ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשב נייד Toshiba U200 

מחשב נייד Toshiba U200

 
 
רן יניב הרטשטיין

קל משקל ועתיר ביצועים, האם הנייד של טושיבה עומד בציפיות? סקירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ה-U200 של טושיבה (צילום: יח"צ)
 ה-U200 של טושיבה (צילום: יח"צ)   
ה-U200 של Toshiba הוא מחשב נייד קטן וקל - הוא שוקל כ-1.9 ק"ג עם מסך רחב בגודל 12.1 אינץ'. הוא רחוק אמנם מלהיות המחשב הקל ביותר שבדקנו, אבל הוא מציע שילוב מצויין בין ניידות לביצועים. בעוד שטושיבה מייעדת אותו כמחשב זול למשתמשים ביתיים, בארץ הוא נמכר כמחשב עסקי, והוא אמנם לא יקר מאוד, אבל גם בכלל לא זול. בסופו של דבר, למרות הביצועים הטובים והמארז האסתטי, הפיצ'רים הבסיסיים של ה-U200 והמקלדת הגרועה שלו הופכים אותו למחשב בינוני בלבד.

יתרונות: ביצועים טובים יחסית למשקל. עיצוב סולידי. סוללה טובה.

חסרונות: מקלדת גרועה. מפרט מיושן. קצת יקר. משטח עקיבה קטן ולא נוח.

מחיר נמוך בעת פרסום הכתבה: כ-8,000 ש"ח.

ציון: 7

עמוד המוצר באתר היצרן.
 

עיצוב ותפעול

 
ה-U200 צבוע בשחור, אפור וכסף, ועוביו 3.5 ס"מ. למרות שהוא לא מיועד ללקוחות עסקיים, הצבעים המשעממים והעיצוב המינימליסטי משווים לו מראה סולידי. הוא שוקל כ-1.9 ק"ג - ללא ספק משקל נמוך עבור מחשב נייד, אבל לא מרשים מאוד כשלוקחים בחשבון מחשבים כמו ה-D620 של Dell, ששוקל רק כ-150 גרם יותר אבל כולל מסך 14.1 אינץ' ומפרט מתקדם בהרבה.

המקלדת של ה-U200 היא מהגרועות ביותר שיצא לנו להשתמש בהן. זה לא בגלל שהמקשים רכים מדי, למרות שבהחלט לא היה מזיק להם להיות קצת יותר מסיביים. זה גם לא בגלל שכמה מהם קטנים מדי, למרות שמקשים רבים באמת היו יכולים להיות גדולים יותר. זה פשוט בגלל סידור המקשים האקראי כמעט - שלא דומה לשום מקלדת אחרת שהשתמשנו בה, ובלי שום סיבה טובה.

למשל, במקום מקש ה-Ctrl הימני, אחד השימושיים ביותר במקלדת, נמצא מקש Insert - אחד המקשים המזיקים והמעצבנים ביותר. ה-Ctrl הימני לא הועבר למקום אחר - במקלדת יש רק מקש Ctrl אחד. כך, גם הכפתור Win (עם הסמל של חלונות), שמלבד שימושו המקובל לפתיחת תפריט ההתחל תומך גם במספר קיצורי מקלדת שימושיים, נדחק לפינה הימנית העליונה של המקלדת ליד מקשי ה-Function, ובמקומו הרגיל ליד מקש הרווח נמצא המקש נקודה-פסיק (;).

המקלדת עצמה ממוצעת בכל מובן אחר, אבל סידור המקשים העוין הופך את השימוש במחשב למתסכל, ואף תקופת הסתגלות לא תפתור את הבעיה הזו.

לשליטה בסמן העכבר, ה-U200 מציע רק משטח עקיבה קטן מאוד ולא נוח לשימוש, שמתאפיין במראה גנרי וזול ופוגע באסתטיקה הכללית שלו. אנחנו מאוד אוהבים מחשבים שכוללים גם את הג'ויסטיק הקטן במרכז המקלדת, כדי לאפשר מפלט ממשטח העקיבה המסתכל והמגביל.
 
 
ה-U200 מציע שלושה חיבורי USB, שניים מימין ועוד אחד בצד שמאל, וכן חיבור FireWire 400 עם ארבע פינים (לחיבור מצלמות וידאו). חיבור האוזניות והמיקרופון נמצא בחזית המחשב בפינה הימנית, וכשמשהו מחובר אליו הוא מפריע להניח את הידיים על המקלדת.

לפי טושיבה, ה-U200 אמור להיות עמיד במיוחד, הודות למארז סגסוגת-מגנזיום ומיגון פנימי הכולל כיסי אוויר וריפוד גומי. יש לקוות שאמצעי ההגנה הפנימיים עושים עבודה טובה בשמירה על רכיבים רגישים כמו הכונן הקשיח, כי הפעלת לחץ מתון במספר נקודות אסטרטגיות מעבירה את התחושה שהמארז עשוי דווקא מפלסטיק דק ורך ולא ממתכת יקרה.

עם זאת, ציפוי ההגנה מפני שריטות יעיל למדי, אפילו כשזורקים את המחשב בתוך התיק ביחד עם מחזיק המפתחות. המקלדת של ה-U200 עמידה בפני שפיכת נוזלים, והיא מונעת זליגה שלהם לתוך הרכיבים הפנימיים.
 
 

ביצועים

(צילום: יח"צ)
 (צילום: יח"צ)   
ה-U200 כולל מעבד Core 2 Duo T5600 במהירות 1.83GHz, והדגם שבדקנו הגיע עם זיכרון בנפח 1GB, מאיץ מסך 945GM של אינטל, מובנה בלוח האם, וכונן קשיח בנפח 80GB. אנחנו קיבלנו את המחשב עם ויסטה Business (למרות שהסדרה מיועדת בעיקר למשתמשים ביתיים) והוא התמודד איתה בכבוד כמעט בלי להזיע - אפילו עם האפקטים התלת מימדיים של Aero.

המסך של ה-U200 פועל ברזולוציה של 1280x800 פיקסלים, עם גימור מבריק שגורם להשתקפויות כמעט בכל תנאי תאורה, ומתסכל לפחות כמו המקלדת. הגימור אמנם משפר באופן משמעותי את יחס הניגודיות של המסך והוא מפיק גוונים שחורים עמוקים ומדויקים, אבל רק בתנאי שאין שום השתקפות שמסתירה אותם.

המאוורר שלו פועל כמעט כל הזמן, אבל הוא שקט יחסית ובסביבת עבודה ממוצעת אינו מורגש כלל. הוא שומר ביעילות על טמפרטורה נמוכה של בסיס המחשב, ואפילו אחרי עבודה ממושכת על הברכיים, לא הרגשנו שהוא מתחמם יתר על המידה.

מסוללת שישה התאים של ה-U200 הצלחנו לסחוט כמעט שלוש שעות עבודה עם חיבור הרשת האלחוטי - נתון לא רע בהתחשב בביצועים הגבוהים של המחשב. עם זאת, אין אפשרות לרכוש סוללה מורחבת לדגם זה.

אפשרויות ההרחבה שלו כוללות מעבד Core 2 Duo T7200 במהירות 2.0GHz, זיכרון בנפח 2GB וכונן קשיח בנפח 160GB.
 

פיצ'רים ותכונות

קורא כרטיס הזיכרון המובנה במחשב מהווה תוספת שימושית, אם כי הוא היה איטי יותר מהמצופה. ריקון תמונות מכרטיס SanDisk Ultra II Plus בנפח 1GB ארך כשתיים וחצי דקות עם קורא הכרטיסים, לעומת פחות משתי דקות עם חיבור ה-USB המובנה בכרטיס.

ליד קורא הכרטיסים נמצא בקר עוצמת קול בצורת חוגה קטנה, שמתפקד גם ככפתור Mute כשלוחצים אותו פנימה. החוגה שקועה מדי בתוך המארז, ונדרשות אצבעות רגישות ודקות כדי לתפעל אותה.

מצידו השני של קורא הכרטיסים נמצא מתג לכיבוי החיבורים האלחוטיים - תוספת שימושית במיוחד שמאפשרת להאריך את חיי הסוללה כשאין צורך בחיבור אלחוטי, וכן לעבוד בביטחה עם המחשב במטוס.
 
 
שורת כפתורי מדיה נמצאת מעל המקלדת, וכוללת ארבעה כפתורים לשליטה בנגינת מוסיקה וסרטים, ושני כפתורים שמפעילים את נגן המדיה והדפדפן. כפתורי מדיה מהווים תוספת שימושית למשתמשים ביתיים ועסקיים כאחד, אבל הכפתורים של ה-U200 רכים במיוחד ולא מספקים תחושת לחיצה הולמת.

ב-U200, שאמור להיות מחשב זול, חסרים כמה פיצ'רים שימושיים שנמצאים כבר בהרבה מחשבים אחרים. הוא לא מציע למשל תמיכה פנימית בתקשורת סלולרית, ואינו תומך בטיוטת תקן האלחוט המהיר 802.11n. חריץ ה-PC-Card שלו מהיר דיו בשביל כרטיס סלולר, אבל איטי יותר מחריץ ExpressCard.

עם זאת, את ה-U200 אפשר לקבל עם Bluetooth 2.0+EDR.

ספק הכוח של המחשב הוא מז'אנר הלבנה, המקובל כל כך בקרב יצרניות של ניידים לחלונות, והוא גדול ומסורבל. ספק כוח מגושם כזה מהווה חסרון משמעותי כשמדובר במחשב נייד שתכונותיו הבולטות ביותר הן משקלו הנמוך ומימדיו הקטנים.

מלבד כריות האוויר ושאר אמצעי ההגנה של ה-U200, ישנו גם חיישן תנועה שמכבה את הכונן הקשיח כדי למנוע אובדן נתונים במקרה של נפילה. מנהל ההתקן של החיישן כולל תצוגה תלת מימדית משעשעת של מצב המחשב, שמשתנה בהתאם לכיוון המחשב ביחס לקרקע.
 

לינוקס

בדקנו את ה-U200 עם אובונטו 7.04, וההתקנה היתה חלקה. כמו בכל מחשב כמעט, אובונטו לא זיהתה כהלכה את הרזולוציה של המסך. אבל בניגוד למחשבים אחרים, התקנת החבילה 915resolution לא פתרה את הבעיה, ובסופו של דבר לא הצלחנו לתקן את הרזולוציה.

חלק מההתקנים זוהו כהלכה ופעלו מיד עם הפעלת ה-Live CD. כרטיס הקול פעל, ומצב הסוללה זוהה כהלכה. מנהל ההתקנים המוגבלים זיהה את כרטיס הרשת האלחוטי ומצא עבורו מנהל התקן מתאים, וגם הוא פעל ללא תקלות. גם כפתורי המדיה פעלו מיד וללא תקלה.
 
 
אובונטו ידעה להגיב בהתאם כשסגרנו את המסך, אבל אחרי העברת המחשב למצב שינה (Suspend, כיבוי מרבית הרכיבים ושמירת מצב המחשב בזיכרון RAM) לא הצלחנו להדליק אותו שוב. רק מצב השינה העמוקה (Hibernate, שמירת מצב המחשב בכונן הקשיח וכיבוי מלא של המחשב) פעל כהלכה, אבל מצב זה כרוך בהמתנה ארוכה בהרבה להפעלה מחדש של המחשב.

את חיבור המסך החיצוני לא הצלחנו להפעיל כהלכה. אם מחובר למחשב מסך חיצוני בזמן האתחול, הוא ישתמש בו בלבד מבלי אפשרות לחזור למסך הרגיל. אם מחברים את המסך החיצוני בזמן שהמחשב כבר פועל, אי אפשר להשתמש בו כלל. אם תכננתם להשתמש במחשב למצגות, מדובר בבעיה של ממש.
 

תוכנות מצורפות

ה-U200 מגיע עם חבילת תוכנות בסיסית, ביניהן נמצאת כמובן תוכנה לניהול רשתות אלחוטיות אותה כיבינו מיד עם הפעלת המחשב. קורא טביעות האצבע המובנה מחייב שימוש בתוכנה ייעודית, שמאפשרת כניסה לחלונות באמצעות סריקת אבצע או מספר אצבעות, וכן כוללת מנהל סיסמאות עם תמיכה בפיירפוקס.

לצפיה בסרטי DVD, ה-U200 מגיע עם גירסה מותאמת של WinDVD. כן מצורפות תוכנות של טושיבה לצריכת תקליטורים וניהול תקליטורי DVD-RAM (אליהם אפשר לכתוב כמו כונן חיצוני רגיל).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by