאינטרנט הוא נקודה אסטרטגית חשובה ביותר לגופים רבים. בעיקר מסחריים. לדוגמה, עמוד הבית של הדפדפן אינטרנט אקספלורר הפך את MSN לאחד האתרים הפופולריים בעולם.

אינטרנט אקספלורר 7 יצא כתשובה לפופולריות הגוברת של פיירפוקס והיה אמור לבלום את הבריחה מהתוכנה והאתר של מיקרוסופט. לפי שעה, לא נראה שהמשימה צלחה, אך אני מעריך כי קרב הענקים האמיתי יהיה דווקא בין פיירפוקס 3 ל-IE.Next (אקספלורר 8).

בינתיים, כמו בכל מלחמה, יש מנצחים ומפסידים. פיירפוקס אמנם זכה לשבחים רבים מצד המומחים - במיוחד נוכח הביקורות הצוננות על אינטרנט אקספלורר 7, אבל בדבר אחד הוא לא זכה: קונצנזוס.
 

קצת סטטיסטיקה

התפלגות הדפדפנים בבלוג של נטקראפט (צילום: גוגל אנליטיקס)
 התפלגות הדפדפנים בבלוג של נטקראפט (צילום: גוגל אנליטיקס)   
*את הנתונים המוצגים ב“עוגה“ שמשמאל שלפנו ממערכת ”גוגל אנליטיקס“, שמנטרת את הבלוג שלנו באופן קבוע. הנתונים מייצגים את ”התפלגות הדפדפנים“ של מבקרי הבלוג שלנו בתקופה האחרונה. במילים אחרות, זה מראה לנו במה אתם גולשים.

הנתון הבולט (ולא מפתיע) בגרף הוא, כמובן, הדפדפן הנפוץ ביותר - אינטרנט אקספלורר. וזה עוד רק מהבלוג שלנו שמושך בדרך כלל קהל של משתמשים ברמה טכנית גבוהה מהרגיל. הנתונים בשיקלול הגלובלי מצביעים על למעלה מ-80 אחוז משתמשי אינטרנט אקספלורר. עובדה זו ידועה בכל העולם ובעצם מכתיבה לכל תעשיית האינטרנט ”נורמה“ מסויימת, לפיה רוב הסיכויים הם שקהל היעד ישתמש בסוג מסויים של אקספלורר (6 או 7).

זו נורמה לא בריאה, מאחר שמדובר בדפדפנים שאינם תומכי תקנים, כך שמדי פעם בפעם ”שוכחים“ (מסיבות תקציביות כמובן) את המשתמשים בשאר הדפדפנים. התוצאה היא ”התפרקות“ האתר במוזילה, ספארי או אופרה. דוגמה אחת להתנהגות כזו, ניתן לראות בשירות מכירת סרטים שהשיקה רשת וולמארט, ואמור להתחרות באפל. במבט על קוד האתר נראה שהוא נכתב לפני עשור לדפדפן אחד - אקספלורר 6. מצאו את ההבדלים:
 
 
 
מיותר לציין שוולמארט חטפו אש מכל כיוון אפשרי והגדילו לחסום את הגישה לדפדפנים שאינם אקספלורר ולהפריח הבטחות לגבי תמיכה עתידית בשאר הדפדפנים. דוגמה שנייה ומקומית להתנהגות כזו ניתן לראות במיזם המושקע Win-Win מבית ידיעות אחרונות.

דווקא משתמשי פיירפוקס, שנחשבים ל“מאמצים מוקדמים“, המסוגלים להעניק גידול ראשוני בתעבורה הדרוש לאתר, לא נלקחו בחשבון. בפועל - האתר לא מתפקד עם פיירפוקס מבחינת פונקציונלית, תפריט הניווט נעלם באורח מסתורי וישנם כמה מסכים משעשעים כמו מסך הכניסה, שמיועד כנראה לבעלי מסך רחב בלבד.

המתחרים אמנם לא מושלמים אבל בוודאי מציעים חווית גלישה תקינה יותר באתר. לתשומת ליבם של המפעילים.
 

שאלות ותשובות (FAQ)

אז אם אתם נמנים על הקבוצה הכחולה בגרף (משתמשי אינטרנט אקספלורר) אבל רוצים לשנות אווירה בעת הגלישה, הנה כמה תשובות לשאלות נפוצות של משתמשי IE נוקשים שפנו אלי בעבר.

- בשביל מה לעבור דפדפן? מיקרוסופט שיחררה גירסה חדשה של אינטרנט אקספלורר. הוא לא מספיק טוב?

אז זהו שלא. בפעם הראשונה בהיסטוריה, אנשי מיקרוסופט ישבו עם האנשים שאחראים על תקנים ברשת והתוצאה היתה שהמנוע הישן לא הוחלף, אלא עבר שיפוץ כללי בו החלקים הפגומים תוקנו. ה“פח“ מבחוץ נצבע מחדש ובסופו של דבר באגים ישנים הוחלפו בבאגים חדשים. הבדיחה הוותיקה ”זה לא באג - זה פיצ‘ר“ כבר מזמן לא מעלה חיוך על שפתינו. הנה רשימה קצרה וחלקית של הבאגים החדשים שאנחנו נאלצים להתמודד איתם.

- אינטרנט אקספלורר דווקא מציג אתרים לא רע

כמעצבים, האחריות שלנו היא ליצור אתרים שנראים טוב בשילוש הקדוש (אקספלורר 6 ,פיירפוקס ולאחרונה אינטרנט אקספלורר 7) כך שאתם לא אמורים לראות הבדלים. אבל כאן הנקודה החשובה: מאחורי הקלעים אנחנו עושים שמיניות באוויר כדי שהדפדפן הגריאטרי אינטרנט אקספלורר 6 יבין קוד מורכב. למרבה הצער, לא פעם אנחנו נאלצים להתפשר בגללו.

מה שרוב האנשים לא מבינים זה שלכל דפדפן ”מנוע“ משלו. וכמו במכוניות, גם כאן יש טובים יותר וגרועים מאוד. רק שהפעם, הגרוע ביותר הוא הנפוץ ביותר - ומי שמפסיד זה המשתמש הסופי. כן, אתם.

- אם הוא כל כך גרוע, איך הוא עדיין בשימוש נרחב?

פשוט כי הוא שם. או לפחות כי הוא היה שם כשהתקנתם את מערכת ההפעלה. היתרון של מיקרוסופט עם מערכת ההפעלה לא מעיד דבר לגבי איכות המוצר ואפשר להוכיח זאת בקלות באמצעות מבחן שנקרא מבחן האסיד, שכולל עמוד שמטרתו לבחון את יכולת הדפדפן. במידה ומנוע הדפדפן מתוחכם מספיק על מנת ”לענות נכונה“ על שאלה מסויימת - הוא יציג במקומה חתיכת פאזל שאמורה להרכיב בסופו של דבר פרצוף סמיילי. ככל שהמנוע מתוחכם יותר התמונה הסופית תיראה טוב יותר. הנה דוגמה:
 
 
ואכן, תמונה שווה אלף מילים. אם הגדרה של דפדפן היא ”חבילת תוכנה המאפשרת לקרוא ולתקשר עם דפי אינטרנט בפורמטי רשת“, אזי מבחן האסיד מוכיח שאינטרנט אקספלורר לא באמת עונה להגדרה של דפדפן. השם ”זייפן אינטרנט“ עשוי להתאים לו יותר.

חישבו על זה בפעם הבאה שבה תלחצו על ה-e הכחול במטרה לגלוש באינטרנט.
 
______________________________________________________________
אורון מזרחי הוא מעצב ווב ו-XHTML Guru בחברת נטקראפט, המתמחה בפתרונות שימושיות, עיצוב וטכנולוגיה באינטרנט. הכתבה פורסמה במקור בבלוג Netcraft Bytes.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by