ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
טרגדיה יוונית 

טרגדיה יוונית

 
 
רויטרס

צעירים מובטלים מיוון פתחו בלוג בו הם מוחים על המצב הכלכלי הקשה ששורר במדינה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צעירים יוונים, שנואשו מהאיגודים המקצועיים במדינה, פונים לבלוגספירה כדי שזו תעזור להם לשפר את עתידם המקצועי. נמאס להם לקבל משכורת חודשית של 700 אירו לכל היותר, ולמצוא עצמם עניים מכדי לרכוש לעצמם בית ולהקים משפחה. הבלוג שהם הקימו כדי לאוורר את התסכולים שלהם זכה לתשומת לב במהירות כה רבה, עד שאפילו הפוליטיקאים מן האופוזיציה שמו לב אליו.
 
הבלוג של 'דור 700'. לא רוצים לשתוק (צילומסך)
 הבלוג של 'דור 700'. לא רוצים לשתוק (צילומסך)   
"התגובה היתה מדהימה", אמר ת'אנאסיס בן ה-28, אחד ממיסדי הבלוג, שסרב לנקוב בשם משפחתו משום שחשש להיקלע לבעיות עם מעסיקיו בשירות הציבורי. "לא ציפינו לתגובה כזו ולפניות כאלו, אבל הבלוג העלה סוגיות שאנשים טרודים בהן מדי יום", העיד.

הבלוג מאיר את התסבוכת ששרויים בה יוונים צעירים, משכילים ומובטלים, ומאז הושק, בפברואר השנה, זכה ליותר מ-700 כניסות ביום. "האם אתה חש שהאידאולוגיות הישנות, המפלגות הקיימות וארגוני העובדים של היום אינם מייצגים אותך? למרבה המזל, חל שינוי שיוציא אותנו מן המבוי הסתום אליו נקלענו", נכתב באתר.

"הרוב הדומם, שעליו נמנים אנשים כמונו שמרוויחים רק 700 אירו בחודש, סוף סוף משמיע את קולו", כתבו אנשי הקבוצה, המכנים עצמם "דור 700" ורוצים לקדם אג'נדה שונה מזו שבחרו להתמקד בה המפלגות ביוון - הם רוצים לדבר על שוק העבודה, ביטוח לאומי ורפורמות בחינוך - אסופת נושאים לא ממש פופולרית בקרב הפוליטיקאים.

לדבריהם, האיגודים המקצועיים כשלו בקידום הנושאים הללו בקרב הממשלה המרכזית, כך שהצעירים המועסקים במגזר הציבורי אינם זוכים להגנה תעסוקתית. לדברי ת'אנאסיס, הצורך בבלוג התעורר כשהוא וחבריו חשו כי הם מנודים מן החברה על רקע כלכלי.
 

אבטלה גואה

 
ארגון הגג של עובדי המדינה, ה-ADEDY, שמייצג כמעט חצי מיליון עובדים, טוען שעל הצעירים להצטרף לשורותיו אם ברצונם להגיע להישגים במאבק. "אנחנו דורשים להעלות את שכר הבסיס ל-1,250 אירו מזה שנים", אמר ספיירוס פאפאספירוס, נשיא ADEDY. "האתגר שעומד בפניהם הוא להצטרף אלינו כך שנוכל להמשיך במאבק פעיל להשגת סביבת עבודה טובה יותר", ציין.

אחד מכל חמישה יוונים - יותר משני מיליון איש - חיים בעוני, למרות צמיחה כלכלית של יותר מ-4% - מהגבוהות ביותר באיחוד האירופי. האבטלה נותרה גבוהה כבעבר, גם בגלל מכשולים מבניים בחוק היווני, שמקשים על גיוס ופיטורין של עובדים.

מרבית המשרות החדשות מתרכזות במגזר הציבורי, ואילו במגזר הפרטי מפגר מאחור בכל הנוגע לגיוס עובדים. כיום, כמעט אחד מכל שלושה עובדים במדינה מקבל את שכרו מהקופה הציבורית. בשנה שעברה נרשמו ביוון 8.9 אחוזי אבטלה; הרמה הנמוכה ביותר מאז שנת 1998, אך עדיין מעל לממוצע בשאר מדינות האיחוד, שעומד על 7.4%. מרבית המובטלים (40%) הם צעירים מתחת לגיל 29.

לעול המקצועי המוטל על כתפי הצעירים מתווספת גם העובדה שבתוך 15 שנה תקרוס המערכת הפנסיונית אלא אם יבוצעו בה שינויים. "עתידם של צעירים יוונים הוא לשלם עבור הטעויות שעשו אבותיהם - וזה לא מקובל ולא הוגן", אמר ת'אנאסיס, בעל תואר שני מאוניברסיטת קיימברידג' שבארה"ב ותואר ראשון מאוניברסיטת אתונה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by