ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המדריך השלם לכרטיסי מסך – מדריך הקניה 

המדריך השלם לכרטיסי מסך – מדריך הקניה

 
 
דורון טילמן

אז מה יותר טוב - ATI או Nvidia? איזה דגם לקנות? מה חשוב לדעת לפני שקונים כרטיס מסך? כל ההסברים, כל המונחים וגם טבלת המחירים וההמלצות שלנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
GeForce FX של Nvidia
 GeForce FX של Nvidia   
בשבוע שעבר עסקנו בתכונות השונות כל כרטיסי המסך. הגדרנו מאפייני תמונה, ביררנו מהם רכיבי הגרפיקה הממוחשבת ההכרחיים, התעכבנו על מבנה הכרטיס עצמו, על ממשקי החיבור, וסיימנו בקרב בין שתי היצרניות הגדולות ATI ו-nVidia, והכרטיס החדש Radeon 9500 ששבר את השוק. השבוע נתמקד בדגמים עצמם, עם המלצות וביקורות על כל אחד מהם, ונסיים בטבלת המומלצים שלנו.

מפאת קוצר במקום, נתמקד רק בכרטיסי NVIDIA ו-ATI, אבל חשוב לציין, כי ישנם כרטיסי מסך נוספים, כמו ה-Kyro 2 לשוק הנמוך/בינוני וה-Parhelia 512 לשוק היקר וגם אחרים. עוד נציין שבעבר הלא רחוק היתה גם חברה בשם 3DFX שיצרה את כרטיסי ה-Voodoo המרשימים, אבל היא הלכה לעולמה (מה שלא מפריע למוכר כזה או אחר להמשיך למכור אותם).

הנושא של הטכנולוגיה מאחורי כרטיסי המסך הוא מורכב ועמוק, אבל מתוך רצון לפשט את הדברים עד כמה שאפשר, נתחיל בכמה שאלות בסיסיות.

ממה נובעים הפערים במחיר?
פרט לשיגעון/מבצעים של כל חנות, והעובדה שבארץ המחיר נוטה להיות שונה במקצת ממכפלת השער היציג במחיר בדולרים, אפשר לחלק נושא זה לשניים:
1. אריזת OEM לעומת Retail
מוצר בגרסת OEM יכיל רק את המינימום הדרוש להתקנת הרכיב ושימוש בו, כלומר כרטיס מסך, דיסק עם דרייברים/תוכנות וכבלים ומתאמים. גרסת Retail, מאופיינת על ידי קופסאות הקרטון המהודרות והצבעוניות, ויכולה להכיל עוד תוכנות/משחקים וכדומה. בדקו אם התוספת במחיר שווה את תוכן האריזה.

2. מאפייני הכרטיס
הגרסה המקורית של כרטיס המסך, כפי שהוכרז ותוכנן על ידי היצרן, מגיעה עם נתונים ספציפיים, אשר חלקם מהווים מעין המלצה או טווח פעולה אשר לפיו יכולים יצרנים אחרים לספק כרטיסים המבוססים על אותה טכנולוגיה, אבל בצורה שיתנו ביצועים טובים יותר או פחות, בהתאם לרצונם. היחס בין הביצועים למחיר עבור אותן גרסאות מיוחדות, נוטה להשתנות בהתאם לשינויים שבוצעו. כשההפרש במחיר גבוה, כדאי לבדוק אם אכן יש לו תמורה. בנוסף יכולות החברות השונות, להוסיף לכרטיסים רכיבים שאינם משפיעים על הביצועים, אבל נותנים לו ערך מוסף, כמו יציאת לטלוויזיה וכדומה.

מה אומרות הגרסאות השונות ב-DirectX ואיך זה מתקשר לביצועי הכרטיס?
ממשק התיכנותDirectX מאפשר להשתמש באפקטים מיוחדים בגרפיקה תלת ממדית, מבלי צורך בהכרת הכרטיס עצמו. ככול שגרסת ה-DX מתקדמת יותר, כך אפשר לבצע אפקטים שמקרבים את הגרפיקה יותר למציאות.

הבעיה היא שבעוד שפיתוח ה-DX והכרטיסים שיכולים לתמוך ביכולות שלו בחומרה נמשך זמן קצר יחסית, פיתוח יישומים ומשחקים לוקח הרבה זמן. כך ניתן להגיע למצב האבסורדי שהכרטיסים החדשים ביותר כיום תומכים ב-DirectX 9, שעוד לא ניתן להתקנה במחשב האישי, ואילו המשחקים שקיימים, בקושי משתמשים ביכולות של גרסה 8.1.

האם יש אמת בפרסום וכל היכולות של הכרטיסים אכן מגיעות למימוש?
לא בדיוק. כאשר ניגשים לבדוק כרטיסי מסך, ניתן לעשות זאת באמצעות תוכנות אשר מבצעות הדמיה של פעולות שיכולות להתרחש במציאות. הדמיה זו יכולה לתת אומדן ליכולות הכרטיס (האם הנתונים המספריים של היצרן תואמים למציאות) אבל הדבר יכול להשתנות כאשר הצרכן מתחיל לשחק.

בדיקות נוספות, אשר מרביתן מתבססות על ספירת התמונות שיכול הכרטיס לייצר בשנייה במשחק מסוים (FPS), נותנות מושג קרוב מאוד לביצועים האמיתיים שתקבלו בבית. כל זאת עוד מבלי שהתחשבנו בתצורת המחשב ובשיפור התצוגה על חשבון ביצועים שזה כבר סיפור אחר לגמרי.
 

כרטיסי Nvidia

Radeon 7000 של ATI
 Radeon 7000 של ATI   
משפחת Geforce 2
אבי המשפחה של הדור השני בכרטיסי ה-T&L הוא כרטיס ה-Geforce 2 GTS שעליו מתבססים, יתר הכרטיסים.בתחום הביצועים הנמוך, נמצאים כרטיסי ה-Geforce 2 MX עם דגמי ה-200 האיטי ו-400 המהיר יותר. למרות ביצועים נחותים במקצת בקצב העבודה, הם עדיין מספקים איכות זהה. יתרונם הוא בכך שהם תומכים בהפעלת שני מסכים בטכנולוגיית TwinView. מעל ה-GTS נמצא דגם ה-Ti שפשוט רץ יותר מהר, זה הכול.
שורה תחתונה: מי שרוצה שני מסכים, שיקנה MX200/400 בהתאם למחיר. (ולא Radeon 7000 שיוזכר בהמשך).

משפחת Geforce 3
הדגם הראשון של Nvidia שתומך ב-DirectX8. שלושת הגרסאות של כרטיס זה נבדלות אך ורק במהירות העבודה. למרות שפע החידושים שהוא הביא לעולם בזמנו, התמחור שלו הופך אותו ללא כדאי, גם לעומת Radeon 8500 ואפילו לעומת הדור הבא, ה-GF4 Ti4200.

משפחת Geforce 4
הדור האחרון (עד ליציאתו הקרבה של ה-Geforce FX לקהל הרחב במהלך הרבע הראשון של 2003) של Nvidia ובעל השם הכי מטעה.

בדומה לקודמיו, גם כאן ישנה אבחנה בין גרסאות חלשות, עם הסיומת MX, לבין החזקות – Ti, אבל כפי שאפשר לנחש מהמחיר החשוד, כרטיסי ה-MX הם שילוב של ליבה גרפית של ה-GF2 עם כמה שיפורים בניהול מידע של ה-GF4. עקב כך מתקבל כרטיס התומך ב-DirectX7 שמבחינת ביצועים נמצא בין ה-GF2 ל-GF3.

לא מזמן יצאה גרסה של ה-MX440 אשר תומכת ב-AGP8X. אם לוח האם שלכם תומך בכך, זוהי אפשרות כדאית, אבל בעיקר בגלל שכרטיס זה עובד קצת יותר מהר, ומתקרב לתחום של דגם ה-MX460. לעומת ה-MX, גרסאות ה-Ti (אשר שוב נבדלות רק במהירות עבודה) מכילות גרסה משופרת של מנוע הגרפי של ה-GF3, אבל הן עדיין תומכות רק ב-DirectX8. עם זאת, כרטיס זה עדיין מנצח את ה-Radeon 8500 במהירות עבודה, שתומך דווקא ב-DirectX 8.1.

בהתאם למחיר שאתם מוכנים להשקיע, תוכלו לבחור במקרה בין Radeon 8500 לבין גרסת ה-Ti4200.
זה המקום לציין כי לא מזמן יצאה גרסה של ה-Ti4200 אשר תומכת ב-AGP8X. מכיוון שזהו השינוי היחיד, תוספת במחיר, גם לבעלי לוח אם שתומך בכך, לא כדאית ממש.
 

כרטיסי ATI

Radeon 9700 Pro של ATI, באריזת קופסה
 Radeon 9700 Pro של ATI, באריזת קופסה   
עד לאחרונה, ייצרה לבד את כל הכרטיסים שלה, ואילו כיום גם חברות אחרות משתמשות בטכנולוגיה שלה - Powered by ATI.

Radeon 7000 / 7000VE
גרסה זו אשר מבוססת על ה-Radeon המקורי, אבל בצורה מוחלשת במקצת. החידוש הוא רק בתחום של תמיכה בריבוי מסכים. בהשוואה לפתרון של כרטיסי ה-GF2MX יש לו יתרון מועט, אך במרבית התחומים של גרפיקה תלת ממדית, הוא דווקא מפסיד.

Radeon 7500
כרטיס זה מהווה גרסה משופרת ל-Radeon המקורי .הוא מתחרה שווה ערך, אם לא יותר מזה,לכרטיסי ה-GF2MX ואף מנצח לא אחת את דגמי ה-GTS וה-Ti. במקרים מסוימים הוא יכול אף להביס את הדגמים החלשים של GF4MX. אבל מבחינת המחיר בארץ, קצת קשה לדגם הרגיל והחלש (7500LE, שנבדל רק במהירות) להוות חלופה טובה (בעיקר אם מחפשים דגם התומך ב-AGP8X) ל-GF4MX.

Radeon 8500
התשובה של ATI ל-GF3, והראשון שתומך ב-DirectX 8.1. מחירו הנמוך של הדגם שעובד מעט יותר לאט, ה-8500LE, הופך אותו לבחירה כדאית על פני דגמי ה-GF3 השונים, ובטח לגבי כרטיסי ה-GF4MX אשר כאמור אינם תומכים ב-DirectX 8.1.

Radeon 9000/9000 PRO
כחלק ממבול הדגמים החדשים של ATI מגיע אלינו ה-Radeon 9000/Pro (ההבדל כרגיל רק במהירות עבודה), שמהווה גרסה מחודשת של ה-8500. מבחינת ביצועים הוא מנצח לרוב את ה-GF4MX לסוגיו, וגרסת ה-PRO יכולה אף לקרב אתכם ל-8500 בביצועים, ללא הוצאה מיותרת.
 
 
 
דור הכרטיסים האחרון של ATI והראשון שתומך ב-DirectX 9 (כן, גרסה 9, שבקושי הגיעה לשלב בטא).
הכרטיס ותכונותיו השונות מגיע בארבע תצורות: 9700 PRO שהינו המהיר ביותר, דגם 9700 שרץ יותר לאט, 9500 Pro שמאפשר לפחות מידע לזרום בין המעבד הגראפי לזיכרון הכרטיס ודגם ה-9500 אשר בנוסף מוגבל גם מבחינת כמות הזיכרון המרבית (עד 64MB) ויכול לעבד בו זמנית רק מחצית מכמות הפיקסלים של קודמיו.

למי שכיסו עמוק ובראש מעייניו ביצועים נטו, אי אפשר לטעות עם ה9700-/PRO. גרסת ה9500Pro- יכול להוות למי שרוצה לחסוך קצת, תחליף הולם, זול, ואף עדיף על הגרסאות המתקדמות של GF4. נכון לזמן כתיבת שורות אלה, אין עדיין פסק דין סופי לגבי ה-9500, אבל סביר להניח שהוא יוכל להתמודד בכבוד גם עם ה-Ti4200/4400.


הטבלה

הערות והסברים: עד כמה שאפשר הקפדנו על התחשבות בדגמי כרטיסים שדומים עד כמה שאפשר למקור, ולא כוללות תוספות גדולות במיוחד כמו משקפי תלת מימד.

חילקנו את הנתונים כך שישקפו שלושה תחומי מחירים, אשר יכולים להתאים למשתמש הביתי (200-500 שקל), למשתמש הביתי המשקיע (500-1000) ולגיימר (1000 ומעלה). סדר הכרטיסים הוא לפי יחס הביצועים למחיר, בסדר עולה.

וממש לפני סיום נזכיר כי פרט לכרטיסי ה-GF2GTS וה-TI, כל הכרטיסים תומכים בטכנולוגיית ריבוי מסכים, אבל יש לבדוק כי הדגם אותו אתם קונים, אכן מכיל שני חיבורים מתאימים.
 
 
אם אתם רוצים לדעת עוד על תחום הביצועים של כרטיסי המסך (דבר המומלץ בעיקר למי שרוצה להשקיע ובגדול) כדאי מאוד לקרוא ממגוון הסקירות המופיעות ברשת, ואפשר להתחיל מכמה אתרים מומלצים בנושא:
Tom's Hardware
AnandTech
Tech Report
ומובן שאנשי פורום החומרה שלנו תמיד יהיו מוכנים לעזור בהחלטה.


כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, ספרו לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by