ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הקוד הפתוח: הדור הבא 
 
 מארקס, אנגלס, הארפו וחברים לקולחוז   
 
מערכת חיים ברשת

לא אוהבים את הפטרונות העיסקית המעיקה מהזן המיקרוסופטי, אבל לא בא לכם למסור את התוכנה שפיתחתם בחינם? שיטת ה"כופר" מציעה אלטרנטיבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחת מהתשובות היותר מדויקות לשאלה "מדוע נכשל הקומוניזם?" היא שהאדונים מארקס ואנגלס באמת עשו עבודה יפה, חשפו את הניכור ואת העוול, אבל כשהם ניסחו את התשובה לעיוותים החברתיים האלה, הם לא לקחו בחשבון רק דבר אחד קטן - הטבע האנושי, זה שאחראי על הרצון, השאיפות, הצורך בבידול ותגמול. עכשיו, כשקהילת הקוד הפתוח הצליחה לחשוף את הגיחוך שמאחורי מנגנוני רשיון השימוש בתוכנות, יש כבר מי שמנסה לא לחזור על הטעות של אבות המהפכה הישנה ההיא.

מודל "הכופר" (Ransom) הוא מודל הוצאה לאור של תוכנות, לפיו זכויות היוצרים לקוד המקור של התוכנה נותרות חסויות עד שכמות קבועה מראש של כסף נכנסת מהתוכנה (על ידי מכירתה ו/או הענקת תמיכה ללקוחות), או שתאריך מוגדר חלף, או אז משוחרר קוד התוכנה לכל דורש.

כך יוכלו מפתחי תוכנה, שהיום צריכים לבחור בין מודל ה"עוד! עוד!" של מיקרוסופט ובניה הסטארטאפיסטים, המגביל את יכולתם של המשתמש להתאים את התוכנה לצרכיו שלו, ובין מודל הקוד הפתוח, שאינו מעניק להם כל תגמול כספי בעבור העבודה שהשקיעו, גם אם מדובר במאות שעות עבודה, או בפתרון גאוני לבעיות קיימות, לקבל כסף בלי להפוך לחזירים שנואים. "החשיבה החברתית והנדיבות של מפתחי התוכנות לא אמורה להוות סיבה לכך שהם אינם מפוצים כהלכה תמורה עבודתם", נכתב באתר של "Theoretic Solutions", צוות החשיבה הציבורי המציג את המודל החדש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by