ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איומים בישראבלוג 

איומים בישראבלוג

 
 
דנה פאר

בחורה צעירה מתחרמנת עם "הרווק" המפורסם מישראבלוג, משיגה תמונה שלו ומאיימת לפרסם אותה אם לא יסגור את הבלוג. מהי המשמעות החוקית של סחיטה באמצעות איום באאוטינג, וכמה אנשים באמת עומדים מאחורי הבלוג של הרווק?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא תבחל בשום אמצעי כדי לעצור אותו (אילוסטרציה: ASAP Images)
 לא תבחל בשום אמצעי כדי לעצור אותו (אילוסטרציה: ASAP Images)   
במרכז הסערה הנוכחית שפוקדת את הבלוגוספירה הישראלית עומדים הרבה מרכיבים שהופכים סיפור לפיקנטי: בלוגר מפורסם, בחורה צעירה, סקס, תככים, מזימות ועבירות על החוק. מן העבר האחד ניצב "הרווק: חלקלק כמו סברס ים-תיכוני" - הבלוג הנקרא ביותר בישראבלוג, ואולי אף בכל הבלוגוספירה הישראלית; מן העבר השני ניצבת בחורה נחושה, שעושה רושם שלא תבחל כמעט בשום אמצעי בכדי להביא את הבלוג הזה, השנוא עליה כל כך, לכדי כיליון.

וכך זה התחיל: לפני שלושה ימים התפרסם הפוסט הזה בבלוג שכותרתו "חושפת את הרווק": "מגיע לרווק הזה שיעשו לו אאוטינג, ואל תשאלו אותי איך אבל השגתי תמונה שלו! שאני אפרסם פה במידה והוא לא יסכים לדרישה שלי, שהיא כזו: לסגור את הבלוג שלו במיידית! או להעביר לי את הסיסמה! כמה אפשר כבר לקרוא את הגועל הזה שלו, היחס המשפיל לפי הנשים, והוא כל-כך מרוצה מעצמו. כן, זה אולטימטום, ואם הוא לא יענה עד ליום שבת ה-13.5 תהיה פה התמונה שלו. קיבלת ממני את האיום הזה גם במייל, אדון רווק, אני מניחה שאתה יודע מי אני".

בעקבות האיום הוצף הבלוג של "החושפת" במאות תגובות נרגשות של גולשים, שמיעוטם הביעו תמיכה במעשה ועודדו אותה. הרוב התמרמרו על האולטימטום שהציבה והזהירו אותה מפני ההשלכות המוסריות והחוקיות החמורות של מעשיה. נכון להיום (רביעי), ד' (השם המלא שמור במערכת), נחושה בדעתה ללכת עם האיום שלה עד הסוף.
 

השפעה בעייתית על בנות צעירות

לדברי ד', הגורם העיקרי שהניע אותה לפעול נגד הרווק היה היחס השוביניסטי שלו לנשים כאל אובייקטים מיניים, וכן העובדה המאד בעייתית לדעתה, ש"יש מלא בנות צעירות בגיל ההתבגרות שמתייחסות אליו כאילו הוא מן מדריך כזה, גבר מנוסה שצריך לעשות מה שהוא כותב כי הוא מייצג את הגברים בכלל - למשל הקטע שהוא מטיף לרזון. יש לו גם פוסט שבו הוא כותב שישלם על בחורה בדייט רק אם ייצא לו מזה משהו מיני, והוא תמיד כותב על איך הוא אוהב שהבחורות מוצצות לו ועושות את מה שהוא רוצה במיטה, ואילו הוא מצידו לא מוכן לרדת להן אפילו", סיפרה בראיון לנענע מחשבים.
 
את רעיון האולטימטום שאבה ד' ממגיבה אחרת בבלוג של "הרווק", שכתבה לו לאחרונה שתנסה לחשוף אותו, "אז הוא אמר לה שאין בעיה, היא רק צריכה לבוא לעשות אותו. משם בא לי הרעיון", היא מסבירה. "חוץ מזה, הייתי סקרנית לראות מי זה אותו זיין שוביניסט, וגם חשבתי כמה טוב יהיה אם אחשוף אותו והוא ייאלץ לסגור את הבלוג".

- למה חשבת שאיום בפרסום תמונה יביא אותו לסגור את הבלוג?

"כי הוא מאד חרד לאנונימיות שלו ולא מפרסם כלום על עצמו. גם אלי הוא התקשר מטלפון חסוי וקבע איתי בכיכר רבין בשעה מסוימת, כך שברור היה שהאנונימיות חשובה לו במידה משמעותית ושהאיום הזה יכול להניע אותו לסגור. חוץ מזה, גם אם לא, לפחות כולם - כולל החברים והמשפחה שלו - יידעו סוף סוף מי זה המניאק הזה".
 
 
 המאיים על אדם בכתב, בעל פה או בהתנהגות, בפגיעה שלא כדין בגופו או בגוף אדם אחר, בחירותם, ברכושם, בפרנסתם, בשמם הטוב או בצנעת הפרט שלהם, או מאיים על אדם לפרסם או להימנע מפרסם דבר הנוגע לו או לאדם אחר, או מטיל אימה על אדם בדרך אחרת, הכל כדי להניע את האדם לעשות מעשה או להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשותו, דינו - מאסר שבע שנים; נעשו המעשה או המחדל מפני איום או הטלת אימה כאמור או במהלכם, דינו - מאסר תשע שנים. (מתוך ס' 428 לחוק העונשין: סחיטה באיומים). 
כדי להשיג את התמונה רקמה הצעירה מזימה מתוחכמת, שרק העידה כמה רחוק היתה מוכנה ללכת כדי להביא לסגירת הבלוג. ראשית, היא שלחה לו כמה תמונות גוף שלה במייל וכתבה שהיא מעוניינת להיפגש למטרה מינית. אומנם לא כדי לקיים יחסי מין, אבל כן בשביל לגעת קצת. התכנון היה לצלם אותו בחשאי במהלך הפגישה במצלמה של הטלפון הסלולרי.

"נפגשתי איתו, והוא לא נראה כמו שדמיינתי", מספרת ד'. " לא מכוער, אבל לא נראה כמו זיין, סתם כמו ילד טוב ולא מזיק. הלכנו אליו, בהתחלה ישבנו על המחשב ואז התחלנו להתחרמן קצת. נכון שבאתי במטרה לצלם אותו, אבל גם קצת רציתי לבדוק אם הוא באמת כזה טוב. לא סבלתי מהחרמונים, הוא בסך הכל בסדר. אחר כך התפשטנו והוא רצה שאני ארד לו. התחלתי לרדת לו טיפה, אבל אז אמרתי שאני צריכה ללכת. הוא ניסה לשכנע אותי להישאר, וכשלא רציתי החוצפן הזה גירש אותי".

למרות התחושה הלא נעימה שנותרה בסיום המפגש, מבחינתה של ד' הוא הוכתר כהצלחה, שכן במהלכו הצליחה להשיג תמונה של הרווק מבלי ששם לב.

- את לא חוששת מפני ההשלכות המשפטיות של מעשייך?

"מאז שכתבו לי אזהרות בתגובות אני קצת חוששת, אבל בינתיים מסתמן פתרון: אני לא אציב לו תנאים, אלא אפרסם את התמונה ככה שזו לא תהיה סחיטה". ד' מפגינה אופטימיות ואינה חוששת מפני פספוס מטרתה המקורית. להערכתה, "בכל מקרה, מכיוון שהוא כל כך חרד לאנונימיות שלו, הוא בטח יסגור את הבלוג אחר כך".
 

"מדובר בפירוש בסחיטה באיומים"

עו"ד אמיר טיטונוביץ'. קובע ש-ד' ביצעה עבירה פלילית
 עו"ד אמיר טיטונוביץ'. קובע ש-ד' ביצעה עבירה פלילית   
עו"ד אמיר טיטונוביץ' מפגין קצת פחות אופטימיות בנוגע לאפשרויותיה להוציא את תכניתה לפועל מבלי להסתבך עם החוק. נכון שבפסק דין בורוכוב נ' פורן נקבע מפורשות שאאוטינג אינו עבירה פלילית, אולם טיטונוביץ' קובע שהאולטימטום של ד' מהווה בפירוש עבירה פלילית של סחיטה באיומים.

"זה בכלל לא משנה אם היא השיגה את התמונה בצורה חוקית או בצורה לא חוקית", הסביר טיטונוביץ'. "כל איום שמטיל אימה על אדם אחר כדי לגרום לו לעשות מעשה או להימנע ממעשה נכנס לגדר העבירה. אם את למשל אישה נשואה, ויש לי תמונות שלך עם גבר אחר - תמונות שהשגתי בצורה החוקית ביותר בעולם - במידה ואני סוחט ממך כסף בתמורה לכך שלא אראה את התמונות לבעלך, הרי שמדובר בסחיטה באיומים. אין לי שום ספק שבמקרה של ד' והרווק מדובר בסחיטה באיומים".

ראוי לציין שהעונש המירבי על סחיטה באיומים הוא תשע שנות מאסר.
 
וזה עוד לא הכל. טיטונוביץ' מעריך כי לו ד' תבחר בסופו של דבר לפרסם את התמונה, היא תהיה חשופה, בנוסף לתביעה הפלילית מטעם המדינה, גם לתביעה נזיקית מכוח סעיף 2(8) לחוק הגנת הפרטיות. לדעת טיטונוביץ', העובדה שהיא ידעה על חשיבותה של האנונימיות לרווק, בצירוף העובדה שלרווק היה בסיס להניח שהיא יודעת, יצרה בין השניים "הסכם משתמע" לפיו ד' לא תחשוף אותו בעקבות פגישתם.

הפרת ההסכם המשתמע הזה עשויה להניב לרווק כסף, והרבה, אם יבחר לתבוע את ד' על הנזקים שייגרמו לו בעקבות פרסום תמונתו. "יכול להיות שחלק נכבד מהחיים שלו זה הבלוג שלו, ויכול להיות שהיא הורסת לו את החיים. במידה והיא מנפצת לו את העולם, אין שום סיבה שהוא לא יקבל על זה פיצוי נכבד". וכמובן, כל זאת ברוח חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, לפיו זכאי כל אדם לפרטיות ולצנעת חייו.

פתרון החידה: מיהו הרווק?

פנינו לרווק וביקשנו את תגובתו לפרשה. יש לציין שהוא לא נשמע נרעש במיוחד. "היא סתם ילדה מבולבלת, ואני רוצה להאמין שהיא תרד מזה בסוף", הוא מוסר מצידו השני של הקו. אין ספק שהאנונימיות חשובה לו - אפילו למערכת נענע לא הסכים למסור את מספר הטלפון שלו, והתעקש להתקשר בעצמו, וממספר חסוי.
 
יותר מאדם אחד כותב את הרווק (אילוסטרציה: ASAP Images)
 יותר מאדם אחד כותב את הרווק (אילוסטרציה: ASAP Images)   
- אז מה בעצם הסיפור מהצד שלך?

"כבר רמזתי על זה בבלוג כמה פעמים, אבל עכשיו, לנוכח הסיטואציה שנוצרה, החלטתי לפרסם את זה באופן ישיר: הרווק זה אומנם בלוג אחד, אבל יותר מבן אדם אחד כותב אותו. ויותר מזה, לא רק אחד מאיתנו נפגש עם בחורות דרך הבלוג, אלא כמה מאיתנו. כלומר, כשמישהי הולכת להיפגש עם 'הרווק', היא אפילו לא יודעת עם איזה מהחבר'ה היא הולכת להיפגש. נכון שיש איזשהו תיאור חיצוני של 'הרווק' בבלוג, אבל התיאור הזה די מתאים לכל מי שבעסק".

- ומה תגיד אם אומר לך שנראה לי שמדובר בסיפור כיסוי מתוחכם שהמצאת מכיוון שאתה חושש מ-ד' ומפחד להיחשף?

"תראי, זה ברור שאני מעדיף שיחשבו שהרווק הוא רק אדם אחד. הבלוג הזה הוא כמו תרנגולת שמטילה ביצי זהב, אין סוף לבחורות שאפשר להשיג דרכו, והן מגיעות לבד כי הן רוצות לסמן V על הרווק, הן רוצות שיהיה כתוב עליהן. סגנון הכתיבה יחסית אחיד כי את רוב הבלוג כתב אחד מאיתנו, שהוא דרך אגב בכלל לא זה שנסחט. כמובן שהעיתוי שבו אני בוחר להביא את העניין הזה לידיעת הכלל קשור לאולטימטום, כדי שלא כל האחריות על הבלוג תיפול על אותו אחד. אנחנו בעסק הזה ביחד. אנחנו חברים, ולא נקריב אותו בגלל שהוא עשה טעות".
 
- ואם ד' תממש את האיום ותפרסם בסוף, מה יעלה בגורל הבלוג?

"אותו בחור שנחשף יצטרך להחליט אם הוא ממשיך איתנו או לא, אבל הבלוג בכל מקרה ימשיך, לפחות בחודשים הקרובים".

ובכן, נותר רק לחכות ולראות מה יקרה ביום שבת. עם זאת, נראה שהמהלך הנוכחי של הרווק הוציא במידה רבה את העוקץ מהאולטימטום של ד'. ובינתיים, החלטנו לשאול את הרווק עוד שאלה אחת בוערת לסיום:

- איך בעצם הייתם מחליטים מי מכם נפגש עם איזו בחורה?

"ובכן, מדובר במכלול שיקולים. החל ממידת האטרקטיביות שלה, הנכונות שלה לסקס בערב הראשון, מי נמצא בארץ, וכלה במי מוכן לנסוע אליה במידה והיא לא גרה במרכז...אם אחד מאיתנו לא יכול לוגיסטית להיפגש איתה, הוא מעביר לחבר'ה. חבל להשאיר בחורה חרמנית שרוצה לסמן V על הרווק לא מסופקת, לא?"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by