ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: תתחילו לפחד, תתחילו לפעול 

השבוע ברשת: תתחילו לפחד, תתחילו לפעול

 
 
רן יניב הרטטשיין

בהצעה שנלקחה ישירות מדפי הספר 1984, ש"ס מבקשת להוציא את חופש המידע מחוץ לחוק. יש לנו שבועיים לעצור אותם - וכמה כבר התחילו להלחם. בינתיים, מיקרוסופט ממשיכה לגסוס וכל התוכניות הטובות בטלוויזיה נגמרות. רן יניב הרטשטיין מסכם שבוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"ברגע שפוליטקאי מתחיל לדבר על "הילדים", פקחו עין אחת על הארנק שלכם, ועין שניה על חירותכם" (אנונימי)
 
אריאל אטיאס. פרצופה של המדינה (צילום: אתר הכנסת)
 אריאל אטיאס. פרצופה של המדינה (צילום: אתר הכנסת)   
במחקר של צנזורה ברשת שהקיף 41 מדינות ופורסם לאחרונה, נמצאה ישראל במיעוט הולך ופוחת של מדינות שלא מסננות את התכנים הזמינים לאזרחיהן באינטרנט. 25 מדינות אחרות, ביניהן איראן, ערב הסעודית, סודאן, סוריה וסין, מפעילות צנזורה מחמירה ממניעים פוליטיים וחברתיים. בעוד שבועיים, ישראל עלולה לעבור לצד השני של הרשימה הזו, אליו היא כנראה מתאימה הרבה יותר.

שר התקשורת אריאל אטיאס (ש"ס), זה שמגן על ילדיו מפני הסכנות שבחופש המידע בכך שהוא מונע מהם גישה לאינטרנט, דוחף בכל כוחו הצעת חוק שתגן על כל אזרחי ישראל מפני אותן סכנות, ובאופן דומה.

הצעת החוק "הגבלת גישה לאתרי אינטרנט למבוגרים" של אטיאס והח"כ אמנון כהן (ש"ס) עברה בקריאה טרומית בפברואר, ברוב של 25 חברי כנסת, ללא אף התנגדות. ההצעה מבקשת להגביל תכני פורנוגרפיה, אלימות והימורים באופן גורף, ולהתיר את הגישה אליהם רק למבוגרים שיבקשו זאת במפורש.

תהליך ההזדהות יתבצע מול מאגר שתקמנה ספקיות האינטרנט למטרה זו, ויהיה כרוך בזיהוי פיזי ובהזנת סיסמה. בהצעה לא מפורט כיצד יבחרו התכנים שיחסמו, אבל השר אטיאס הציע להקים "ועדת צנזורה" שתבצע את הסינון.
 
 
מחברי ההצעה והתומכים בה מסתתרים מאחורי אותו השקר הישן, לפיו הניסיון להצר את אופקינו ולהגביל את זרימתו החופשית של המידע הזמין לנו נועדה להגן עלינו, ולא עליהם. הצעת החוק הזו נשלפה היישר מהפרק הראשון בספר הלימוד של קורס המבוא למשטרים טוטאליטריים, תחת הכותרת "בורות היא כוח". מכאן, לא רחוקה הדרך מתרחישי אימה מהפרק למתקדמים, נוסח "מאוחדים בפחד, מאוחדים ביגון".

אטיאס ושותפיו מובילים מהלך ציני להעצמת כוחם הפוליטי על ידי שדידת חירויות בסיסיות מאזרחי ישראל, והפעם לא מדובר בעוד ח"כ אנונימי שמתאמץ לזכות בכותרות זולות עם הצעות חוק פופוליסטיות, אלא בשר התקשורת בכבודו ובעצמו.

ב-21 במאי, בדיון על הצעת החוק בוועדת הכלכלה של הכנסת, הקציב ח"כ אמנון כהן לספקיות האינטרנט שבועיים כדי להגיש הצעות חלופיות. בתום השבועיים האלה, תתכנס הוועדה בשנית ותצביע על הצעת החוק.

בין המתנגדים שנענו לקריאת הקרב של חנן כהן: שחר שמש, עו"ד מיכאל בירנהק, גל מור (וגם בבלוג), גדי שמשון, ח"כ משה כחלון (ליכוד), אורי צציק, שזיף, עו"ד יהונתן קלינגר, גיל פרוינד, ד"ר קרין ברזילי-נהון, אפי פוקס, חזי, לינמגזין, קודי, ועוד רבים אחרים.

כמובן, ההתנגדות לחוק עצמו חסרת משמעות. האטימות של מנסחיו לגבי העולם בו אנחנו חיים, שהביאה אותם לניסוח ההצעה, אחראית גם על כך שההצעה שהוגשה היא מביכה במקרה הטוב ומטומטמת במקרה הסביר יותר, ולא תתקבל ממילא. את המלחמה שלנו אנחנו צריכים לנהל נגד הזילות של זכויותינו הבסיסיות ביותר - זה מה שההצעה והעומדים מאחוריה מייצגים, ולא מתביישים גם להתגאות בזה.

בעת פרסום כתבה זו, יוותרו פחות מעשרה ימים עד להצבעה בוועדת הכלכלה. נצלו את הזמן הזה היטב.
 
 

ניידות

בנימה אופטימית יותר, אותו אטיאס - הלוחם ללא חת (אך גם ללא תועלת אמיתית לציבור) בחברות הסלולר - הודיע אתמול (ה') על תאריך יעד סופי חדש להוצאה לפועל של תוכנית ניידות המספרים. התוכנית נועדה לאפשר לצרכנים לשמור על מספר הטלפון בעת מעבר בין מפעילה סלולרית אחת לאחרת – קונספט שנשמע וודאי בדיוני לגמרי לרוב לקוחות קרטל הסלולר בארץ.

התאריך החדש הוא הראשון בדצמבר, 2007. סמנו ביומן, רצוי בעיפרון. יישום תוכנית ניידות המספרים נדחה כבר מספר פעמים, כי לחברות הסלולר משתלם יותר לשאת בקנסות של משרד התקשורת מאשר לוותר על אחיזת החנק שלהן בלקוחות. כמו אטיאס עצמו, גם הן מעדיפות להגביל את חירות לקוחותיהן כדי להגביר את שליטתן בהם.
 

מיקרוסופט עדיין גוססת

מיקרוסופט ממשיכה בפרפורי גסיסתה האינסופית, וכל אחת מהידיים השמאליות שלה נאבקות בדרך אחרת לדחיית הסוף הבלתי נמנע. הצעד הקולני והמתוקשר ביותר שלה בשבועות האחרונות היה ללא ספק ההכרזה הבריונית על 235 הפטנטים ששייכים לה, אותם מפירה קהילת הקוד הפתוח ביישומים שונים - ביניהם לינוקס ואופן אופיס. מאז, הודיעה ענקית התוכנה שאין לה תוכניות להגיש תביעות על פטנטים בקרוב; בינתיים, היא עוסקת רק באיומים.

בצעד שניתן לפרשו רק כתוצר של היסטריה מוחלטת, היא מטילה יותר ויותר ממשקלה על אותם הפטנטים באמצעותם היא מנסה כבר שנים, ללא הצלחה יתרה, לפזר פחד, חוסר וודאות וספקות לגבי קוד פתוח. עתה, נדמה שמשענת הקנה הרצוץ של מיקרוסופט קרובה מתמיד להתמוטטות.
 
התפתחות מעניינת אחת קשורה לשוברים שחילקה מיקרוסופט למשתמשי Suse במסגרת הסכם החסות שחתמה עם Novell. השוברים, שנועדו במקור להגן אך ורק על משתמשי Suse מפני תביעות עתידיות הקשורות לפטנטים שבבעלותה, הופצו ללא תאריך תפוגה. אבל לפי אבן מוגלן, היועץ המשפטי של איגוד התוכנה החופשית, הגירסה הבאה של רישיון הקוד הפתוח GPL תחיל את השוברים האלו על משתמשים בכל פיסת קוד שמופצת תחת הרישיון החדש - במילים אחרות, על כל קהילת הקוד הפתוח. הפעלול המשפטי מבלבל, אבל נכון לעכשיו נראה תקף לחלוטין.

אם כן, ניתן לומר שמיקרוסופט ירתה לעצמה ברגל עם קמפיין הפטנטים רחב ההיקף שלה, אבל השוברים של Suse הם לא סוף הסיפור. עד כה, מתוך מודעות לבעיותיות שבדבר, חברות תוכנה גדולות נמנעו מהצהרות צעקניות לגבי השימוש שלהן בפטנטים להשמדה אלימה של מתחרות קטנות יותר. מיקרוסופט, מצידה, פיזרה איומים בסיטונות לכל מי שרק הסכין להקשיב.

התוצאה הבלתי נמנעת של כל המהומה שמקימה מיקרוסופט סביב סוגיית הפטנטים תהיה קריסה סופית ומוחלטת של מודל הפטנטים הנוכחי כולו. כדי לקרב את הקץ הזה, ה-EFF ו-Novell חוברות יחד להקמת לובי לעידוד רפורמה בפטנטים.

לכמות המילים שנשפכו ועוד תשפכנה בנושא זה אין כמעט סוף, אבל מסר אחד חוזר על עצמו יותר מכל אחד אחר: אם הצנזורה ברשת היא האיום הגדול ביותר על החופש שלנו כצרכני מידע, פטנטים הם האיום הגדול ביותר על החופש שלנו כצרכני תוכנה.
 

Microsoft Visual Mashup Creator Express

הלוגו של Popfly. גם הם חילקו לעיתונאים ברווזים לאמבטיה (צילום מסך)
 הלוגו של Popfly. גם הם חילקו לעיתונאים ברווזים לאמבטיה (צילום מסך)   
במקביל לנסיונות הנואשים של התאגיד מרדמונד לגרום לתחרות להיעלם, אגפים אחרים בחברה מנסים גם ממש להתחרות בה. אחרי שהכריזה על סילברלייט לקול תרועות מהוססות מהולות באדישות, השיקה מיקרוסופט שני שירותים המבוססים על התוסף דמוי הפלאש החדש שלה. הראשון הוא Silverlight Streaming, והוא נועד לספק אחסון חופשי למפתחי סילברלייט עצמאיים.

השני הוא Popfly, ממשק גרפי ליצירת מאש-אפים, עדיין בגירסת אלפא סגורה כמובן. לא רק הרעיון מזכיר את Pipes של יאהו – גם קטעי הוידאו וצילומי המסך מהשירות הסגור נראים דומים באופן חשוד.

בינתיים, המחמאות הגדולות ביותר שהושמעו על Popfly מתייחסות לשם הקצר והקליט, האנטי-מיקרוסופטי בעליל. ב-FAQ, מסבירים המפתחים כי אם הדבר היה תלוי בהם, הם היו קוראים לשירות בשם שהיה מביא הרבה יותר גאווה לאנשי השיווק מרדמונד: "Microsoft Visual Mashup Creator Express, May 2007 Community Tech Preview Internet Edition”. למרבה המזל, הם הביאו מישהו מבחוץ במקום.

הזרוע השלישית והנואשת מכולן במיקרוסופט קנתה בשבוע שעבר את חברת השיווק המקוון aQuantive תמורת 6 מיליארד דולר - הרכישה הגדולה ביותר עד כה של מפלצת התוכנה. אם אתם תוהים מדוע מעולם לא שמעתם על aQuantive, דעו לפחות שאתם לא היחידים. בערך של aQuantive בוויקיפדיה, פיסת המידע המעניינת היחידה אודות החברה היא עובדת מכירתה הטריה.

לפי Techdirt, זו תהיה כנראה אחת הרכישות האחרונות בתחום הפרסום המקוון. החברה הגדולה היחידה שנשארה היא ValueClick, אבל כבר אין מי שיקנה אותה.
 

אובונטו עדיין מתחזקת

תזמון המתקפה של מיקרוסופט על לינוקס אינו מקרי. היום (ו') התחילה Dell למכור מחשבים אישיים וניידים עם אובונטו במקום חלונות. בארה"ב כבר אפשר להזמין את המחשבים מהאתר "הפתוח" החדש של Dell, ובקרוב הם גם צפויים להגיע לישראל. זו הסטירה המצלצלת השניה שחברת המחשבים השניה בגודלה בעולם הטיחה במיקרוסופט לאחרונה: לפני כחודש החזירה Dell את חלונות XP כאופציה לכמה ממחשביה, אחרי שהעבירה כמעט את כל קו המחשבים הביתיים שלה לחלונות ויסטה.

Dell לא חושבת על כל הרעיונות האלה בעצמה – שניהם הגיעו מהאתר IdeaStorm, בו מרכזת החברה הצעות מלקוחותיה במבנה קהילתי דמוי Digg. שתיים מההצעות המובילות כבר יושמו; הבאות בתור: OpenOffice במקום MS Office, ופיירפוקס כדפדפן ברירת מחדל במקום IE7.

ומכיוון שאובונטו כנראה לא תהיה התרופה לשחיקה האיטית בנתח של Dell משוק המחשבים, החל מיוני היא תתחיל למכור את מחשביה ב-WalMart, רשת השיווק הגדולה ביותר בארה"ב (וגם התאגיד הגדול ביותר בעולם).
 

גוגל עדיין מפחידה

נגן וידאו בתוצאות החיפוש בגוגל. גניבת קליקים? (צילום מסך)
 נגן וידאו בתוצאות החיפוש בגוגל. גניבת קליקים? (צילום מסך)   
לפני שבוע הודיעה גוגל שהיא רוצה להפוך לפורטל, אבל בלי לייצר תוכן מקורי משל עצמה. במקום זאת, היא הולכת להמשיך להציג תכנים מאתרים אחרים, כפי שהיא עושה בשירות החדשות שלה. אבל בניגוד לשירות החדשות, החיפוש האוניברסלי לא מסתפק רק בהצגת קישורים לאתרים אחרים.

פיליפ לנסן מ-Google Blogoscoped מאשים את גוגל בגניבת קליקים עם נגן הווידאו החדש שמשולב בתוצאות החיפוש, ומאפשר לצפות בקטעי וידאו ישירות מתוך גוגל. הוא ניסה לחפש קטע וידאו שמקורו בבלוג שלו, והעמוד המקורי אכן הופיע במקום הראשון. אבל התוצאה השלישית, שלידה הופיעה תצוגה מקדימה של הקטע, היתה בולטת ומושכת בהרבה. כך, גולשים רבים יתעלמו מהתוצאה הראשונה וידלגו ישירות לנגן הווידאו בתוצאה השלישית. כל זאת מבלי לעזוב את תחומי גוגל, ומבלי לספק את הקליק יקר הערך לאתר ממנו הווידאו הגיע.

חדשת גוגל מדאיגה עוד יותר היא הרכישה הצפויה של FeedBurner, שירות שמאפשר ליוצרי תוכן למדוד את החשיפה שלהם ב-RSS. החברה שולטת בהרבה מאוד פידים ומחזיקה בהרבה מאוד מידע מפורט על האופן בו אנחנו הגולשים משתמשים בהם. וכידוע, אין דבר שגוגל אוהבת יותר מאשר מידע מפורט עלינו.

יש כל כך הרבה סיבות לקרוע את העוגיה של גוגל מהדפדפן שלכם ולקבור אותה עמוק עמוק באדמה - מה תשנה כבר עוד סיבה אחת?

ועוד שתי חדשות גוגל קטנות לסיום: מעתה, אפשר לצרף למיילים ב-Gmail קבצים בגודל של 20 מגהבייט. ושירות חיפוש נסיוני מאפשר לחפש בשפה אחת ולקבל תוצאות בשפה אחרת. עברית אין, אבל ערבית יש.
 

רחוק לי שוודיה

The Pirate Bay. פרחחים (צילום מסך)
 The Pirate Bay. פרחחים (צילום מסך)   
The Pirate Bay, החבר'ה לייצים של עולם שיתוף הקבצים שנהנים כל כך לנפנף באצבע האמצעית שלהם בפני העולם כולו, מבטיחים להעלות בקרוב לאוויר את The Video Bay, אתר שיתוף וידאו במתכונת של YouTube.

הטוויסט יהיה כנראה התנערות פרחחית מכל יומרה לכיבוד של זכויות יוצרים. עד כה, הזרוע המשפטית הארוכה של ארה"ב לא הצליחה להגיע עד לשוודיה, ו-The Pirate Bay ממשיך לפעול למרות ההתקפות התכופות נגדו. כעת נותר לראות מתי ממשלת ארה"ב תתחיל להעביר לשטוקהולם כוחות צבא.

• ישראל, לעומת זאת, ממש מעבר לפינה: אתר Subs נסגר השבוע, על רקע חוקיותו המוטלת בספק.

• בסין, מיליוני מחשבים שותקו אחרי שהותקפו על ידי האנטי וירוס של סימנטק. עדכון מה-17 במאי גרם לזיהוי של שני קבצים קריטיים של חלונות כווירוסים וחסם את הגישה אליהם, מה שהוביל לבעיה מהסוג שאפילו אתחול לא פותר. עוד סיבה לא להשתמש בתוכנות האבטחה של סימנטק, או אולי פשוט לא להשתמש בחלונות בכלל.
 
הנגן של פנדורה. ארוך ורזה יותר מה-Connect (צילום: יח"צ)
 הנגן של פנדורה. ארוך ורזה יותר מה-Connect (צילום: יח"צ)   
• פנדורה אמנם הפסיקה לשדר מחוץ לארה"ב, אבל היא עדיין לא נעלמה לגמרי. בשיתוף פעולה עם SanDisk, היא מתכננת להשיק נגן WiFi נייד שיאפשר להאזין לתחנות המוסיקה המותאמות אישית שלה בלי צורך במחשב. הנגן יהיה מבוסס על ה-Sansa Connect, נגן מוסיקה עם WiFi של SanDisk שיצא לאחרונה אבל עדיין לא הגיע לישראל.

בטכנוראטי כנראה לא היו מרוצים ממגמת ההאבסה שעברה על העמוד הראשי שלהם בשנה האחרונה, והחזירו את הגלגל אחורה, למינימליזם הריקני שאפיין את האתר בימים בהם עדיין היה רק מנוע לחיפוש בבלוגים.

השינוי הגדול ביותר הוא בעמוד הראשי החדש של האתר, שהמוקד שלו עבור מבלוגים למשהו אחר – רק שכרגע לא ממש ברור למה. בעיני, כל הסיפור נראה קצת יותר מדי כמו חוות לינקים – אקראי ונטול זהות, ועמוס בקישורים טקסטואליים. במקום העמוד הראשי, אפשר לגשת ישירות לחיפוש בבלוגים בכתובת s.technorati.com. למי שלא שם לב, אפשר לחפש שם גם בבלוגים בעברית.

• חבל ששוק הסלולר לא מעניין כמו שוק נגני המוסיקה הניידים. או במילים אחרות, חבל שה-iPhone עדיין לא יצא. למוטורולה היו בדיוק שני מכשירים טובים בכל תולדותיה, וגם הם היו גרועים: ה-StarTac וה-RAZR. לא מפתיע אם כן, שהחידוש המרעיש ביותר שהיא הצליחה להציג בסדרת הטלפונים החדשים שלה הוא ה-RAZR2.

שמועה מצערת במיוחד שפורסמה ב-AppleInsider מנבאת את סופו של המק-מיני, שנולד ב-2005 כבנו המוצלח של ה-Cube הכושל. לפי השמועה, ה-AppleTV דחק את רגליו של המק-מיני כמחשב מדיה סנטר זול, והמחשב הקטן איבד את ההצדקה לקיומו: אפל ידועה כמי שמתאמצת לתת תמיד רק את המינימום שלקוחותיה יסכימו לקבל, וג'ובס לא אוהב כפילויות בקו המוצרים שלו. למרבה המזל, הסיפור לא נשמע אמין במיוחד.

• חדשה מרעישה כזו לא נשמעה בעולם החומרה מאז שמחשבי מקינטוש עברו למעבדי אינטל: לנובו, החברה שמייצרת את המחשבים הניידים המכוערים ביותר בעולם, העלתה אתר טיזר לסדרת Reserve Edition המסתורית שלה. ממעט המידע באתר ניתן להסיק שמדובר במשהו שקשור לעור, אבל הפרטים המדוייקים פחות חשובים כרגע. המסר שהקורא צריך לקחת עימו הוא שלנובו, שמייצגת כל מה שהפוך מסטייל, הולכת להוציא מחשב עם משהו שקשור בעור. של לנובו.
 

סוף העונה

Heroes. קלישאה (צילום: יח"צ)
 Heroes. קלישאה (צילום: יח"צ)   
סוף עונת הטלוויזיה בארה"ב: השבוע נגמרה העונה השלישית של המשרד, התוכנית הטובה ביותר בטלוויזיה, והעונה הראשונה של Heroes, שהפכה עם שידור פרק הסיום לתוכנית הגרועה ביותר בטלוויזיה.

גם החלק השני בעונה השישית של הסופרנוס מתקרב במהירות לסופו. לפי וויקיפדיה, הפרק האחרון בסאגה של משפחת סופרנו ישודר ב-10 ביוני. יוצר הסדרה דייוויד צ'ייס יביים את פרק הסיום, בפעם הראשונה מאז שביים את הפרק הראשון בסדרה.

ב-iTunes, חנות המוסיקה של אפל שכבר אינה רק חנות מוסיקה, העלו עמוד מיוחד עם פרקי הסיום של כל הסדרות שנגמרות בארה"ב. אבל עובדה זו רלוונטית עבורנו בערך כמו מועדי השידור בארה”ב. רק עוד תזכורת לאיך שתעשיית הבידור דוחפת אותנו בכוח, בבעיטות ואגרופים, אל זרועותיהן הפתוחות של רשתות שיתוף הקבצים.

ועוד בעניין הטלוויזיה - ערן מחלו מקונספציה מצביע על מאמר ב-Wired, לפיו מחירי מסכי ה-LCD הגיעו לנקודת השפל שלהם, ומעתה עלולים רק לשוב ולעלות. אם חיכיתם, עכשיו זה הזמן.


השבוע ברשת ב-RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by