ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
SM-עשר 
 
 MZL TOV SMS    
 
מערכת חיים ברשת

זה התחיל כהודעת חג שמח תמימה. הוא נוח, הוא מהיר, הוא מרדד את השפה, הוא הורס את הנוער. ה-SMS חוגג יומולדת 10

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בדיוק לפני 10 שנים, ב-3 בדצמבר 1992, שלח המהנדס ניל פאפוורט' את הטקסט "MERRY CHRISTMAS" (חג מולד שמח) לעמיתיו למקום העבודה ב-Vodafone הבריטית ופתח בכך את עידן הודעות הטקסט. כל אדם אחר מהיישוב, נחשב לבר מזל אם הייתה לו גישה ל-SMS כדי לאחל לחבריו "HPPY MLLNIUM" (מילניום שמח). על כך מדווח ה-BBC.

אז מה פשר פער הזמן בן 7 השנים, שבין ההודעה ששלח מר פאפוורט' לבין הבום הגדול של ה-SMS שהתרחש בשנת 1999?

"לטכנולוגיות דוגמת ה-SMS יש השפעה רבה יותר מזו שאנשים חושבים שיהיו להן, אך גם לוקח להן יותר זמן, ממה שאנשים חושבים שייקח להן, ליצור השפעה זו", אמר אנדרו באד, מנהל התפעול של mBlox, חברה בריטית להעברת הודעות SMS.


מכשולים שהוסרו

שני דברים עיכבו את הרומן בין הצרכנים לבין ה-SMS. עד לשנת 1999 לא אפשרו רשתות הטלפון הסלולריות למשתמשים לשלוח הודעות SMS למשתמשים אחרים המנויים לחברה מתחרה. ההחלטה לאפשר דבר זה, הפכה את ה-SMS, לדברי באד, "לשמיש פי מאה".

באד גם הדגיש כי הודעות הטקסט הגיעו לגיל שאפשר להתחיל רק כשנמצא להם השוק הטבעי - אנשים צעירים. כאשר בסוף שנות התשעים הגיעו לשוק הטלפונים הסלולריים בתשלום מראש, הם היו אטרקטיבים לצעירים הרבה יותר משיטות החיוב, החוזים והתעריפים הסבוכים הנהוגות בד"כ בטלפונים סלולריים.

המשתמשים החדשים גילו כי לכסף שלהם ניתנה תמורה גבוהה יותר כאשר הם שולחים הודעות טקסט - תכונה אשר חלק מחברות הסלולר לא לקחו עליו תשלום במקור. נדיבות זו לא ארכה ימים רבים. חברות הסלולר היו מופתעות מהפופולריות של הודעות הטקסט, אך הדביקו את הפער ע"י חליבת פרת הכסף שלהם בהתלהבות יתירה. מסתבר שכיום גובות החברות על כל הודעת טקסט שנשלחת, סכום הגבוה פי עשר, מעלות ההעברה האמיתית של ההודעה.


סכנה לשפה או כלי שימושי?

בבריטניה, כמו בכל העולם בו הפכו הודעות הטקסט לחלק מחיי היומיום. ואף נוצר לקסיקון חדש של מילים מקוצרות, כדי שיהיה אפשר לדחוס כמה שיותר תוכן אל תוך מגבלת 160 התווים להודעה אחת. מוטציות מילוליות אלו העלו את חמתם של אלו החוששים לגורלה של האנגלית התקנית.

לעומת הסכנה האפשרית לשפה האנגלית, הוכיחו עצמן הודעות הטקסט כמצילות חיים במספר מקרים, כאשר אפשרו לאנשים הנתונים בסכנה להזעיק עזרה. בשנת 2001 שלחה רבקה פייפ קריאת מצוקה בהודעת טקסט, מהספינה הטובעת עליה היא נמצאה מול חופי אינדונזיה, אל החבר שלה באנגליה. "קרא למשמר החופים אנחנו צריכים עזרה - SOS". מקרים נוספים בהם שימש ה-SMS כמציל חיים היו כשגולשי סקי נקלעו למפולות שלגים ושידרו הודעות שהזעיקו אליהם את כוחות ההצלה.


אז מה צופן העתיד?

אז האם יום ההולדת העשירי מייצג את השיא אליו יכולות לשאוף הודעות הטקסט? כנראה שלא, כך לפי אנדרו באד. הוא חוזה ששנת 2003 תהיה שנת הטקסט - בה יגיע ה-SMS ל-85% מקרב אוכלוסיית בני ה-18 עד 65. חברות ישתמשו בהודעות טקסט לתקשר עם לקוחותיהם ועובדיהן.

"שירות ה-SMS ימשיך להיות המדיום הסלולרי העיקרי לפחות בשבע השנים הקרובות, וסביר להניח שלא יימצא לו תחליף כשמדובר במקרה שאתה מעונין לשלוח הודעה פיצפונת לחברים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by