ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חובבי רדיו 

חובבי רדיו

 
 
עמיחי שלו

פנדורה לא רוצה אותנו? אין בעיה - יש לנו מספיק שירותי רדיו מקוונים להאזין להם. סקירה השוואתית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה בן אדם צריך בחיים חוץ ממנוע חיפוש טוב, עמוד בית מותאם אישית ושירות מוזיקה מקוון. אלו, ועוד אי אילו, הם הדברים הבסיסיים שכל גולש ממוצע צריך כדי לצלוח את הזמן הכבד והחנקני. לאחרונה, מאז שפנדורה סגרה שעריה בפני זרים, כאילו מדובר בהגירה לא חוקית אל חופי ארה"ב, רבים נותרו מבולבלים וחסרי אונים לנוכח האפשרויות המוסיקליות הרובצות לפתח אוזניהם. לצורך העניין גלשנו בין השירותים המובילים בתחום, וגילינו שיש חיים אחרי פנדורה. תמיד היו. קבלו את מורה הנבוכים - "המדריך למאזין המקוון המתחיל".
 

Last.Fm - התחנה האחרונה

Last.FM. הכי בשל (צילומסך)
 Last.FM. הכי בשל (צילומסך)   
Last.Fm הוא אולי האתר המפורסם והפופולרי מבין אלו הפועלים. זהו רדיו מקוון שמבסס את מירב כוחו על הקהילתיות. היא זועקת מכל מקום באתר, אבל עושה זאת בנעימות: יש שם משהו שמעודד את הגולש לשדרג את החוויה, להרכיב פרופיל ולהתחיל "לרגל" אחרי המועדפים של המשתמשים האחרים. האתר מגדיר את עצמו קודם כל כרשת חברתית, ורק אחר כך כרדיו.

יתרון נוסף שיש לאתר הוא מסד נתונים רחב יריעה: רוב הבקשות שלכם יימצאו, למעט אי אילו קפריזות אלטרנטיביות, וכמקום שמציע לגולש לגלות עבורו יצירות מוסיקליות חדשות (בהתאם לתחנה שהגולש בחר), Last.Fm עושה עבודה לא רעה ואף טורח מדי פעם לעדכן נתונים.

החיסרון שלו הוא אולי ברשימת ההשמעה: אתם אמנם יכולים לייצר לעצמכם פלייליסט, אבל כל רצועה מוגבלת ל-30 שניות בלבד. בנוסף, כדי לייצר רשימה כזו, עליכם לגלוש הלאה מהעמוד הראשי ולהפסיק לשמוע את מה שהאזנתם לו. נכון, זו אמנם בקשה קטנונית מעט, לחסוך לנו לפתוח חלון דפדפן חדש, אבל עדיין שווה לתקן. וחיסרון אחרון ולא חביב: יותר מדי פעמים נתקלנו בבעיות טכניות שמונעות מהאתר לעלות.
 

Spool - היו סלחנים

Spool. שווה לחכות (צילומסך)
 Spool. שווה לחכות (צילומסך)   
Spool הוא אחד השירותים הטריים ביותר בתחום, לכן צריך להתייחס אליו במידה מסוימת של סלחנות. (כולנו הרי מכירים את הכלל הבלתי כתוב: היכן שמופיעה בראש חוצות המילה Beta, אנחנו אמורים לסלוח על הכל). ברמה העקרונית, מדובר באתר שבו לגולש יש שליטה מלאה על מה שהוא עתיד להאזין לו, והוא אף יכול לשתף חברים ברשימות ההשמעה האישיות שלו, אך למעשה, בשלב הנוכחי תחושת הקהילתיות זניחה למדי. אין אנשים אחרים ואין צורך בהם - הם לא רלוונטיים.

מבחינה מסוימת זהו השירות האולטימטיבי: אתם בוחרים אילו שירים ברצונכם לשמוע (בינתיים אין מאגר, הכל לפי זרם התודעה העכור של כל אחד) ומסדרים אותם לפי רצונכם, ממש כאילו צרבתם דיסק. מצד שני, העובדה שמדובר בשירות ניסיוני, מקשה על ההתפעלות. אי אפשר לשמור רשימות השמעה, חלק מהשירים פגומים והמאגר עצמו מיינסטרימי מדי - בסך הכל חיפשנו מוזיקה של רוברט וואייט ודומיו - לא קפריזה ביזארית מדי לכל הדעות.

בשורה התחתונה, Spool הוא שירות עם פוטנציאל, כך שאנחנו רוצים לקוות שעם הזמן יגדל המאגר, ואולי אפילו יעשו משהו עם הגופן הזוועתי.
 
 

Finetune - הרדיו בראש

FineTune. מעצבן אבל נראה טוב (צילומסך)
 FineTune. מעצבן אבל נראה טוב (צילומסך)   
Finetune הוא קודם כל שירות רדיו, וככזה, אתם בוחרים לעצמכם את האמן המועדף עליכם ואז פשוט מאזינים למגוון האסוציאציות המוסיקליות שמנהלי המיזם קודדו עבורכם. ובסך הכל, הם עשו עבודה לא רעה.

העיצוב יוצא דופן ולמרות שהוא מאופיין במראה מסחרי מעט מעיק, זה מרענן לראות קצת תמונות וצבעים. מצד שני, זה מעלה חשד שאלו באים על חשבון אלמנטים אחרים. שיטוט קצר במרחבי האתר מגלה שאכן כך: אין הרבה אפשרויות מלבד האזנה, אבל האופציה שהכי קורצת היא יצירת רשימת השמעה. חבל שהאפשרות ליצור פלייליסט כזה היא מעין חידת הגיון בלתי נהירה למוח האנושי: הגולש נכנס למעגל חוזר של קליקים, שמוביל לאותו מקום וחוזר חלילה.

חסרון נוסף שקשה להתעלם ממנו הוא הכפתורים המעצבנים ולא ברורים: שפת האייקונים צריכה להיות פשוטה, בינלאומית - ב-FineTune ניסו להתחכם. מלבד זה, גם חוסר האינטראקטיביות מפריע - בפנדורה ו-Last.FM אתם יכולים להשתתף בעיצוב התחנה באופן פעיל, ולהרים לאלגוריתם להנחתה באמצעות סימון רצועות שאתה אוהבים. כאן כנראה סומכים רק על העובדים.

מצד שני, זהו גם היתרון היחסי של האתר: הבחירות המוסיקליות שתמצאו בו מעניינות ועשירות יותר. זה אמנם לא נשמע לאוזן בכמה שעות, אך לאורך זמן דומה שנעשתה שם עבודת מיפוי מוסיקלי מרשימה. ומה עוד נחמד? שבניגוד למתרחש באתרים אחרים, כאן הקלקה על אלמנט כלשהו באתר לא תוציא אתכם מהתחנה שלכם.
 

RadioBlogClub - לא ידידותי

RadioBlogClub. מלחיץ וספרטני (צילומסך)
 RadioBlogClub. מלחיץ וספרטני (צילומסך)   
RadioBlogClub הוא האתר הכי פחות אטרקטיבי. גם אם מתעלמים מהשם הבעייתי להגייה, עדיין נשארים עם שירות מאוד לא ידידותי למשתמש, בעיקר בהשוואה למתחרים. הגולש מגיע לאיזור שמזכיר הכלאה אנמית בין מנוע חיפוש להודעת שגיאה, בלי שום רמז שמדובר במקום מוסיקלי תוסס, עשיר, שבא לכם להישאר בו. בנוסף, לא כל כך ברור מה הצעד הבא: ההנחיות מעורפלות (ברוב המקרים כלל לא קיימות), תהליך העבודה מלא חידות הגיון וגוגל אדסנס מכה בכם ללא רחם.

עד שאתם מגיעים ללוז עצמו, זאת אומרת למרכז הכובד המוסיקלי, אתם מותשים וחסרי מוטיבציה, כשממילא לא תמצאו שם ערך מוסף.

דבר תמוה נוסף באתר הוא תהליך ההרשמה או ליתר דיוק, מה שאתם מקבלים בסופו: אכן, התהליך הוא נוח כמו שכל תהליך הרשמה צריך להיות, אבל קשה להתעלם מכך שאת הודעת האישור שלכם אתם מקבלים בגופן צעקני ואדום, כאילו מילאת פרטים שגויים או לחילופין, יש לכם באג שאוכל לכם את הדיסק הקשיח בזה הרגע. כמה נחמד להיות בלחץ.
 

אז מה כדאי?

 
אם אתם באמת אובדי עצות, שלא לומר חסרי אונים, שלא לומר בהיסטריה מוחלטת, ההמלצה שלנו היא ללכת על Last.FM, שמציעה מעין מיזוג נכון ונעים של כל האלמנטים החיוביים, גם אם לא נותנת פול גז במקומות מסוימים.

בכל מקרה, עקב המימד האנושי החזק, סביר להניח שתמצאו מישהו שיעזור לכם לפתור את כל הבעיות שאולי יצוצו במהירות ובאמינות. בנוסף, כדאי מאוד לשים לב ל-Spool, מדובר במשהו קצת שונה, שאם יתפתח בכיוון הנכון עשוי לתת בעתיד פייט רציני לשירותים שקדמו לו.

מ-RadioBlogClub כדאי להתרחק מעת עתה, לפחות עד שיחליטו שם שהאתר שלהם מיועד קודם כל לגולשים, ורק אחר כך למפרסמים ואחרים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by