ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הניידים החדשים 

הניידים החדשים

 
 
רן יניב הרטשטיין

הפלטפורמה החדשה של אינטל הושקה רק לפני שבועיים, ובשוק כבר החלו להופיע עשרות מחשבים ניידים המבוססים עליה. סקרנו את המעניינים ביותר מביניהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Centrino Duo. ביצועים משופרים (צילום: יח"צ)
 Centrino Duo. ביצועים משופרים (צילום: יח"צ)   
סנטרינו, ערכת השבבים למחשבים ניידים שאינטל פיתחה בישראל והשיקה ב-2003, הוצגה לפני כשבועיים בגירסתה הרביעית, ויצרניות המחשבים כבר הכריזו על עשרות מחשבים ניידים חדשים שמבוססים עליה. הפלטפורמה, שהיתה ידועה עד כה בשם הקוד "סנטה-רוזה", מפוצלת לשתי מהדורות, ונקראת Centrino Duo בגירסתה הבסיסית, ו-Centrino Pro בגירסה הארגונית.

ערכת השבבים החדשה משתמשת באותם מעבדי Core 2 Duo מוכרים, אבל בגירסאות משופרות, שפועלות במהירות גבוהה יותר, בהתאם לשאר השבבים המהירים יותר בערכה. המעבדים ממוספרים עם מספרי דגם אי זוגיים, וכוללים בין היתר את ה-T7100 (האיטי ביותר) במהירות שעון של 1.8GHz ואת ה-T7700 (המהיר ביותר) שפועל במהירות שעון של 2.4GHz, לצד שני מעבדים שפועלים במתח נמוך יותר ומיועדים למחשבים קטנים במיוחד - ה-L7300 במהירות 1.4GHz וה-L7500 במהירות 1.6GHz.

מלבד המהירות הגבוהה יותר בה פועלת ערכת השבבים (800MHz בסנטה רוזה לעומת 667MHz עד כה), היא גם כוללת מאיץ גרפי חדש לגמרי, ה-GMA X1300 של אינטל, שתומך ב-DirectX 10 ואמור להתמודד בכבוד עם הדרישות הגרפית המופרכות בהן כרוך הממשק תלת המימדי של ויסטה.

הערכה החדשה כוללת גם יחידת זיכרון מטמון בנפח 1GB לכונן הקשיח בשם Turbo Cache, שאמורה לספק את אותם היתרונות הנובעים משימוש בכוננים היברידים. אינטל טוענת ש-Turbo Cache מאפשרת לכוננים קשיחים שמסתובבים במהירות 5400RPM להפיק ביצועים המקבילים לכוננים שמסתובבים במהירות 7200RPM, ללא הגידול בצריכת החשמל ופליטת החום המוגברת.

כמו כן, כרטיס הרשת האלחוטי כולל לראשונה תמיכה בטיוטת התקן האלחוטי 802.11n, שמאפשר להתחבר לאינטרנט במהירויות גבוהות בהרבה ממה שניתן כיום עם 802.11g, ובטווח גדול יותר. עם זאת, כדי לנצל את הכרטיס הזה עד תום, יש להשתמש בתחנת בסיס או נתב שתומכים בכך - ואלו עדיין יקרים מאוד.

מלבד כל הפיצ'רים הללו, הקיימים בשתי המהדורות של ערכת השבבים, מהדורת Pro מספקת תוספות שאמורות לשפר את היכולת של מנהלי מערכות מחשב בארגונים לנהל את המחשבים ברשת ואף בחיבור רשת אלחוטי. בין היתר, מחשבים ניידים שיהיו מצוידים בשבב יתמכו בשליטה מרחוק באמצעות חיבור אלחוטי גם ממצב שינה.
 

Lenovo

שלדת סגסוגת המגנזיום החדשה ב-T61 של לנובו (צילום: יח"צ)
 שלדת סגסוגת המגנזיום החדשה ב-T61 של לנובו (צילום: יח"צ)   
את לנובו מעולם לא האשימו בהתנהלות משולחת רסן, והניידים החדשים לא צפויים לשנות את המצב הזה. סידרת T, ספינת הדגל של היצרנית הסינית, זוכה אמנם למספר עדכונים ושיפורים מינוריים, אבל החידוש המהפכני ביותר בניידים החדשים הוא החדירה המקיפה יותר של מסכים רחבים, ביחס גובה-רוחב של 16:10. אם בעבר היו מסכים כאלה נחלתם הבלעדית של המשתמשים הביתיים, עתה הם הפכו לסטנדרט גם ברוב המחשבים העסקיים.

מלבד השיפורים הרגילים שמגיעים כחלק מהפלטפורמה החדשה, סידרת T כוללת שילדה עשויה סגסוגת מגנזיום שמקיפה את המסך במבנה משושים דמוי כוורת. היא אמורה להיות עמידה עוד יותר מהשילדה שהיתה העמידה ממילא בסדרות הקודמות, ולספק הגנה טובה יותר למסך מפני טלטולים וחבטות. שיפורים נוספים כוללים אנטנות חדשות להגברת איכות הקליטה, ומערכת קירור יעילה ושקטה יותר.
 
ה-R61 של לנובו. מכוער מתמיד (צילום: יח"צ)
 ה-R61 של לנובו. מכוער מתמיד (צילום: יח"צ)   
ה-R61, הגלגול האחרון בסדרה הבסיסית והזולה של מחשבי ThinkPad, הוא הדגם הראשון בסידרה שמגיע עם מסך רחב, וגם הוא כולל את שלדת סגסוגת המגנזיום להגנה על המסך וכן את האנטנות החדשות.

הדגם האחרון אותו השיקה החברה הוא ה-N200, מסידרה 3000 הצעירה אותה הציגה מעט אחרי שקנתה מ-IBM את המותג ThinkPad. בניגוד למחשבי ThinkPad העניניים והעסקיים יותר, הדגמים שבסידרה 3000 מוכוונים יותר למשתמשים ביתיים. מלבד שלדת ההגנה על המסך, אין ב-N200 שיפורים מהותיים מעבר לפלטפורמה החדשה של אינטל.

שלושת הדגמים החדשים צפויים להגיע לישראל במהלך חודש יוני, ומחירם החל מכ-6,600 ש"ח.
 
 

Dell

ה-D630 של Dell. זהה לקודמו (צילום: יח"צ)
 ה-D630 של Dell. זהה לקודמו (צילום: יח"צ)   
Dell הציגה שני מחשבים ניידים חדשים המבוססים על פלטפורמת Centrino Pro, המוכוונים למשתמשים עסקיים. ה-D630, שמחליף את D620 שבדקנו לאחרונה, כולל את כל הצ'ופרים הכלולים בפלטפורמה החדשה, וכן מציע מספר אפשרויות אחסון מעניינות. מלבד שימוש בזיכרון Turbo Memory של אינטל, Dell תאפשר בעתיד לקנות את ה-D630 עם כונן היברידי אמיתי, וכן עם כונן SSD, המבוסס על זיכרון פלאש ללא חלקים נעים.

ה-D830, המחשב השני שהושק, זהה ברוב המובנים ל-D630, אבל מגיע עם מסך רחב בגודל 15.4 אינץ'. את שני המחשבים אפשר לקנות עם מאיץ תלת מימדי Quadro NVS 135M של Nvidia.

בנוסף לדגמי ה-Latitude שכבר הוצגו, Dell צפויה להכריז בקרוב על ה-Latitude D430, עדכון ל-D420 הקטן והקל, וכן את ה-M4300 בסדרת Precision, סידרת ניידים חזקים ומצוידים במיוחד אותם מוכרת החברה כתחנות עבודה ניידות לשימוש מקצועי אינטנסיבי. כמו ה-D630, גם ה-D430 יכלול אפשרות לכונן SSD נטול חלקים נעים, שיקטין את המשקל שלו, יפחית את צריכת החשמל וישפר את עמידותו.

עוד מחשב עליו הכריזה Dell שדווקא לא עושה שימוש בפלטפורמה החדשה הוא ה-D531, זול וכבד יותר מהאחרים. עם מעבד Turion 64 X2 של AMD ומאיץ גרפי משולב Radeon X1270 של ATI. גם את ה-D531 אפשר לקנות עם כונן היברדי או כונן SSD, אבל הוא לא כולל את הפיצ'רים הייחודים לפלטפורמה של אינטל, כמו Turbo Cache ותמיכה ב-802.11n.

שלושת הדגמים החדשים של Dell נמכרים כבר בישראל.
 

HP

הדרקון של HP. מקלדת מלאה ושלט רחוק (צילום: יח"צ)
 הדרקון של HP. מקלדת מלאה ושלט רחוק (צילום: יח"צ)   
HP ניצלה את ההזדמנות לרענון מקיף של כל קו המחשבים הניידים שלה, והשיקה כ-16 דגמים חדשים. רובם שייכים לקו המחשבים העסקיים המשעמם והשמרני יותר, אבל אחד מהם, ה-Pavilion HDX, לא משעמם כלל וכלל.

ה-HDX, שנודע גם בכינוי "הדרקון", אינו מחשב נייד במובן המקובל - הוא שוקל כמעט שבעה ק"ג ומגיע עם מסך רחב בגודל 20 אינץ' שמותקן על ציר מיוחד. בסיס המחשב גדול כל כך, שמלבד מקלדת בגודל מלא הכוללת לוח מקשים ספרתי, HP הצליחה לדחוס לתוכו גם שלט מדיה סנטר שאפשר לנתק מהמחשב כדי לתפעל אותו מהכורסה.

גם המפרט דומה יותר למחשב שולחני רגיל, עם שני כוננים קשיחים בנפח כולל של 400GB, כונן HD-DVD עם צורב DVD, מאיץ גרפי HD 2600XT של ATI עם זיכרון בנפח 256MB, ומקלט טלוויזיה דיגיטלי.

כל זה נשמע אולי חריג, אבל למעשה יש שני מחשבים אחרים כאלה שנמצאים כבר בשוק. ה-XPS M2010 של Dell היה הראשון, עם מארז מודולרי שאפשר לנתק ממנו את המקלדת, ואחריו הופיע ה-Aspire 9800 של Acer. כל השלושה שוקלים 7-8 ק"ג ומגיעים עם מסך רחב בגודל 20 אינץ'.

מעניין לציין שאף אחד מהם לא מגיע עם מסך ברזולוציית HD של 1920x1200, אלא רק ברזולוציה של 1650x1050, אם כי HP הבטיחה לתקן את המצב בגירסאות עתידיות של ה-HDX. מכיוון שבכל השלושה נמצא כונן HD-DVD ושלושתם משווקים כמרכזי בידור לתוכן בהפרדה גבוהה, מדובר בחסרון של ממש. עם זאת, כולם מציעים גם יציאת HDMI לחיבור למקרן או מסך HD חיצוני.
 
ה-2710p של HP. מחשב לוח קטן עם סוללה גדולה (צילום: יח"צ)
 ה-2710p של HP. מחשב לוח קטן עם סוללה גדולה (צילום: יח"צ)   
לתוך ה-HDX, שהוא יותר קוריוז מאשר מוצר של ממש, אפשר כנראה להכניס שניים או שלושה מה-Compaq 2510p, מחשב קטן וקל במיוחד שיחליף את ה-tc2400 וה-tc4400. במשקל של 1.3 ק"ג, אין כאן מקום ליותר מדי תוספות מיוחדות, אבל זהו אחד המחשבים הבודדים במשקל נמוך כל כך שכולל כונן אופטי פנימי.

מחשב קטן ומעניין אחר הוא ה-Compaq 2710p, מחשב לוח שעיצובו מזכיר מעט את ה-tc1100, אחד ממחשבי הלוח האהודים ביותר על מעריצים שרופים של הז'אנר. הוא שוקל 1.6 ק"ג, נתון ממוצע בקרב מחשבי לוח אחרים, אבל HP מציעה סוללה מורחבת שאמורה להספיק ל-16 שעות שימוש - נתון גבוה בהרבה מהממוצע, באופן חסר תקדים כמעט.

ה-6510b עם מסך בגודל 14.1 אינץ' וה-6710b עם מסך בגודל 15.4 אינץ' הם כמה מהמחשבים העסקיים המוצלחים והמאוזנים יותר של HP, ששומרים על משקל בינוני ומפרט עשיר. אלו גם בין הניידים הבודדים שמציעים חלופה ממשית לחלונות - HP מבטיחה תאימות מלאה עם Suse Linux Enterprise Desktop 10.

HP מתכננת לטפטף חלק מהניידים החדשים לישראל במהלך החודשים הקרובים, אבל טרם פורסמו תאריכים מדוייקים. HP הודיעה לאחרונה כי היא מתכננת לפנות לשוק הביתי בישראל באופן אגרסיבי יותר, וכן הבטיחה לשדרג את מערך שירות הלקוחות שלה ולשפר את רמת השירות.
 

פוג'יטסו-סימנס

ה-s6140 של פוג'יטסו-סימנס. מאוזן (צילום: יח"צ)
 ה-s6140 של פוג'יטסו-סימנס. מאוזן (צילום: יח"צ)   
ה-T4220 החדש של פוג'יטסו-סימנס הוא מחשב הלוח היחיד שהתצוגה שלו מסתובבת לשני הכיוונים - לא בהכרח הפיצ'ר השימושי או החשוב ביותר, אבל ייחודי ללא ספק. ה-LifeBook E8410 עם מסך 15.4 אינץ' מציע מפרט מתקדם וחזק יותר, והודות למארז שעשוי סגסוגת מגנזיום מצליח לשמור על משקל נמוך יחסית של 2.7 ק"ג.

ה-S6410 הוא המעניין ביותר מהמגוון הגדול של מחשבי ה-Centrino Duo ו-Pro שהשיקה החברה, והוא שוקל רק 1.7 ק"ג עם מסך בגודל 13.3 אינץ' - שילוב אידיאלי נדיר בין גודל, משקל, והודות לפלטפורמה החדשה של אינטל, גם עוצמת חישוב. לדוגמה, ה-MacBook של אפל, גם עם מסך בגודל 13.3 אינץ' אבל עם מפרט צנוע בהרבה, שוקל 2.35 ק"ג. אם מחליפים את הכונן האופטי בסוללה נוספת, פוג'יטסו-סימנס מבטיחה יותר מ-10 שעות של שימוש רצוף. ה-S6410 כולל גם מקלדת עמידה בפני נוזלים, תכונה שהופכת נפוצה יותר ויותר במחשבים ניידים עסקיים.

רוב המחשבים של החדשים של פוג'יטסו-סימנס נמכרים כבר בישראל והאחרים צפויים להגיע בקרוב. החברה סיימה לאחרונה שדרוג מקיף של מערך השירות שלה בארץ במסגרת נסיון להגדיל את נוכחותה בשוק המקומי, והיא מציעה לראשונה אחריות בינלאומית של שלוש שנים ושליחים לאיסוף והחזרה של מחשבים לתיקון על כל דגמי המחשבים שלה.
 

Toshiba

ה-G40 של Toshiba. מצויד היטב (צילום: יח"צ)
 ה-G40 של Toshiba. מצויד היטב (צילום: יח"צ)   
במשפחת המחשבים העסקיים שלה השיקה Toshiba את ה-M9 הקל יותר וה-A9 החזק יותר. שניהם תומכים ב-802.11n בדגמים היקרים יותר, וכן כוללים מספר טכנולוגיות הגנה הכוללות בולמי זעזועים, חיישני תנועה שמכבים את הכונן הקשיח במקרה של נפילה, ומקלדת עמידה בפני נוזלים, שאמורה להתמודד בכבוד גם עם נוזלים "דביקים" יותר כמו קפה או בירה.

ה-G40, הצאצא האחרון למשפחת Qosmio של מחשבי הבידור המצויידים, מגיע עם מסך 17 אינץ' שפועל ברזולוציית HD מלאה של 1920x1200 פיקסלים, וכן צורב HD-DVD ומאיץ גרפי GeForce 8600M GT של Nvidia עם זיכרון בנפח 256MB. האריזה כוללת גם שלט רחוק ומקלט טלוויזיה דיגיטלי עם אנטנה חיצונית, ובין אפשרויות השדרוג תמצאו כונן קשיח בנפח 320GB. בניגוד למפלצות של HP, Dell ו-Acer, ה-G40 עוד עשוי להיחשב נייד - הוא שוקל רק חמישה ק"ג.

אחיו הקטן, ה-Qosmio F40, מגיע עם מסך רחב בגודל 15.4 אינץ' ושוקל כ-3.5 ק"ג, אבל מתהדר במפרט צנוע בהרבה, ולמרות שהוא כולל יציאת HDMI, אין לו כונן HD-DVD.
 

LG

הניידים החדשים של LG (צילום: יח"צ)
 הניידים החדשים של LG (צילום: יח"צ)   
LG השיקה שישה ניידים חדשים המבוססים על Centrino Duo, אבל רובם לא כוללים הרבה פיצ'רים מעניינים מעבר למה שקיים ממילא בערכת השבבים החדשים, לבד מהעיצוב המבריק והמושך שמאפיין את רוב המחשבים של LG.

כולם מגיעים עם מאיצים גרפיים נפרדים של Nvidia ושל ATI, ומלבד הדגם הזול ביותר, כולם תומכים ב-802.11n. בין היתר, ההיצע כולל את ה-E500, נייד זול למשתמשים עסקיים עם מסך בגודל 15.4 אינץ', ה-R500, נייד לשימוש ביתי עם מסך בגודל 15.4 אינץ', וה-R200, מחשב קטן וקל עם מעבד חזק שיחליף כנראה את ה-Z1.

הדגמים החדשים של LG צפויים להגיע לישראל בסוף חודש יוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by