ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לא דובים ולא נחשים 
 
 תנו לחיות להיות. המפגינים   
 
עידו קינן

אנשי פורום טריוויה של אורט הפגינו נגד חוקים חיפאיים, האוסרים על הנפת נחשים ליד העירייה והבאת דובים לחוף הים; מפגין: אנחנו קוראים למרי אזרחי לא אלים; עיריית חיפה: החוקים בוטלו מזמן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"בדיוק עכשיו סיימנו קטע אלים מאוד", סיפר בהתרגשות אידריס (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), שדיווח לנו בסלולרי ממקום ההפגנה, מול עיריית חיפה. הוא לא היה לבד – הצטרפו אליו עוד חמישה מפעילי הגרעין הקשה. הם הפגינו נגד שני חוקים שפוגעים בזכויות הכי בסיסיות של תושבי חיפה: להביא דובים לים, ולנופף בנחשים ליד בניין העירייה.

הכל התחיל כשברנדן (שכמו שאר המפגינים, משתתף בפורום טריוויה של אורט) גלש באתר DumbLaws.com, וקרא שם שחוק עירוני בחיפה אוסר על הבאת דובים לחוף הים. מפרסומים אחרים הסתבר לו גם, שאסור לנופף בנחשים ליד בניין העירייה. כחובב טריוויה, ברנדן פנה לעיריית חיפה, בניסיון לברר אם החוקים אמיתיים, ולאתר את הנוסח הכתוב שלהם. בעירייה המליצו לו להגיע לספריית חיפה, אבל לדבריו, הוא לא יכול היה להגיע, משום שהוא גר רחוק.
 
 
"היה לנו דין ודברים עם ד"ר איתי גלבוע, אחראי פניות הציבור של עיריית חיפה", סיפר אידריס. "הוא הכחיש את החוק ואת העניין עם הדובים – הוא אמר 'לא דובים ולא יער'. למרות ההתחכמות שלו, הבנו שיש חוק כזה". ברנדן לא ויתר, ושלח פנייה מפורטת לגלבוע, בה הבהיר את חובתה של העירייה לענות לו ברצינות בהתאם לחוק חופש המידע.

החוקים האלה פגעו באנשי הפורום, אבל יותר מכך פגע בהם היחס המזלזל של השלטונות. הם הגיעו למסקנה, שהשלטון מבינים רק כוח. את מפגש הפורום, שהתקיים בחיפה בתחילת החודש, בחרו לפתוח בהפגנה נגד החוקים האנטי-חייתיים הללו.
 
 
נחזור לדיווח מהשטח. אידריס: "בדרך כלל יש לנו תדמית של חנונים. החלטנו לשבור אותה ולעבור לפעולות של אלימות. בדיוק עכשיו סיימנו קטע אלים מאוד. נופפנו בנחשים. היה איתנו גם דב אחד, כהזדהות עם אחיו הנחשים, שאסור לנופף מול העירייה".

אפשר לפרסם את שמות המשתתפים?
"ביצענו את הפעולה מתוך מוכנות להיחשף".

בהפגנה השתתפו, חוץ מאידריס וברנדן, גם זייגון, סאפי, פסטריין, NY152, דב צעצוע ובובות נחשים. נחשים אמיתייים לא היו שם, גם לא דב בשר ודם, אבל הרבה כוונות טובות.
 
 
 
"אנחנו מתנגדים לחוק הזה. גלבוע מנסה לרוץ היום לכנסת. אם אלה מנהיגינו, לאן נגיע?", תהה אידריס. הוא לא הסתפק בהפגנה האלימה, ויצא בקריאה מפורשת למרד: "אנחנו קוראים לתושבי הצפון להביא את דוביהם ונחשיהם ולהפגין נגד החוק". ברקע נשמעה הקריאה "מרי אזרחי!", ואידריס מיהר להבהיר: "בלתי אלים, כמובן".

ההפגנה לא עברה חלק – לאיש לא היה ספק, שהאנשים בחלונות הגבוהים ישסו במפגינים את כוחות השיטור. אידריס: "פנה אלינו איש הביטחון של העירייה, והביע את דעתו בעניין".

ועזבתם?
"היינו רעבים".
 
 
סגן דובר העירייה, רוני גרוסמן, שלח תגובה מפורטת, תחת הכותרת "לא דובים ולא נחשים": "שני חוקי העזר, שאליהם מתייחסת שאלתך, פורסמו כבר בהבלטה רבה בעיתונות המקומית ובמספר אתרי אינטרנט. בעקבות הפרסום באינטרנט תוקן חוק העזר לחיפה (הסדרת מקומות רחצה) האוסר על הכנסת בעלי חיים לשפת הים. בסעיף 1 לחוק העזר, אשר הגדיר את בעלי החיים אותם אסור להכניס לחופים, נכלל גם דב. סעיף זה נמחק מהחוק כך שכיום 'אין דובים' בחוק העזר [ההדגשה במקור – ע"ק]. יצוין כי בעבר נהגו לקיים בחופי הים מופעי בידור וקרקס, בהם שולבו גם דובים, ומכאן האיסור שנכלל בשעתו על הכנסת דובים לחופי הים המוכרזים".

בנוגע לנחשים, מסר גרוסמן כי "אין וככל הידוע לא היה קיים מעולם חוק עזר בחיפה אשר אסר על הנפת נחשים מול בניין העירייה. מקור הטעות הוא ככל הנראה בחוק עזר משנת 1935, אשר אסר על הפרחת 'נחשי נייר מעופפים' ובלשוננו עפיפונים (ולא נחשים) בסמוך לבניין העירייה. ככל הידוע לנו החוק מעולם לא נאכף, והוא בוטל לפני עשרות שנים [ההדגשה במקור]".

באתר DumbLaws אפשר למצוא חוקים ישראליים טפשיים נוספים, חלקם גם כן נוגע לחיות: אסור לגדל חזירים על אדמת ישראל; ברמת-השרון אסור לגדל רוטוויילרים; בערד אסור להאכיל חיות במקומות ציבוריים, ויש איסור חמור להפעיל שם מרפאת עיקור-סירוס ניידת. זה הזמן להקים תנועת מחאה עממית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by