ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מות האנונימיות 

מות האנונימיות

 
 
אפי פוקס

הצעת החוק של ח"כ כהן מש"ס מתעטפת באיצטלה של הגנה על ילדיכם, אבל בפועל - רוצחת זכויות אזרח בסיסיות. פרשנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ח"כ אמנון כהן. הצעת חוק מצמררת (צילום: אתר הכנסת)
 ח"כ אמנון כהן. הצעת חוק מצמררת (צילום: אתר הכנסת)   
אין כמעט גולשים שמצדדים בהצעת החוק של ח"כ אמנון כהן מש"ס, שמנסה להיכנס לכולנו לתחתונים. בכתבה הראשונה הסברנו למה זו בעיה שאנשים מקהילות מסוימות מנסים להחיל ערכים על כלל הציבור. עכשיו הגיע הזמן לדבר על ציצים.

חלק מאוד מעניין בהצעת החוק המדוברת עוסק באופן שבו יזוהו אנשים המעוניינים להיחשף לתכנים פורנוגרפיים. בסעיף ההגדרות של המסמך הקצר, זיהוי מוגדר כ: "'זיהוי פיזי' - אמצעי פיזי, אלקטרוני או ביומטרי, אשר יאמת את זהות המשתמש במחשב, בנוסף לשימוש בסיסמה".

עצם השימוש במילים "זיהוי פיזי", ללא קשר להגדרה שעומדת מאחורי המילים הללו צריכה להדליק נורה אדומה לכל אחד. כי שלב הזיהוי הוא בדיוק הרגע בו נרצחת האנונימיות שלכם בדם קר. "זיהוי" פירושו שאתם, כגולשים, תהיו מחויבים להיות מזוהים באופן ברור ומדויק, רק בשביל ליהנות מהאפשרות לצפות בעירום באינטרנט.

נתונים אישיים מסוימים יוכנסו למאגר מידע, שיכיל את פרטיכם ויקשר את הרגלי צפיית הפורנו שלכם עם הפרטים הללו. מה הם הנתונים? האם מדובר בשם, גיל, מין, נטיות מיניות, דת או נטיות פוליטיות? אלוהים יודע (וזה מסביר למה ההצעות הללו תמיד מגיעות מסיעת ש"ס).
 

לא כל חשיפה מזיקה

 
לא ניתן לדעת עד כמה חודרניים הפרטים שתאגור מערכת האכיפה של ח"כ כהן, רק כדי שתוכלו, אם תרצו, לראות ציצים. אבל חשבו לרגע עד כמה רק אחד מהפרטים הרגישים הללו יכול להיות מפחיד כשהוא מצורף אל נתוני הגלישה שלכם ונאגר בבסיס נתונים אחד גדול, שמישהו אחר אמור להשגיח עליו.

בשלב זה יאמרו הציניקנים "אז מה? ממילא ספקית האינטרנט מתעדת כל תנועה שלי ברשת מהרגע שאני מתחבר...", והם צודקים, אבל לא לגמרי: הספקיות מחויבות לתעד את הגלישה שלכם. כך (בין השאר) נתפסים פדופילים, טרוריסטים, ופושעים מקוונים אחרים.

אנשים שמבצעים באמצעות האינטרנט פשעים מותירים עקבות, וחיטוט במאגר עשוי להוביל לחשיפת זהותם, ובסופו של דבר, אולי אפילו ללכידתם הפיזית. במקרים מסוימים, הצלבה של מאגרי הגלישה של כתובות שונות של גולשים מסייעת במלחמה בזבלנים. כך שבמידה מסוימת, השימוש בניטור הרגלי הגלישה שלנו באופן אוטומטי - שלא מצביע על אף אחד מאיתנו אישית - יכול לתרום משמעותית לשמירה על הסדר הטוב.
 

להשתיל שבבי RFID באזרחים

 זו לא השאלה. בין אם מסכימים עם הרעיון שעומד מאחורי הצעת החוק, ובין אם לא - את היכולת להגביל קטינים מצפייה בפורנוגרפיה ניתן ליישם באמצעים הרבה פחות חמורים מאלו המוצעים בהצעה המצמררת הזו. לא חסרים מנגנונים שיהיו מוסכמים על ציבור הגולשים ועל ספקיות האינטרנט גם יחד, ובמקביל, לא יפגעו בזכויות אדם ויעמדו בכל מבחן תקציבי הגיוני להצעת חוק שכזו. 
אבל (וזה אבל גדול כמעט כמו החורים בהצעת החוק הזו) באופן תיאורטי, ספקיות האינטרנט אינן יכולות להשתמש בכל המידע הזה שנצבר עליכם על מנת לנתח כל דבר, למכור אותו או להעביר אותו הלאה. איש לא יוכל לדעת מה אתם עושים, רואים או כותבים. לספקיות אסור להשתמש במידע הזה או להעביר אותו למישהו משום שהן מחוייבות לשמור על הפרטיות שלנו. ויותר מזה, מוטלת עליהן החובה לשמור על האנונימיות שלנו.

אז מה קורה כשמדינה רוצה לדעת איפה גלשתי ומה רשמתי?, בוודאי תשאלו. ובכן, הרשויות פונות עם צו חיפוש (או האזנת סתר) ומבקשות מבית המשפט שיאפשר למשטרה (או לכל גוף אכיפה אחר) לנבור במידע שנצבר עליכם ברשת.

לכאורה, התהליך הזה נשמע פשוט, אבל פה קבור עוד כלב. בעוד שבמצב הנוכחי הזכות שלכם להישאר אנונימיים מוגנת על ידי העובדה שספקיות האינטרנט אינן יכולות לסחור בנתונים שלכם מבלי שתהיו חשודים בפשע, הרי שהצעת החוק החדשה דורשת מהן לזהות אתכם. ולא סתם לזהות. לזהות באופן שבו יידעו מי אתם בצורה ש(לכאורה) בלתי ניתנת לזיוף, ופה אנחנו מגיעים לקצפת של הצעת החוק: הזיהוי הביומטרי.

טכנולוגיית אבטחת המידע הזו מבוססת ברוב המקרים על טביעת אצבע או כף יד. אבל עקרונית, ניתן לבצע זיהוי גם על פי מבנה רשתית, רוק (וניתוח דנ"א) או אמצעים אחרים שיוודאו כי אתם הם אלו שעומדים מול המסך. הזיהוי האלקטרוני, שאף הוא מאוזכר בהצעת החוק המעורפלת הזו, דורש מכם, הגולשים, להצטייד באמצעי טכני-אלקטרוני, כגון מפתח USB, שרק לאחר שיחובר למחשב ויאמת את פרטיכם - יאפשר לכם לחוות את הגלישה במרחבים אינסופיים של שדיים חשופים.

הבעיה היא שרכיב כזה אפשר להעביר לאדם אחר, גם אם הוא קטין, כך שאולי עדיף לכבוד הח"כ כהן לבחור דווקא בהשתלת שבבי RFID בגוף האזרחים, ואלו ישדרו אלחוטית למחשב מי נמצא מולו והאם מותר לו לגלוש לאתר הפורנגרפיה האהוב עליו.
 
 

אסור לשתוק

ההגנה על הילדים היא רק צירוץ. אילוסטרציה (צילום: ASAP photos)
 ההגנה על הילדים היא רק צירוץ. אילוסטרציה (צילום: ASAP photos)   
אבל אם נניח לרגע את הציניות בצד, נגיע אל הנקודה העיקרית, והיא, שלאף אחד - גם ואולי בעיקר לא לשלטון - אין זכות לדעת מה אתם עושים בביתכם ובמחשבכם, כל עוד לא ביצעתם פשע. הרי גם אם כן יופעל הליך מורכב ומסודר שיאושר על ידי בית המשפט. לאף אחד אין את הזכות לאגור את המידע הביומטרי שלכם או לתעד אתכם בכל אמצעי אלקטרוני ללא רשותכם. בעיקר לא לשלטון.

הזכות לפרטיות היא הזכות שלכם גם כשאתם גולשים באינטרנט לכל מקום שאתם בוחרים לגלוש אליו. אסור לפגוע בה או להגביל אותה, ובוודאי שלא לשם הנימוקים שהעלה ח"כ כהן. זוהי זכות ששווה להילחם עליה. שחובה להילחם עליה.

ובכלל, ללא קשר להגדרת הפורנוגרפיה או הפגיעה בפרטיות, בשנים האחרונות קמו מספר יוזמות של מחוקקים שמנסים להתערב בנעשה ברשת. נכון להיום, כל חקיקה שניסתה להחיל ערכים של קבוצות דתיות/אידיאולוגיות על האינטרנט באמצעות חסימת תכנים - נכשלה. המגמה הרווחת כיום בעולם היא למסד את הזכות לפרטיות והאנונימיות של הגולשים, תוך הגדרה הברורה של התכנים שמוסכם כי עליהם להיות נגישים לרשויות. וגם אז, לא מראש, כי אם לאחר מעשה.

גם אם ייפתרו כל סוגיות הפגיעה בפרטיות, הצעת החוק הזו, שמתעטפת באיצטלה של הגנה על ילדים מפני צפייה בתוכן מתועב ואסור, מריחה יותר כמו התערבות לא מושכלת במדיום החברתי החופשי והסלקטיבי הראשון בעולם.

התחושה היא שמישהו מנסה להפעיל דווקא עלינו, המבוגרים, את הערכים שלו, ואת מה שהוא לא רוצה בביתו שלו, כשעל המזבח יוקרבו הזכות של כל אחד מאיתנו לפרטיות, חופש בחירה וחופש ביטוי. כל אחד מהגולשים בישראל, לא רק אלו שהזכויות הללו יקרות לליבו, אלא גם כאלו שרק רוצים לראות ציצים בשלווה - חייב לעשות את כל שבכוחו כדי לעצור את הצעת החוק הזו.

בכתבה הקודמת: קיצור תולדות הפורנו.
 
___________________________
אפי פוקס כותב את הבלוג "קודח".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by