ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קפצו לי 

קפצו לי

 
 
עמיחי שלו

לעמיחי שלו לא אכפת להירשם לאתרים, אבל הוא לא מבין למה מתכתנתי העולם התאחדו כדי להתעלל באחיהם בני האדם באמצעות הקאפצ'ות. זה הזמן למהפכה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בראשית ברא אלוהים (או גוגל, תלוי איזה ספר היסטוריה נקרא בעתיד, שהרי ידוע שדברי ימי העולם נכתבים בידי המנצחים) את האינטרנט, אחר כך את הספאם, אחר כך את הקאפצ'ות. לא מדובר בחבורת גראציות פולניות או פקאצות צעירות. קאפצ'ה (CAPTCHA, ראשי תיבות של Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) היא יישות תכנותית, שמחכה לנו כמעט בכל פעם שאנחנו רוצים לטקבק, להירשם לשרות חדש ומאגניב שגורם לנו להזיל ריר או לעשות עוד פעולות שיגרתיות ברשת.
 
 
תפקידה של הקאפצ'ה הוא למנוע מרובוטים להציף את האתר או השירות בהודעות זבל. למרות זאת, יש ספמארים שהרגו את הרובוטים שלהם, תפסו את מקומם והם יושבים ומציפים ידנית את אותם האתרים. אין מה לעשות נגד מוטיבציה של ספאמרים.

בתור גולשים, כל זה נראה לנו סביר. הרי מישהו חייב להילחם בזבלנים, אנחנו מציינים לעצמנו. אבל אז, רגע לפני ה-Subscribe, מתייצבת לה בוקסה קטנה, חצופה ומתריסה, שלעיתים מעוטרת בגוונים ניאו פסיכדליים, אבל תמיד מאלצת אותנו למלא אותיות לטיניות או ספרות. אמנם על פי רוב, אותיות לטיניות וספרות הם שפה בינלאומית שנהירה לכל רפה שכל - אבל לא במקרה של קאפצ'ות.

שם תמיד נחוש בלבול מוחלט אל מול עיגול שיכול להיות האות O באנגלית או הסיפרה אפס - וזה במקרה הקל, כי בחלק מהמקרים פשוט שוררת שם אנדרלמוסיה קידודית מופרכת. האותיות נעות במן אלכסון, כאילו הן עגורים סומים בעמק החולה, לעיתים הן מתחברות אחת לשניה באמצעות קווים עדינים, כך שאם חשבנו שזיהינו איזו אות - באו הקווים וטישטשו אותה לגמרי, והעניקו לה חזות אמנותית.
 
קאפצ'ות. המצאה שטנית (צילומי מסך)
 קאפצ'ות. המצאה שטנית (צילומי מסך)   
אני מוכן להישבע שכל פעם שטקבוק או הרשמה מושיבים את פני ריקם, אני שומע מתכנת חולה נפש צוחק בתוך המחשב, ויש לצחוק שלו צליל של יובל המבולבל על ספידים. לא פעם עמדתי משתאה לנוכח הודעות השגיאה - אני מניח שכולם חוו דבר דומה - ולא הבנתי למה לכל הרוחות לא הצלחתי: צריך Caps Lock? המקלדת היתה על כיווניות עברית? הייתי צריך לעצום את עין ימין כדי לראות את האותיות הסודיות? עשינו כל מה שביקשו מאיתנו, עם או בלי Caps Lock, ובכל זאת נותרנו עם תחושת לוזריות שאפילו ג'ורג' קוסטנזה לא חווה.

בכל זאת, הזמן עובר, הרשת מתפתחת והקאפצ'ות נותרות במקומן. ערטילאיות כמו חידות חמיצר, כמו המון אצבעות משולשות המנפנפות בו בזמן, מסרבות לסיים את תפקידן ההיסטורי ולהטמיע את יישותן הסאדיסטית ביישום ידידותית ונעים למשתמש. היתכן שלנצח נידונו להיות השבויים של הקפריזות שלהן?

קוד אתי למפלצות הקאפצ'ה

טים אוריילי, הבלוגר והאושיה שטבע את המונח Web 2.0, הציע לפני מספר שבועות "קוד אתי לבלוגרים". הצעד הזה הוביל אותי למחשבה שאולי הגיעה העת לגבש קוד אתי לקאפצ'ות: קבלו אותנו כמות שאנחנו - אנושיים, בעלי אינטליגנציה בסיסית להבין צירוף של אותיות וספרות. אחרת אנחנו פשוט נפסיק לטקבק ולהירשם, או לחילופין, נעשה זאת אבל נישאר עצבניים, וזה ישפיע עמוקות על חוויית המשתמש שלנו ועל האופן בו נקליק על הבאנרים.

נכון, בסדר, ניצחתן, אנחנו שבויים שלכן. אבל מה עם בני האדם שמאחוריכן? הרי לא ייתכן שבעמקי סיליקון ברחבי העולם (או באזורי תעשייה מוכי גריז ועליבות) לא תימצא אותה חברה ווב שתיימית להחריד, שתפתח את הקפאצ'ה הדור הבא? האם אין בעולם איזו קרן הון סיכון חביבה שתזרים לה תקציב פיתוח? היתכן שאין יותר צדק בעולם?

ואם התשובה לכל השאלות הללו שלילית, אולי הגיע הזמן להתקומם. אולי לנו, הגולשים הקטנים והעממיים חייבים לפנות בקריאה נרגשת לכל האתרים השטניים הללו ולומר להם: עד כאן, אם לא תבואו לקראתנו - לא תקבלו אותנו כרשומים. למישהו יש רעיון אצל מי להתחיל?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by