ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כבוד הרב מפוצץ את הרעים 
 
 ``המשחק הכי מטריד מבחינה דתית היה בלאק אנד ווייט``. כבוד הרב   
 
אלעד קפלן, גיימר

תכירו את הרב ג'רמי לורנס, הרב של קהילת אוקלנד, ניו-זילנד. חוץ מהיותו רב מכובד וידוע, הוא גם גיימר מושבע שנהנה לתת למפלצות בראש ולשחק ברשת עם ילדים. ויש לו גם כמה תובנות מוסריות ודתיות על משחקי מחשב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Operation Flashpoint: משחק הפעולה האהוב על הרב
 Operation Flashpoint: משחק הפעולה האהוב על הרב   
בחמש השנים האחרונות, משמש הרב ג'רמי לורנס כרב הבכיר של הקהילה היהודית של אוקלנד, ניו זילנד: קהילה המונה כ-3000 יהודים, חצי ממספר היהודים בניו זילנד כולה. הרב לורנס מחזיק בסמכויות נרחבות בענייני דת בניו זילנד, כולל חינוך וכשרות; בעברו הוא עסק בנושאים יהודיים רבים ולמד במספר ישיבות בישראל.

עד כאן, מתאימה ביוגרפיה זו לרבנים רבים בישראל ובעולם. אולם לרב לורנס ישנם גם תחביבים רבים, שהופכים אותו לאישיות צבעונית ומסקרנת. לצד הנושאים היהודיים בהם הוא עוסק, מבלה הרב לורנס את זמנו ברכיבה על אופני הרים, צניחה חופשית, צפייה בהצגות של גילברט וסליוואן, גלישה באינטרנט ואפילו עיצוב אתרים. בנוסף לכל אלה, לרב לורנס יש תחביב אחד, חשוב יותר מכל תחביב אחר: משחקי מחשב.

השבוע, פנינו לרב לורנס, אשר הסכים לפנות לנו כמה שעות בלוח הזמנים העמוס שלו כדי לדבר על תחביבו האהוב מכל - משחקי המחשב.

שלום כבוד הרב. האם תוכל לספר לנו באיזה משחקים אתה הכי נהנה לשחק?

"אני נהנה ממגוון רחב של משחקים: משחקי סימולציה, משחקי תפקידים ומשחקי אסטרטגיה. אני משחק סים סיטי מאז ימי הצעירים ואני נהנה לשחק במשחקי ניהול שונים המבוססים על אותו הרעיון - כל עוד האלגוריתמים שמריצים את המשחק לא הופכים את המשחק לצפוי או משעמם מדי.

"בתחום משחקי הפעולה, נהניתי מאוד מ-Operation Flashpoint. המשחק היה מלא בשטחים רחבים שהיה ניתן לתור, מידה ניכרת של ריאליזם גראפי ולקח לי מספר ניסיונות לפצח הרבה מהשלבים. כמו כן לדעתי גם האינטליגנציה המלאכותית הייתה טובה. נראה שהמשחק הצליח לא רע גם בישראל - פגשתי כמות ניכרת של ישראלים משחקים ברשת, ואחד מאתרי האוהדים הגדולים ביותר למשחק הוחזק על ידי אם לשבעה ילדים הגרה בירושלים ודוגלת בעקרונות מאוד ציוניים.

מה דעתך על האלימות הגרפית במשחקי המחשב?

"למרות שמדי פעם הגישה חסרת האחריות ומחשבה של משחקי פעולה כגון GTA 3, מושכת את העין, יש לי דאגות חמורות לגביהם. הם מתייחסים לחיי אדם בזולות, ומרגילים את המוח האנושי לרצח ואלימות; כמו כן, הם מהללים את ההחזקה וההשגה של כלי נשק. פעמים רבות הריגוש נובע אך ורק מהאלימות הגרוטסקית חסרת המחשבה.

"אני מודאג מכך שיש לנו משחקים מציאותיים-למחצה, שההנאה בהם נובעת, לדוגמא, מפיצוץ הראשים של עוברי אורח ברחובות העיר, בעזרת רובה צלפים. אנחנו לא יכולים להעריך כמה הם מעודדים ונותנים רעיונות למוחות חולים. אומנם אלה רק פיקסלים על המסך, אך אינני חושב שמשחקים אלה בריאים, ומציק לי כשאני שומע בני נוער (וצעירים יותר) הנתונים להשפעה מתרגשים מרמת האלימות".
 
ניו זילנד, תמונה למזכרת
 ניו זילנד, תמונה למזכרת   
איך משחקי מחשב מסתדרים עם העבודה שלך כרב?

"הם בהחלט מעניקים לי משהו משותף שאני יכול לשוחח עליו עם מרבית בני הבר-מצווה. עבדתי במשך שנים כמדריך בתנועות נוער וכל פעם שקראתי משהו או ראיתי סרט, תהיתי לעצמי - כיצד אני אשתמש בזה כפתיח לדיון או פעולה. לאלו ערכים יהודיים זה מתייחס? איך אני יכול להשתמש בחומר המדובר בכדי ללמד? משחקי מחשב אינם שונים. העברתי מספר דרשות ופעולות לילדים, שהושפעו רבות על ידי המשחקים.

"בנוסף, כעת אני מנסה ללמוד איך לתכנת. יש מספר ערכים תורניים חשובים שניתן להעביר דרך חווית משחק. משחקים אינם תחליף ללימוד אמיתי ולאתגרים של ניתוח טקסטים ושיעורים. אך עדיין, לימוד צריך להיות מהנה, ולא מוגבל רק לכיתות לימוד".

האם ישנם משחקים שאתה מוצא כבלתי מתאימים ליהודי מאמין? האם קיימים משחקים שאתה רואה כפוגעים מעצם מהותם?

"לקהילה הדתית יש התנגדות לגיטימית רבה למשחקי המחשב והוידאו. יש שיגידו שמספיק שמשחקים הם דברים חסרי משמעות ומהווים ביטול תורה בכדי לפסול אותם על הסף בלי לעיין בתוכנם. עוד טיעון הוא הצורך של משחקים בשדרוגים מתמידים, הן בחומרה והן בתוכנה, המפעילים לחץ על המשפחות להוציא עוד ועוד כסף על מותרות בלתי נחוצות במקום על דברים חשובים וזמן משפחתי.

"משחקים רבים גם כוללים רבדים של אלימות ורמיזות מיניות וסצנות שאינם מתאימות לנוער. לכן, הכוונה הורית נוגעת לא פחות לבחירה של משחקי מחשב, מאשר לבחירה של ספרים ותוכניות טלוויזיה שילדינו קוראים או רואים.

"למרות כל זאת, אני חייב לומר כי לפחות במבחר המשחקים שיש לנו בבית אני יכול לשלוט על החשיפה של ילדי לתכנים שליליים. פרסומות בטלוויזיה לתוכניות מאוחרות בערב, חדשות ודמויות שהם רואים בחלונות של חנויות כשהם מהלכים ברחוב הרבה יותר בוטים מכל דבר שהם רואים על המחשב - על אלה, יש לי הרבה פחות שליטה".

איזה משחק מחשב הפריע לך יותר מכל משחק אחר?

"המשחק שמצאתי מטריד יותר מכל מנקודת מבט דתית היה Black & White. ברצינות! במשחקי אלים קודמים, השחקן פשוט התפתח ונלחם ללא שום טונים מוסריים. בחלק ממשחקי הפעולה השחקן היה טוב, באחרים הוא היה רע, אך השחקן פשוט התקדם בשלבים ללא שינוי.

"Black and White הציג שיקולים אתים. את מרבית התוצאות היה ניתן להשיג הן בדרך טובה של התייחסות חיובית לתושבים והענקת עזרה והן בהטלת התושב הממוחשב האקראי לים בכדי ששאר התושבים יראו וייראו. כל דרך עודדה פרודוקטיביות. המצפונים שלך, שעוצבו בדמות שטן ומלאך חמודים וממוחשבים, עודדו אותך להמשיך הלאה.

"בכלליות, היה מהיר ואפקטיבי יותר להיות מרושע; בעיקר במשחקים נגד בני אדם אחרים. אני מרגיש ש- Black and White מנסה בעדינות לדחוף את השחקן לראות בטוב וברע כשתי דרכים שוות להגיע לאותה מטרה - כאשר הדרך הרעה פרגמאטית ומושכת יותר. יתכן שגם העולם האמיתי עובד כך בעיניהם של אנשים רבים. בכל אופן, זוהי גישה שאני נלחם בה כל חיי. Black and White שימש למטרה זו כלי לימוד נהדר".
 
 
אתה רואה במשחקי המחשב התמכרות או סתם תחביב?

"הם ללא ספק תחביב, אם כי יתכן שהם תחביב רציני יותר ממה שנדמה. אינני מרגיש תסמיני גמילה כשאני לא משחק במשך ימים או שבועות בבת אחת. כשאני נמצא בזמן עסוק במיוחד, ולפעמים נשאר ער לעבוד כל הלילה וישן רק מספר מועט של שעות, אני מוצא ששעת משחק מול המחשב זו דרך מושלמת להירגע וכמו כן הסחה בזמן שאני
ממקד מחדש את מחשבותי".

אתה רואה במשחקי המחשב בילוי חיובי?
"כן, אבל בו זמנית יש לאזן תחביב זה עם כושר גופני, אוויר צח, זמן משפחתי ומטלות ביתיות. חשוב לי שילדי יראו אותי מנצל את זמני החופשי בכדי ללמוד תורה, ללמוד יחד איתם, לקרוא ולהאזין למוזיקה יותר מלהסתתר מאחורי המסך והמקלדת. משחקי מחשב יכולים להיות חיוביים אך הם חייבים לקחת את מקומם בסדר העדיפויות וברשימת הדרכים להעביר את הזמן".

ילדיך משחקים במחשב? מי טוב יותר, אתה או הם?

"(מחייך) לרפי, בני בן ה-9 יש קונסולת פלייסטיישן. הוא שחקן מאוד ממושמע והוא קורע אותי במשחקים שלו. במחשב הוא משחק במשחקי אסטרטגיה כמו Zoo Tycoon וAge of Empires, אז כנראה שיש לנו עוד גיימר בהתהוות"

יש לך מה להוסיף לשחקני המחשב בישראל?

"אל תזלזלו באיכות ההסברה של אתרי אינטרנט. הם כלי מעולה להעברת מסרים פשוטים - שאיפה לשלום וביטחון לגיימרים בדיוק כמוכם בכל רחבי העולם".
 
 
_________________________________________
הכתבה באדיבות האתר "גיימר"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by