ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת: Jade Empire 

ביקורת: Jade Empire

 
 
אולג זקס, גיימר

אולג זקס יצא למסע בעולם המופלא של Jade Empire, בגירסה למחשב האישי, וחזר מאוהב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
המזל מאיר פנים בתקופה האחרונה לגיימרי PC חובבי משחקי תפקידים. לצד חבילות הרחבה מוצלחות למדי למשחקים Titan Quest ו-Oblivion, מגיעה לשוק גם גרסת המחשב האישי של Jade Empire, שהיה אחד ממשחקי התפקידים המובילים בשוק הקונסולות כאשר יצא לקונסולת האקס בוקס לפני כשנתיים.

אף על פי שלכולנו יש ניסיונות רעים עם המרות חצי-אפויות של משחקי קונסולה, ניגשתי למשחק עם ראש פתוח בשל המוניטין המכובד של החברה שעומדת מאחוריו, הלא היא Bioware האחראית לכמה מהקלאסיקות המובילות של שוק משחקי התפקידים.

בניגוד למשחקי תפקידים רבים המוכרים לנו, Jade Empire איננו מתרחש בעולם ימי-ביניים קלישאי, אלא לוקח אותנו לממלכה דמיונית אשר דומה לקיסרות סין של המאה ה-15 בכל דבר מלבד השם שלה. ארכיטקטורת המבנים, מראה הדמויות ומלבושיהן, המוסיקה, הנופים ועלילת המשחק מכילים בתוכם יותר מקריצה אחת לפולקלור וההיסטוריה הסיניים.
 

עלילה קצת שונה

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
ב-Jade Empire תגלמו את דמותו של חניך (או חניכה) של אומן לחימה זקן בשם מאסטר לי, המלמד אתכם את רזי אומנויות הלחימה והפילוסופיה, בזמן שהוא מכין אתכם ללא ידיעתכם לאתגר מסתורי העומד בפניכם וקשור בצורה כלשהי לעברו של מאסטר לי.

בתוך כל אלו מתערבים גם תככים פוליטיים, רוחות רפאים שצצות מכל מקום אפשרי, וגם דמות אלוהית המבשרת לכם את משנתה בהתקפי אפילפסיה. זה אמנם נשמע מסובך, אבל עלילת Jade Empire דווקא מעניינת למדי, ומהווה שינוי מרענן בעולם משחקי התפקידים, בו העלילה לעיתים קרובות מסתכמת ב-"הרוע מגיע ממזרח/מערב/מהגיהינום".

חלק נכבד מחוויית המשחק ב-Jade Empire תופס מקום בדיאלוגים, אותם תנהלו עם דמויות המחשב השונות ש תפגשו בזמן מסעותיכם. כל מי ששיחק במשחקיKnights of the Old Republic (שפותחו גם הם על ידי Bioware) יכיר מיד את דינאמיקת השיחה, המושתתת על בחירה מתמידה בין טוב ורע, אותה אתם צריכים לבצע.

בכל דיאלוג ניתנת לכם האפשרות לנהוג כאדם "טוב", כאדם "רע" או כאדם ניטראלי, כאשר בחירתכם תשפיע בצורה מכרעת על התקדמות העלילה ועל אפשרויות פיתוח הדמות שלכם. בחלק מהמקרים יהיה עליכם להתנגד בתקיפות, בעוד שבמקרים אחרים יהיה עדיף להתנהג בצורה דיפלומטית יותר, אבל כל בחירה שתעשו משפיעה על אישיותה של הדמות שלכם, ועל הדרך בה תוכלו לעצב אותה.
 

לטוב ולרע

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
בדומה ל-KotOR, גם ב-Jade Empire אתם יכולים להשתייך לאחת משתי אסכולות פילוסופיות – האחת היא שיטת "Open Palm" המקבילה לטוב, והשניה היא "Closed Fist" המקבילה לרע. ההבדל בין שתי האסכולות הוא יותר מאסטטי – לשתי האסכולות יש שיטות לחימה שונות וקסמים שונים אותם תוכלו לבצע.

בנוסף, חלק מהמשימות הקיימות במשחק ניתנות לביצוע רק על ידי דמות השייכת בבירור לאחת האסכולות. לדוגמה, אם תתנהגו כמו מניאקים לכל דמות, תוכלו ללמוד את סגנונות הלחימה המהירים והמרעילים של שיטת ה-Closed Fist, אבל לא תוכלו ללמוד את ההתקפות ההרסניות של ה-Open Palm, ולהיפך.

לבחירות שלכם תהיה גם השפעה על הדרך בה תוכלו לסיים משימות שונות בעלילה. האם תעדיפו להציל עיר-נמל שהנמל שלה התייבש, או שלחילופין תשאירו את המצב על כנו על מנת להרוויח סכום כסף נכבד מסוחר המרוויח מהמצוקה? האם תשתפו פעולה עם אלת-יער מסתורית, או במקום זאת תלחמו בה, כפי שביקש מכם נציג שלטון?

אין דרך נכונה או לא נכונה לסיים משימה, וכך המשחק מעניק לכם לא רק אפשרות בחירה נרחבת למדי, אלא גם מאפשר לכם לשחק במשחק שוב ולהגיע לתוצאות אחרות לחלוטין, ולחוויית משחק אחרת.
 
 

משחק מכות או תפקידים?

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
כמו כל משחק תפקידים המכבד את עצמו, גם ב-Jade Empire מוקדש חלק נרחב מחוויית המשחק לקרבות כנגד אויבים שונים ומשונים. בניגוד למשחקי KotOR, בהם הקרבות לא היו דינאמיים, הקרבות ב-Jade Empire מזכירים יותר משחק מכות מאשר משחק תפקידים. עם הכפתור השמאלי של העכבר דמותכם תבצע התקפה חלשה ומהירה, עם הכפתור הימני היא תבצע התקפה עוצמתית ואיטית, כאשר לחיצה על שניהם ביחד תגרום לפגיעה היקפית שלא תגרום נזק רב לאויבים, אבל תרחיק אותם מכם.

במהלך הקרב אתם יכולים לעבור באופן דינאמי בין אומנויות לחימה שונות שאותן תלמדו במהלך המשחק, ואף לשלב בין האפקטים שלהן על מנת לגבור על יריבים קשים יותר. לדוגמה, תוכלו להאט או להמם את האויב עם סגנון לחימה אחד, להחליף בלחיצת כפתור לסגנון לחימה בו המכות איטיות אך חזקות, ולהכות בו עד שימות. סגנונות לחימה מסוימים מאפשרים לכם להפוך למפלצות ענקיות, בעוד שאחרים מאפשרים לכם לירות אש ונטיפי קרח אל עבר האויבים שלכם.

הקרבות במשחק יכולים להיות ארוכים וקשים למדי, ומחייבים לא מעט אסטרטגיה ושימוש נכון באמנויות הלחימה שלכם, כיוון שיצורים שונים רגישים לאמנויות לחימה שונות, ותוכלו להשתמש בטקטיקה מסוימת על מנת לסיים את המשחק בקלות. הבעיה היחידה בקרבות המשחק היא שממשק הקרבות מתאים יותר לקונסולות, ובגרסת המחשב האישי יהיה עליכם לעשות שימוש בכפתורים רבים כדי להפעיל תכונות שונות – דבר שיכול להרתיע שחקנים מסוימים.

הדבר בו Jade Empire נבדל בצורה קיצונית ממשחקי תפקידים אחרים, הוא המחסור הבולט באיסוף חפצים שונים ומשונים, עניין שבמשחקים כמו דיאבלו הפך לסטנדרט. במקום חפצים, דמותכם תאסוף אבני חן אותן היא יכולה לשבץ בתוך תליון מיוחד, והן יעניקו שיפורים שונים למדדים שלה. דמותכם לא יכולה לשאת יותר מנשק אחד, והיא גם לא נושאת שריון – דבר שמצד אחד יכול להרתיע חובבים מסוימים של הז'אנר, אבל גם מהווה שינוי מעניין מהמשחקיות הנוסחתית אליה התרגלנו עד כה.

במהלך המשחק ב-Jade Empire תוכלו לצרף אליכם דמויות מחשב שונות שיסייעו לכם בצורות שונות. חלק מהדמויות הן דמויות לוחמות המצטרפות באופן אקטיבי לקרב, ובכך מורידים מכם מעט מן העומס. דמויות אחרות הן דמויות תומכות, שמטילות קסמים או מאפשרות לכם להפעיל סגנונות לחימה מיוחדים, בעוד שישנן גם דמויות המאפשרות לכם לקנות או למכור את אבני החן שמצאתם במהלך מסעותיכם. השימוש בדמויות אלו מעניק נופך אסטרטגי למשחק, ותוכלו להתאים אותן לסגנון המשחק המועדף עליכם – לדמות קוסם תרצו לצוות דמות מחשב לוחמת, וכו'.
 

אליה וקוץ בה

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
הבעיה העיקרית ממנה סובל המשחק באופן מובהק, היא מנוע המשחק המיושן שלו. בשנתיים שעברו מאז צאתו לאוויר העולם כבר זכינו לשחק במשחקים כמו Oblivion, שהראו שניתן ליצור עולם משחק עצום מבלי להתפשר בנושא הגרפיקה, ומנוע המשחק של Jade Empire, שהותאם לקונסולת האקס בוקס בהחלט מראה את גילו.

אמנם האנימציה של הדמויות טובה מאוד, והמשחק נותן לכם את האפשרות להריץ אותו ברזולוציות גבוהות, אבל הטקסטורות ורמת הפירוט של הדמויות בהחלט טעונות שיפור.

המשחק סובל גם ממספר באגים (נדירים, אבל קיימים בכל זאת) במצלמה שלו, שיכולים להפריע לעיתים. הקול במשחק לעומת זאת מעולה, בין אם מדובר בדיבוב המצוין של הדמויות, במוסיקה האוריינטלית המעניקה אווירה מסתורית למשחק, או באפקטים של הקסמים השונים אותם אתם מפעילים.

למרות המנוע הגראפי החלש יחסית, Jade Empire מהווה תוספת ראויה לספריית המשחקים של חובבי משחקי תפקידים שרוצים לנסות משחק שונה מעט ממה שהם היו רגילים לו עד כה. מומלץ בחום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by