ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לחופש נולדנו: אינטרנט גם לנכים 

לחופש נולדנו: אינטרנט גם לנכים

 
 
עופר שושני ועידו קינן

עד לאחרונה לא יכלו בעלי המוגבלויות הפיזיות, המונים כעשרה אחוזים מהאוכלוסיה, להשתמש במחשב ולהתחבר לרשת. לרגל היום הבינלאומי לזכויות נכים עם מוגבלויות, המצוין היום, אנו מציגים את הנעשה בתחום בארץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מקלדת בעלת מקשים מוגדלים המאפשרת למוגבלים להקליד ביתר קלות
 מקלדת בעלת מקשים מוגדלים המאפשרת למוגבלים להקליד ביתר קלות   
מספר עופר: לפני מספר שנים הדרכתי באחד מבתי הספר למחשבים, מנסה להנחיל לתלמידי מושגים ראשוניים בהפעלת המחשב והפעלת תוכנות בסיסיות. בכיתה המעורבת בה לימדתי היתה תלמידה אחת כבת שישים שסבלה מבעיה ייחודית לה: למרות ניסיונותיה הכנים והממושכים, לא הצליחה ללמוד להשתמש בעכבר, מה שגרם לה לתחושת ניכור למחשב. כשניסינו יחדיו להתמודד עם בעייתה, התברר כי היא לא מצליחה להזיז את פרק היד בצורה עדינה מספיק על מנת להזיז את העכבר ממקום למקום. לא מדובר במיומנות מיוחדת, אלא בתנועות העדינות של פרק היד אשר הפכו לרבים מאיתנו לטבע שני ונעשות בנקל. היות ובשנותיה הארוכות לא נדרשתה אף פעם לבצע תנועות עדינות בפרק היד, לא הצליחה כעת לסגל לעצמה את המיומנות הנדרשת, ולאחר מאמצים רבים פסגת הישגיה היה סמן מקרטע שטייל לו בצורה מעוררת רחמים על גבי המסך, בקפיצות של ס"מ או שניים מקום למקום.

מיותר לציין את עוגמת הנפש שאחזה בה ואת תחושת "פער הדורות" שהיא ביטאה. יתר על כן, כאשר נדרשה להשתמש בדפדפן התברר לה שהיא "מפספסת" את הלינקים ומתקשה להביא את הסמן למקומו הנכון. בקיצור, בעיה מוטורית שגורמת ליצירת מחסום פסיכולוגי שקשה להסירו.

האינטרנט מראשיתו ניסה להביא את בשורת החופש לעולם, ארץ האפשרויות הבלתי-מוגבלות האמיתית. אך מה נגיד לאדם משכיל ואינטיליגנטי, שעל אף מאמציו הכנים אינו מצליח להשתמש במפתחות לחופש: העכבר והמקלדת. אין מדובר במספר שולי של "משוללי הזכות לאינטרנט", היות שבאוכלוסיה זאת מצויים קשישים רבים, קצרי ראייה ועיוורים, מוגבלי תנועה בידיהם וחולים במחלות מגבילות (שלא לדבר על נפגעי פיגועי טרור). מספר האנשים שהשימוש בעכבר ובמקלדת אינו בא להם בקלות, אם בכלל עולה הדבר בידיהם, הוא גדול מאוד ומגיע ליותר מכעשרה אחוזים מהאוכלוסיה, מספר אדיר לכל הדעות.
 
ערכת תמיכה מלאה הכוללת תומכי מרפקים  (נח מאוד, בדקנו)
 ערכת תמיכה מלאה הכוללת תומכי מרפקים (נח מאוד, בדקנו)   
נתחיל בבשורה: לפני מספר שבועות הושק אתר 'נגיש', שהוקם בסיוע איגוד האינטרנט הישראלי, ארגון נגישות לישראל וגופים אחרים האמונים על הדאגה למוגבלים פיזית (נכים). ההשקה נערכה במסגרת סדנה במכון קרטן, המסייע לבעלי מוגבלויות להשתמש במחשב ולהיכנס לשוק העבודה, באמצעות הנגשת סביבת העבודה הפיזית (ריהוט, אביזרי עזר של המחשב) והווירטואלית (תוכנות). אתר "נגיש" מכיל, בין השאר, תרגום לעברית של תקני הנגישות של W3C, גוף התקינה האינטרנטי הבינלאומי.

"לפי הערכות, עשרה אחוזים מהאוכלוסיה הם בעלי מוגבלויות, והאינטרנט הוא כלי קלאסי לגישה", הסביר מתאם פרוייקט נגישות ברשת באיגוד, גדעון זיילר, "אבל הוא לא עושה את זה. הוא לא מאפשר ניווט חופשי לאנשים בעלי מוגבלויות. ארה"ב עוסקת בהנגשה מאז 98'. מ-98' עד 01', קצב הגידול של שימוש באינטרנט של בעלי מוגבלויות היה כפול מזה של האוכלוסיה הרגילה. בארץ, הסיטואציה היא יותר קיצונית: לאנשים אין ציוד, והאתרים לא בנויים לגלישה של בעלי מוגבלויות". נאווה גלעד, מנהלת קבוצות המשימה של איגוד האינטרנט, מוסיפה: "אנשים עם מוגבלויות – הם מוגבלים. הם מנותקים, בלי יכולת ליצור קשר אישי. אפילו סקר שוק הם לא יכולים לעשות. אנחנו לא מונעים משהו שהם יכולים לעשות, אלא מאפשרים להם לקבל שירותים שאדם רגיל יכול לקבל. לכן אותם קשרים חברתיים שהיו להם ימשיכו להיות, ויהיו גם חדשים".

כבר לפני כשנה, הוקמה באיגוד קבוצת משימה לנושא, כאשר כעת, לאחר השקת האתר, מתכננים לפתח מנגנון שיבחן אתרים וייתן למתאימים חותם נגישות, מעין תו תקן שמעיד שהאתר עומד בסטנדרטים. במקביל, תתבצע תוכנית הכשרה למפתחי אתרים שתלווה במהלך חקיקתי ותדמיתי, כך שמה שכעת מוגדר כרצוי וכ"ידידותי למוגבל", יהפוך בעתיד לחובה. עם זאת, מדובר במהלך שייקח זמן מה להשלמתו, היות והנגשת אתרים עולה כסף, והיא נעה על הטווח שבין הסבה של אתר קיים ובניית האתר מחדש. על כן מתוכנן חותם הנגישות לכלול רמות עדיפות שונות, שיאפשרו להעניק אותו גם לבעלי אתרים, שהחליטו לבצע הנגשה מינימלית.
 
 
בנוסף לאתר האינטרנט, מצויים כיום בשוק מספר מוצרים מעניינים, המאפשרים לבעלי מגבלויות פיזיות להשתמש במחשב למרות נכותם. מידע על מוצרים אלו ניתן למציאה באתרי האינטרנט שפירטנו, במרכזי השיקום העירוניים וכן בכל אחת מהעמותות והארגונים האמונים על הנושא.

במסגרת יום עיון מיוחד שהתקיים באוניברסיטת בר-אילן, הציגה בפנינו מילב"ת (המרכז הישראלי לאביזרי עזר, בינוי ותחבורה לנכה) מספר מהמוצרים העומדים כיום לרשות הנכים.

המוצר המעניין הראשון הוא המקלדת בעלת המקשים המוגדלים. מקלדת זאת מאפשרת לאנשים המוגבלים בראייתם להקליד כמעט כרגיל, ולהפוך את המחשב מרהיט מזמזם לכלי עבודה ותקשורת של ממש. מוצר חשוב נוסף הוא המערכת לתמיכה כוללת. המערכת מיועדת לאנשים שמצבם הפיזי אינו מאפשר להם להשתמש במחשב, ומקלה עליהם את הישיבה מולו והשימוש בו. בצידי המערכת ניתן למצוא שני תומכי מרפקים, שאגב, מאוד נוחים ומומלצים גם לבעלי בריאות תקינה. המקלדת עצמה מונחת מתחת למסגרת מתכת המדגישה ותוחמת את מיקומם של המקשים. דבר זה מונע הקלקה על מקש לא רצוי ופותר את בעייתם של חולי פרקינסון, בעלי קשיי ראיה או בעלי מוגבלות מוטורית, שבמקרים רבים מוצאים את עצמם מקישים על המקש השגוי, עקב תזוזה לא רצויה של היד או האצבעות. בנוסף, מכילה המערכת תחליף לעכבר. ההתקן מורכב משני לחצנים גדולים וציר הזזה, המאפשרים להזיז את הסמן גם למי שאינו מסוגל להזיז את פרק ידו בתנועות העדינות הנדרשות לכך.

השורה התחתונה של מוצרים אלו, שכאן פורט רק חלק קטן הגלריה הארוכה שלהם העומדת כיום לרשות הנכה, היא שיש פתרונות לבעייתם. המצב רחוק מלהיות משביע רצון, אך התהליך כבר החל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by