ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
העולם שייך לאינטרנטים 

העולם שייך לאינטרנטים

 
 
תומר ליכטש

ליכטש מגלה מה קורה ברחוב ארלוזורוב, מסביר על הדמיון בין פטיפון לווידאו, מתעכב על המיתולוגיה של הצ'ט וקובע מה הסיבה האמיתית שבגללה המציאו את האינטרנט. אה, וד"ש לרענן שקד. לוֹל

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הערה דחופה

ברחוב ארלוזורוב בתל אביב יש פינה קבועה שבה מישהו זורק חומרה. מדובר בצגים, מחשבים שלמים, כלי חשמל ואמצעים אחרים. זה לא המקום היחיד, אבל מהצד נראה שזה מקום קבוע. בכלל חומרה זרוקה ברחוב היא מחזה מרהיב ואפוקליפטי שמעורר תחושה עתידנית, כאילו המאה היא כבר המאה ה-23. אנשים מרשים לעצמם לזרוק צגים לרחוב. איזה עולם.
 

וידאו, פטיפון

 
איזה יום רן בא והביא את "בלייד ראנר". ראינו את הפתיחה בקלטת וידאו שהוקלטה מזמן, בימים חד ערוציים. איכות ההקלטה הגרועה בלטה מאוד. אנחנו, שרואים בדי-וי-די, ב-mpegים, בקוויקטיימים הכי משוכללים, פתאום שומעים במונו, התמונה מרצדת, ויש צבעים מוזרים במקומות לא ברורים. ירוקים, נקודות אדומות. הקלטה איומה של קליטה איומה. אבל נרגענו. צפינו בקלטת וכאילו האזנו לתקליט. מכשיר הווידאו דומה לפטיפון. הקלטות לתקליטים. השריטות, היושן, ההילה של ההקלטה על הסרט המגנטי הופכים את הצפיה לאירוע שהוא יותר מבידור, שמשלב בתוכו גם את מימד הזמן. אומרים שמוזיקה וריחות מסוגלים להחזיר זכרונות בשבריר רגע. שריחות שהרחנו לפני עשרים שלושים שנה עדיין טריים אצלנו בזיכרון. אני חושב שלטכנולוגיה ישנה יש את אותו הכוח.

ועכשיו: לנושא המרכזי

בימים ההם הייתי חיית צ'טים. חייתי ב-IRC, רשת הצ'טים הישנה. מה לא שיחקתי; הכל. את כל הדמויות. לאט לאט למדתי להביע רגשות באמצעות טקסט, אמוטיקונים, חיוכונים, משפטי-קביעה ("x מכה ב-y בדג טראוט", משפט הבעה קלאסי ב-IRC), ולהסתובב בין חלונות שונים. צחקתי, הצחקתי וניסיתי לשוחח נאו-נאצים ולקלל אותם. כי היה אפשר.
 
 

(1) אה כן, בשביל זה המציאו את האינטרנט

 
בשביל זה, חשבתי אז, המציאו את האינטרנט. מאז כמובן המציאו כל יום מחדש, והצ'ט, לפחות מבחינתי, נשאר מאחור, בתור ז'אנר ישן ולא אפקטיבי במיוחד, מוצף באנשים איומים שהגיעו מאוחר והחליטו משום מה להשאר. האנשים הטובים חזרו לשולייהם, והעולם ההוא נכחד. אבל כאמור, מדי יום ממציאים לנו אינטרנט, וכך ממציא האתר ff0000.com מחדש את הצ'ט. למעשה, התחושה הכללית אצלי כרגע היא שהמציאו את האינטרנט בדיוק בשביל זה. אתם קולטים? צ'ט!

(2) הסוס הכי טוב בעולם

קל לתפוש מה קורה באתר הזה, אבל קשה מאוד לתאר. את הלינק יש לכם, כך שניגש למשימת התיאור. ובכן, תארו לעצמכם - כל זה באמת קורה: שתי נשים בשמלות ויקטריאניות עומדות באמצע שממה אפלה. גבר עם מגבעת ושקי כסף אומר שהוא מחפש מישהו להרוג, ושני גברים זהים בחליפות פסים זהות מתקוטטים ביניהם על בחורה שהפכה לסמוראי שמן עם חרב גדולה. פתאום חולפים בתעופה שני גברים ואישה ומיד לאחר מכן, בכיוון השני, חוצים את המסך עדר של יצורי ענק מוזרים ששועטים מימין לשמאל, ואחריהם נכנס לטווח הראייה סוס ענק שאומר: אני הסוס הכי טוב בעולם. זה קורה. באמת.
 
 

(3) שלום עולם

 
ב-ff0000.com בנו עולם כזה, וכל זה באמת קורה. מדובר בצ'ט גראפי מסוג שעדיין לא נכנס לשימוש פופולרי, כלומר עדיין מחזיק באיזו איכות גיקית נדירה שכבר כמעט נעלמה מהרשת. בקיצור: תמצאו שם את האנשים המשוגעים. כל גולש מקבל דמות אוואטר, כלומר תמונה קטנה שמייצגת אותו בעולם, שהוא הצ'ט. אתם יכולים לקבל דמות של שוטר, איש עם שקי כסף, מהמר משוגע בחליפת פסים, גברות מפוארות יותר או דווקא צנועות וחסודות, ובדרך נסתרת (ומוזרה) אפשר גם לקבל דמויות של חיות סוריאליסטיות, סמוראים שמנים, ואולי אפשר אפילו להיות שם סוס.

עם הדמויות האלה אתם משוטטים שם, בעולם הזה - מישור ארוך ואפלולי עשוי פלאש, משוטטים קדימה, אחורה, עפים לשמים (אם אתם רוצים), מכוונים את הדמות שלכם - את עצמכם - באמצעות החיצים במקלדת, או עם העכבר. בדרך, פוגשים אנשים. ופה מתחיל העניין. אתם נעצרים, מקלידים משהו, ומתוך הדמות שלכם עולה בועת דיבור קטנה, כמו בקומיקס, שאומרת למי שרואה אתכם שלום. אנשים יבחרו לדבר איתכם או לא לדבר איתכם. בכל אופן השיחה מתרחשת כך.
 

(4) מכות וריקודים

 
הייחודיות של השיחה הזו היא שאין פה, בעצם, חדרים פרטיים. אין פה שיחה בין אדם לאדם, או בין אדם לקבוצה, אלא ממש אפשר לראות בנאדם מדבר בעולם. אם רוצים לשוחח בשקט צריך לפרוש ביחד למקום שקט יותר, באחד הצדדים הפחות עמוסים של היער. כלומר ממש לקום וללכת משם. להתחבא. ואחרים יכולים לעקוב אחריכם. יכולים להתערב. להתחיל עם בת השיחה שלכם. לגנוב לכם את אהובתכם המקוונת. אל דאגה, אתם יכולים להכות אותם. הם יכולים להכות אתכם בחזרה. וכשכל זה מסתיים, אגב, אפשר ללחוץ על הכפתור Home - ואז רוקדים. במובן מאוד ברור, המכות והריקודים האמוטיקונים של הצ'ט הזה. תנועות. לא סימנים. לא פרצופים, אלא סדרות של תנועות.
 

(5) סלון של פסיכים

מה זה המקום הזה? מישור עם שמיים בסגנון של סלונים מהמאה ה-19. הבגדים, סגנון הציור, האפלוליות. הכל מחזיר אחורה, ובונה אווירה של סלון של פסיכים. ומה, בעצם, מתאר את האינטרנט טוב יותר מהדבר הזה בדיוק: סלון של פסיכים.

(6) ניסו להרוג וביקשו סליחה

האווירה הסוריאליסטית של הצ'ט הזה מבריקה. פגשתי שם אדם שרדף אחרי סוס וצרח "אני פה כדי לאכול את הסוס הזה", פגשתי מעצב גרפי שעובד ב"סנאפל", שלבש מדי שוטר, פגשתי אנשים אלימים שהלכו מכות והתנצלו, כיניתי את עצמי "KILL ME", ובדקתי איך אנשים מגיבים. למרבה הפלא הם ניסו להרוג אותי. כתבתי להם: "HELP ME", והם ביקשו סליחה. לבסוף פגשתי שם את אהובתי האמיתית, הלכנו קצת מכות ובסוף רקדנו קצת.

נעילה בעניין אחר

בטור האחרון של רענן שקד (ידיעות אחרונות) הוא מתייחס באיזה לעג לא ברור למה שהוא מכנה "האנשים האינטרנטיים". אם אתם קוראים את הטור הזה - הכוונה כנראה אליכם. הוא צוחק: "אנשים אינטרנטיים היו שם קודם. אנשים אינטרנטיים כבר הורידו את זה, העבירו את זה ואמרו שזה סתם גרוע הרבה לפני שאני ואתה בכלל לא שמענו על זה". אני אוהב את ה"אני ואתה", איך הוא מגניב פנימה את ההבדלה בינו ובין נושא המשפט - האנשים האינטרנטיים. טריק חמוד.
 
בכל אופן, הוא כותב קטע בסגנון "המילון קצר ל" על משפטי מפתח של האנשים שהם, כלשונו, אינטרנטיים. מילון מציג כל מיני משפטים כמו "צירפתי תגיות, נושא כללי ושעה שבה נוצר לכל פוסט שלי -2002 ועד היום", או ווב 2.0 יצא מכל החורים", וגם: "הורדתי את כל העונה הראשונה". ההסברים על מה שהמשפטים האלה "באמת אומרים" הם בדיחות קטנות על חשבון האנשים האינטרנטיים, וזה באמת עלאכיפאק. כי הלשון הזו, ה"אינטרנטית" באמת נמאסת מהר, אם כי היא דואגת להחליף את עצמה מדי פעם.

מה שכן מוזר הוא שרוב הבדיחות מבוססות על ההנחה שאנשים גרועים ביחסים בינאישיים, איומים בזוגיות, חסרי חיים באופן כללי, בודדים, מעט טפשים, אולי אוטיסטים, ובגדול - לא יודעים לחיות. מוזר, עד כמה שהאינטרנט על הקצב ההיסטרי שלה מסוגלת לאיים על אורח חיים חסר רשת, ומעניין לראות איך "האמת הרשמית", כלומר מה שמצחיק וקונצנזוס, עדיין תופש את מה שמשוכלל וחדש בתור היסטריה לאומית.

את סוף הטור, אגב, חותם המייל של שקד. ונאמר חה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by