ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
של IBM מה זה קטן 
 
 טרנזיסטור הקטן פי אלף מעובי שערת ראשכם   
 
מערכת חיים ברשת

בשורה למספידי חוק מור: מעבדים ימשיכו להכפיל את מהירותם בעשר השנים הקרובות. IBM חושפת את הטרנזיסטור הזעיר ביותר בעולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
IBM חושפת הערב (ב') את הטרנזיסטור הזעיר ביותר בעולם, בכנס הנפתח בסן פרנסיסקו. הטרנזיסטור בעל אורך של 6 נונומטר, או כדי לסבר את האוזן, קטן פי אלף מעובי שערה מראשכם.

כמו שאברי האדם עשויים מאטומים, כך השבב עשוי מטרנזיסטורים רבים, הנוהגים כמתגים לזרם החשמל. הצורה להוסיף כוח חישוב לשבב היא להוסיף לו עוד טרנזיסטורים ולכן אם ניתן להקטינם עד מאד, ניתן להמשיך ליצור מעבדים מהירים יותר.

חוק מור קובע כי צפיפות טרנזיסטורים - אחד המשפיעים החשובים על מהירות מעבדים - תוכפל כל 18 חודשים. בשנים האחרונות יש דיבורים על סופיותו של החוק, כשלא ניתן יהיה להוסיף עוד טרנזיסטורים על גבי השבב. מדעני קבוצת המחקר של 'ביג בלו' ב-IBM פתחו את הטרזיסטור הזעיר פי 10 מהקטן ביותר הקיים בשוק, באופן סימבולי, על מנת להוכיח כי ניתן ליצור טרנזיסטור שיתפקד בגודל כזה.

עדיין, למדענים לקח שנה לבנות את הטרנזיסטור רק לשם ההוכחה. אם רוצים להופכו למסחרי, מחכה להם עבודה רבה וקשה. כאשר אורזים כמה טרנזיסטורים זעירים על גבי שבב יש לצפות לבעיות חום, צריכת חשמל וכדומה. כמו כן, בהנחה שנצליח לייצר מעבדים כאלו, עדיין חוק מור אינו אינסופי והטרנזיסטור הזעיר קונה לנו רק עוד כעשר שנים של מהירות המכפילה את עצמה, עד לסוף עידן השבבים. ומה אז? מחשב מבוסס קוונטים או מולקולות ביולוגיות? מי יודע.

בינתיים, מדגישים המדענים, כי המאפיין החשוב ביותר של הטרנזיסטור הזעיר, הוא שניתן לשלבו עם סוג של סיליקון דחוס, טכניקה של יצרנים שמבטיחה להאיץ את ביצועי המעבדים ב-20 אחוז. גם הטכנולוגיה הזו תוצג הערב בכנס על ידי כמה מיצרניות השבבים הגדולות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by