ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
דוד הסקנדינבי וגוליית ההוליוודי 
 
 יון, רובין הוד של ה-DVD   
 
מערכת חיים ברשת

תאגידי הסרטים האמריקניים שכנעו את נורבגיה לתבוע את יון, צעיר שבסך הכל רצה שתוכלו לראות סרטים על המחשב האישי. במקום רוגטקה יש לו קוד פתוח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע יחל בנורבגיה משפטו של הנער יון לץ' יוהנסן (18), הידוע בקהילה הטכנולוגית בכינוי "DVD Jon". למי שלא זוכר על מה ולמה, לפני שלוש שנים היה יון אחד ממחבריה של תוכנת הקוד הפתוח DeCSS, המפצחת את צפני ההגנה של תקליטורי DVD, על מנת שאפשר יהיה לצפות בסרטים על המחשב בכלל ועל מערכת הפעלה של לינוקס בפרט. הרעיון היה שהמשתמשים לא יהיו חייבים לרכוש מכשיר DVD יקר ולא על מנת להפר זכויות יוצרים של סרטים. לראיה, יון רכש את הסרטים שלו באופן חוקי ובמחיר מלא, מה שהפך אותו לגיבור אמיתי בעיני העיתונות הנורבגית והצרכנים.

החוק הנורבגי מכיר בזכותו של משתמש על מוצר שנקנה בכסף מלא ומאפשר לו להכין לעצמו עותקים לשימוש פרטי, ולכן יון מעולם לא נשפט. אך עתה, שלוש שנים אחרי, נכנעה פרקליטות המדינה הנורבגית ללחץ ההוליוודי, לעשות מהנער משפט דוגמא למען יראו (רק ב-DVD) וייראו (מהעתקה כלשהי). במשפט שמתחיל השבוע נתבע יון על ידי הפרקליטות הנורבגית, איגוד מפיצי הסרטים האמריקני והעמותה לשליטה בהעתקות DVD, שנציגיהם המעונבים וחמורי הסבר מגיעים במיוחד ממעבר לים, על מנת לשחק עם יון בדוד וגוליית. אגב, המשפט נדחה עד כה בשל הקושי למצוא באוסלו שופטים בעלי יכולת הבנה טכנולוגית מספקת על מנת לשפוט בתיק שכזה. במידה ויימצא אשם, מצפות ליון שנתיים בכלא הנורבגי.

משפטו של יון הוא בעל חשיבות של פסק דין תקדימי בתעשייה, שכן הוא יבסס את זכותו של המשתמש על המוצר שרכש בכסף מלא, זכויות מהם מנסים התאגידים להתעלם, וכן יעלה את השאלה החשובה: האם המפיץ יכול להתעקש באיזה מכשיר תצפו בסרטים שנקנו באופן חוקי?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by