ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האם אתם יכולים לסמוך על המחשב שלכם? 
 
 
ריצ`ארד סטולמן

טכנולוגיות חדשות, עטופות במסווה של הטבות ושיפורים, ימנעו מכם בעתיד הקרוב את השליטה במחשב ויהפכו אתכם לתלויים לחלוטין בחסדי התאגידים הגדולים. נשמע מפחיד? ריצ'ארד סטולמן, אבי תנועת הקוד הפתוח, בטור פרשנות אישי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ממי אמור המחשב שלכם לקבל פקודות? רוב האנשים סבורים כי המחשב שלהם צריך לציית להם, ולא למישהו אחר. עם תוכנית חדשה הנקראת "מחשוב אמין - Trusted Computing", תאגידי התקשורת הגדולים (הכוללים כמובן את חברות הסרטים ויצרני התקליטים), בשיתוף פעולה הדוק עם חברות מחשבים גדולות ואהובות כגון מיקרוסופט ואינטל, מתכננות לגרום למחשב שלכם לציית להן במקום לכם. תוכנות קנייניות כבר הכילו קטעי קוד זדוניים בעבר, אולם תוכנית זו תהפוך תכונה זו לאוניברסלית.

תוכנה קניינית פירושה, ביסודו של עניין, כי את ואתה אינכם שולטים במה שהתוכנה עושה, אין לכם אפשרות לבחון וללמוד את קוד המקור של התוכנה, או לשנות אותו. זה כלל לא מפתיע לגלות כי אנשי עסקים ממולחים תמיד מוצאים דרכים להשתמש בשליטה זו על מנת לשים את הצרכן בעמדה של נחיתות. מיקרוסופט עשתה זאת מספר פעמים: גרסה מסוימת של "חלונות" תוכננה כך, שהתוכנה תדווח למיקרוסופט על כל התוכנות המותקנות על גבי הדיסק הקשיח של המשתמש; עדכון "אבטחה" ששוחרר לאחרונה עבור נגן המדיה של חלונות חייב משתמשים להסכים לשורה רחבה של מגבלות. אך מיקרוסופט אינה בודדה במערכה: תוכנת שיתוף הקבצים קאזה מתוכננת כך ששותפותיה העסקיות של קאזה יכולות להשכיר את השימוש במחשב שלך ללקוחות שלהם. תכונות זדוניות אלו הן סודיות בדרך כלל, אך גם אם אתם יודעים עליהן, תתקשו מאוד להסיר אותן, מכיוון שאין לכם גישה לקוד המקור.

בעבר, היו אלו תקריות בודדות. "המחשוב האמין" יהפוך זאת לתופעה סוחפת. "מחשוב בוגדני" אולי יהיה שם הולם יותר, מכיוון שייודה הסופי של התכנית הוא ווידוא מלא כי המחשב לא יקשיב לכם באופן שיטתי. למעשה, היא מתוכננת למנוע מהמחשב מלתפקד כמחשב לכל מטרה. לכל פעולה ופעולה תידרש הרשאה ייחודית.

הרעיון הטכנולוגי העומד מאחורי גישת המחשוב הבוגדני הוא שהמחשב כולל מנגנון לקידוד, הצפנה וחתימה דיגיטלית, והמפתחות לכל אלה נשמרים הרחק מידו של המשתמש (גרסת מיקרוסופט נקראת "פלדיום"). תוכנות קנייניות ישתמשו במנגנון זה כדי לקבוע אילו תוכנות תוכלו להריץ, לאילו מסמכים או מידע אתם יכולים לגשת, ולאילו תוכנות אתם יכולים להעביר את המידע הנ"ל. תוכנות אלו יורידו מהרשת חוקי הרשאה חדשים ללא הרף, ויפעילו אותם באופן אוטומטי על המחשב שלכם. אם חלילה תחשבו שלא לאפשר למחשב שלכם להתקין את ההרשאות התקופתיות האלה, חלק מיכולות המחשב יפסיקו לתפקד מיד.

באופן ברור, הוליווד וחברות התקליטים מתכוננות לערוך שימוש במחשוב הבוגדני עבור "”DRM (ניהול הגבלים דיגיטלי - Digital Restrictions Management), כך שקבצי וידאו ומוזיקה שהורדו מהרשת יוכלו להתנגן על גבי מחשב אחד בלבד. שיתוף הקובץ עם מחשבים נוספים יהיה פשוט בלתי אפשרי, לפחות לא עבור הקבצים המורשים שישיג המשתמש מאותן החברות. לציבור (דהיינו את ואתה שקוראים כעת מאמר זה), צריכות להיות שמורות הן הזכות והן היכולת לחלוק כל קובץ שהוא. יש להניח כי למרות מאמצי החברות, יהיה מי שימצא דרך להכין עותקים לא מוצפנים, להעלות אותם לרשת ולשתף את שאר העולם בהם, כך שה-DRM לא יצליח בצורה גורפת, אך זה עדיין לא תירוץ להקמת מערכת שכזו.

הפיכת שיתופיות הקבצים לבלתי אפשרית היא נוראה, אבל זה עוד הולך ונעשה גרוע יותר. קיימות תוכניות להשתמש באותו מנגנון עבור אי-מיילים ומסמכים – דבר שיגרום לאי-מיילים להיעלם בתוך שבועיים (ולא מהחלטה של הוטמייל להעניש מנויי חינם), או למסמכים אשר יוכלו להיקרא על מחשבים רק בתוך חברה אחת.

דמיינו לעצמכם את המצב הבא: הבוס שולח אי-מייל ומורה לכם לעשות משהו שאתם חושבים שהוא מסוכן. חודש מאוחר יותר, כשהעניין מתפוצץ בפנים ומעלה ניחוחות באושים, לכו תוכיחו שאין לכם אחות. אין אפשרות להשתמש באי-מייל כדי להוכיח שההחלטה לא הייתה שלכם. המילה הכתובה לא מגינה עליך כאשר הפקודות רשומות בדיו נעלמת.

דמיינו מצב שבו הבוס שולח לכם אי-מייל, המורה על ביצוע פעולה, שהיא בלתי חוקית או שעולה ממנה צחנה מוסרית מדרגה ראשונה, כגון הוראה לגרוס את כל מסמכי החשבונות של החברה, או לאפשר לאיום מסוכן כלשהו למדינה להתקרב מבלי לעשות דבר. כיום יש לכם האפשרות לשלוח עותק של המסמך לעיתונות ולחשוף את העניין. עם מערכת המחשוב הבוגדני, העיתונאית לא תוכל כלל לקרוא את המסמך, כי המחשב שלה יסרב לפתוח את הקובץ. המחשוב הבוגדני יכול להפוך לגן העדן המובטח עבור שחיתויות (מישהו שמע אותי אומר אנשי עסקים קודם?).

מעבדי תמלילים, כגון "Word" של מיקרוסופט, יכולים להשתמש במנגנון המחשוב הבוגדני בעת שמירת הקובץ שכתבתם, כדי להבטיח שאף מעבד תמלילים מתחרה לא יוכל לקרוא אותו. כיום אנו נאלצים לנחש את סודות פורמט ה- Wordע"י ניסויים מפרכים על מנת לגרום למעבדי תמלילים עצמאיים לקרוא את הקבצים. אם Word תצפין מסמכים בעזרת טכנולוגית המחשוב הבוגדני בעת שמירת הקובץ, לקהילת התוכנה החופשית לא יהיה כלל סיכוי לפתח תוכנות שיוכלו לקרוא את המסמכים – ואם הם יוכלו, תוכנות אלו יהיו אסורת לשימוש תחת חוק זכויות היוצרים החדש (Digital Millennium Copyright Act). נשמע ממש כמו חלומו הרטוב של ביל גייטס.

תוכנות המשתמשות במנגנון המחשוב הבוגדני ימשיכו להוריד מהאינטרנט חוקי הרשאה חדשים השכם וערב, ויכפו חוקים אלו על עבודתכם. אם מיקרוסופט או ממשלת ארה"ב לא אוהבות משהו שאמרתם באיזה מסמך שכתבתם, הן יכולות לשלוח סט הוראות חדש, המורה לכלל המחשבים למנוע את קריאת המסמך הזה. כל מחשב שהוריד את חוקי ההרשאה האחרונים (להזכירכם, חייבים להוריד את החוקים אחרת המחשב יצליח לתפקד לכל היותר כמשקולת נייר), יציית להוראה ולא יפתח את המסמך. המאמר אותו כתבתם יעבור מחיקה רטרואקטיבית סטייל 1984. אפילו אתם לא תצליחו לקרוא את המאמר שכתבתם.

אתם עשויים לחשוב כי אתם יכולים לגלות את כל הדבר הנבזיים שתוכנת מחשוב בוגדני עושה, לבחון עד כמה כאובים הדברים, ולהחליט האם לקבל אותם. זה יהיה מאוד קצר-רואי וטיפשי להסכים לקבל את הדברים, אך הנקודה היא שהעסקה אותה חשבתם שאתם מקבלים לא תקפא על שמריה. מהרגע שאתם נעשים תלויים בשימוש בתוכנה, נתפסתם בחכה והם יודעים את זה; אז הם יכולים לשנות את העסקה (ולאלו מכם שזה מזכיר במעט תכסיסי שווק של מוכרי סמים, אכן קיים דמיון מסוים). חלק מהתוכנות יורידו באופן אוטומטי שדרוגים שיעשו משהו שונה ממה שהסכמתם עליו במקור – והם לא כלל לא יעניקו לכם את האפשרות להחליט האם לשדרג או לא.

כיום יש לכם האפשרות להימנע מהמגבלות הכרוכות בתוכנות קנייניות ע"י הימנעות מהשימוש בהן. אם אתם מריצים לינוקס או GNU או כל מערכת הפעלה חופשית אחרת, ואם אתם נמנעים מלהתקין תוכנות קנייניות עליו, אז אתם בשליטה על מה שהמחשב שלכם עושה. אם בתוכנה חופשית קיימת תכונה זדונית, מפתחים אחרים בקהילת הקוד החופשי ידאגו להסיר אותה, ואתם תוכלו להשתמש בגרסה המתוקנת. אתם יכולים גם להריץ יישומים חופשיים על גבי מערכות הפעלה קנייניות, זה אמנם לא מעניק לכם חירות מלאה, אך משתמשים רבים אכן מעדיפים דרך זו.

המחשוב הבוגדני מעמיד בסכנה את קיומן של מערכות ההפעלה והתוכנות החופשיות, כיוון שאתם עלולים שלא להיות מסוגלים כלל להפעיל אותן. גרסאות מסוימות של המחשוב הבוגדני תדרושנה שמערכת ההפעלה תהיה מאושרת באופן ספציפי ע"י חברה מסוימת. מערכות הפעלה עצמאיות לא יוכלו להיות מותקנות. גרסאות מסוימות של המחשוב הבוגדני תתבענה שכל תוכנה שמותקנת תהיה מאושרת בצורה ייחודית ע"י חברת הפיתוח של מערכת ההפעלה. לא תהיה לכם כל אפשרות להריץ תוכנות חופשיות על גבי מערכת שכזו. אם כבר גיליתם דרך כיצד להפעיל תוכנה עצמאית על מחשב שכזה, וסיפרתם על כך למישהו, הרי שביצעתם עבירה על החוק.

כבר כיום קיימות הצעות חקיקה בארה"ב שיחייבו את כל המחשבים לתמוך ברעיון המחשוב הבוגדני, ויאסרו על חיבורם של מחשבים ישנים לאינטרנט. הצעות חוק ברוח של "תצרוך את המוצר אך אל תעז לנסות לתכנת" כבר עולות על שולחן הדיונים באיצטלות אבטחה שונות. אך גם אם לא יהיה באפשרותן להכריח אתכם לעבור למחשוב בוגדני במסגרת החוק, הלחץ לקבל את העניין יהיה אדיר. כיום אנשים משתמשים בפורמט Word לתקשורת למרות שהדבר גורם לכל מיני בעיות. אם אך ורק מחשב המסתמך על מנגנון המחשוב הבוגדני יוכל לקרוא את מסמכי ה-Word החדשים ביותר, הרבה אנשים יעברו להשתמש במחשבים אלו, אם הם רואים את הסיטואציה אך ורק מזווית הראייה הצרה של הפעולה ברמה האישית (עשה או תחדל - take it or leave it). כדי להתנגד למחשוב הבוגדני כשיטה, קיים צורך להתאגד והתמודד עם המצב מתוך בחירה קולקטיבית. למידע נוסף אודות המחשוב הבוגדני .

על מנת לחסום את המחשוב הבוגדני יהיה צורך במספר גדול של אנשים שיתאגדו. אנו זקוקים לעזרתכם! איגוד החזית האלקטרונית eff.org, ארגון המודעות הציבורית, ופרוייקט השיח הדיגיטלי מנהלים קמפיין ציבורי כנגד המחשוב הבוגדני. אם אתם חשים שסוגיה זו נוגעת גם בכם (והיא ללא ספק נוגעת בכם אם אתם משתמשים במחשב) אנא בקרו באתרים הללו כך שתוכלו להביע תמיכה בעבודתם.

אתם יכולים גם לסייע ע"י כתיבה למשרדי פניות הציבור של אינטל, IBM, HP, קומפאק או כל מי שרכשתם ממנו מחשב, ולהסביר כי אינכם מעונינים להיות נתונים תחת מכבש של לחצים לקנות מערכות מחשוב "אמינות", כך שאינכם מעוניינים כי ייצרו מערכות כאלו. מהלך כזה יכול להביא את הכוח הצרכני לכלל פעולה. אם אתם אכן עושים פעולה שכזו, אנא שלחו עותקים של המכתבים לכתובות הארגונים המופיעים למעלה.


תרגום: צבי טלית
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by