ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מלחמות המוזיקה: הפיראטים ניצחו! 
 
 אי אפשר לעצור את כולם   
 
מערכת חיים ברשת

כולם יודעים שמלחמת החלפת הקבצים כבר נגמרה והפיראטים ניצחו, אך אף אחד לא ציפה שגם מחקר מטעם מיקרוסופט יכריז זאת בראש חוצות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קברניט ולו – CD מעץ
 קברניט ולו – CD מעץ   
"ניסיונותיה של תעשיית המוזיקה לעצור את תנועת החלפת הקבצים און-ליין של מוזיקה על גבי רשתות אינטרנט כגון קאזאה אף פעם לא יצליחו."

מי שעומד מאחורי המשפט הזה הם לאו דווקא ילדים משועממים שלא אוהבים שסגרו להם את נאפסטר, אלא מסמך רשמי של מיקרוסופט. על כך מדווח ה-BBC.

הצוות בן ארבעת החוקרים המכובדים, אשר עבד על המסמך עבור מיקרוסופט, סבור שהתפשטותם היציבה של מערכות החלפת הקבצים והשיפורים בתשתית ובארגון של רשתות אלו, יביאו לכך שבסופו של דבר לא ניתן יהיה לסגור את השירותים הללו. החוקרים הסיקו גם שהתפוצה ההדרגתית של צורבי ה-CD וה-DVD יסייעו לסכל כל ניסיון לשלוט במה שיכול הציבור לעשות עם המוזיקה אותה הוא רוכש.


דיסקים מהגיהנום

המסמך הוכן עבור סדנה בנושא ניהול הזכויות הדיגיטליות (DRM), בכינוס השנתי של האגודה למכשור ממוחשב בנושא אבטחת תקשורת ומחשבים. ניהול זכויות דיגיטליות מתאר שורה של ניסיונות למנוע מאנשים להעתיק מוזיקה מתקליטורים והפצתה דרך רשתות P2P כגון קאזאה ומאדסטר.

כדי לעצור את הפירטיות חלק מיצרני המוזיקה החלו להפיק תקליטורים שלא תהיה אפשרות לנגנם על גבי מחשבים. אתרים כגון הקמפיין לזכויות דיגיטליות מתעדים אילו תקליטורים ניתן לנגן על מחשבים ביתיים ואילו לא. תעשיית המוזיקה כגוף כללי, נעזרת במערכת בתי המשפט כדי לסגור רשתות החלפת קבצים ועד כה אף זכתה למספר הצלחות.

אולם פיטר בידל, פול אינגלנד, מרקוס פיינדו ובריאן ווילמן כתבו שבסופו של דבר ניסיונות אלו לשלוט בפעולות הציבור ייכשלו.

הצלחותיה של התעשייה בעצירתן של רשתות החלפת קבצים דוגמת נאפסטר, נשענה בעיקר על העובדה שרשתות אלו נסמכו על מספר מצומצם של אנשים אשר סיפקו את רוב החומרים שהוחלפו ברשת. ע"י סימון "מחליפי העל" הללו כמטרה, יכלה תעשיית המוזיקה להגביל באופן משמעותי על כמות המוזיקה שתהיה זמינה לכלל החברים ברשת אשר מורידים קבצים מבלי לשתף אחרים.

החוקרים מציינים כי צמיחת רוחב הפס לצרכנים ואמצעי אחסון המידע הזולים יובילו בהכרח לגדילה במספר האנשים המוכנים לשתף אחרים בקבצי המוזיקה שעל מחשביהם, בצורה כזו שכל נסיון להיאבק בתופעה יהיה פשוט חסר טעם ועקר מיסודו.

המספר הגדל של צורבי ה-CD וה-DVD אשר מסייעים למשתמשי המחשב ליצור אוספי מוזיקה משלהם ולהעביר אותם לחבריהם, דבר אשר גם הוא יכול לסכל את המפעל האנטי-פירטי של תעשיית המוזיקה.
 

תיאום מחירים

 
המסמך ציין גם את הכשלים הטכניים הכרוכים במערכות ה-DRM וקבע שעד עתה, כל המערכות הנ"ל נוצחו במבחן המציאות. במקרה אחד מערכת הגנת ה-CD, שתוכננה למנוע מאנשים להשמיע את הדיסק במחשב הביתי, סוכלה ע"י שימוש בעט סימון כדי לכסות על הטבעת החיצונית של הדיסק.

מחברי המסמך שמרו גם פינה חמה בליבם ולא חסכו ביקורת ממערכות שמסמנות דיסקים עם סמנים בלתי נראים כדי למנוע מהפצת מוזיקה מלהיות מועברת הלאה על גבי הרשת. אולם כל הבעיות המסחריות והחברתיות הטבועות ב"פתרונות" אלו, בנוסף לפגמים הטכניים, פירושם הוא שהפתרונות "נידונו לכישלון", מזהירים כותבי המסמך.

כותבי המחקר מדגישים כי הוא מייצג את דעתם ולאו דווקא את זו של מיקרוסופט (מממנת המחקר), אולם רוב הסיכויים שמסקנותיהן לא יהיו נעימות ורכות לקריאה עבור העומדים בראש תעשיית המוזיקה. בסיכומו של עניין, קובע המסמך, מערכות שיתוף הקבצים כבר ניצחו במלחמה. הדרך היחידה בה יכולות חברות המוזיקה להתחרות ברשתות אלו, היא בהפיכת המוזיקה לקלה יותר להשגה וזולה לרכישה.

עדויות שנאספו ע"י מבקריה של תעשיית המוזיקה מראות על כך שמחירי הדיסקים עלו בקצב יציב במשך חמש השנים האחרונות, דבר שתרם לדעיכה במכירות בצד עלייתם של שירותי החלפת הקבצים. בחודש ספטמבר האחרון נקנסו חמש חברות מוזיקה ושלושה מפיצי מוזיקה בסך של 143 מיליון דולר, לאחר שנמצאו אשמים בתיאום והעלאת מחירים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by