ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זֶן ואמנות אחזקת המחשב 

זֶן ואמנות אחזקת המחשב

 
 
תומר ליכטש

למלא כדורים במחסנית זה מרגיע, אבל לא כמו לעשות מדיטציה מול המחשב. תרגילי הירגעות מבית ליכטש. לוֹל

 
 
 
 
 
 
 
 
 

145

כדור=גופה. אכזרי (צילום: Weston Boyd. cc-by)
 כדור=גופה. אכזרי (צילום: Weston Boyd. cc-by)   
אחד הדברים שאהבתי לעשות בצבא היה למלא כדורים במחסנית. אם לכל כדור יש כתובת, אז כל כדור = גופה. אכזרי. ובכל זאת: היה משהו מאוד מרגיע בדחיסת 29 כדורים לכל מחסנית, חמש מחסניות, אפוד מלא. ארבע מקדימה, אחת מאחורה, פלוס אחת נותבים, אבל היא לא נחשבת. נותבים. למקרה שֶ. 29 גופות x חמש.

18

זה הרי הגיל, לא? 18? אנחנו עדיין לא בטוחים מה בדיוק מרגיע אותנו ומה בדיוק מכעיס אותנו. זורקים אותנו באמצע מדבר ואומרים לנו לומר "אש". אנחנו אומרים את המלה אש ורצים לעבר מטרות נייר. מבהיל מאוד. לא מובן. במידה רבה אפילו לא צודק. לא פלא שדחיסת כדורים למחסנית עשויה להרגיע אותנו במצב הזה. אנחנו הרי מסדרים - בריכוז, סופרים נשימות ותרמילים - את ניהול האש שלנו. אנחנו מתכוננים לתרגיל שמכין אותנו לקרב. קשה באימונים קל בקרב. קשה בקרב קל ברייטינג. וכשקשה ברייטינג - אז הכל כבר אבוד.
 

64

 
בימי הקומודור 64 לא טרחתי לתחזק את המחשב. היה גוש פלסטיק בצורת מקלדת, גוש בצורת מסך, גוש בצורת כונן וגוש ג'ויסטיק. כל אלה ביחד הפעילו את המשחק Cybernoid, וזה מה שעניין אותי. שם תפעלתי יצור חללי עם כוכבי קסם שחגוּ סביבו והשמידו את כל מה שניסה להשמיד אותו. כלומר להשמיד אותי. אהבתי את המשחק הזה ואיבדתי את הדיסקט.
 
 

286

לימים הוחלף הקומודור במחשב אישי. PC. כשלעצמי, פסחתי על תקופת ה-XT. קפצתי ישר ל-286. חוטים. המון חוטים. 40 מגה בהארדיסק, אבל המון חוטים. צפצופים. קבצי stm עם המוזיקה של השוטר מבברלי הילס. עם באגס באני אומר בקול מתכתי: "אההה, וואטס אפ דוק?". ימים יפים ומוזרים. ואז התחילה העבודה.

386

כשאני אומר עבודה אני מתכוון למה שכבר התחוור לי כאורח חיים בלתי נמנע בימי ה-386, שלא אחרו לבוא, כמובן. אני מתכוון לתחזוק השוטף של המחשב. אוכל במקלדת? מסובבים, מנערים, דופקים על השולחן. סמרטוט. אבק על המסך? ספריי מיוחד. ופתאום גם ההארדיסק צריך דיפראג (עוד אז המלה הזו נשמעה לי כמו מערכת רבייה חייזרית), והכוננים צריכים דיסקים מחומר שמזכיר אזבסט, כדי שישארו נקיים. לאט לאט התחילה להתרכז בסביבת המחשב תחושה של עוֹל. עול האחזקה.
 
 

0

העיגול של אנזו. יש ואין בבת אחת (צילום: וויקיפדיה)
 העיגול של אנזו. יש ואין בבת אחת (צילום: וויקיפדיה)   
[זהירות, פילוסופיה:] ב"ספר הזֶן השלם" (יבנה, 2002) מסופר על הואנג בוּ, שהעיר, יום אחד, את לין ג'י, תלמידו, מתרדמתו במנזר. לין ג'י פקח את עיניו "העיף מבט אחד במורהו, והמשיך לישון". הואנג הלך משם, מצא נזיר אחר, שתירגל מדיטציה באותו הזמן וצעק עליו: "הבן אדם ההוא שם מתרגל זן; אילו שטויות יש לך בראש?". ואנו מבינים: את הזן אפשר לתרגל באמצעות כל דבר. בכל פעולה. בניקיון הבית, בהליכה ברחוב. אפילו בשינה. כעת נראה איך אפשר לתרגל אותו גם מול המחשב.

אחד הציורים היותר המוכרים שנקשר לזן הוא העיגול של אנזו. זהו עיגול שנעשה בתנופת ציור אחת. בעיגול באים לידי ביטוי רוחו של האדם המצייר, כוונותיו, מקומו. יש אמנים שמקפידים לצייר עיגול אנזו מדי יום, כמעין יומן רוחני. זהו ביטוי אסתטי למצב נפשי, ביטוי מתוך ריכוז גבוה והתכוונות. את העיגול הזה נוכל לדמיין, בסביבת המחשב, באמצעות הסיפרה אפס. 0. זהו העיגול שלנו.
 

0.1

מספר חידתי, אפס. בשעה שלשאר המספרים אין קיום ממשי (הרי אין "2" בעולם, אין "17") הסיפרה אפס לא מייצגת כלום. או בעצם כן מייצגת "כלום". אפילו מה שהיא מייצגת הוא בלתי נתפס. מה זאת אומרת "אפס"? איפה ראינו אפס דברים? איפה יש אפס? איפה אין? הסיבוך הזה של אפס, בלי הרבה מתמטיקה, עשוי לדמות לנו עיגול אנזו כזה. עיגול שמבטא יש ואין בבת אחת.

נגדיר אם כן את "מצב 0", כמצב בסיס של ישיבה מול מחשב שבו אנו שואפים אל האין סוף, אל הלא מוחלט. מצב שבו אנחנו עומדים מול המציאות (יושבים מול המחשב) אך לא כדי להשתמש בה, אלא כדי להביט בה. אנו מביטים על המחשב. פועלים בו, אבל לא מתערבבים בו. אנו נותרים אנחנו.
 

הצעות לבזבוז זמן

מצב 0, אם כן, הוא מצב מדיטטיבי מול המחשב. אפשר להגיע אליו בקלות במהלך היום, בין אם אתם בבית או בעבודה. מצב 0, אם יעשה ברצינות הנדרשת, אולי יביא אתכם לרגיעה, אבל קודם לזה, יכניס את עוֹל תחזוק המחשב לסדר היום הרצוי שלכם, ובכך יסייע לנטרל את העוֹל מעצמו, ולהפוך את המשימות הללו לנעימות יותר. להלן סדרה של פעולות שמאפשרות הגעה למצב 0. מצב שבו נעסוק במחשב, אבל באופן שבו אנחנו שמחוץ למחשב באים לידי ביטוי. אפשר לראות בהצעות הבאות הצעות למדיטציה, או לראות אותן עין בעין, כפי שהן: הצעות לבזבוז זמן.
 

1. לנקות את העכבר

עכבר מלוכלך. הישג אישי (צילום: Leif K-Brooks cc-by-sa)
 עכבר מלוכלך. הישג אישי (צילום: Leif K-Brooks cc-by-sa)   
בין אם אתם משתמשים בעכבר עם גולה ובין שהעכבר שלכם אופטי - תמיד תצטבר לכם ג'יפה בלמטה שלו. מה הפלא? כל היום זז ממקום למקום. עניין מלכלך, תזוזה. ניקוי העכבר מצריך שימוש בכלים כמו סכין יפנית, מברג קטן, תצפית פנימה, מעקב אחרי הגלגלוֹת המטונפות ופעולות גירוד עדינות ומגוונות. שיעור מלאכה קטן, שבסופו תתגלה על השולחן ערימת טינופת שתכריז: אני ההישג שלכם.

גיקומטר: 3

מומלץ: בבית, בעבודה.

לא מומלץ: אצל חברים.
 

2. לפנות מקום בהארדיסק

דיסק קשיח. משחרר
 דיסק קשיח. משחרר   
מחיקת קבצים ישנים וגדולים תשמש לכם כהזדמנות מעולה לעצור ולחשוב: מה מקומו של הקובץ הזה בחיי? האם אני זקוק לו? האם הוא מגובה? האם אני זקוק לגיבוי? הרי אני לעולם לא פותח אותו. הרי זה ג'יגה שמחכה להתפנות. אל תתפתו למחשבות לוגיות בעניין הזה. שום קובץ של ג'יגה לא ראוי למחשבה כל כך ארוכה. אם אתם חשים שאתם צריכים למחוק - מחקו. הוויתור שכרוך בפעולה הזו אולי נדמה כמסוכן, לא אחראי, אולי אפילו אדיוטי - אבל הוא משחרר. וזה באחריות. (לא שלי). טיפ: נסו להגיע למקומות היותר סבוכים בהארדיסק. למשל: תיקיות זמניות בתיקיית הפרופיל שלכם בחלונות.

גיקומטר: 5

מומלץ: למי שמכיר את דרכיו במעבה הדיסק.

לא מומלץ: למי שלא.

3. לנקות את המקלדת

ניקיון המקלדת לא רק ישמש אתכם למדיטציה מופלאה (המועדפת עלי מבין השאר, אגב), אלא גם יכניס הרגל הגייני לשער הפקודות שלכם למחשב. עשו זאת כך: קחו מברג פשוט, טסטר, ועיקרו את המקשים בזה אחר זה - בעדינות, כמובן. חלצו אותם בדחיפה קלה מלמטה. עשו זאת בסדר מימין לשמאל, או משמאל לימין, וכל מקש שעקרתם - סדרו על השולחן לפי הסדר שבמקלדת, כדי שמאוחר יותר יהיה פשוט וקל להכניס אותו בחזרה. עם סיום פעולת העקירה, בוודאי יתגלה לפניכם יער טינופת עצום. נקו אותו בדרככם. כעת, השיבו את המקשים בזה אחר זה, בשקט ובעדינות, התרכזו במקש ("הממ, אסקייפ". כך) ותקעו אותו במקומו.

גיקומטר: 7

מומלץ: בבית. בחדר מואר.

לא מומלץ: לגידמים. אם כי החוויה עשויה להוות אתגר זני משמעותי. מבחינה מדיטטיבית.
 

4. לאזן את הצבעים במסך

לבן לא חייב להיות לבן. אילוסטרציה (צילום: אתר ViewSonic)
 לבן לא חייב להיות לבן. אילוסטרציה (צילום: אתר ViewSonic)   
אין שמחה כמו שמחה לאיד ואין דבר הרסנות כמו שינוי של משהו במחשב שאין לכם מושג איך להשיב לקדמותו. כאן נכנס המשחק בצבעים של המסך. כנסו לתפריט המסך, המסך עצמו - החומרה - ונסו לאזן את הצבעים כדי שיתאימו לעין שלכם. כן, הלבן יהפוך להיות קצת אדמומי, הירוק ישתלט על כל מיני מקומות שלא ידעתם שיכולים להיות ירוקים, והכחול - הוא עשוי להיעלם או להישאר בתור גוון מרומז בלבד. אבל מהלך המשחק בצבעים עשוי להיחוות אצלכם כמשחק בפינת ציור בגן. זוהי כמעט חוויה מתקנת. הרסו, הרסו את הצבעים במסך שלכם. צאו מהקיבעון. לבן לא חייב להיות לבן.

גיקומטר: 6

מומלץ: לעיוורי צבעים.

לא מומלץ: לעיוורי צבעים.
 

5. להסיר תוכנות ישנות

אקרובט 1, אייסיקיו 0.9 בטא, כל מיני כאלה שהתקנתם ושכחתם. כן, כדאי להסיר. אבל זו לא המטרה של התרגיל הזה. המטרה היא לעבור על מסך ה-Add Remove Programs בלוח הבקרה של חלונות ולנקות כמו קראטה קיד. זוכרים את Wax On - Wax Off? זה פחות או יותר הרציונל של ניקוי התוכנות.

גיקומטר: 8

מומלץ: למי שחש בעול תוכנה ישנה.

לא מומלץ: למי שזה לא מזיז לו.
 

6. לצפות בדיפראג

דיפראג. טטריס אלוהי (צילום: Lance Fisher. cc-by-sa)
 דיפראג. טטריס אלוהי (צילום: Lance Fisher. cc-by-sa)   
דיפראג, במילה וחצי, היא תוכנה שמסדרת את הקרביים של ההארדיסק באופן שאף בן אנוש לא מסוגל להבין. למה לצפות בזה? חבל על המילים. חבל על הזמן. מי שלא ראה דיפראג בפעולה לא יודע טראנס מהו. צפו בו! זה כמו טטריס אלוקי שמשחק את עצמו. משל על הקיום? לא נכחיש.

גיקומטר: 10

מומלץ: לכל מאן דבעי.

לא מומלץ: למטילי הספק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by