ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המומחה: לינוקס בחלונות 

המומחה: לינוקס בחלונות

 
 
רן יניב הרטשטיין

התוכנה Cywgin תאפשר לכם להריץ פקודות של לינוקס בחלונות. מדריך יומי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
במאמרו הקלאסי "In the Beginning was the Command Line", משווה סופר המדע הבדיוני ניל סטיבנסון את שלושת מערכות ההפעלה הגדולות לכלי רכב. חלונות היא מכונית סטיישן אמריקנית טיפוסית: גדולה, מכוערת ולא אמינה, אבל כולם קונים אותה. OS X היא מכונית אירופית מעוצבת, מהנה לנהיגה ויקרה; ולינוקס היא טנק, אבל לא טיפוסי, אלא כזה שלא מתקלקל לעולם, אפשר לנהוג בו על כבישים רגילים ובתוך העיר והוא צורך פחות דלק ממכונית קומפקטית. וכמובן, טנק שמחלקים לגמרי בחינם.

אחת הסיבות להתלהבות של סטיבנסון מלינוקס היתה הממשק הטקסטואלי המתוחכם שלה, בו פעלו תוכנות UNIX שנמצאות בפיתוח כבר עשרות שנים. החסרון של ממשק המבוסס על שורות פקודה לעומת ממשק טקסטואלי הוא בעקומת הלימוד החדה. בניגוד לממשק גרפי, אין שום רמזים או סימנים שמסייעים על לימוד המערכת. כדי לבצע משימה בממשק טקסטואלי צריך לדעת מראש בדיוק איך היא פועלת, ואי אפשר לנחש תוך כדי עבודה מה עושה כל כפתור או אייקון.

אבל לממשק טקסטואלי יש גם כמה יתרונות, והראשי בהם הוא המהירות בה ניתן לבצע את אותן המשימות מרגע שכבר יודעים כיצד לעשות זאת. עם קצת סבלנות ונכונות ללמוד, הפקודות הטקסטואליות של UNIX יכולות להיות כלי רב עוצמה.
 

Cygwin - לינוקס בחלונות

עולם שלם של אפשרויות (צילומסך)
 עולם שלם של אפשרויות (צילומסך)   
בכדי ליהנות מהעוצמה הזו, כבר אין צורך להחליף את כל מערכת ההפעלה. פרוייקט Cygwin כולל מערכת שמאפשרת להריץ תוכנות UNIX ולינוקס על חלונות, וכן מאגר גדול של תוכנות שהותאמו לכך במיוחד. עם Cygwin, אפשר להפעיל תחת חלונות סביבת לינוקס טקסטואלית מלאה, ולהפעיל פקודות של לינוקס על הקבצים והתיקיות של חלונות.

להתקנת Cygwin, הורידו את קובץ ההתקנה והפעילו אותו. את ברירות המחדל אין צורך לשנות, אבל באחד השלבים תתבקשו לבחור אתרי מראה מהם להוריד את חבילות ההתקנה השונות - מומלץ לבחור אתרים שכתובתם היא בארה"ב, אלו בדרך כלל יהיו המהירים ביותר. החזיקו את מקש Ctrl כדי לבחור יותר מאתר אחד. אחרי בחירת אתר המראה תוכלו לבחור את החבילות שאתם רוצים להתקין - אלו כל התוכנות שתוכלו להריץ ב-Cygwin, והרשימה כוללת מאות אפשרויות. בשלב זה, הישארו עם ברירת המחדל ולחצו על Next כדי להמשיך בהתקנה. בהמשך, תוכלו להתקין חבילות נוספות או להסיר חבילות מותקנות באמצעות אותה תוכנת התקנה.

אחרי המתנה ארוכה למדי, במהלכה תוכנית ההתקנה תוריד את החבילות מהרשת ותתקין אותן, יתווסף לשולחן העבודה קיצור דרך להפעלת Cygwin. לחצו פעמיים על קיצור הדרך, ועולם שלם של אפשרויות יפתח לפניכם בדמות מסך שחור עם כמה שורות לבנות וירוקות.

כדי להתחיל להשתמש ב-Cygwin, עיינו במדריך הזה, באתר LinuxCommand או המתינו למדריכים הבאים בהם נדון בכמה מהפקודות הבסיסיות ונציג כמה אפשרויות מעניינות לעבודה בסביבה הזו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by