ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: אוננות 

השבוע ברשת: אוננות

 
 
רן יניב הרטשטיין

מה הציגה Asus בתערוכת קומפיוטקס, מה תציג אפל בכנס המפתחים, ומה הקשר בין ח"כ אמנון כהן ואוננות. רן יניב הרטשטיין מסכם שבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עצור, סוטה! כרזה נגד הצעה 892  מאת גדי שמשון
 עצור, סוטה! כרזה נגד הצעה 892 מאת גדי שמשון   
פרשת הצעת החוק מספר 892, שמככבת במדור הזה כבר שלושה שבועות ברציפות, לא הולכת להיעלם בקרוב. אפי פוקס המחיש בסדרת פוסטים מאויירים כיצד עשויה להיראות צנזורה "בעידן 892" - וזה נראה מפחיד. הדיון החוזר בהצעה, שאמור היה להתקיים השבוע בוועדת הכלכלה, התפוגג בינתיים ועדיין לא נקבע לו תאריך חדש. זה הזמן להפסקה קטנה לטפיחות על השכם, אבל צריך מיד לחזור לעניינים.

בנושא דומה, הצעת חוק נגד הומואים ולסביות התקבלה השבוע בקריאה טרומית, ברוב של 40 מול 23 חברי כנסת. ההצעה נועדה למנוע את קיום מצעד הגאווה בירושלים, אבל על הדרך היא תאפשר גם לכל רשות מקומית אחרות למנוע קיום מצעדים דומים. אייל גרוס מונה את שמות חברי הכנסת שהצביעו בעדה; הרשימה השחורה הזו גדולה יותר מרשימת המצביעים בעד הצעת החוק של אמנון כהן, אבל לא בהכרח מפחידה יותר.

למרות שדורה קישינבסקי מזהירה אותנו שלא לגלוש "לדוסופוביה" שעלולה רק לפגוע במאבק הצודק, קשה שלא לראות את הקשר הישיר בין שתי הצעות החוק לבין כמה מהצדדים המכוערים יותר של תפיסת המציאות היהודית המעוותת. בין אם מדובר בניצול ציני של "המסורת" או סתם בדבקות פונדמנטליסטית אליה, אסור לשכוח שאלו סימפטומים של בעיה רחבה יותר, ושלטון הדת הוא רק היבט אחד שלה. לא לזה התכונו כשדיברנו על דמוקרטיה.
 
 
מעניין שהצעה 892 מגיעה בדיוק כשבשאר העולם מתחילים להתעורר ולהבין את הסכנות שבצנזורה על הרשת - אפילו כשהיא מתרחשת רחוק מהבית. אחרי המחקר של ה-OpenNet Initiative, מזהירה עכשיו אמנסטי מפני הצנזורה, שמתפשטת ברשת כמו "וירוס". הארגון אינו מטיל את האחריות הבלעדית על הממשלות שמפעילות סינון על התכנים הזמינים לנתיניהן - ומאשים גם את החברות המסחריות שמשתפות פעולה עם המשטרים האלה, ביניהן גוגל ויאהו.

בכל מקרה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), אחד מהעומדים מאחורי ההצעה, זכה לאחרונה להפתעה נעימה באדיבות גוגל. כמי שמתיימר להיות המומחה הלאומי בנושאי אלימות, הימורים וסקס, זה רק טבעי שהתוצאה הרביעית לחיפוש "אמנון כהן" תהיה הערך על אוננות בוויקיפדיה. כפי הנראה, לא מדובר בהפצצת גוגל בסגנון "כשלון חרוץ"; זו פשוט ההגדרה הטובה ביותר שאפשר למצוא ברשת לפעילות הפרלמנטרית של הח"כ המכובד.
 

אפל

לאופרד (צילום מסך מהאתר של אפל)
 לאופרד (צילום מסך מהאתר של אפל)   
ביום שני הקרוב, אפל תפתח את וועידת WWDC 2007 עם הנאום המסורתי של מנכ"ל החברה סטיב ג'ובס. בנאום צפויים לעלות נושאים כמו ה-iPhone, הטלפון הסלולרי המדובר שלה, ו-Leopard, הגירסה הבאה של OS X, מערכת ההפעלה של מחשבי מקינטוש. לפי ההשערות, ייתכנו גם עדכונים למחשבים השולחניים של אפל, ביניהם iMAc חדש.

השבוע הודיעה אפל על התאריך בו ה-IPhone יגיע לחנויות בארה"ב - ה-29 ביוני. התכונה סביב ההשקה כמעט חסרת תקדים, והיא מאפילה בקלות על הציפייה למערכת ההפעלה.

הטיעון של אפל ברור, וקל להזדהות איתו: אפילו אחרי עשר שנים, אף חברה עדיין לא הצליחה לפתח טלפון סלולרי עם ממשק מוצלח ומהנה לשימוש. המקטרגים מדברים על המחיר הגבוה של המכשיר, היעדר המקלדת (או המקשים בכלל), וחסרונו של חיבור דור שלישי. אבל אם אפל תצליח להביא ל-iPhone משהו מחווית השימוש המדהימה של המק וה-iPod (וכפי שנראה עכשיו, היא כבר הצליחה ובגדול) - כל אלו בכלל לא ישנו.
 
 
ג'ובס צפוי להציג ב-WWDC את גירסת הבטא הראשונה של Leopard, שמועד ההשקה שלה נדחה ממאי לאוקטובר השנה. עם זאת, בעוד שרוב הפרטים אודות ה-IPhone ידועים - התוכנה עדיין עשויה להפתיע. כשהציג אותה לראשונה, בוועידת WWDC בשנה שעברה, הבטיח ג'ובס כי כמה מההיבטים "המגניבים" ביותר הוא עדיין לא יכול להראות. המערכת שתוצג השבוע כבר תכלול את כל הפיצ'רים שיהיו בגירסה הסופית.

אבל בשורה התחתונה, ההשקה של Leopard הרבה פחות מרגשת. למרות צעדי הענק של לינוקס ולמרות השיפורים הקוסמטיים בוויסטה, הגירסה הנוכחית של OS X כבר ממילא נחשבת על ידי רבים לדרך הטובה ביותר להשתמש היום במחשב אישי. Leopard תירש ממנה את התואר הזה כברירת מחדל, אבל מירוצים הם הרבה פחות מעניינים כשיש רק מתמודדת אחת.
 
בין החידושים הצפויים: מערכת קבצים חדשה - ZFS של Sun. רשימת היתרונות של ZFS תהיה מובנת רק לגיקים המסורים ביותר, אבל מספיק לציין שמדובר במערכת טובה יותר מזו של Tiger. ג'ונתן שוורץ, מנכ"ל Sun, הוא שהכריז על הבשורה בעצמו. העיתוי - ימים ספורים לפני WWDC (יש גם וידאו) - בוודאי לא שימח את סטיב ג'ובס.

בעקבות הלו"ז הצפוף לנאום הפתיחה של WWDC 2007, אפל נאלצה להציג עדכונים לקו מחשבי מקבוק פרו כבר השבוע, לפני פתיחת הוועידה. המחשבים החדשים מבוססים על שבבי סנטה רוזה של אינטל, וכמה מהדגמים כוללים תאורה אחורית עם נורות LED.

הדגמים החדשים לא מספקים רק שיפור בביצועים. כמה מהשינויים מביאים עמם גם תועלת סביבתית. בקמפיין ששמו "A Greener Appler" (תפוח ירוק יותר), דחק ארגון גרינפיס באפל להפסיק להשתמש בחומרים מזיקים בתהליכי הייצור ובמחשבים עצמם. סטיב ג'ובס נענה לקריאה ופירט את כוונותיה של החברה במסמך שפורסם תחת אותו השם. מחשבי המקבוק פרו הם בין הפירות הראשונים של התוכנית הזו: נורות ה-LED במסכים החדשים מחליפות את נורות הפלורסנט שמכילות כספית, וכן צורכות פחות חשמל וחוסכות באנרגיה.

סקירה ראשונה של מחשבי המקבוק פרו החדשים כבר פורסמה ב-Notebook Review, על ידי כתב שזו לו הפעם הראשונה עם מק. בבלוג GeekSugar מופיעות תמונות של פתיחת האריזה של מקבוק פרו חדש או, כפי שהוא קרוי בפי יודעי דבר - ה-SexBook. גם סוג כזה של פורנוגרפיה מתכנן אמנון כהן לחסום?
 
מספר תוכנות מקינטוש פופולריות יצאו בגירסאות חדשות השבוע. ביניהן קורא הפידים NetNewsWire 3, עם שיפורי ביצועים וממשק חדש; דפדפן Camino 1.5; ותוכנת הווירטואליזציה Parallels Desktop 3. לפי Wired, הדפדפן החדש קרוב מתמיד להיות תחליף הולם לפיירפוקס על המק: הוא תמיד היה מהיר יותר, ועתה הוא גם הדביק את הקצב ברוב הפיצ'רים החשובים.

Parallels Desktop, שמאפשרת להריץ חלונות או לינוקס במקביל ל-OS X על מחשבי מק עם מעבדי אינטל, הוסיפה בגירסתה השלישית תמיכה בהאצה תלת מימדית. התמיכה עדיין נסיונית, אבל עם Parallels 3 אפשר לשחק על מחשבי מק במשחקים תלת מימדיים המיועדים לחלונות מבלי להפעיל מחדש את המחשב.

כמו כן, גירסה זו כוללת לראשונה תמיכה ב-Snapshots, תכונה שמאפשרת לשמור "תצלום" של המצב הנוכחי של מערכת ההפעלה כדי לחזור אליו מאוחר יותר, למטרות גיבוי או אבטחה. האפשרות ליצור תצלומים היא אחד היתרונות הגדולים ביותר של יישומי וירטואליזציה, והחסרון של הפיצ'ר הזה ב-Parallels היה מורגש במיוחד.

VMWare, המתחרה העיקרית של Parallels בתחום הווירטואליזציה במק, הוציאה השבוע את הבטא הרביעית של Fusion, שעדיין מפגרת מאחורי היריבה ברוב המובנים, אבל מדביקה את הקצב במהירות.

אכן, ימים יפים אלו להיות גיק, ולהיות פאנבוי של אפל אף יותר.
 

קומפיוטקס

ה-Eee 701 של Asus (צילום: אתר Asus)
 ה-Eee 701 של Asus (צילום: אתר Asus)   
תערוכת החומרה קומפיוטקס נפתחה השבוע בטאיפיי שבטאיוון, והייתה עמוסה לעייפה בחידושים נוצצים בתוך קופסאות זכוכית שקופות.

עד כה, המוצר המעניין ביותר בתערוכה הוא ה-Eee של Asus, מחשב נייד קטן וזול במיוחד. ביחד עם ה-NanoBook של VIA, הוא מנפץ סופית את בועת ה-Foleo של פאלם שהוזכר בשבוע שעבר, ומוכיח שאפשר לתת הרבה יותר תמורת הרבה פחות.

ה-Eee מגיע בשני דגמים: ה-701 שוקל 900 גרם עם מסך בגודל 7 אינץ', וה-1001 מגיע עם מסך 10 אינץ'. שניהם צפויים להגיע לחנויות באוגוסט, עם תגי מחיר דמיוניים של כ-200 ו-300 דולר, בהתאמה. ה-Eee עשוי אף להוות מתחרה של ממש למחשבי ה-XO-1 של פרוייקט נייד לכל ילד. לשם השוואה, עלות הייצור של ה-XO-1 עומדת כרגע על כ-175 דולר.

אמצעי האחסון העיקרי של ה-Eee הוא זיכרון פלאש בנפח מירבי של 16GB, ובכל שאר המובנים מדובר במחשב נייד רגיל, שיגיע עם לינוקס אבל יכלול גם דרייברים עבור חלונות XP, שנבדקה עליו בהצלחה. בניגוד ל-XO-1, שתוכנן במיוחד לשימוש על ידי ילדים במדינות משוללות יכולת ולא צפוי להימכר בחנויות, את ה-Eee מייעדת Asus לכל מי שירצה לקנות אותו.

את הדמיון ל-Wii, אגב, הם לא מנסים להסתיר. יו"ר החברה הזכיר במפורש את הקונסולה המצליחה של נינטנדו בעת הצגת המכשיר. לפי ההודעה לתקשורת, נראה שמדובר בתחייתו של קונספט מחשב הרשת, שמשמש בעיקר כלקוח רזה ליישומים מרוחקים (אגב, בלי קשר ל-Asus, כדאי רק לדעת - כבר לא קוראים לזה אינטרנט, גם לא הרשת. מעכשיו זה "הענן").

המחיר הנמוך והעיצוב הידידותי של ה-Eee הופכים אותו למוצר צריכה שיתחרה באותו השוק כמו ה-iPod, והוא לא משחק באותו מגרש כמו מחשבים ניידים קטנים וקלים אחרים. ככזה, ההצלחה שלו תהיה תלויה בעיקר במערכת ההפעלה שתותקן בו.

ה-Foleo גם הוא מריץ לינוקס, אבל מבוסס על ממשק סגור שפותח במיוחד על ידי פאלם, ותומך בסנכרון נתונים שקוף עם מכשירי פאלם ומחשבים אישיים. נכון לעכשיו, נראה ש-Asus מתכננת להתקין על ה-Eee את הפצת הלינוקס Xandros, עם אופן אופיס ופיירפוקס.

אבל כדי לספק חווית שימוש מהנה למרות מגבלות הגודל ומשאבי המחשוב הדלים, היא תהיה חייבת לחסוך מהמשתמשים את הטירחה שבשימוש במערכת הפעלה מלאה, וליצור ל-Eee ממשק ייעודי משל עצמו. פאלם כבר הוכיחה את המומחיות שלה בפיתוח למכשירים ניידים קטנים - האם גם Asus תצליח?
 
לעומת ה-Eee, ה-NanoBook של VIA הוא רק "הצעת הגשה" למחשב נייד קטן וקל, ש-VIA תמכור את המפרט ואת חלק מהרכיבים שלו לייצור על ידי חברות אחרות - בינתיים, Packard Bell באירופה ו-Everex בארה"ב. הוא יעלה כ-600 דולר, וישקול כ-850 גרם.

ThermalRight הציגה מספר מארזים ופתרונות קירור, ביניהם מארז עם מערכת קירור סטטית, שלא מחייב שימוש במאווררים רועשים. במחיר 500 דולר, לא מדובר אמנם בפתרון זול, אבל המארזים המקבילים היחידים שייכים לסדרת TNN של זלמן, והם יקרים בהרבה. לפי HWZone, המארזים החדשים עשויים להגיע גם לישראל.

עוד הוצגו מחשב UMPC חדש של Gigabyte, עם מקלדת מלאה, וטלפון סלולרי של FIC, המכשיר הראשון שיריץ את OpenMoko, מערכת הפעלה פתוחה מבוססת לינוקס לטלפונים חכמים.
 

לרוץ ולספר

חוטיני (צילום מסך מאתר המפות של גוגל)
 חוטיני (צילום מסך מאתר המפות של גוגל)   
• האם גוגל עברה סוף סוף את הגבול? הפיצ'ר החדש באתר המפות שלה, שמאפשר לצפות בתמונות של רחובות בגובה העין, מעורר תגובות קיצוניות בהרבה מאלו שהתרגלנו אליהן. לא פלא: אם עד עתה הסתפקה החברה בכמה הצצות גנובות ודיסקרטיות לתוך המחשב שלנו, עכשיו היא ממש מסתכלת לנו לתוך הבית - ועוד מראה את זה לכל העולם.

בינתיים, בארץ, יש מי שמתרגשים יותר ממרכז הפיתוח החדש והמצויד של גוגל בתל אביב, ויש גם מי שלא קונים את הבלוף. למרבה המזל, יש מי שמסתכלים על כל העניין מהצד.

וורן ספקטור, מגדולי מפתחי המשחקים, היה צריך כבר מזמן להיכנס לתעשיית הקולנוע. עוד לא צולם סרט הקונספירציות שמתקרב לקרסוליים של Deus Ex, רק אחת מיצירות המופת שלו. עכשיו, ספקטור הביא את ג'ון וו, מגדולי במאי האקשן, לשיתוף פעולה על פרוייקט חדש שלו, Ninja Gold. אם לנסות לנחש את אופי חלוקת התפקידים, וו יתרום לסצינות האקשן במשחק, ספקטור יתרום לפיתוח עלילת הסרט.

• גירסה 22.1 של GNU Emacs, העדכון המשמעותי הראשון מזה כחמש שנים, עלתה השבוע לרשת, עם מגוון שיפורים שרובם מתמקדים בתמיכה טובה ביותר בעבודה בממשק גרפי. למי שלא מכיר, Emacs התחיל את דרכו בתור עורך טקסט רב עוצמה, ומאז התרחב וצמח וצבר פיצ'רים, ולפי וויקיפדיה, היום הוא כבר כולל פחות או יותר הכל: לקוח מייל, קורא RSS, מנהל מידע אישי (PIM), דפדפן, וויקי ואפילו משחק טטריס. אפשר להתרשם ממנו בסיור הבסיסי באתר, וכאן יש הוראות התקנה לחלונות.
 
• גירסת האלפא האחרונה של פיירפוקס 3 כוללת חלקים ממערכת ה-Places החדשה, שמשלבת את היסטורית הגלישה ואת הסימניות בבסיס נתונים עם יכולות חיפוש מתקדמות. מלבד אלו, היא כוללת מנהל סיסמאות חדש ויעיל יותר, וכן תמיכה משופרת ב-OS X. אפשר להוריד את התוכנה מהאתר של מוזילה, אבל חשוב לזכור שמדובר בגירסה לא יציבה, ורצוי לגבות את קובצי הפרופיל לפני השימוש. לכל הפחות, גבו את קובץ הסימניות.

• נטסקייפ שיחררה גירסת בטה של הדפדפן החדש שלה, Netscape Navigator 9, שמבוסס על פיירפוקס 2. הוא יציע אינטגרציה הדוקה עם הפורטל של נטסקייפ - כמו הצבעה על סיפורים באתר החדשות החברתי ישירות משורת הכתובת, והתרעות על הודעות חדשות במערכת המייל הפנימית של הפורטל. החזרה לשם Navigator, השם המקורי של הדפדפן שהיה פעם הפופולרי ביותר בעולם, מצביעה אולי על הכוונה של נטסקייפ לנסות לכבוש שוב נתח משמעותי משוק הדפדפנים. קצת קשה לראות איך זה יקרה.

* עיצוב מחדש של מנוע החיפוש Ask משלב תוצאות חיפוש ממספר מקורות בעמוד אחד - קצת כמו Google Universal.

* חנית כהן פירסמה ב-ynet מדריך להתקנת בלוג עצמאי באמצעות וורדפרס (שכותב שורות אלו נמנה בין מתרגמיה לעברית). בבלוג שלה אפשר להוריד את המדריך בקובץ PDF.

* סמנו ביומן: תערוכת משחקים ישראלית של בית ברל, ב-27-28 ביוני.
 

הרהור לסיום

השוואה בין מחשב מק פלוס מ-1986 למחשב מודרני עם חלונות XP העלתה כי במקרים רבים, השימוש במק פלוס עתיק היה פרודוקטיבי יותר מעבודה על מחשב חדש לגמרי. באותה הנימה, בהשוואה משנה שעברה בין הניוטון של אפל מ-1997 למחשב UMPC של סמסונג מ-2006, הניוטון ניצח את ה-UMPC בהפרש ניכר. אין כאן אמירה ילדותית על היתרונות של מחשבי מק לעומת חלונות; רק שתי תזכורות משכנעות למדי למשהו שכולנו אוהבים לשכוח.

השבוע ברשת ב-RSS

(עיבוד התמונה של אליזרין ויסברג: אפי פוקס)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by