ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המלחמה בשירות הטכנולוגיה 
 
 קומפיוטרים ואינטרנטים. פרס (מימין) וליפקין-שחק בכנס   
 
עידו קינן

אף אחד מהדוברים הראשיים בכנס השנתי של ארגון איל"א (פרס, אמנון ליפקין-שחק) אולי לא אמר את זה במפורש, אבל המשמעות היתה ברורה. מלחמות הן הדבר הטוב ביתר שקרה להיי-טק הישראלי. וטכנולוגיה מוצלחת, כידוע, לא מחליפים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אני אומר לכם, תפשילו שרוולים, תיכנסו לשטחים האלה", אמר בהתלהבות שמעון פרס. "אין לנו הרבה הון, אבל יש לנו הרבה שותפים בעולם. תיכנסו לשטחים האלה בהקדם".

הדברים נאמרו בפתיחת הכנס השנתי של איל"א (איגוד ישראלי לטכנולוגיית המידע), שנערך אתמול (ד') בתל אביב תחת הכותרת "טכנולוגיית המידע – חזון, הישגים ובניה לעתיד". פרס לא התכוון לשטחים הכבושים\משוחררים (מחקו את המיותר), אלא לשטחי המחקר הטכנולוגי, אבל המיליטריזם בהחלט אפיין את המסר שעלה מהכנס.

אלוף (לשעבר) ופרופסור (בהווה) יצחק בן-ישראל, לשעבר ראש מפא"ת, לא פחד לשים את הקלפים על השולחן. לדבריו, דווקא מצבה הביטחוני של ישראל, והאיומים המקיפים אותה, מעניקים לנו את היתרון הטכנולוגי: ברגע שיש איום טכנולוגי חדש, אנחנו הראשונים שנחשפים אליו. בתור הצד המאויים, כמובן.

"המשבר שפוקד את ישראל הוא משבר מדיני, שיש לו תוצאות כלכליות", אמר פרס. "אי אפשר לעשות היי-טק רק על ידי זה שקונים קומפיוטרים ואינטרנטים. היי-טק זה עניין של מערכת שלמה של התחייבויות וערכים, שמתחילה משמיים פתוחים, שערים פתוחים, וכללי משחק שנשענים על כללים דמוקרטיים". הפתרון, אם כך, הוא השלום, לא? אז זהו, שלא, כי לפי פרס, דווקא הצבא הוא זה שמוביל בראש המחנה של הפיתוחים הטכנולוגיים המוצלחים.

איך מיישבים את הסתירה בין העובדה שצה"ל אחראי לפיתוחים הטכנולוגיים, לבין הצורך בשלום לטובת הכלכלה?
פרס: "מה הסתירה?"

העובדה שבשביל שצה"ל יפתח טכנולוגיה, יש צורך באיום או במלחמה.
"אפשר לפתח גם בלי מלחמה".

יו"ר הכנס, הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק, אמר במסיבת עיתונאים מקדימה לכנס, שמדינת ישראל חייבת להמשיך להשקיע בטכנולוגיית המידע. ולמה להמשיך להשקיע? אם ישראל תפסיק את ההשקעה בחינוך הטכנולוגי, הסביר ליפקין-שחק, נמצא את עצמנו במצב נחות לא רק אל מול מדינות המערב, אלא גם מול שכנינו: "מדינות העולם השלישי, ואפילו מדינות כמו ירדן ואירן, רואות ביתרון הטכנולוגי יתרון אסטרטגי, ואם אנו נצמצם את ההשקעה בפיתוח דור העתיד של כוח האדם הטכנולוגי שלנו, נמצא את עצמנו עד מהרה בעמדה נחותה בתחום, בו מאז ומתמיד היינו המובילים".

לאורך ההיסטוריה, סייעו מלחמות לקידום כלכלי וטכנולוגי של מדינות. מקיאוולי כתב (ופרס ודאי קרא) שהמלחמה היא כורח שלטוני, משום שהיא חיונית להתקדמות המדינה. אם חשבתם, שההשקעה בטכנולוגיה נועדה לפתור בעיות יומיומיות, לקדם את הכלכלה ולהעלות את רמת החיים, קבלו תיקון: המטרה שלה היא, אם תסלחו לנו על הבוטות, לדפוק את הערבים. אז אולי כבר אפשר לתת לפרס חנינה על פשעי אוסלו?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by