ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כרטיסי מסך על קצה המזלג 

כרטיסי מסך על קצה המזלג

 
 
דורון טילמן

כרטיס מסך הוא אחד המרכיבים החשובים שבמחשב, אך דווקא מהפחות מוערכים שבהם. אולי זה בגלל שהוא מסתתר עמוק בתוך הקופסה, אבל משתמשים מעטים מבינים שלא חייבים בכרטיס שהמוכר דחף פנימה ושאפשר לשפר, ובהרבה. המדריך שלפניכם יספק את הצעדים הראשונים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפופולרי. כרטיס GeForce
 הפופולרי. כרטיס GeForce   
אם בעבר פאר היצירה היה משחק הפאקמן, היום אף אחד לא מתפשר על פחות ממציאות מלאכותית שצוירה על ידי המחשב, וזה תלוי בין היתר בכרטיס המסך. רכישה של כרטיס מסך תלויה בכמה נתונים, כאשר החשוב שבהם הוא הצרכים שלכם וכמות הכסף שתוכלו להוציא. מבחינת הצרכים, ניתן לסווגם לשלושה תחומים עיקריים; שימוש משרדי, משחקי מחשב, עבודה עם גרפיקה מקצועית. אנו נתמקד בשני הראשונים.

מרבית הכרטיסים בשוק הגיעו למיצוי יכולת ההאצה של גרפיקה דו ממדית, שהיא למעשה החלק הארי בשימוש משרדי, ועל כן כמות הזיכרון כשזה נוגע למשתמשים משרדיים, היא בין המאפיינים היחידים שאליהם יש לשים לב.

שוק כרטיסי המסך למשחקים, לעומת זאת, מתקדם בצעדי ענק, כאשר כל כמה חודשים אנו מתבשרים על כרטיס חדש שמביא את רמת הגרפיקה לגבהים חדשים. מסתבר שהחומרה לא אחת קודמת לתוכנה, כך שלמעשה יכולים לעבור כמה חודשים עד אשר תגלו משחק שדורש את הכרטיס המתקדם ביותר.

הנה כמה מן הקריטריונים שכדאי לבדוק לפני הרכישה של הכרטיס הבא שלכם:

1. כרטיס נפרד או משולב בלוח אם
גם אם אתם זקוקים לקצת גרפיקה בחיים, אין זה אומר שחייבים לרכוש כרטיס נפרד. כיום קיימים דגמים של לוחות אם, בהם משולבים שבבים גרפיים מתקדמים המתאימים למעבדים של AMD ושל Intel. היתרון של פתרון שכזה הוא במחיר ובנוחות – אין צורך לחפש כרטיס מסך נפרד. אבל יש לזכור כי המעבד הגרפי משתמש בזיכרון המערכת, דבר שעלול לבוא על חשבון תוכנות זוללות זיכרון. אם המשחקים החביבים עליכם אינם עתירי גרפיקה, זוהי בהחלט אפשרות סבירה בהחלט.

2. ממשק – PCI או AGP
חיבור כרטיס המסך למחשב נעשה באמצעות תושבת בלוח האם. בעבר היה נפוץ שימוש בטכנולוגיית PCI, שעדיין משמשת לחיבור כרטיסי הרחבה שונים במחשב (מודם למשל). לעמתם, לכרטיסי מסך יש ממשק מיוחד בשם AGP המאפשר ליותר מידע לעבור ביניהם לבין המעבד והזיכרון, דבר שמשפר את הביצועים. ה-AGP מגיע בגרסאות שונות, הנבדלות בעיקר בקצבי העברת המידע. כיום נפוצים דגמי ה2X- וה4X-, ומתחילים לצוץ גם 8X.

אם ברשותכם תושבת AGP - רכשו כרטיס מסך מסוג זה. רק בעלי צרכים גרפיים מתקדמים ואוהבי משחקים צריכים להקדים ולרכוש כרטיס התומך ב-AGP 8X, היתר יכולים להסתפק ב4X-. בעלי מחשבים ישנים צריכים לחשוב אם הגיע הזמן לשדרג גם את לוח האם, או להסתפק בכרטיס מסך בעל חיבור PCI.
 
יורש העצר. Radeon
 יורש העצר. Radeon   
3. מעבד גרפי
מילת הקסם בכרטיסים גרפים היא T&L בחומרה. מדובר בביצוע פעולות עיבוד גרפי, כמו אפקטים של תאורה על ידי כרטיס המסך במקום מעבד המחשב. כרטיסים כמו ה-Geforce וה-Radeon תומכים בכך, כאשר כל דור חדש מבצע עוד פעולות יותר מהר. הכרטיסים מגיעים בגרסה זולה ויקרה, הנבדלות ביכולות העיבוד ובמהירות עבודה. מהירות זו נמדדת ב-MHZ וככל שהיא גבוהה יותר כך תוצג אנימציה חלקה יותר. בנוסף, המעבדים מאיצים ביצוע פעולות בטכנולוגיית DirectX. ככל שהמעבד חדיש יותר - הוא יתמוך ב-DirectX בגרסאות מתקדמות יותר, המשפרות את איכות הגרפיקה.

4. זיכרון
הזיכרון המשולב בכרטיס המסך משמש לאחסון נתונים הקשורים לתצוגה. ככל שיש יותר תוכלו לעבוד ברזולוציה גבוהה יותר ועם יותר צבעים (בהתאם למגבלות המסך כמובן). מעבר לכך, יישמר שם עוד מידע שיאפשר תצוגה איכותית במשחקים. למשתמשים המשרדיים ניתן יספיקו גם 16 מגה. אבל אם חשקה נפשכם במשחקים - לכו על 32 ואפילו 64 מגה. בעלי ממון יכולים להרחיק לכת ולרכוש כרטיס בעל 128MB, שעדיין לא באים לידי ניצול במשחקי הדור הנוכחי.

5. חיבורים
אם תרצו לצפות ב-DVD על גבי הטלוויזיה תזדקקו ליציאת "TV-Out". עבודה על כמה מסכים בו זמנית תחייב חיבור כפול בכרטיס ותמיכה בטכנולוגיה שכזו. ולבעלי מסך LCD, כדאי לשקול חיבור דיגיטלי המיועד רק לו – DVI.
 
 
6. קצב רענון
קצב הרענון (Refresh Rate) קובע כמה פעמים תצויר התמונה על המסך, כמה שיותר יותר טוב לעיניים. הערך הגבוה ביותר, שתלוי גם ברזולוציה, נקבע על ידי המסך, ואין טעם לרכוש כרטיס שלא יתמוך בו.

כמו כן אל תשכחו לבדוק את כל שאר היכולות של הכרטיס בו אתם מעוניינים, ואיזה תוכנות ומשחקים מגיעים אתו.

הטבלה:
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by