ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שידורי התעמולה של חבר'ה 
 
 הו-הא, מי זה בא? אתר חבר`ה   
 
עידו קינן

אתר הנוסטלגיה חבר'ה נכנס לפוליטיקה: מציע למפלגות כלים לפרסום מקוון וגיוס פעילים; הליכוד והעבודה מכחישות ידיעה על מגעים עם האתר; הספאם הפוליטי מגיע לישראל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אלפי עצים מתים במחזוריות של ארבע שנים במקרה הטוב, שנה וחצי-שנתיים במקרה הרע, כדי לשמש בשר תותחים לחגיגת הדמוקרטיה הישראלית. זו, פחות או יותר, הנחמה היחידה בספאם הפוליטי מבית אתר חבר'ה: הוא לא מבזבז נייר.

עשרות מיליוני שקלים יחליפו ידיים במסגרת הבליץ התעמולתי הצפוי, ואתר הנוסטלגיה הפופולרי, נחוש לגזור קופון, מכין לשם כך חבילת שירותים פוליטיים מקוונים. השירות צפוי להיתקל במשוכה משפטית: לפי החוק, מאגר מידע פוליטי חייב להיות רשום ככזה אצל רשמת מאגרי המידע, וכרגע הוא רשום כמאגר לצרכי הקמת אתר ופרסום בלבד.
 

פוליטיקאים נותנים בראש

 
"החבר'ה בוחרים נכון!", נכתב באימייל שיווקי של חבר'ה, שעותק ממנו הגיע לידי חיים ברשת. "אתר האינטרנט חבר'ה המונה למעלה מ-620,000 משתמשים רשומים, מזוהים ומפולחים, מציע לך מנהל הפרסום/ראש מטה הבחירות להשתמש במהפיכה הדיגיטלית על מנת להגיע לקהל היעד של מתנדבים ובוחרים".

פילוח הוא מושג חשוב בפרסום בכלל, ופרסום פוליטי בפרט: מפלגות לא רוצות לבזבז זמן וכסף על שכנוע המשוכנעים והיריבים הפוליטיים. ש"ס כנראה לא תטרח לפנות לקהילה ההומו-לסבית, כמו שבל"ד תימנע מפנייה נרגשת לתושבי קרית-ארבע. אתר חבר'ה מציע פילוח, כלומר מיון של הרשומים בו, לפי "דתיים/חילוניים, אזורים גאוגרפיים, מין, גיל ותחומי עיסוק".

אבל פילוח לבדו אינו מספיק, ועלות משלוח אימייל היא שולית בהשוואה למשלוח תעמולה על נייר. חבר'ה מציע למפלגות "משלוח מסיבי של מסר המפלגה", או במילים פשוטות: לדפוק להם בראש.
 

המפלגות מכחישות

לא יפה להצביע. מתוך האימייל של חבר`ה
 לא יפה להצביע. מתוך האימייל של חבר`ה   
רוני רחמני חשף השבוע באתר אייס, שהליכוד והעבודה נמצאות במגעים עם אתר חבר'ה לחתימה על הסכמים בלעדיים לשיתוף פעולה.

"אני מכחיש את המגעים", אמר בתגובה מנכ"ל-משותף של חבר'ה, שלומי אונגר, "אבל אתר חבר'ה מציע למפלגות כלי ניהולי לניהול מערכת הבחירות וקשר עם הבוחרים, לטוות רשת טלקומוניקציה מהירה שתאפשר לבוחרים להתנדב בקלות לפעילויות המפלגה, החל מתליית שלטים וכלה אפילו בהעברת מידע על קמפיין טלוויזיוני, אחרי שידורו בטלוויזיה בערב". הוא סירב להרחיב מעבר לכך, כל עוד לא נחתמו הסכמים קונקרטיים.

גורם בהנהלת האתר, שביקש לא להיחשף בשמו, אישר לחיים ברשת כי מתקיימים מגעים עם מספר מפלגות, אולם סירב לנקוב בשמותיהן. לדבריו, "יש לנו פתרונות מיוחדים בתחום הזה. מדובר בעליית מדרגה בקשר בין הבוחרים הפוטנציאליים לנבחרים, קשר בלתי אמצעי בין הבוחרים לנבחריהם".

הגורם הוסיף ש"הכלים שלנו מאפשרים לדוור כל בית אב בישראל". לטענתו, הם מאפשרים ביצוע סקרים מעמיקים וגיוס פעילים לבחירות.

המנויים באתר חבר'ה לא חושפים בהכרח את דעותיהם הפוליטיות. איך תדעו למי לפנות?
"אנחנו יכולים לפלח את האוכלוסיה בצורה כזאת, שאחרי פעם אחת שנדוור את כל בתי האב בישראל, נוכל לדעת את החלוקה הזאת. אנחנו מייצרים כלי תשתיתי, והוא יוצג בצורה רשמית בעוד מספר שבועות".
 
 
דובר הליכוד, שמוליק דהן, הכחיש שהמפלגה פנתה לאתר חבר'ה: "לא היתה מאיתנו שום יוזמה כזאת". הוא אף דרש מהאתר להוציא הודעת הכחשה לדברים. דוברת מפלגת העבודה, מאיה בנגל, הכחישה אף היא: "לא ידוע לי על כזה דבר. מפלגת העבודה לא פנתה לאתר חבר'ה בשום דרישה שהיא לקבלת אינפורמציה". "נושא ההודעה ייבדק על ידי הגורמים הרלוונטיים במפלגת העבודה", הוסיפה, כשהיא רומזת ליועץ המשפטי של המפלגה.

אם הידיעה נכונה, לא קשה לנחש למה כל הצדדים מתנערים ממנה: אף אחד לא רוצה להיות מזוהה עם ספאם פוליטי.
 

רשמת מאגרי המידע: הם חייבים ברישום

בעיה נוספת היא השמירה על הפרטיות. השתייכות למפלגה מעידה על דעותיו של אדם ואמונתו הדתית (למשל, אם הוא תומך במפד"ל או בשינוי). אלה מוגדרים בחוק הגנת הפרטיות כ"מידע רגיש", ומאגר שמכיל אותם חייב ברישום אצל רשמת מאגרי המידע, ובהגנה ראויה מפני גישה לא מורשית. דוגמה עדכנית ראינו באתר פעילי עמרם מצנע, שפירצת אבטחה בו חשפה את רשימת מתפקדי מפלגת העבודה.

ממשרד רשמת מאגרי המידע נמסר, שהמאגר רשום אצלם, ובהגדרת מטרותיו נכתב: "הקמת אתר אינטרנט לחיפוש חברים מהעבר [...], פרסום". הרשמת, עו"ד יוספה טפיירו, אמרה ששימוש פוליטי במאגר מחייב שינוי ברישום.

למרות שבאתר חבר'ה אומרים, שהתוכניות עדיין לא מגובשות סופית, אנחנו ממליצים לנקות את תיבות האימייל שלכם: הספאם הפוליטי מגיע, ובגדול.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by