ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
רדיו באלף שקל 

רדיו באלף שקל

 
 
דנה פאר

ה-BMusic החדש של בזק יאפשר לכם להאזין ליותר מ-10,000 תחנות רדיו בכל רחבי הבית, אבל יש לו כמה חסרונות בולטים והמחיר לא זול בכלל. סקירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
BMusic מתוצרת Teratec. מעוצב כמו "רדיו של פעם" (צילום: יח"צ)
 BMusic מתוצרת Teratec. מעוצב כמו "רדיו של פעם" (צילום: יח"צ)   
בימים אלו משיקה חברת בזק את נגן המוסיקה והרדיו BMusic. הרדיו החדש מאפשר למשתמש להאזין בכל חדר בבית לתחנות רדיו המשודרות באינטרנט ולקבצי מוסיקה מהמחשב. הוא קולט מעל ל-10,000 תחנות מכל מדינה ביזארית שרק תוכלו להעלות על הדעת, וכן מאפשר איתור מהיר של מוסיקה או תוכניות אירוח על פי ז'אנר או מבצע.

נכון להיום משווקת בזק שני מוצרים שזכו לדור יחדיו תחת שם המותג BMusic: הראשון מתוצרת Teratec, מעוצב כמו "רדיו של פעם" ובעל רמקול פנימי; מחירו 29.90 ש"ח לחודש ב-36 תשלומים (בסך הכל: 1,076 ש"ח). השני מתוצרת Logitech ובעיצוב מודרני ואלגנטי להפליא; אין לו רמקול פנימי והוא מיועד למי שמעוניין לחבר את מערכת הסטריאו למחשב שבחדר העבודה. מחירו של הרדיו הזה הוא 39.90 ש"ח לחודש למשך 36 חודשים (בסך הכל: 1,436 ש"ח).

את מכשיר הרדיו אפשר להתקין לבד (בסיוע חינם ממוקד האינטרנט של בזק), או לשלם לטכנאי שיגיע עד הבית ויסדר את כל העניינים הטכניים. חשוב לציין שההתקנה, על אף שאינה מסובכת, גם אינה טריוויאלית, ועל אנשים רבים להחשיב מראש בחשבון ההוצאות גם את התשלום לטכנאי.
 

רדיו באלף שקל?

השאלה הראשונה שראויה להישאל בקשר למוצרים הללו היא בדיוק זו שבזק מנסה להימנע ממנה: בשביל מה לעזאזל לשלם יותר מ-1,000 ש"ח עבור רדיו, ובעיקר כשמדובר בתחנות רדיו שאפשר למצוא באינטרנט? המתחכמים יותר גם יטרחו להדגיש שבמקום להשקיע כל כך הרבה כסף במכשיר רדיו, עדיף כבר להוסיף עוד כמה אלפי שקלים ולרכוש מחשב נייד, שבאותה המידה תוכל לטלטל אותו ברחבי הבית תוך כדי האזנה לתחנות רדיו.

אין ספק שאי אפשר לבטל את הטענות האלו במחי יד. המכשיר הזה בהחלט לא מיועד לכולם. הוא אינו מיועד, למשל, לאנשים שרק שתי תחנות רדיו מעניינות אותם; הוא גם לא מיועד עבור מי שמסתפק בהאזנה מזדמנת לצד המחשב, ובוודאי שאינו מיועד עבור מי שאין לו כסף מיותר. מצד שני, הרדיו הזה מספק למשתמש מספר יתרונות משמעותיים, שאפילו הציניקנים הגדולים ביותר יתקשו לזלזל בהם.

היתרונות הבולטים: כמות ונוחות

היתרון הגדול ביותר של ה-BMusic טמון באלמנט הנוחות למשתמש: הוא מעוצב בצורת מקלט רדיו רגיל בעל מסך גדול, תצוגה ברורה ושלט רחוק. הניווט בין תחנות הרדיו גם הוא נוח, שכן הן ממויינות על פי מספר חלוקות שונות - מדינה, ז'אנר מוסיקלי, מבצע או רשימת המועדפים שהמשתמש יכול לבחור לעצמו. השימוש במכשיר אינטואיטיבי יחסית (בהסתייגויות קלות, אליהן נתייחס בהמשך), ובסך הכל - אין ספק שמדובר במוצר חמוד ונוח יחסית לתפעול.
 
האתרים מציעים הרבה פחות מ-10,000 תחנות
 האתרים מציעים הרבה פחות מ-10,000 תחנות   
יתרון משמעותי נוסף של ה-BMusic הוא בהיקף התחנות העצום שהוא מציע. בעוד שאתרי אינטרנט המשמיעים תחנות רדיו מציעים אלפים בודדים של תחנות במקרה הטוב (ובדרך כלל הרבה, הרבה פחות מזה), באמצעות הרדיו הזה ניתן לקלוט ולהאזין ליותר מ-10,000 תחנות. בנוסף, אם מצאנו תחנה שאינה נכללת ברשימה, ניתן להוסיף גם אותה באמצעות אתר אינטרנט מיוחד. כל מי שניסה אי פעם להאזין לרדיו באינטרנט יודע שזה לא תמיד תענוג גדול, ובהחלט לא משימה פשוטה עבור מי מבינינו שהוא קצת טכנופוב.

עם ה-BMusic לעומת זאת, לעולם לא תצטרכו להתקין נגן חדש על מנת להאזין לתחנה מסויימת, ובדרך כלל תצליחו למצוא בקלות את התחנה הספציפית שאתם מעוניינים להאזין לה, בין אם היא בארץ, בארה"ב, באוסטרליה או בקאריביים.

איכות השמע במרבית התחנות היתה איכותית ובהחלט הפתיעה אותנו לטובה, ורק לעיתים רחוקות אירעו בעיות התחברות ממושכות לתחנה מסויימת.
 
 

לא בעברית, לא נייד מספיק

אבל ה-BMusic אינו חף מחסרונות. נתחיל מכך שחרף העובדה שפלח גדול מקהל היעד של הרדיו הזה הוא הדור הקצת יותר מבוגר - זה שמסתדר בדרך כלל קצת פחות טוב עם האינטרנט, השפה האנגלית והעולם הגדול - אבל עדיין מעוניין להאזין לרדיו מארץ מולדתו; לפיכך, העובדה שכל התפריטים הם באנגלית ולא בשפת הקודש מהווה חסרון בולט. עם זאת, לדברי נציג החברה, בימים אלו נעשים מאמצים לגייר את הממשק לעברית, ובעתיד יעודכנו כל מכשירי הרדיו בגירסה החדשה חינם אין כסף.

עוד טעם לפגם, ואפילו די רציני, מצאנו בכך שלרדיו אין אפשרות לעבוד על סוללות, אלא רק באמצעות חיבור לחשמל. בתור מכשיר שאמור להיות נייד ואפשר להאזין לו מכל מקום ברחבי הבית, העובדה שכדי לפעול הוא חייב חיבור לחשמל מגבילה בצורה מהותית את טווח הניידות שלו, וגורמת לנו לשקול מחדש את פתרון הלפטופ עם החיבור האלחוטי.

בנוסף לתחנות רדיו, ה-BMusic יכול להשמיע גם קבצי מוסיקה מהמחשב. כל שצריך לעשות זה להתקין את התוכנה המגיעה איתו, TwonkyMusic, לסנכרן את תיקיית המוסיקה עם הרדיו ולהאזין בכיף. אולי זה היה ככה רק אצלנו, אבל עד שמאמצי הסנכרון הוכתרו בהצלחה נאלצה בזק לשלוח אלינו הביתה שני טכנאים שונים. בנוסף, גם אחרי שהכל הסתדר והאזנו בהנאה לקבצי MP3 דרך הרדיו, ירד הסנכרון שוב לטמיון אחרי שניתקנו את המכשיר מהחשמל כדי להעביר אותו למקום אחר בבית. ניסינו למלא אחר ההוראות המדוייקות שקיבלנו ולסנכרן את הרדיו מחדש, אולם כל מאמצינו העלו חרס.
 
 

ואם להיות קטנוניים...

 מאחר ואין לנו רשת אלחוטית בבית אלא חיבור ADSL, התקין אצלנו הטכנאי של בזק גם נתב אלחוטי של HPNA3 מדגם SendTek - PAR720G. ההתלהבות הראשונית מכך שיש לנו בבית - לפחות באופן זמני - רשת אלחוטית שאפשר לחבר אליה גם את המחשב הנייד התחלפה עד מהרה בתסכול כבד מביצועיו של הנתב הזה; יום שבמהלכו הוא לא התנתק לפחות 10 פעמים מהרשת נחשב ליום טוב.

לפיכך, במידה ואתם מזמינים את ה-BMusic מבזק וזקוקים לנתב אלחוטי, אנחנו ממליצים בחום לבקש נתב אחר או לשקול לקנות אחד בעצמכם. הניתוקים אומנם קצרים והחיבור תמיד חוזר לעצמו תוך זמן קצר, אבל זה מעצבן, מאט את קצב העבודה ועלול לגרום לאובדן נתונים. 
שתי בעיות נוספות שמצאנו, קצת יותר איזוטריות מהקודמות, היו קשורות לעוצמת השמע לרשימת המועדפים. בנוגע לווליום, לא התלהבנו מהעובדה שהווליום האנלוגי לא קשור בכלל לדיגיטלי. כלומר, השליטה על עוצמת השמע באמצעות השלט תלויה במידה רבה במצב בו נמצא כפתור הווליום שעל גבי המכשיר עצמו. קרי, בהחלט ייתכנו מצבים בהם השלט עצמו לא יועיל בכלל, ונהיה חייבים לקום מהכיסא ולהזיז ידנית את הכפתור כדי להגביר או להנמיך את עוצמת המוסיקה. לא ברור בדיוק למה זה ככה. זה עושה רושם די חובבני, וחבל.

בנוסף, בעיה קטנה התגלתה בעת שניסינו להוסיף תחנת רדיו מפנסילבניה לרשימת המועדפים: הגענו לתחנה, ומיד לחצנו לחיצה ארוכה על הסיפרה "1" שעל מקלט הרדיו. כשלחצנו עליה שוב ציפינו לשמוע את שידורי התחנה, אבל כל ששמענו היה את הקריין מכריז באנגלית ש"הגעתם לתחנת רדיו X" - ותו לא. התעמקות קלה בנושא גילתה לנו את הבעיה: בעת ההוספה המועדפים, הרדיו לא יודע להבדיל בין הודעת הפתיחה המוקלטת והקבועה של התחנה (אם קיימת) לבין לוח השידורים השוטף. המסקנה היחידה אליה הגענו היתה שיש להיזהר ולא להוסיף תחנת רדיו למועדפים במהלך השניות הראשונות להאזנה. אז נכון שזו לא בעיה גדולה, אבל כשאנחנו כבר משלמים יותר מ-1,000 ש"ח עבור מוצר כלשהו - אנחנו רוצים לקבל תמורה קצת יותר איכותית ומוקפדת לכסף.

השלט הרחוק גם הוא רחוק מלהשביע רצון - הוא מכוסה בכפתורים נטולי הסברים (למשל: פרצוף עצוב, פרצוף שמח, האות S בין שני קווים, ציור של בית, משהו שנראה כמו כוכבית בתוך תיקיית מחשב, ועוד); בעוד שאת הפונקציות הבסיסיות, של ווליום ומעבר בין תחנות, אינטואיטיבי יחסית להפעיל - הפונקציות המתקדמות יותר בלתי ברורות בעליל ודורשות, לפחות בהתחלה, התעמקות רצינית בחוברת ההוראות.
 

סוף דבר

הדגם של Logitech. מודרני ואלגנטי
 הדגם של Logitech. מודרני ואלגנטי   
בשורה התחתונה, ה-BMusic הוא צעצוע נפלא ושימושי לכל מי שחולה על רדיו, או לכל טכנופוב מצוי שאין לו כח להתעסק עם חיפושים באינטרנט, אבל מעוניין להאזין לתחנות רדיו מחו"ל. זאת, כמובן, במידה ואותו אדם יכול להרשות לעצמו לשלם סכום כזה עבור פינוק מהסוג הזה (וכאן הפריסה הארוכה לתשלומים בהחלט יכולה לסייע).

המכשיר אומנם לא חף מבעיות, בדגש על העובדה המאד מצערת שאין אפשרות להפעיל את הרדיו באמצעות סוללות, אבל יחד עם זאת, בסך הכל מדובר בפתרון לא רע בכלל עבור כל חובבי הרדיו באשר הם. בנוסף, אין ספק שכל מי שמתחיל להשתמש בו עלול להתמכר. אפילו אנחנו, בהחלט לא "חולי רדיו" מדופלמים, שוקלים לרכוש אותו - וזה אומר הכל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by