ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
החבר'ה נכנסים למשפחה 
 
 יש ביזנס - יש חברים   
 
עופר שושני

עצי משפחה, קהילות של ישראלים בחו"ל ושירות שידוכים באינטרנט: אתר החבר'ה חושף את תוכניותיו לשנת 2003 ואף מספר מה עלה בגורל רשימות המרגלים ואיך הוא עושה כסף ממכירת פוליסות ביטוח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מי לא מכיר את אתר חבר'ה?
עם 620 אלף מנויים רשומים ופופולריות העולה על זאת של כל המועמדים לראשות הממשלה גם יחד, מהווה אתר חברה את אחד מסיפורי ההצלחה של העידן הפוסט-בועתי של האינטרנט. במסגרת הכינוס השנתי של איל"א (האיגוד הישראלי לטכנולוגיית המידע) שהתקיים אתמול בתל-אביב תחת הכותרת "טכנולוגיית המידע – חזון, הישגים ובניה לעתיד" חשף שלמה אונגר, אבי האתר, את תוכניותיו לעתיד של אתר חבר'ה. כמו כן, הסביר אונגר כיצד הופכים רשימות משתמשים לכסף ואף תיאר מקצת מהקשיים היחודיים לאתר ובכללן בעיות בטחון שדה מפתיעות, להן כלל לא ציפו עם השקתו של האתר.


מגמות התפשטות

כבר בעוד שלושה שבועות ייצא האתר במיזם חדש: "אהבה וזוגיות" שבמסגרתו יציעו למנויים למצוא בן\בת זוג באתר. המדובר בהתפתחות טבעית. היות ובאתר ישנן תמונות רבות של בנים ובנות, החלו רווקי ורווקות האתר להעביר מסרים בנוסח "אתה נראה לי מאוד נחמד, אני רואה שלמדת בבית הספר שלי ואתה רווק. בוא נפגש". היות וכך, החליטו בחבר'ה למסד את מה שהחל בצורה ספונטנית, ולפתוח שירות היכרויות באתר. אף שלא מדובר במוצר יחודי להם, מצפים אדריכלי האתר כי הוא יזכה בפופולריות רבה, בהתאם לטרנד החדש של אתרי השידוכין שברשת.

מלבד שירות השידוכין, מתכוון האתר לצאת במהלך שנת 2003 במספר מיזמים נוספים ובכללם "עצי משפחה", "קהילות ישראליות בחו"ל" ואף "תחומי עניין וחוויות משותפות".

לתא המשפחתי יציע האתר לארגן ולרקום את הקשרים המשפחתיים, בעבר ובהווה, בקשר וירטואלי דרך רשת האינטרנט. המדובר בשיתוף של אלבומי תמונות מהחתונה, העברת דיווחים על פטירות, תכנוני בר-מצווה ועוד. בצורה זאת מקווים באתר, שמשפחות המפוזרות על פני מרחבים גיאוגרפיים גדולים, יוכלו לקיים קשרים אינטנסיביים יותר ממה שהם עושים היום. אנשים בני דור הזהב, יוכלו בצורה זאת לחוש קשר יציב יותר אל צאצאיהם והחמולה של פעם תוקם מחדש, אבל ברשת.

לישראלים החיים בחו"ל, יציע האתר ליצור קשרים חברתיים עם ישראלים אחרים, תחת מסגרות נוכחיות כגון קהילות דתיות, ארועים ספורטיוויים מקומיים, אירועי תרבות ועוד. המדובר במשימה מעט מורכבת, היות והאתר יצטרך לאפשר למנוייו לבנות קהילה שלא על בסיס מבנים סטנדרטיים, אלא על בסיס פעילויות מקומיות. שירות זה יאפשר לכל אותם מאות אלפי ישראלים הגרים בחו"ל ורשומים כעת באתר תחת בית הספר בו הם למדו או לפי היחידה בה שירתו בצבא, לקיים קשרים קהילתיים וחברתיים עם אנשים כמותם המצויים בקרבה גיאוגרפית אליהם. היות וישראלים בחו"ל נוהגים לחפש ולמצוא זה את זה, מצפה האתר כי השירות החדש יזכה להיענות רבה ויגדיל את מספר מנוייו המתגוררים בחו"ל, אשר עומד כעת על 60 אלף איש.

בעוד שני השירותים שצוינו באים לשמור על קשר עם המעגל הראשון והשני, יאפשר האתר בעתיד גם לקיים קשרים קהילתיים מהמעגל השלישי, כמו לדוגמא אנשים שעברו חוויות משותפות, אנשים בעלי תחומי עניין משותפים או בעלי אותו המקצוע. כך לדוגמה יוכלו קוסמטיקאיות להתאגד יחדיו תחת מסגרת האתר ולהחליף ביניהם מידע וטיפים. גם הספורטאים יוכלו להתארגן לפעילויות משותפות, בצורה הדומה מאוד למה שמתרחש היום בפורומים. אנשים שעברו חוויות משותפות, כמו למשל מי ששהו ב"בית של יפתח" בקולומביה יוכלו למצוא זה את זה, להעביר ביניהם סיפורים ותמונות ואף לתכנן טיול נוסף או לצאת יחדיו למסיבה.


הבעיות: להעיף את המתחזה ולמחוק פרצופים של טייסים

מלבד חשיפת תוכניותיו לעתיד, שיתף אונגר את הקהל, שהתכנס לדון בשאלה "כיצד האינטרנט משפיע על ההון החברתי" (בהנחייתו של פרופ' שיזף רפאלי, ראש המרכז לחקר חברת המידע באוניברסיטת חיפה) גם בבעיות היחודיות לאתר ובכללן אירועי בטחון שדה שעלו כתוצאה מ"החברה מהצבא".

אונגר מספר שעם עליית ה"חברה מהצבא" שאפשר לאנשים להוסיף יחידות צבאיות כרצונם, החלו להופיע, תוך כשבועיים יחידות מסוווגות רבות, בציון מספרם. למרבה ההפתעה, מציין אונגר, הופיעו ברשימות יחידות מודיעין מסווגות ביותר וכן אף בסיסי האטום של ישראל. בהעדר רגולוציה מסודרת העדיפו באתר להניח לאנשים, שהוכשרו לשמור על בטחון שדה במסגרת שירותם ביחידות אלו, לצנזר את עצמם, אך מה שהיה הוא בדיוק ההיפך. לאחר שמה שהופיע באתר הפך לתיאור מצב מדוייק למדי של צה"ל, בהווה ובעבר, עלה הצבא על התופעה והאתר קיבל אור אדום.

"קיבלנו צו מניעה, צו איסור, מעצר, איסור מעבר וכו'" מתאר אונגר בשעשוע את הפניקה שאחזה בצבא.
ברצונם להיות מיושרים עם בטחון המדינה, ביקשו באתר מצה"ל לאשר אילו מהיחידות יוכלו להישאר בו ואף סגרו את כל התחום הצבאי למשך כשלושה שבועות, שבמהלכם סוננו הרשימות. כעת, מספר אונגר, יש סגן אלוף שלם שחלק מתפקידו הוא עובר על הרשימות שהם מעבירים לו (כ-500 יחידות, פעם בשבועיים), ומאשר אותם. האתר מנהל עמו מו"מ על כל יחידה והמצב כיום הוא שגופים שלמים נמחקו מהרשימה ובכללם כל חיל המודיעין שאנשיו היו בין הראשונים לרשום את יחידותיהם באתר. אך בכך לא מסתיימת הפרשה, היות והצבא מבקש לצנזר תמונות בעלי אופי צבאי. כך לדוגמא מבקש הצבא לצנזר את תמונותיהם של הטייסים, את סמלי היחידות ואף חלק מכלי הנשק המסווגים כגון טילים. התוצאה היא, שתמונות רבות נראות לבסוף כמקבץ של כתמים שחורים, מה שהיה יכול לשעשע, אם לא היה מעצבן את המצולמים.

מלבד בעיות עם בטחון שדה, נדרש האתר גם להתמודד עם תלונות רבות וכיום יש לו כבר כשלושה קלסרים גדושים בתלונות של מנויים זה על זה. בין התלונות ישנם מצחיקות בנוסח "הורידו בבקשה את יעקב, הוא נרשם כחלק מבית הספר שלנו, אבל זה היה בית ספר של בנות בלבד" או הדרישה להעיף את הפקידה הפלוגתית מהיחידה שעשתה מעשים אלו ואחרים עם חלק מהחבר'ה אבל לא איתנו. נושא היצרים מקבל, כך מסתבר, יצוג נכבד ואונגר מציין כי מציאת החבר'ה מהתיכון גרמה לסוגיות הורמונליות שנשכחו לפני עשרות שנים לצוף במלוא עוזם. חלק מהפרשיות הגיעו עד למשטרה, למחלקת פשעי המחשב, שם מטפלים, בין היתר, בתלונות של גולשים זה על זה.

נושא נוסף אליו התייחס אונגר, היה רווחיותו של האתר, המנצל את מאגרי המידע שלו לשם עשיית רווח מסחרי. "אנחנו אתר מאוד מרוויח", אמר אונגר בגלוי, "כל חודש אנו מרוויחים מאות אלפי שקלים". הדרך לעשיית כסף ממקורות המידע היא פשוטה. מנוי הנמצא באתר מקבל הצעה ממפרסם כל שהוא, כמו לדוגמא חברת הביטוח "הפניקס", כאשר בהצעה כבר מצויים פרטיו של המנוי. היות וגולשים רבים מתעצלים למלא מחדש את פרטיהם, מהווה ההצעה, בה כבר נכללים פרטי המנוי, חצי הדרך לרכישת המוצר, וכתוצאה משימוש פשוט זה במאגר הנתונים עושה האתר מיליונים. בעייתי ככל שיהיה, כך עושים כסף באינטרנט ובמדינה הפועלת תחת חוק עמום בשם "חוק מאגרי המידע", אין בכך כל פסול. בנקודה זאת הדגיש אונגר כי למעט שימוש זה, לא דולף אף אחד מפרטיו של המנוי החוצה. האתר אף מקיים פיקוח הדוק על כל מה שמתרחש בו ובכלל זה גם מעסיק שלושה עובדים, שכל תפקידם למחוק הודעות משמיצות ותמונות עירום.

נראה שבצורה זו מתמודד האתר עם תלמידי בית ספר חדשים, המנסים להתפלח לכיתה, כמו לדוגמא פמלה אנדרסון אותה ניתן לרשום כתלמידת ישיבה חרדית, בליווי תמונתה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by