ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קח לך מקלדת ובנה לה בית 

קח לך מקלדת ובנה לה בית

 
 
שוש פורבס

אז איך, בעצם, בונים אתר אינטרנט? כתבה ראשונה מתוך שתיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קומה, התנערה, ובנה לך אתר
 קומה, התנערה, ובנה לך אתר   
יש ברשת אלפי קבוצות דיון שעוסקות בבניית אתרים. המכנה המשותף לכולן הוא שתמיד, אבל תמיד, השאלה הנפוצה ביותר שנשאלת בהם היא, בשיא הפשטות - "איך לעזאזל אני בונה אתר?".

הרשת מלאה אמנם במדריכים לכתיבת קוד HTML ועיצוב אתרים, אבל אין כמעט מדריכים שכוללים את כל השלבים של בניית אתר, והסיבה פשוטה: מספר הדרכים לבניית אתר הוא כמספר האתרים ברשת. למרות זאת, ישנם כמה חוקים כלליים ששווה לשמור עליהם.
 
באופן כללי, השלבים הדרושים לבניית אתר תלויים מאוד בסוג האתר שרוצים לבנות. אין דין אתר פרטי כדין אתר ייצוגי של חברה, ושניהם גם יחד שונים מאוד מאתר מסחר אלקטרוני ומפורטל. עם זאת, יש כמה שלבים שהם פחות או יותר דומים בכולם. השלבים הם פחות או יותר היררכיים: שלב אחד נובע משלב אחר ונבנה על גביו.
 

רעיון - "אז מה, בעצם, אני רוצה?"

אמור לי מי המשתמשים שלך ואומר לך מי אתה
 אמור לי מי המשתמשים שלך ואומר לך מי אתה   
ראשית, יש להגדיר את המאפיינים הכלליים ביותר של האתר. האם הוא יהיה אתר פרטי או מסחרי? באיזה נושא כללי הוא יעסוק? איזה תכנים יהיו באתר? מכאן נגזרים שני מרכיבים חשובים נוספים: קהל היעד - למי אנחנו מיעדים את האתר? מי יהיו המשתמשים של האתר? איך הם ישתמשו בו? מה יצא להם מזה?

לאחר שאיפיינו את האתר ואת מבקריו, יש לנסות ולהבין מה אנחנו מנסים להשיג על ידי בניית האתר: מכירות של מוצר? לקוחות אופליין? הכרה בכישורים שלנו? טפיחה על האגו? מהו המדד שלנו להצלחה? הרבה תגובות ממבקרים? כמות מבקרים? מאמר בעיתון?

ככל שהתשובה לשאלות האלה תהיה יותר ממוקדת, השלבים האחרים יהיו יותר קלים, ולאתר יהיה סיכוי טוב יותר להצליח.
 
 

תכנון - "איך יעבוד האתר?"

עכשיו שאנחנו יודעים מה אנחנו רוצים לעשות, הגיע הזמן לשבת ליד שולחן החול ולהכין קווי מתאר ראשוניים של האתר. תכנון האתר מראש, ורישום התכנון (לא לשמור רק בראש) יעזרו לאתר בעיות מראש, וגם יעזרו לעדכן את האתר בעתיד יותר בקלות.

צריך לתכנן איזה מדורים (או דפים, במקרה של אתר קטן) יהיו באתר, איך יראה העץ ההיררכי של האתר, ואיך האתר ישב על השרת מבחינת מבנה הספריות. מומלץ מאוד לשרטט את התכנון. אפשר על דף נייר, אבל אם רוצים להיות קצת יותר משוכללים, או אם רוצים להרשים לקוח עסקי בגרפים רציניים למראה, כלי "תרשימי הזרימה" הנמצא באקסל מעולה למטרה הזו.
 

כתיבת התכנים - "אני סופר! אני סופר!"

שהעיצוב יתחשב בתוכן, ולא להפך
 שהעיצוב יתחשב בתוכן, ולא להפך   
רצוי שרוב התוכן (טקסט, תמונות חשובות וכדומה), ואם אפשר - כולו, יהיה פחות או יותר מוכן לפני שמעצבים את האתר, בכדי שעיצוב יתחשב בתוכן, ולא להפך. גם באתרים שבהם התוכן לא יהיה זמין עד להשקה (למשל, באתרים מבוססי מסד נתונים) כדאי שיהיה לפחות מושג די מדוייק באיזה תכנים מדובר, ובאיזה סדר גודל של תכנים מדובר.
 

עיצוב - "איך יראה האתר?"

תמיד לזכור שלא לכולם יש חיבור לוויני
 תמיד לזכור שלא לכולם יש חיבור לוויני   
זה הזמן לפתוח את תוכנת הגרפיקה החביבה עליך, ולעצב את המראה של האתר. בזמן העיצוב מאוד חשוב לזכור את שני השלבים הקודמים ולעצב בהתאם משהו שיתאים לקהל שלנו- לא נעמיס בגרפיקה על אתר אונברסיטאי המיועד למשתמשים עם חיבור איטי, למשל, ולא נחביא את הלינק להזמנת המוצר באתר העוסק בסחר אלקטרוני.
 
למה לעשות את העיצוב של כל הדף בתוכנת גרפיקה, ולא רק את העיצוב של התמונות?
שתי סיבות: כשהעיצוב נעשה בתוכנת גרפיקה, אפשר להזיז במהירות חלקים בדף ממקום למקום ולראות את התוצאה. כמו כן, אפשר להשתמש בתמונה של הדף המעוצב בשביל לכתוב את הקוד אח"כ.
וטיפ אחרון - כדאי לקבוע שתים-שלוש תבניות עליהן יתבסס האתר. ככה נחסוך עבודה, והאתר יזכה למראה מקצועי ויפה בזכות האחידות הגרפית.

בכתבה הבאה, איך לבחור את המארח הנכון לאתר שלך, איך לתת לאתרך "הגלשת ניסיון", ולבסוף, השקה ופירסום נכונים של האתר.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by