ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עכבר העיר 
 
 
גילי סופר

אתרי רשויות מקומיות הם תוספת חדשה לרשת העברית. בחלקם ניכר כי העירייה הבינה את הפוטנציאל בשיפור איכות החיים והעלאת רמת השירות לתושבים. בחלקם קצת פחות. איפה אפשר לשלם קנסות בלי לצאת מהבית? איפה תתקלו באיגרת נלהבת של ראש העיר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עזבו אתכם מגאדג'טים וצעצועים. כולנו ראינו איפה גמרו כל ילדי הבועה והחלומות שלהם. בימינו, כשהאינטרנט כבר מזמן הפסיק להיות פלא עולם והפך לעוד כלי ואפמצעי תקשורת - עולה החשיבות של אתרים, שיכולים להקל עלינו את החיים ולהועיל בשגרת היומיום, דווקא באותם משרדים המאוכלסים בפקידים עייפים והדורשים המתנה מייגעת. השירותים העירוניים, למשל. כמו תמיד, הגישה שלנו היא שמה שלא עושים השלטונות הוא לעולם מעט מדי ומאוחר מדי אבל אי אפשר להתעלם מהתאוצה שהתחום מתחיל לתפוס, ואכן - ברשויות מקומיות רבות כבר מתחילים אתרי האינטרנט המוניציפליים גם להיות שימושיים.

יש משהו לא הוגן בעניין הזה מיסודו: אותה עבודה נדרשת על מנת להקים אתר שירותים מוניציפליים ראוי לעיר גדולה ולעיר קטנה. משאביה של עיר קטנה מוגבלים, ואיש לא היה באמת מצפה שהאתר של עיריית כרמיאל, למשל, ייראה כמו האתר של תל אביב, אולי מלבד התושבים שרוצים, בצדק מבחינתם, לקבל את אותו השירות מהעירייה שלהם.

רמתם של אתרי האינטרנט העירוניים משתנה מעיר לעיר, וככל שהדבר משתקף מאתרי האינטרנט במתחם muni.il, אין יד מכוונת במרכז לשלטון המקומי שדואגת שמטרותיו של אתר האינטרנט המוניציפלי יהיו דומות בכל הערים.


תשלומים, איגרת מראש העיר ואפילו פורומים

אם אתם גרים בחיפה, למשל, זכיתם באתר עירוני ראוי לשמו המציע בנוסך למידע רב גם את האפשרות לבצע תשלומים לעירייה אונליין, ואפילו לעקוב אחר תהליכי רישוי שאתם עוברים במרחבי הביורוקרטיה העירונית ואחר תלונותיכם במוקד העירוני המקוון. אם איתרע מזלכם (מבחינה זאת בלבד, כמובן) ואתם גרים בעיר הקודש, כל מה שתקבלו מאתר האינטרנט של עיריית ירושלים הוא הסבר מפורט על מבנה העירייה ומחלקותיה, כמו גם הרבה מאוד מספרי טלפון (דבר חשבו כשלעצמו), ומידע על ראש העיר.

נכון, אתר אינטרנט עירוני לעולם ישאיר מקום רב למערך ההסברה של העירייה שיחזור ויספר עד כמה היא נפלאה, עד כמה העיר מטופחת ומפותחת, ובעיקר עד כמה הדברים יפים יותר מאז הבחירות האחרונות. זה אולי עצוב אבל ככה זה: עוד לא נולד ראש העיר שיכול לעבור ליד אתר האינטרנט של העירייה מבלי לנצל את ההזדמנות לכתוב איגרת לתושב. אז מה אם אנחנו בסך הכל רצינו לשלם ארנונה מבלי להזיז את עצמנו מהמסך. אבל בירושלים זה ממש מוגזם: לחיצה על דמות האריה בעמוד הבית מביאה את הגולש לעמוד של אהוד אולמרט, זו לא רק חוצפה, זה כבר גובל בהטעיה.

בעמוד הבית של אתר האינטרנט של עיריית תל אביב מתנוסס התואר "האתר הנבחר במגזר הציבורי לשנת 2002". ואכן, האתר הפלאשי עמוס במידע מפורט המקיף את כל תחומי המגע של התושב התל אביבי עם עירייתו: רווחה, חינוך, תרבות, ביוב, בינוי, חניה. החל בתוכניות ארוכות הטווח של העירייה, וכלה בלוחות זמנים של סיורים מודרכים ברחבי העיר. האתר גם מדגיש את האפשרות לפנות ישירות לראש העיר, מאפשר הורדת טפסים מהרשת, ואפילו מציג רשימה של בתי עסק שפועלים ללא רישיון עסק. ואולי הכי חשוב: האתר מאפשר לשלם ברשת תשלומי ארנונה ומים, תשלומי חינוך ותשלומי דו"חות חנייה.

התשלום לעיריית של אביב נעשה באמצעות מערכת mybills שמאפשרת תשלום חשבונות באינטרנט. המערכת שפותחה על ידי חברת טלאול, מעניקה בין היתר שירותי גבייה לעשרות רשויות מקומיות בישראל. זאת, למרות שמערך האוטומציה של מרכז השלטון המקומי מציע שירות דומה באתר סיטיפיי.

בסיטיפיי אפשר לשלם את תשלומי העירייה גם אם היא בעצמה מחוסרת אינטרנט לחלוטין. נכנסים, בוחרים את העיר וסוג התשלום, נפתח טופס בו ממלאים את פרטי כרטיס האשראי והחשבון, ושולחים. האתר מאובטח. החברה לאוטומציה של מרכז השלטון המקומי מעמידה לרשות התושבים עוד שני אתרי אינטרנט שימושיים: סיטיאדיו (cityedu), ושער הרשויות המקומיות, מידעיר (cityindex). הראשון מציע שירות רישום למוסדות החינוך של הרשויות המקומיות השונות (פעילות שלא נעשית בחלק זה של השנה), השני מציע מידע על הרשויות, וקישורים לאתריהן. החלק שאמור להעלות את פרטיהם של בעלי התפקידים ברשויות, לא ממש עובד.

בחלק מאתרי הרשויות המקומיות, בעיקר ברשויות קטנות דוגמת כוכב יאיר או מצפה רמון יש גם פורומים מקומיים, שבהם חשבו בוני האתר יתנהל הדיון הציבורי המקומי, זה לא קורה והפורומים די נטושים לעת עתה, אולי כאשר נתרגל כולנו לחיים מקוונים יותר, הם יתמלאו דיונים, ואולי זה מאותם דברים שרק חשבנו שיקרו עם התפתחות האינטרנט שכבר לא יקרו.


אתר אינטרנט עירוני טוב יכול לא רק לחסוך לתושבי העיר הרבה זמן וכאב ראש, אלא גם לחסוך לעירייה תקציב. העברת פעילות השלטון המקומי לאינטרנט יכולה לחסוך לעיריות שטחי משרד נרחבים בהם יעמדו התושבים בתור, ומשכורות רבות של עובדים שתפקידם להעביר לתושבים את המידע ולחלק להם טפסים, שמזמן כבר אפשר להעביר ברשת. אנחנו, שחיים ברשת, יכולים רק להצטער על שרוב הרשויות עוד לא העמידו אתרים שממש עושים את העבודה. זה נכון, רוב התושבים גם לא מחוברים לאינטרנט ועדיין זקוקים לקשר פיזי עם הרשות העירונית, אבל עד שלא יהיו תשתיות אינטרנט טובות הגולשים לא יגיעו – לא להיפך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by