ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
להציל את ציורי המערות 
 
 צוק אייריס: כשהקנגורו מתחכך, האמנות נמחקת   
 
מערכת חיים ברשת

האבוריג'ינים באוסטרליה מבצעים קפיצה טכנולוגית מציור על אבן לפורמט דיגיטלי, במטרה לשמר את מורשתם ואומנותם העתיקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צוק אייריס, או בשמו האבוריג'ני 'אולורו', הוא אחד מסמליה של יבשת אוסטרליה ומקום קדוש לאבורג'נים. תושביה המקוריים של יבשת אוסטרליה מאמינים כי רוחות אבות אבותיהם שוכנות בצוק זה. מסיבה זו, הם מתעדים את מורשתם ותרבותם שבעל פה באמנות על גבי האבן האדומה, הנעשית בכ- 90 אתרים בבסיס הצוק.

לאחרונה הזמינו האבוריג'נים תוכנה מיוחדת מחוקרים באוניברסיטת מלבורן שתעזור להם לשמר את אומנותם בפורמט דיגיטלי ולאחסנה במקום אחר בטוח יותר. התיירים הרבים הפוקדים את צוק אייריס משחיתים את המקום ופוגעים באמנות האבן. רשות הפארק הלאומי של צוק אייריס מקבלת מדי שבוע מכתבים זועמים ועצובים מאבוריג'נים המתלוננים על מזל רע שפוקד אותם בעקבות הזזה או נטילה של אבנים חשובות מהמקום. הונדליזם הגרוע ביותר הוא הגרפיטי שמוסיפים התיירים על האבנים ולא פעם נעצרו תיירים שריססו על הצוק בעקבות כתובות שהותירו בספר האורחים במקום.

מלבד הגורם האנושי, פוגעים באמנות האבן גם תנאי מזג האוויר הקשים הפוקדים את האזור לעיתים ואף קנגורואים המתחככים כנגד האבן בניסיון להימלט מסופות חול. האבוריג'נים מקווים שהעברת מורשתם לפורמט דיגיטלי תפתור את בעיית ההשחתה ותאפשר להם לנצל את טכנולוגית המערב באופן חיובי ובונה. המערכת אשר פותחה עבורם באוניברסיטת מלבורן מאפשרת שמירה של ציורים, סיפורים שבעל ועדויות של זקני השבט. האבוריג'נים מתעקשים לעשות את התיעוד בכוחות עצמם ולשמור את התוצרים במקום שהם יבחרו. המפתחים ממלבורן בטוחים כי האבוריג'נים ישתלטו היטב על הטכנולוגיה וישתמשו בה באותה קלות בה הם נוהגים במכוניות טויוטה, מדברים בסלולארי ומשתמשים ב-GPS.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by