ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
העתיד כבר כאן 
 
 
דורון טילמן

תחום המכשירים והעזרים לאנשים עם מוגבלויות הוא כרגע החם ביותר. אפשר אפילו לומר שהפיתוחים הללו הם מבין המגניבים והמסקרנים בכלל. החל בעכברי ראש ומקלדות מיוחדות ועד למחשבים שמופעלים באמצעות קול ואפילו גלי מוח. יש פתרונות ועוד יש למה לצפות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עכבר פדל - מופעל באמצעות הרגליים
 עכבר פדל - מופעל באמצעות הרגליים   
רבים מאתנו מתלוננים השכם והערב על הקשיים במציאת אפשרות קטנה בחלונות, כמו שינוי הרקע לשולחן העבודה, מבלי לחשוב לרגע מה היה קורה אם חס וחלילה היינו עיוורים או בעלי קשיים מוטוריים.
אבל אותו ציבור גדול של אנשים שכן סובלים מאותן מגבלות זוכה לאט לאט ליותר אפשרויות לנגישות למחשב.

להלן סקירה קצרה על חלק מהמוצרים שיאפשרו לכל אחד כמעט להפעיל את המחשב, והאמת, שחלקם יכולים להועיל גם לבריאים שבנינו.


עכברים - הדור הבא

העכבר היווה את אחת המהפכות בהפעלת המחשב, אבל השימוש באמצעי זה מצריך את המשתמש לראות את אשר הוא עושה וכמובן יכולת תנועה עדינה של היד, דבר שלא לכולם יש.

VirTouch Mouse
פרי פיתוחה של חברה ירושלמית המאפשר לעיוורים ולאנשים עם מגבלות ראיה "לראות" את אשר מוצג על מסך המחשב באמצעות עכבר מיוחד המשלב בתוכו שלושה משטחי מישוש. הזזת העכבר מבצעת סריקה של שלושה אזורים של המסך המתורגמים לעליה ולירידה של פינים מהם מורכבים משטחי המישוש. בצורה שכזו יכול המשתמש להבין את המוצג לפניו מבחינה גראפית – מסגרות, קווים ציורים ואפילו גוונים של צבע.

לחילופין, העכבר יכול לשמש לקריאת טקסט, אם לפי צורת האותיות, כתב ברייל או המרת הכתב לדיבור.

עכבר דוושות - NoHands Mouse
אחד ממספר רב של פתרונות להפעלת סמן העכבר באמצעות הרגליים. במקרה זה דרושה תנועה קלה של הקרסול כדי להניע את סמן העכבר על פני צג המחשב וכדי לבצע לחיצה עם הכפתור השמאלי או הימני.
 
עכבר המפענח את תנועת שרירי העין
 עכבר המפענח את תנועת שרירי העין   
עכבר לחיצים – Mouse Mover
קופסה קטנה המתחברת למחשב באמצעות USB בצידה האחד, ובצידה שני 5 מקשים גדולים וצבעוניים. לחיצה על המקשים מאפשרת להניע את העכבר לכל הכיוונים וכמובן ללחוץ על הכפתורים השונים.

עכברי ראש
הזזת סמן העכבר אפשר לבצע כמו שראינו עם הידיים והרגליים, אבל גם עם הראש. מרבית הפתרונות מתבססים על חיישן אופטי העוקב אחר מדבקה זעירה אשר מצמידים למצח או למשקפיים, וכאשר היא זזה הסמן זז. שוב ניתן לשלב עם פתרונות אלה תוכנות של מקלדות וירטואליות ועזרים לעכבר כדי להקל על השימוש.
מידע על שלושה מוצרים דומים ניתן למצוא בקישורים הבאים:
NaturalPoint – Smart-Nav
Tracker 2000
HeadMouse

הממציאים של ה-"Cyberlink MindMouse" הלכו צעד אחד קדימה ויצרו עכבר שפועל על ידי פענוח תנועות שרירי העין, המצח וגלי מוח. המשתמש מרכיב רצועה אלסטית על הראש אשר מחוברת לקופסת אלקטרוניקה ומשם למחשב. התוכנה המצורפת מאפשר שיוך של תנועות השרירים וגלי המוח להזזת הסמן, לחיצה על כפתורים ואפילו כתיבה באמצעות מקלדת וירטואלית.
 

מקלדות - העתיד

מקלדת מותאמת אישית
 מקלדת מותאמת אישית   
עד ליום בו נוכל לדבר אל המחשב בקלות וללא צורך בקריאה חוזרת, מחשב על שיריץ את התוכנה ואימונים חוזרים ונשנים, מרביתינו ישתמשו במקלדת כדי לכתוב מאמר, שיעורי בית ומכתבים. כדי להקל על המתקשים בשימוש במקלדות הנה כמה פיתוחים חדשים שיכולים לעזור.

OrbiTouch
מקלדת זו פועלת ללא מקשים, אלא באמצעות שתי כיפות הנעות בנפרד לשמונה כיוונים. צירופי התנועה השונים של הכיפות מאפשרים שימוש מלא במקלדת, החל מאותיות, מספרים, ועד מקשי פונקציות וכפתורי העכבר. יוצריה טוענים כי למרות שקצת קשה להגיע לקצבי הדפסה של קצרן בבית משפט, היא בהחלט שימושית וקלה לשימוש לאנשים עם מגבלות תנועה.

IntelliKeys
זו דווקא מקלדת ששומרת על המקשים, אבל מאפשרת להשתמש במגוון לוחות מותאמים אישית אשר הופכים את השימוש בה לקל יותר, עבור ילדים, מבוגרים ואנשים עם מגבלה גופנית. על הלוחות מצוירים כפתורים המותאמים לתוכנה או פעילות מסוימת, ויחד עם מסגרות להפרדת מקשים הופכים את השימוש במחשב לקל יותר.
 
 
האפשרויות בלתי מוגבלות
 האפשרויות בלתי מוגבלות   
ZBoard
פתרון דומה מגיע בדמות המקלדת שבתמונה, המורכבת מבסיס קבוע שעליו מלבישים מקלדת ייחודית (המגיעה במצב מקופל) אשר יכולה להכיל כפתורים בשלל גדלים וצורות. שימוש בשבב פנימי במקלדת המקופלת מאפשרת למחשב לזהות באופן אוטומטי את יכולות הכפתורים השונים. מוצר זה מיועד בראש ובראשונה לאפליקציות נפוצות, כמו תוכנות אופיס השונות, ולמשחקים, אבל האפשרויות הן בלתי מוגבלות.
 

פשוט תגידו לו

קווין וורוויק - הסטיב אוסטין האמיתי. קטע מניתוח ההשתלה
 קווין וורוויק - הסטיב אוסטין האמיתי. קטע מניתוח ההשתלה   
מקלדות ועכברים הן דבר נפלא, אבל גם אנשים בריאים נתקלים במכשולים במהלך השימוש במחשב, גם כאשר מדובר במשימות פשוטות לכאורה. שליטה קולית במחשב כבר קיימת כמה שנים בדמות תוכנות שונות, אבל הן עדיין רחוקות מהעתיד המובטח לנו בסרטים כמו "מסע בין כוכבים". חברת Serotek מבטיחה מוצר שמבטיח חווית שימוש קלה באמצעות הקול בלבד.

ה-FreedomBox שמגיע גם בדמות תוכנה המתאימה לכל מחשב, הוא למעשה קופסה קטנה אשר יכולה להתחבר לאינטרנט ישירות דרך קו הטלפון. לאחר מכן כל שיש לעשות הוא להגיד מה רוצים לעשות, והיא תעשה את זה כבר. בין האפשרויות ניתן למצוא כתיבה וקבלה של דואר אלקטרוני, גלישה וכדומה.


באמצעות גלי מוח

ניתן לראות כי מרבית המוצרים היום פועלים באמצעות יכולת אינטראקציה כלשהי בין האדם למכשיר הקלט, אבל ישנם אנשים שגם מוצרים כאלה לא יעזרו להם, כי הם אינם יכולים לזוז במידה מספקת או אפילו לדבר. כיום הם יכולים להשתמש במנגנוני הפעלה הפועלים על נשיפה של אוויר לתוך צינורית , או הזזה של מתג באמצעות הראש או האצבע, אבל המטרה היא הפעלה של המחשב באמצעות עצבים וגלי מוח.

כבר כיום מוצרים כמו ה-Cyberlink יכולים לקרוא את גלי המוח במידה מספקת כדי להפעיל את העכבר.
אבל יש עדיין צורך בפיתוח רב, הן מבחינת גילוי וקליטה של גלי המוח השונים, והן בתוכנה שתדע להבדיל בין סתם מחשבה חולפת לבין רצון ללחוץ על Enter, עד אשר אנשים עם ובלי מגבלות יוכלו להפעיל את המחשב בכוח הרצון.

חלופה בנושא, אותה חוקר על בשרו פרופסור קווין וורוויק, היא השתלה של אלקטרודות המחוברות ישירות לעצבים. בצורה כזו גם אם אין יכולת להפעיל שרירים אפשר להפעיל את המחשב, או כל מכשיר אחר.
 
 
שילוב של טכנולוגיות מתקדמות יחד עם תוכנות חכמות יותר שיוכלו לנחש את המילה אותה את מקישים (קיים כבר בטלפונים סלולריים, ואם מעניין אתכם, האסטרו-פיסיקאי הנודע סטיבן הוקינג משתמש בתוכנה זו) או אפילו משפט, וממשקי משתמש פשוטים יותר (ולא, חלונות XP עדיין לא פשוט מספיק) יאפשרו הפעלה בצורה שכיום אפשר רק לחלום עליה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by