ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המהפכה של גוגל 

המהפכה של גוגל

 
 
רן יניב הרטשטיין

ביל גייטס וסטיב ג'ובס התיישבו יחד לראיון היסטורי, הרשת עדיין גועשת סביב הצעת חוק של אטיאס, וגוגל מורידה את כל היישומים המקוונים שלה ישר למחשב שלכם. רן יניב הרטשטיין מסכם שבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גייטס וג'ובס, שניות אחרי ההכרזה על הנישואין הסודיים (צילום מסך מתוך הראיון)
 גייטס וג'ובס, שניות אחרי ההכרזה על הנישואין הסודיים (צילום מסך מתוך הראיון)   
שני עיתונאי מחשבים בכירים ושני אנשי תעשייה בכירים עוד יותר, יושבים ומדברים על העבר, ההווה, והעתיד שלהם עצמם, ושל החברות המתחרות שבראשן הם עומדים. נשמע כמו מתכון מושלם לראיון חינוכי ומרתק, אבל כשמשלימים את הפרטים החסרים, מדובר באורגזמה גיקית בלתי פוסקת בת שעה וחצי: שני המרואיינים הם מנכ"ל אפל סטיב ג'ובס, ויו"ר מיקרוסופט ביל גייטס.

הבעות הפנים, המבטים, שפת הגוף. צמד השחקנים המוכשרים בעולם לא היו מסוגלים לשחזר את הדינמיקה בין שני הענקים בראיון שערכו איתם השבוע וולט מוסברג וקארה סווישר בוועידת D5 של הוול סטריט ג'ורנל. לא תמצאו בילוי מוצלח יותר לשעה וחצי פנויות - אפשר לצפות בו מההתחלה עד הסוף באתר הוועידה (או במרוכז, בעמוד אחד, אצל גיזמודו), ויש גם וידאו מתומצת של קטעי השיא (כשמונה דקות), ותמליל של הציטוטים הבולטים עם כמה תמונות.

לפני הראיון הוקרנו מספר סרטונים משלבים שונים במערכת היחסים בין ג'ובס לגייטס, כמו וועידת מקוורלד 1997 בה ג'ובס העלה את גייטס על המסך הענק והכריז על חידוש שיתוף הפעולה בין שתי אפל למיקרוסופט (המבוכה, הזעם וקריאות הבוז שנשמעו לכל אורך הצגת העיסקה לא הופיעו בווידאו שהוצג השבוע). אחד המוטיבים החוזרים בראיון הוא מערכת היחסים המורכבת בין השניים ובין החברות בראשן הם עומדים - החל משותפות פורה, עבור ביריבות משפטית, וחזרה לשותפות. תמיד על רקע של תחרות.

הכרזות משמעותיות כמובן לא היום שם, מלבד הבטחה מעורפלת של ג'ובס שבעתיד הקרוב אפל "תפצה על הזמן האבוד" עם שירות ‎.mac המוזנח. אך הראיון רצוף בעקיצות קטנות בין השניים, ובעוד שג'ובס מנצל כל הזדמנות כדי לזנב בגייטס ובמיקרוסופט, נראה שגייטס מעדיף להעביר את רוב הרגעים הקלילים בראיון בבהיה ריקה בחלל.

כשנשאלו מה היתה אי ההבנה הגדולה ביותר לגבי מערכת היחסים שלהם, התבדח ג'ובס ואמר: "שמרנו את הנישואין שלנו בסוד 10 שנים". אחרי שתיקה ארוכה ומביכה, עולם המחשבים כולו ניגב דמעה כשג'ובס סיכם, ברצינות הפעם, בציטוט מהביטלס: "You and I have memories longer than the road that stretches out ahead" (או בתרגום מסורבל לעברית: "הזיכרונות שלי ושלך מהדרך שעברנו ארוכים יותר מהדרך שפרוסה לפנינו"). לא לפספס את הקריצה לספרו של גייטס, The Road Ahead. הקהל קפץ לרגליו כדי למחוא כפיים בעמידה עוד לפני שהראיון נגמר.

ראוי לציין את הזובור המכוער שעשו שניים מתוך שלושת הגברים הלבנים המבוגרים למראיינת, קארה סווישר - ההתנשאות מצד ג'ובס, ההשפלות וההשתקות מצד מוסברג. גייטס נמנע מלהגרר אחרי הצמד, אבל רק על ידי התעלמות כמעט מוחלטת מהמראיינת.
 

הצעת חוק 892

 
הצעת החוק של ח"כ אמנון כהן (ש"ס) ושר התקשורת אריאל אטיאס, שפתחה את המדור בשבוע שעבר, ממשיכה להעסיק את הרשת בארץ ובעולם. חנן כהן הקדיש אזור מיוחד בבלוג שלו לריכוז מידע על המלחמה בהצעת החוק, תחת הכותרת 892 - מספר ההצעה. כהן אסף עד כה כ-121 קישורים. בינתיים, הנושא עלה לדיון גם בטלוויזיה, עם דרור גלוברמן בפוליטיקה וגדי שמשון בתוכנית בוקר בערוץ 10, בין היתר.

כצפוי, השיח הטלוויזיוני היה פופוליסטי ולרוב חסר ערך, ונגרר לכיוונים לא רלוונטיים, כמו מהותה של הפורנוגרפיה. אסור לשכוח שהצעת החוק הזו לא קשורה באמת לפורנו, וגם לא לאלימות או להימורים. מטרת החוק ברורה: שלילת זכויות יסוד של אזרחי ישראל, ויצירת תקדים להגבלות נוספות וחמורות יותר. זו הסוגיה היחידה שצריכה לעמוד על הפרק - דיון בכל היבט אחר רק יזיק למאבק.

חשוב גם לזכור שצנזורה לא חייבת להיות כל כך בוטה וגסה כפי שהיא מופיעה בעיני רוחה של כנופיית 892. לפי Project Censored, עמותה אמריקנית שחוקרת סיפורים שלדעתה לא זכו לסיקור הולם בתקשורת בארה”ב, מידע יכול להיעלם מהתודעה הציבורית בכל מיני דרכים אחרות, כל עוד יש מי שרוצה בכך מספיק.

לאחרונה פירסמה העמותה רשימה של 25 הסיפורים המצונזרים של 2007, בה מככבים כל הנבלים המוכרים: תאגידים כמו מונסנטו והאליבורטון, ממשלות כמו ישראל וארה"ב, ומשברים אקולוגיים כמו ההתחממות הגלובלית והיעלמות יערות הגשם. כל הסיפורים עוסקים בסוגיות שצריכות להטריד את כולנו בכל רגע נתון, ומכולם התקשורת מתרחקת כמו מאש.

בארץ, תפקיד דומה ממלא מרכז קשב (אינטרנט אקספלורר בלבד), שבודק "דפוסי הסתה וסיקור פסולים בתקשורת". לדוגמה, בדו"ח שפירסם לאחרונה המרכז בנושא פעילות צה"ל בעזה, נמצא כי התקשורת לא הציגה חלופות לדרכי הפעולה בהן נקט הצבא, וקולות בצבא שהתנגדו למדיניות לא הושמעו מספיק. כך, גם בסיקור ההתנתקות הובלט סבלם של המתנחלים, ואילו ההשלכות המדיניות וכן ההשפעות על העם הפלסטיני הוזנחו.

קל מדי להאמין שהקוראים באמת מתעניינים יותר בתוצאות הגמר של "כוכב נולד 4" מאשר בתוצאות של 40 שנות כיבוש. המצב ללא ספק מורכב יותר - והלחץ שדוחק את הסיפורים האלה לעמודי החדשות הפנימיים לא מגיע רק מהקוראים עצמם.
 

גוגל מעלה הילוך

הורדת פידים לקריאה לא מקוונת עם Google Reader ו-Google Gears (צילומסך)
 הורדת פידים לקריאה לא מקוונת עם Google Reader ו-Google Gears (צילומסך)   
Google Gears, פיתוח של ענקית החיפוש שיאפשר להריץ יישומי רשת בלי חיבור לרשת, הוא הדבר הכי חשוב שקרה לדפדפנים מאז פיירפוקס. מדובר בהרחבה לטכנולוגיות רשת קיימות כמו XHTML ו-JavaScript, שמקנה למפתחים את הכלים הנחוצים לפיתוח יישומי רשת שיוכלו לעבוד במצב לא מקוון. ההרחבה תאפשר גם לסנכרן באופן שקוף את העבודה שביצעתם ברגע שתתחברו שוב. גוגל שחררה את Google Gears תחת רישיון קוד פתוח, עם גירסאות לחלונות, לינוקס ו-OS X, ולדפדפנים פיירפוקס ואינטרנט אקספלורר. גירסה לספארי צפויה לצאת בהמשך.

לא מדובר בפתרון קסם שיעבוד עם כל שירותי הרשת הקיימים - מפתחי היישומים יצטרכו לבצע התאמות ושינויים כדי לנצל את היתרונות של Google Gears. היישום הראשון שתומך בכך הוא Google Reader, קורא הפידים של החברה. אחרי התקנת ההרחבה, אפשר להוריד בלחיצה אחת את כל הפידים לקריאה לא מקוונת, לפני טיסה למשל. עם התחברות מחדש לרשת, לחיצה נוספת מסנכרנת את כל הפוסטים שנקראו או תויגו בחזרה לשרת של גוגל. החוויה שקופה וחלקה לחלוטין, ומלבד העדרן של תמונות מהפידים, אין הבדל מהותי בין שימוש ב-Google Reader במצב לא מקוון לשימוש במצב מקוון.

הרבה יותר מאפולו של Adobe, מ-Silverlight של מיקרוסופט או מ-JavaFX של Sun, ההרחבה החדשה של גוגל היא צעד ענק בכיוון הנכון, שצפוי לשנות בצורה מוחשית ומיידית את התפיסות שלנו לגבי שירותי רשת ולגבי הרשת "כמערכת הפעלה". זו החוליה החסרה היחידה בתוכנית של גוגל להפוך שירותים כמו Google Documents לתחליפים של ממש למקבילותיהם השולחניות המסורתיות, ובאופן בלתי נמנע היא גם מהווה מכה אנושה למיקרוסופט - הנציגה הברורה ביותר של שולחן העבודה המסורתי, הלא מקוון, והחברה שעלולה להפסיד יותר מכל חברה אחרת מנטישת המודל הזה.
 
 

וועידת D5

ה-Foleo של פאלם (צילום: יח"צ)
 ה-Foleo של פאלם (צילום: יח"צ)   
וועידת All Things Digital החמישית של הוול סטריט ג'ורנל תיזכר אמנם לעד בזכות הראיון ההיסטורי של גייטס וג'ובס, אבל היא היתה עמוסה בעוד הרבה מאוד הכרזות מרתקות ומפתיעות על מוצרים ושירותים חדשים.

• בראיון נפרד של ג'ובס, הוא הכריז על שיתוף פעולה בין אפל ליוטיוב, שיאפשר לצפות בסרטים מאתר הווידאו הפופולרי במכשירי AppleTV. בהודעה לעיתונות הוזכר כבדרך אגב פרט מעניין עוד יותר: גירסה חדשה של המכשיר שתצוייד בכונן קשיח בנפח 160GB (תמורת 100 דולר יותר מהגירסה הרגילה, שלה כונן קשיח בנפח 40GB). מדובר ללא ספק בהכרזה משמחת, אבל היא רק מאששת את השמועה המדאיגה מהשבוע שעבר, לפיה סופו של המק-מיני קרב.

• פאלם הציגה את ה-Foleo, מעין תת-מחשב-נייד עם מסך 10 אינץ' ומקלדת מלאה, שמפעיל מערכת הפעלה ייעודית (מבוססת לינוקס), ואמור להסתנכרן בצורה מושלמת עם מכשירי ה-Treo של החברה. התגובות על יצור הכלאיים המשונה הזה נעות בין "שמישהו יגאל את פאלם מיסורייה" עד ל-"רשמי: לפאלם נגמרו הרעיונות".

ה-Foleo אמור להיות בן הלוויה האולטימטיבי ל-Treo - קטן מספיק בשביל לזרוק אותו בתיק, אבל גדול מספיק בשביל לקרוא ולכתוב הודעות מייל ארוכות ולערוך מסמכים, כשה-Treo משמש כמודם.

בפועל, מדובר במסך גדול ומקלדת חיצוניים שעולים 600 דולר, שנועדו לשימוש עם מכשיר שאיבד מהרלוונטיות שלו כבר לפני שנה לפחות. מספיק להעיף מבט על מכשירי QWERTY חדשים כמו ה-E61i של נוקיה או ה-8800 של בלאקברי, בשביל להבין שפאלם צריכה להקדיש את תשומת ליבה ל-Treo עצמו, ולא לבזבז את הזמן על עזרים מיותרים. כמו כן, בכלל לא ברור כרגע אם ל-Foleo יש זכות קיום כמוצר בפני עצמו, שיוכל לעבוד גם במנותק מה-Treo.

מצד שני, ייתכן שה-Foleo הוא רק אות הפתיחה במערכה השניה של פאלם. בקצב הנוכחי, מכשירי ה-Treo ימשיכו להיות שמנים, מכוערים, חלשים ומיושנים, וחוויית השימוש הנהדרת שהם מציעים לא תימנע מהם מלהיעלם לגמרי בזמן הקרוב. אבל ה-Foleo קטן, דק ויפהפה, מבוסס על מערכת הפעלה מודרנית, פועל מיידית (כמו מחשבי כף היד של פעם), והסוללה שלו מחזיקה מעמד במשך שעות רבות. אם פאלם תדע לשווק אותו כהלכה, ותתייחס יפה למפתחים הרבים שתמיד להוטים להשתעשע עם גאדג'טים מבוססי לינוקס, היא עשויה לזכות בנתח מכובד משוק מחשבי ה-UMPC המתפתח.
 
Microsoft Surface: העברת שירים ל-Zune באמצעות גרירה (צילום: יח"צ)
 Microsoft Surface: העברת שירים ל-Zune באמצעות גרירה (צילום: יח"צ)   
• מיקרוסופט הציגה את Microsoft Surface, מחשב בתוך שולחן קפה שכולל מסך מגע, אמצעי תקשורת אלחוטית, מצלמות, ושאר אביזרים יקרים במיוחד - הכל בשביל להפוך את האינטראקציה עם העצמים שעל המסך לדומה ככל האפשר לאינטראקציה עם העצמים המקבילים בעולם האמיתי.

כדי לנגן שירים, בוחרים את הדיסק מערימת הדיסקים, הופכים אותו ולוחצים על שם הרצועה הרצויה; כדי למיין תמונות, מפזרים אותן על השולחן ועורמים אותן בערימות. כדי להגדיל או להקטין אותן, מותחים את הקצוות, וכדי לסובב - פשוט מסובבים; כדי להעביר קובץ לטלפון סלולרי, מניחים את המכשיר על משטח השולחן וגוררים את הקובץ לתוכו.

שני סרטי ההדגמה לא פחות ממדהימים. למיקרוסופט לא היה מוצר מגניב כל כך מאז - למעשה, למיקרוסופט מעולם לא היה מוצר מגניב כל כך.

• Real Networks הכריזה על נגן חדש, שיתעלק על אתרי שיתוף וידאו מקוונים דוגמת יוטיוב, ויאפשר לשמור למחשב את הסרטים המופיעים בהם. זו כנראה הנקמה שלה בכל אותם אתרים שלא השתמשו בטכנולוגיית ה-Streaming שלה, ובחרו בפלאש במקום.

למי שכבר הספיקו לשכוח, זאת לא הפעם הראשונה ש-Real Networks מנסה לרכב על ההצלחה של אחרים - בעבר היא תיכננה לעקוף את ה-DRM של אפל כדי לאפשר לנגן שירים שנרכשו ב-iTunes באמצעות הנגן שלה, אחרי שחנות המוסיקה שלה סירבה להמריא.
 

ירוק חוסך

פדורה 7 (צילום מסך מאתר המוצר)
 פדורה 7 (צילום מסך מאתר המוצר)   
פדורה 7 עלתה השבוע לרשת, והיא לא מציעה כמעט שום שינוי מעניין או ראוי לציון. מלבד עדכון התוכנות המצורפות לגירסאות האחרונות - שולחן העבודה GNOME 2.18, הדפדפן פיירפוקס 2, וכדומה - החידוש "המרגש" ביותר נמצא מתחת למכסה המנוע, והוא כולל מערכת ניהול חבילות חדשה, ותהליך בניה חדש של ההפצה שיקל על מפתחים שרוצים ליצור הפצות מותאמות משל עצמם שמבוססת על פדורה.

זה לא שאנחנו מאמינים שצריכה להיות רק הפצת לינוקס אחת - זה רק שכל ההפצות מלבד אובונטו פשוט לא כל כך טובות.

• השבוע התחילה אפל למכור שירים של EMI ללא DRM ב-iTunes. במקום ה-DRM, היא תטמיע בכל קובץ את פרטיו האישיים של המשתמש שהוריד אותם, כדי להרתיע אותנו מהפצת שירים מ-iTunes ברשתות שיתוף קבצים. כמנהגה, החבר אינה ממהרת לשחרר מידע בנושא, ולא ברור כיצד היא מתכננת להשתמש במידע.

• אופנת המיחשוב הירוק ממשיכה לצבור תאוצה. ב-PC-Magazine פירסמו מפרט מומלץ למחשב חסכוני וידידותי לסביבה, וב-ynet תירגמו. לא בטוח שכל הנתונים והמחירים רלוונטיים לישראל, אבל שווה להעיף מבט לפני הרכבת מחשב חדש. לא מדובר רק באמירה הפוליטית הנכונה ולא צריך להסתכל על הטווח הרחוק בשביל לראות את היתרונות: מחשב ירוק פשוט יקטין את חשבון החשמל שלכם, ויחסוך לכם כסף.

• רוברט סקובל, שהתחיל את דרכו בתור בלוגר החצר של מיקרוסופט ומאז כבר עזב את רדמונד ונשאר סתם בלוגר, התהדר תמיד במספר הפידים הדמיוני שהוא קורא מדי יום - כ-1,500 פידים בשיא, היום רק 622. בראיון וידאו עם Hackszine של אוריילי, הוא מנסה להסביר איך בדיוק הוא עושה את זה.

אם אתם מעדיפים שלא להקשיב לקול המעצבן שלו במשך 11 דקות, אלו כמה מהנקודות החשובות: גוגל רידר; סינון ראשוני מהיר ואחרי זה מתעכבים על הפוסטים החשובים; שם הכותב חשוב יותר מהכותרת; פוסטים עם תמונות מעניינים יותר מפוסטים אחרים; פוסטים עם הרבה לינקים מעניינים יותר מפוסטים אחרים; מוצאים כותבים מעניינים בקישורים של כותבים מעניינים אחרים.

• גולשים מחוץ לארה"ב מתגעגעים לפנדורה, וגולשים בתוכה חוששים מהסוף המר שצפוי לה גם שם. אבל פנדורה היא לא השירות היחיד שנקרע לגזרים בעודו חי בתוך מלתעותיהם של תאגידי המדיה הגדולים. Mashable נזכר בעשרת הגדולים שנרצחו בדם קר על ידי עורכי דין ונעלמו מהרשת לפני שהספיקו לסמן לעצמם יורש.

בינתיים, בארץ, שירות Playlist-Online מבטיח להציע את החוויה של פנדורה, רק בעברית.

השבוע ברשת ב-RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by