ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סטארט-אפים, סיינפלד, והרפתקאות בילי הנער בסייברספייס 

סטארט-אפים, סיינפלד, והרפתקאות בילי הנער בסייברספייס

 
 
יוני  שדמי

אירועי השבוע בהיי-טק: לא רק מיקרוסופט

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כלכלה

חייכני אך תקיף. כבוד השופט תומס פנפילד ג`קסון (רויטרס)
 חייכני אך תקיף. כבוד השופט תומס פנפילד ג`קסון (רויטרס)   
מיקרוסופט מ-פ-ח-ד-ת
הסיפור הגדול של השבוע היה, כמובן, הכרעת-הביניים במשפט של מיקרוסופט: מאתיים ושבע עמודים של הטחת האשמות שאפשר לתמצת אותה, אולי, במשפט אחד: "מיקרוסופט היא מונופול".

סימן השאלה הגדול עכשיו הוא - מה הלאה? בפני משרד המשפטים והשופט ג`קסון עומדות ארבע אפשרויות בסיסיות: הראשונה היא למכור את קוד המקור של "חלונות" למספר חברות מוגבל, ואז לתת למספר גרסאות של מערכת ההפעלה להתחרות ביניהן. אופציה נוספת בכיוון זה היא לשחרר לחלוטין (ולא למכור) את קוד המקור של מערכת ההפעלה, ובכך ליצור אינספור גרסאות רב-גוניות של "חלונות" (בסגנון "לינוקס", מערכת הפעלה מבוססת-יוניקס שקוד המקור שלה פתוח לשיפורים ושינויים).

אך ייתכן שינקטו צעדים דרמטיים יותר, כמו פירוק של מיקרוסופט. ייתכן שהחברה תשבר לשלוש חטיבות - אחת תעסוק באינטרנט ותכנים, אחת במערכות הפעלה, ואחת ביישומים. ההצעה הרביעית היא לפרק את מיקרוסופט לשלוש או ארבע חברות נפרדות, כל אחת מהן מטפלת בכל התחומים, כשה"מיני-מיקרוסופטיות" מתחרות ביניהן.

מכיוון אזוטרי יותר, "ידיעות אחרונות" דיווח כי עוד לא יבש הדיו על פסק הדין שמכריז כי מיקרוסופט היא מונופול, וכבר הוגשה נגדה תביעה על התנהגות מונופליסטית בידי חברת פירסום קטנה ממנהטן בשם "סיסטרום". מיקרוסופט טוענת כי התביעה "חסרת יסוד".

(ווירד)
 
ג`ון צ`יימברס, מנכ``ל סיסקו. עתיד ורוד
 ג`ון צ`יימברס, מנכ``ל סיסקו. עתיד ורוד   
4 מיליארד דולר בפרסום אונליין
מפרסמים ישלמו על פרסום באינטרנט 4 מיליארד דולר בשנת 99`, דיווח ה"Internet Advertising Bureau", ארגון מפרסמים שעוקב אחר פירסום ברשת. מדובר בעליה של 121 אחוז מהשנה שעברה. "אלו חדשות משמחות ויוצאות דופן", אמר יו"ר הארגון ריק להפורגי.

החדשות הרעות הן שעוגת הפרסום התופחת הולכת פחות ופחות אל האינטרנט ככלל ויותר אל אתרים ספציפיים בפרט: עשרת האתרים הגדולים גרפו 75 אחוז מכלל תקציבי הפרסום אונליין, ו-25 האתרים הגדולים גרפו 88 אחוז מתקציבי הפרסום. זה משאיר מעט מאוד כסף להרבה מאוד אתרים שמקווים לבסס תזרים מזומנים בריא על פרסום בלבד.

כבלים: אין לנו שום ברירה
כל חברות הכבלים הישראליות, ללא יוצאת מן הכלל, הוכרזו כבעלות מונופול: מתב, תבל, ערוצי זהב, גוונים, ט.ל.מ, עידן וערוצי אודם. ד"ר דוד תדמור, הממונה על ההגבלים העסקיים, הסביר כי כל אחת מחברות הכבלים היא מונופול באיזור בו היא מספקת שידורים, והסביר את הבעייתיות שבכך: "מונופולין, במיוחד כזה הפועל בתחום התקשורת, הוא אבן נגף הניצב על דרכה של תחרות חופשית; מונופולין מושלם, של 100 אחוז משוק נתון, הוא אנטיתיזה לתחרות."

יו"ר דירקטוריון ,Yes שתפעיל את ערוצי הלווין שיתחרו בכבלים, אמר לאתר החדשות ``אייס`` כי ההכרזה חיובית, אם כי הגיעה מאוחר מדי.

למרות ההכרזה, ספק רב אם בקרוב יעלם לפתע המונופול של חברות הכבלים. החשיבות של ההכרזה היא ברמה החוקית והעקרונית, כשהמדינה מכירה סוף סוף במה שכל צרכן שעיניו בראשו היה יכול לראות מזמן: נכון להיום, אין אלטרנטיבה.

(גלובס)

סיסקו ממשיכה לגרוף מיליארדים
למרות חששות מוקדמים של אנאליסטים דיווחה ענקית ציוד הרשת, שעיקר פרנסתה על מכירת שרתים ושאר ציוד כבד לרשתות, על עלייה של 49 אחוז (!) ברווחים. למרות שאחרי עלויות, הרוויחה החברה השנה 438 מיליון דולר לעומת 512 מיליון בשנה שעברה, הרי שפלח השוק של החברה גדל מאוד, ואנאליסטים צופים לה עתיד ורוד.

נורטל נט`וורקס, המתחרה העיקרית של סיסקו, הודיעה השבוע על ירידה משמעותית - עד 50 אחוז - במחירי השרתים שלה. הירידה מתאפשרת בזכות סדרה של טכנולוגיות חדשות, שלטענת נורטל יאפשרו בעתיד יצירת "ראוטרים", שרתי אינטרנט מתקדמים, שאפשר להחזיקם בנוחות בכף היד. אשרי המאמין.

(ניוז.קום)
 
 
אמאזון: כבר מזמן לא רק ספרים
אמאזון, שבעבר פירסמה עצמה כ"חנות הספרים הגדולה בעולם", מתכננת כנראה להפוך לחנות הגדולה בעולם, נקודה. אחרי שקטלוג החנויות של החברה תפח עם מחלקות למוזיקה, וידיאו, אלקטרוניקה, ומכירות פומביות, הוסיפה החברה להיצע המרשים שלה חטיבות תוכנה, משחקי וידיאו ו"עשה זאת בעצמך". כמו כן הוסיפה החברה כלי חדש בשם "רעיונות למתנות", שמאפשר למשתמשים להכין "רשימת מתנות".

בכיוון אחר, רכשה החברה את "Tool Crib of the North", חברת קטלוגים המוכרת ציוד לשיפוץ ביתי. למרות שאמאזון לא רכשה את רשת החנויות הפיסיות של החברה, ייתכן שהצעד מרמז שאמאזון מבקשת להתרחב גם אל עולם המסחר האופלייני.

(זי.די.אן.אן)
 

טכנולוגיה

ישלח דואר לכל החברים שלך. סיינפלד, האדם והוירוס (רויטרס)
 ישלח דואר לכל החברים שלך. סיינפלד, האדם והוירוס (רויטרס)   
נטסקייפ קומיוניקטור 5.0 בחודש הבא
גרסת הבטא של מה שהיה פעם דפדפן האינטרנט הפופולארי בעולם, נטסקייפ נבגייטור (היום קומיוניקטור), תתפרסם בחודש הבא. הדפדפן, שהיה פעם המשקפיים דרכם ראו כמעט כל גולשי העולם את האינטרנט, הפסיד את הבכורה למתחרה של מיקרוסופט, האינטרנט אקספלורר (הקו הראשוני של משרד המשפטים בקרב עם מיקרוסופט היה שהאחרונה השתמשה בכוח מונופוליסטי בכדי לדחוק את נטסקייפ מהשוק).

בנטסקייפ מקווים לכבוש מחדש פלחי שוק אבודים בעזרת מספר חידושים - מנוע עיבוד אתרים מהיר יותר בשם "גקו", תמיכה ב"XML", היורש של ה"HTML", ותמיכה ב"style sheets". יש לציין שבצורה זו או אחרת, כל החידושים האלה כבר נמצאים באינטרנט אקספלורר 5, ששולט בשוק התאגידי עם 61 אחוז מהשוק.

(זי.די.אן.אן)

Real שוב מפשלת
"RealNetworks", החברה שעומדת מאחורי נגן האודיו-ווידיאו הפופולארי "RealPlayer", הודתה ש"RealPlayer" מכיל מנגנונים לא חוקיים בעליל שנועדו לעקוב אחר פעילות משתמש. חשיפת המנגנון מגיעה זמן קצר לאחר שחור פרטיות דומה נחשף תוכנה אחרת של החברה, "RealJokeBox".

לקוחות זועמים הגישו שתי תביעה ייצוגיות שונות נגד החברה, אחת בפנסילווניה ואחת בקליפורניה. "התביעה הזו מוגשת בשם מיליוני משתמשים של תוכנת "RealJokeBox" בכדי לקבל הכרה שחברת "RealNetworks" עברה על חוקים פדרליים", אמר ג`ונתן שאב, העורך הדין שהגיש את התביעה.

יש לציין כי התביעה הוגשה בשל החור ב"realJukeBox", תוכנה פחות פופולארית ונפוצה מה"RealPlayer", אך אין ספק כי התגלותו של החור החדש תועיל לתביעה. בינתיים פרסמה "RealNetworks" גרסאות מתוקנות של שתי התוכנות.

(ווירד)

סיינפלד-וירוס
וירוס חדש וקטלני במיוחד נשלח השבוע למעבדותיהם של חוקרי וירוסים, כשהייחוד העיקרי שלו הוא בשינוי פרטי המחשב הפגוע, תוך שימוש בפרטי טריוויה הלקוחים מסדרת הטלוויזיה ``סיינפלד``.

הוירוס, שמתפשט דרך דואר אלקטרוני, משנה את שם המחשב הפגוע ל"BubbleBoy" (על שם דמותו של ילד-בועה שהופיע באחד מפרקי הסדרה) את שם החברה שבבעלותה המחשב ל"Vandelay Industries" (על שם חברה פיקטיבית שהקים אחד מגיבורי הסדרה), וגם "Soup Nazi", שם של אחד הפרקים המפורסמים ביותר בתולדות הסדרה, מופיע בקוד המקור של הוירוס.

הסכנה האמיתית שטמונה בוירוס היא העובדה שאין צורך לפתוח שום קובץ בכדי להכניס אותו לפעולה - מספיק לפתוח את הודעת הדואר, ובתוכנת "אאוטלוק אקספרס", עם הופעת אופציית "צפייה מוקדמת", די בהפעלת תוכנת הדואר בכדי להדבק. מלבד שינוי פרטי המחשב, הוירוס שולח עצמו לכל המכותבים בתוכנת הדואר של המשתמש.

(ניוז.קום)
 
סוני וסאן: יחד, כן קדימה יחד
ענקית האלקטרוניקה סוני וענקית המיחשוב סאן תשתפנה פעולה ביצירת טלוויזיות מחוברות-רשת. בנוסף לטלוויזיה אינטראקטיבית ותוכן-מבוסס רשת, לטלוויזיות יהיו יכולות להתחבר לרשת הביתית, ו"לדבר" עם שאר המכשירים הדיגיטליים בבית.

לטענת החברות, המכשיר "יפשט את תהליך ההפצה האלקטרונית של תוכן דיגיטלי, וכמו כן יציע שירות לקוחות חדשני ושירותי פוסט-מכירה אחרים". במילים אחרות, סוני וסאן מקוות שנוכל לקבל תמיכה טכנית מכל סוג דרך המכשיר העתידי.

(ווירד)
 

תרבות

גם הן ברשת. זוג ספייס גירלס מדגימות גירל פאואר כהלכתו (רויטרס
 גם הן ברשת. זוג ספייס גירלס מדגימות גירל פאואר כהלכתו (רויטרס   
ל85 אחוז מהתלמידים הישראלים יש מחשב בבית
ורק ל70 אחוז מהמורים, חושף סקר חדש של משרד החינוך. מהסקר, שהתפרסם ב``ידיעות אחרונות``, עולה כי 53 אחוז מהתלמידים מבעלי המחשבים מחוברים לאינטרנט, בעוד רק 36 אחוז מהמורים בעלי המחשב מחוברים.71 אחוז מהתלמידות משתמשות במחשבים בזמן השיעור, לעומת 60 אחוז בלבד מהתלמידים. גם בזמן ההפסקה מובילות התלמידות בשימוש בזמן מחשב. 23 אחוז מהן משתמשות במחשב גם בזמני ההפסקה, לעומת 17 אחוז בלבד מהתלמידים.

השימוש הנפוץ ביותר במחשב (68 אחוז) הוא עיבוד תמלילים, אחריו משחקי מחשב (57 אחוז), במקום השלישי (49 אחוז) שימוש בלומדות, במקום הרביעי (47 אחוז) עיבוד נתונים, במקום החמישי עבודה גרפית (46 אחוז), והאינטרנט נמצאת במקום השישי בלבד, עם 38 אחוז.

(ידיעות אחרונות)

גירל פאואר
התדמית של האינטרנט כרשת גברית בלבד הולכת ומתנפצת, מלמד סקר חדש של חברת נילסן. לפי הסקר, 49.5 מכלל משתמשי האינטרנט בארה"ב הן בכלל משתמשות. לפי הסקר, כמה מהאתר הפופולארים ביותר בקרב נשים הם האתר הרשמי של תוכנית הטלוויזיה "אופרה ווינפרי", האתר "סבנטין" ואתרי בריאות ומשפחה.

כמה נתונים נוספים, מסקר של חברת "סטרטג`י-גרופ": יותר ממאה מיליון אזרחי אמריקנים משתמשים באינטרנט, עליה עצומה מ68 מיליון המשתמשים שהיו ברשת באמצע שנת 98`. המשתמש הממוצע שולח יותר משישה הודעות דואר אלקטרוני ליום, וליותר מ20 אחוז מהמשתמשים יש אתר אינטרנט פרטי.

(ניוז.קום)
 
בילי נהנה (רויטרס)
 בילי נהנה (רויטרס)   
הסלמה בקרב בMP3
איגוד המוזיקאים האמריקאי (RIAA) ביצע חיפוש בקבציהם הפרטיים של תלמידי אוניברסיטת קרנגי-מלון מפנסילבניה, ובשיתוף פעולה עם הנהלת האוניברסיטה שלל גישת רשת מתלמידים שבמחשביהם נמצאו קבצי MP3 לא חוקיים. הם יוכלו לחזור ולקבל גישה לרשת האוניברסיטה רק אחרי שישתתפו בדיוני פורום על זכויות יוצרים.

החיפוש, שהתבצע בחשאי, נעשה במחשביהם של 250 תלמידים, וכלל קבצים שהיו מוגני-סיסמא. איגוד המוזיקאים הגיע לקבצים בעזרת תוכנה אוטומטית שמחפשת קבצי MP3 לא חוקיים ברשת, ומנהלי האיגוד הבטיחו שמצוד נמשך וימשך.

(ווירד)

ביל_14 משתתף בצ`ט
ביל קלינטון, המגדיר עצמו כ"מאותגר טכנולוגית", השתתף בצ`ט ממוחשב ביחד עם חברים נוספים במפלגה הדמוקרטית, כך מדווחת סוכנות רויטרס. כפי שאפשר לראות בתמונה, קלינטון שמר על אווירה משוחררת ולא-מכופתרת בעליל, ותכופות פרץ בצחוק למראה תגובות שאר המשתתפים בשיחה.

לבקשת קלינטון, האירוע נמשך מעבר ל-90 הדקות שתוכננו מראש, כש-30 אלף המשתתפים (מספר כפול מזה שצפו מארגני הצ`ט) הציפו את קלינטון בשלל שאלות, ויכלו לקרוא את תשובותיו בפורמט טקסטואלי, וגם לראות ולשמוע אותו בזמן אמיתי. הפורטל אקסייט, שאירגן את האירוע, הגדיר אותו כ"הצלחה גדולה".
 
E-Bay של זיהום
אתה בעליו של מפעל מזהם? את שופכת למימיי הים התיכון שפכים רעילים לעיתים תכופות? בקרוב, תוכלו יהיה לרכוש רישיונות חוקיים המאפשרים לבצע את הפעילויות הללו באינטרנט. האתר GreenOnline, שעובד כבר בתפוקה במלאה בארה"ב, מנצל חוקי זיהום חדשים בכדי למכור במכירה פומבית "רישיונות זיהום".

חוק רישיונות הזיהום, שיכנס לתוקף בינלאומי בשנה הבאה (וכבר מופעל היום בארה"ב), מאפשר לחברות לרכוש "רישונות זיהום", כשההיגיון הוא שחברות יעדיפו למנוע את הזיהום ולחסוך במקום לבזבז יותר ויותר כסף על רישיונות זיהום יקרים.

מעתה, תאגידים יוכלו לרכוש את הרישונות האלה ישירות דרך האינטרנט, כשהם מתמודדים עם תאגידים אחרים על הזכות היקרה להרוס את כדור הארץ.
 

מהנעשה באינטרנט

ואת התמונה הזו אפשר למצוא באתר האינטרנט החרדי "אתגר 2000", שמבקש יפה יפה מקוראיו שלא לגלוש באתר בתאריכים הנקובים, פן יחללו תאריכים קדושים. מדובר, כמובן, בבקשה לגיטימית לחלוטין ואפילו ברעיון לא רע כל כך, אך נשאלת השאלה, מה עם כל השבתות, החגים, הצומים והתעניות? האם בהם יהא האתר פרוץ לכל גולש ואפיקורס? תמהני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by