ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תמלוגים? לא ברשת שלנו 
 
 ההסתדרות של האינטרנט   
 
מערכת חיים ברשת

בהחלטה תקדימית קבע ארגון ה-W3C כי חברה שפטנט שלה יהפוך לסטנדרט - תפסיק לקבל עבורו תמלוגים. אפילו לא אגורה. בפעם הבאה שתגלשו לא תשלמו אגרה למיקרוסופט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האינטרנט יישאר חופשי מתמלוגים, או לפחות החלק של האינטרנט הנמצא תחת תהליך התקינה של קונסורציום ה-World Wide Web, הידוע יותר בשם W3C, יישאר חופשי מתמלוגים. זאת לפי מסמך ששוחרר ביום חמישי ע"י קבוצת העבודה לנושא מדיניות הפטנטים של ה-W3C. על כך מדווח אתר Wired.

משמעותו של מסמך העבודה אותו הוציא הארגון הוא כי חברת מחשבים, אשר מעוניינת שהטכנולוגיה אותה פיתחה תקבל את חותמת הכשרות של ה-W3C, וכך תהפוך לססטנדרט רשת מקובל, תיאלץ לוותר על כל התמלוגים עבור השימוש בפטנט זה. הוויתור, כך דורש W3C, יהיה תנאי הכרחי בדרך להפיכת הטכנולוגיה לסטנדרט, גם אם התמלוגים מגיעים לחברה על פי חוק ודין.

דניאל וויצנר, יו"ר קבוצת הפטנטים, אמר כי לאחר שישבו כמעט שנה בניסיון למצוא דרכים לאפשר לחברות להחזיק פטנטים על תקנים של ה-W3C, נדחה בסופו של דבר הרעיון בהצבעה של 12 חברי הקבוצה מול שבעה. וויצנר מסר כי ה-W3C יעניקו פרק זמן נוסף בן שישה שבועות כדי שהציבור יוכל להגיב על המסמך לפני שהוא עובר למנכ"ל ה-W3C, טים ברנרס-לי, כדי שזה ייתן את המילה האחרונה, "אולם מנקודת הראות של קבוצת העבודה, אנחנו סיימנו את עבודתנו".

מדיניות של פטנטים חפים מתשלום תמלוגים, תיצור הפרדה בין ה-W3C לבין קבוצות סטנדרטיזציה אחרות, המאפשרות מה שנחשב כמדיניות "הגיונית ובלתי מפלה" (RAND) לרישוי של טכנולוגיה שקיימים עליהם פטנטים בתקנים שלהן. מבקרים של שיטת הרישוי RAND אומרים כי היא תאפשר לחברות גדולות להשתית הלכה למעשה, גביית אגרה על תוכנות אינטרנט.

"אם יהיה לנו מצב שבו על מנת לתקשר, אתה צריך שיהיה לך רשיון לפטנט של מישהו. זה לא רק נועל בחוץ חברות קטנות, אלא גם נועל את השער בפני הקוד החופשי", אמר חסיד התוכנות החופשיות ברוס פרנס.


סיפור ישן נושן

עבור ה-W3C מדיניות הפטנטים היא התרחשות שנדונה מזה זמן מה. בימים המוקדמים של רשת האינטרנט, מפתחי תוכנה טוו תקנים תחת הנחת העבודה המרומזת שכל התרומות למעשה הרכבת הרשת הן חפות מתמלוגים. אולם לפני כשלוש שנים, חברת אינטרמיינד קראה תגר על הסטטוס-קוו כשהיא תבעה לעצמה פטנט על פלטפורמת תקן העדפות הפרטיות של ה-W3C, הידועות יותר בשם P3P. (לאחר חקירה שארכה כשנה החליטו ב-W3C כי ה-P3P תישא בתביעות הפטנט של אינטרמיינד).

אך מאז אותו אירוע, ב-W3C ניסו להגיע לקונצנזוס על מדיניות שתמנע ממעתיקנים של אינטרמיינד לבצע את אותו הטריק ובאותו הזמן לשמור על כך שארגונים אחרים כמו OASIS (הארגון לקידום סטנדרטים מובנים של מידע) או הארגון לשירותי רשת הדדיים, אשר כן מאפשרים את מדיניות הרישוי RAND, לא ידחקו את רגליהם אל מחוץ לזירה וידיחו את ה-W3C מתפקידו כגוף התקינה החשוב ברשת.

וויצנר אמר כי הוא מצפה כי למדיניות החדשה יהיה "אפקט ממיין" על תקנים חדשים, עם הדגש על כך שתקנים "הנותנים מענה אך ורק לצורכי רשת מוגבלים" יועברו לארגונים תומכי הRAND, בעוד "סטנדרטים רחבים יותר לפעולה הדדית בין מחשבים" יופנו ל-W3C.

"וודאי שקיימת האפשרות שחלק מהדברים יגיעו בסופו של דבר ל-OASIS", אמר סקוט פיטרסון נציג חברת HP לקבוצת העבודה של ה-W3C בנושא הפטנטים. אך עדיין, פיטרסון מאמין כי המדיניות נטולת התמלוגים "תעשה הרבה טוב ל-W3C", כיוון שהיא תעניק לארגון "מעמד של מותג שרבים מהאנשים יחשקו לבוד עימו".

מארק בייקר, המנהל הטכני של חברת Idokorro Mobile וחבר בקבוצת העבודה לנושא ארכיטקטורת שירותי רשת של ה-W3C, אמר כי בעוד הוא מצפה לכך "שיותר ספסיפיקציות לשירותי רשת יוגשו ל-OASIS, שנוקטים ברישוי ה-RAND", צעדה של ה-W3C לקראת חופש מתשלום תמלוגים היא "חדשות טובות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by