ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אז מה הקשר של וורלדקום לטרור העולמי? 
 
 
מערכת חיים ברשת

תוכנה חדשה לאיתור הונאות, המחפשת אחר דפוסי התנהגות חריגים של חברות שסרחו ושל האקרים שהקליקו פעם אחת יותר מדי, לכדה את עינו הצופייה של הפנטגון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשהדגם הראשוני של תוכנת איתור ההונאה שלהם החלה להשמיע את פעמוני האזעקה שלה אודות הדו"חות הפיננסיים חברת טכנולוגיה מסויימת, מתכנתי חברת קריסטליז לא חשבו על כך יותר מדי. אולם מאחור יותר באותו היום, החלה בוול-סטריט חקירה בענייני אותה החברה בדיוק.

"זה היה מקרי בלבד שזה התרחש באותו היום", אמר סנקר וירדהגריסוורן, מנהל בכיר בקריסטליז, בראיון לניו-סיינטיסט. אולם תוכנת החקירות שלהם לא עצרה רק שם, הוא אמר. "לאחר מכן היא מצאה אשכול חברות, שבסופו של דבר, כנגד שלוש מבין ארבע מהן, נפתחה בסופו של דבר חקירה ע"י רשות ניירות הערך".

זה, מבחינת הצוות בקריסטליז, כבר היה מתן תוקף לכך שהתוכנה אכן עובדת בלי בעיות. התוכנה שלהם יכלה לנתח בהצלחה "מידע מובנה למחצה". הגדרה הכוללת כמויות אדירות של טקסט חופשי המקיפות מספר מצומצם של מספרי מפתח, כגון הרווח התפעולי האמיתי של חברה ונתוני חוב מאיימים, הקבורים בדו"חות ארוכים וסבוכים.

התוכנה של קריסטליז תוכננה עם דפוסים נורמלים ולא נורמלים והוכשרה לזהות דפוסי מידע חורגים במסמכים הידועים בכך שהם שקריים. במקרה של תאגיד אנרון, לדוגמה, רק הנתונים של רווח עבור עובד היו מפעילות את כל פעמוני האזעקה של התוכנה. "זה היה ברמות הסטרטוספירה", אמר וירדהגריסוורן.


איתור האקרים וגידול תירס

אך זה לא הדבר היחיד אותו מחפשת התוכנה. במיקרוסופט לדוגמה, קיים רווח גדול על כל עובד, אולם הדו"חות שלה אינם שקריים או מטעים (למרות שהרבה אנשים היו שמחים אם כך היה מתגלה). "וכן בדיוק נכנסת יכולת הניתוח הרב-ממדית של התוכנה. אתה יכול להסתכל לתוך פרופורציות, ולתוך פרופורציות של פרופורציות".

בקריסטליז טוענים שלתוכנה שלהם יש שימוש נרחב, כגון איתור ניסיונות האקינג אל תוך בנקים וחנויות ברשת. הרעיון המרכזי הוא שרוב המשתמשים מבצעים רצף פעולות אופייני - דבר אותו מכנה וירדהגריסוורן "DNA הרשת" שלנו.

כך שאם מישהו מנסה לפרוץ או להשתמש בסיסמה גנובה, יכולה התוכנה לעקוב אחר אותה "טביעת DNA-רשת" ולאתר מתחזים, אם דפוס השימוש שלהם חשוד. ההיבט בחשוב של התוכנה היא ביכולתה לאתר דפוסים של התקפות האקריות, שלא היו מוכרים לפני כן, כיוון שהיא מחפשת אחר חריגות מהנורמה.

יכולתה של התוכנה למצוא את החריג שבקרב השגרה, היא זו שמשכה את עינו של הצבא האמריקאי. DARPA, אגף המחקר של הפנטגון, מממן עתה באופן חלקי את פיתוח התוכנה, ומתעניין באופן מיוחד ביכולתה הפוטנציאלית להלחם בטרור. התוכנה יכולה לחפש דפוסים בתוך המידע המובנה למחצה המרכיב אי-מיילים, לדוגמה, או לנפות ולאתר מידע על הזמנות מבוססות רשת של תוכניות טיסה חשודות.

הפנטגון מעוניים לפתח את התוכנה כדי לתפוס מכיני פצצות המנסים לרכוש את חומרי הגלם שלהם על גבי הרשת. האתגר פה לדוגמה, הוא להבדיל בין מחבלים פוטנציאליים לבין חקלאים, המשתמשים באותם הכימיקלים כחומרי דשן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by