ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מיקרוסופט ויאהו בשידור חוזר 

מיקרוסופט ויאהו בשידור חוזר

 
 
ליאור באקאלו

כבר לפני שנה הצענו למיקרוסופט ויאהו להתמזג. כל הטיעונים בעד ונגד, מסתבר, עדיין רלבנטיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשמדברים על מיזוג אפשרי בין הענקיות מיקרוסופט ויאהו, לא מדברים רק על שני תאגידי התוכנה והאינטרנט, אלא גם על חברה אחרת, גוגל. מדהים לראות איך מיקרוסופט, על נכסיה העצומים ושליטתה הבלתי מעורערת בשוק מערכות ההפעלה והתוכנות המשרדיות נוהגת בפאניקה למראה חברה שעד כה השיקה שלוש תוכנות בלבד. אבל אם אתם חושבים שגוגל היא הסיבה היחידה בגללה בעלי המניות של מיקרוסופט שוקלים לפתוח את פנקס הצ'קים ולכתוב המחאה שמנה על סך 50 מיליארד דולר, טעות בידכם. יש שם קצת יותר מזה.
 
 
במיקרוסופט כבר השכילו להבין שלא ניתן להמשיך להסתמך על תוכנות האופיס וגם לא על חלונות בשביל להצעיד את החברה אל העתיד. ריי אוזי, מי שנכנס אל נעליו הענקיות של ביל גייטס כארכיטקט התוכנה הראשי של החברה, הוא האיש שהופקד על ביצוע השינוי החשיבתי בחברה שעד כה התבססה על הדומיננטיות המוחלטת שלה בשוק מערכות ההפעלה.

משולחן העבודה אל הרשת

המגמה הכללית בתחום המיחשוב היא מעבר של כמה שיותר שירותים אל הרשת במקום במחשב המקומי. גוגל מציעה כבר היום לארגונים לרכוש רשיונות לחבילת יישומים משרדיים הכוללים את גוגל דוקס (תחליפי וורד ואקסל) וגירסאות משופרות של גוגל Calendar, Gmail, תוכנת המסרים המיידים GTalk ועוד - תמורת 50 דולר לשנה. בינתיים, נכונה לענקית החיפוש עבודה רבה בטרם תוכל להתקרא מתחרה רצינית למיקרוסופט בתחום הנשלט על ידיה מזה 25 שנה. אך בהתחשב בגודלו העצום של השוק - אין מניעה שגם היא תוכל לגרוף ממנו רווחים נאים.
 
שוק החיפוש. גוגל בכחול, יאהו בירוק, MSN בצהוב. נכון לאפריל 2007 (מתוך marketshare.hitslink.com)
 שוק החיפוש. גוגל בכחול, יאהו בירוק, MSN בצהוב. נכון לאפריל 2007 (מתוך marketshare.hitslink.com)   
בינתיים, בעוד גוגל חודרת באיטיות אך בהתמדה אל תוך תחומי הרווח המסורתיים של מיקרוסופט, האחרונה לא השכילה לנהוג באופן דומה. יצרנית מערכות ההפעלה נכנסה באיחור לשוק הפרסום המקוון שהיה כל כך נדיב אל גוגל, וכשעשתה זאת לבסוף כשלה בכך באופן קטסטרופלי. מותג Live שתחתיו ריכזה את כל שירותי המקוונים, ובראשם מנוע החיפוש החדש שלה (שהוטמע גם ברשת אתרי MSN), לא הצליח להתרומם והוא עדיין מחזיק בנתח שוק קטן בהשוואה למנוע החיפוש של גוגל, המחזיק ביד רמה בכמחצית מהשוק.

לא בגלל החיפוש

אך גם נתח השוק של יאהו בתחום החיפוש רחוק מלהרשים. בעוד שבארה"ב היא מחזיקה בכ-30% משוק החיפוש (גוגל בכ-50% ומיקרוסופט בכ-10%), בשוק העולמי היא מחזיקה ב-10% בלבד ומאבדת גובה לטובת גוגל בהתמדה. כך שאם חשבתם שמיקרוסופט שוקלת לקנות את יאהו במטרה להתחרות בגוגל בשוק הפרסום, הנתונים מראים שהדבר אינו הגיוני, לפחות לא בפרק הזמן הנראה לעין.

למרות זאת, גוגל היא כן חלק מהמשוואה ונושא הפרסום הוא אכן חלק מהסיבות למיזוג האפשרי, גם אם לא היחיד. על פי דיווח של חברת המחקר פורסטר שהתפרסם באתר Cnet, גוגל שולטת לבטח בשוק הפרסום קשור החיפוש, אך מיקרוסופט ויאהו עדיין שולטות בשוק הפרסום המקוון בכללותו - נתון שגוגל שואפת לשנות בעזרת הרכישה הגדולה האחרונה שלה, חברת הפרסום המקוון דאבלקליק תמורת סכום אסטרונומי של לא פחות משלושה מיליארד דולר. איחוד בין שתי החברות יאפשר להן לשפר את מצבן בתחרות הכללית מול גוגל עם פרסום ברשת, תחרות שהמשתמשים יכולים רק להרוויח ממנה.
 
 

מיקרוסופט נפתחת

חוצה פלטפורמות. Google Docs (מהאתר)
 חוצה פלטפורמות. Google Docs (מהאתר)   
אך הגורם המרכזי למיזוג אפשרי בין השתיים הוא לא גוגל, אלא דווקא חלונות. או ליתר דיוק דעיכתה ההולכת וגוברת של מערכת ההפעלה הוותיקה. גם אם נתעלם מחוסר ההתלהבות המופגן לו זכתה הגירסה האחרונה, שעל פיתוחה שקדה החברה לא פחות מחמש שנים, קשה להתעלם מהעובדה שיישומים חשובים עוברים לאינטרנט. במצב כזה, החשיבות של מערכת הפעלה כפלטפורמה שמסוגלת לתמוך ולהריץ יישומים פוחתת. זה לא משנה אם יש לכם חלונות, מקינטוש או לינוקס - כל עוד הדפדפן שלכם מסוגל להריץ את גוגל דוקס, אתם מסודרים.

במיקרוסופט יודעים זאת, ולראיה, אחת ההשקות האחרונות שלה היא Silverlight, מערכת מולטימדיה חוצת פלטפורמות שמטרתה להתחרות ברכיב הפלאש של אדובי. בשלב זה מדובר ברכיב תוכנה שעדיין נמצא בבטא ורץ על חלונות ומקינטוש, אך הוא אמור להיות חוצה פלטפורמות לחלוטין. ואיך אפשר לשכוח את הצעדים שביצעה מיקרוסופט בשנה האחרונה לכיוון קהילת הקוד הפתוח, דוגמת הפרויקט המקשר בין תוכנות אופיס הקנייניות שלה לפורמטים פתוחים.

ברדמונד צריכים את יאהו, ולהיפך

גם ריי אוזי יודע שחלונות הולכת ומאבדת את הדומיננטיות שלה לטובת יישומי רשת, ובראיון שהעניק בשבוע שעבר ל-Cnet הביע את בטחונו כי העתיד טמון בשילוב נבון בין תוכנות ליישומים מקוונים. אז בכל הקשור לתוכנה במיקרוסופט יודעים את העבודה, אך הכישלון של מותג Live הוכיח שבכל הקשור לאינטרנט הם קצת חלשים. ולכן הם צריכים את יאהו.
 
פליקר. שייך ליאהו מאז 2005 (מהאתר)
 פליקר. שייך ליאהו מאז 2005 (מהאתר)   
בשנים האחרונות יאהו הוכיחה את עצמה כחברה שנמצאת עם האצבע על הדופק בכל הקשור לחידושים האחרונים ברשת, בעיקר בכל הנוגע לתופעה המכונה ווב 2.0. בין הרכישות החכמות שביצעה נציין את שירות המועדפים המקוון Del.icio.us ואתר שיתוף התמונות הצומח Flickr, שהיום (ב') התבשרנו כי יירש באופן מוחלט את שירות התמונות הוותיק של יאהו, Yahoo! Photos.

לטענת פורסטר, יאהו, שבאופן שוטף מתמקדת בתוכן ומדיה, זקוקה למתכנתים של מיקרוסופט כדי לשרוד בזירת השירותים המקוונים ולתכנן שירותים חדשים כאלה. כלומר אסטרטגיה חכמה יש - מתכנתים שיוכלו לבצע אותה קצת פחות.
 

ובכל זאת, למה לא?

אז למה, אחרי כל הסיבות הטובות הללו, התבשרנו שהשתיים נטשו את שולחן הדיונים? בפורסטר מונים שלוש סיבות עיקריות: הראשונה היא חוסר רצון של מנהלי מיקרוסופט לאחד את כל מותגי העל (יאהו, MSN ו-Live) תחת גג אחד. ורק לשם המחשה נזכיר שבמיקרוסופט טרם החליטו עם איזה מהמותגים הקיימים - MSN או Live - הם ממשיכים קדימה. סיבה שניה היא העובדה שמדובר במיזוג ולא ברכישה, שפירושו איחוד מחלקות והעפת ראשים. שלישית היא העובדה הכואבת שביצוע מיזוג גדול כל כך מסוג זה לוקח זמן רב, ולא בטוח אם בזמן הזה גוגל לא תצליח להדביק את הקצב.

הטענה האחרונה זוכה לחיזוקים מאנליסטים ובעלי טורים אחרים ברשת. אלה מעלים גם סיבות אחרות מדוע מיזוג בין מיקרוסופט ויאהו יהיה הרה אסון, שהראשיות בהן היא העובדה שמיזוגי ענק דומים מהעבר הובילו לקטסטרופה עסקית, דוגמת הכישלון של האיחוד AOL טיים-וורנר.

בעוד גוגל עושה את עיקר הכנסתה מפרסום במנוע החיפוש שלה, יאהו מרוויחה בעיקר מהיותה פורטל תוכן ומהפרסומות הקשורות לכך. גם ללא מיקרוסופט, יאהו היא מתחרה רצינית לגוגל. אתרי התוכן MSN של מיקרוסופט לעומת זאת לא ממש נחלו הצלחה, וחלק מהמבקרים טוענים שמיקרוסופט פשוט לא טובה ביצירת תוכן הפונה לקהל הרחב. לפי טענה זו, המיזוג פשוט יחנוק את הפורטל הפופלרי.

ככל שחושבים על כך יותר נראה שהבלגן הארגוני שיווצר מהליכי המיזוג יגבה מחיר יקר שכלל לא בטוח יחזיר את עצמו. כשחושבים במונחים של תחרות מול גוגל, האנליסטים מעריכים שעדיף ליאהו ומיקרוסופט להמשיך את התחרות לחוד. אך אם אוזי יחליט ללכת על השילוב המדובר בין יישומי רשת לתוכנות, ייתכן ונראה אימפריה חדשה קורמת עור וגידים למרות הכל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by