ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שבבים - לא מה שחשבתם 
 
 ערימת הגרוטאות של ההיסטוריה   
 
מערכת חיים ברשת

תעשיית ייצור השבבים - תמיד עולה בראש תמונה של אנשים בחליפות חלל מסתובבים בערדליים בחדרים נקיים ומבריקים. מסתבר שמאחורי כל שבב ניצב לו הר של זבל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חדר נקי - את הזבל לא מצלמים
 חדר נקי - את הזבל לא מצלמים   
בפעם הבאה שאתם רצים לחנות המחשבים כדי לקנות מחשב חדש, הקדישו רגע אחד למחיר המעבד החדש, המהיר והחזק שאתם עומדים לרכוש. לא רק המחיר בשטרות מרשרשים, אלא בעיקר מחיר הנזק הסביבתי הכרוך בהפקת השבב הנוצץ.

מחקר שנערך באוניברסיטת האומות המאוחדות שבטוקיו מצא כי בהשוואה, משקל לעומת משקל, שבב המחשב הממוצע, גורם הרבה יותר נזק לסביבה לעומת המכונית הממוצעת. מסתבר כי תהליך הייצור של שבבי הסיליקון הזעירים והאלגנטיים מותיר מאחור הר של זבל.

"על מנת לייצר שבב זיכרון אחד השוקל שני גרם, סך הכל החומרים ודלקי המאובנים המנוצלים עבור אותו שבב הוא 1,400 גרם. זה גדול פי 700 ממשקל השבב המקורי", אמר דר' אריק וויליאמס.

החוקרים בדקו את רשימת כל הכימיקלים, כולל דלקי מאובנים כגון פחם, המעורבים בהליך הפיכתו של גוש קוורץ במצבו הגולמי, לשבב זיכרון מחשב בגודל של 32 מגה-בייט RAM. החוקרים מצאו כי הרבה יותר חומרים, כגון דלקים וממיסים (טרפנטין ובני משפחתו), נמצאים בשימוש לשם ייצור שבבים לעומת כל מכשיר אלקטרוני אחר. הסיבה לכך נעוצה בגודלו הזעיר של השבב והצורך לשמור אותו נקי מלכלוך ואבק.

צוות החוקרים בראשותו של דר' וויליאמס הופתעו מתוצאות המחקר שערכו, בעיקר לאחר שהשוו זאת לעומת כמות המשאבים הנצרכים בעת ייצורה של מכונית הנוסעים הממוצעת. "היחס של 1 ל-700 במקרה של השבב, בהשוואה ביחס של 1 ל-2 במקרה של מכונית, היה גדול בהרבה לעומת רמת הציפיות שלנו", אמר וויליאמס בראיון ל-BBC.
 

מזעור עלויות

 
"זה חשוב ללמוד על כך שייצור השבבים אינו חף מעלות סביבתית, כיוון שיכולה להיות לכך השפעה על הדרך בה יבחרו אנשים את ציוד המחשב שהם עומדים לרכוש", אמר וויליאמס. "בעולם התעשייתי, אורך החיים של מחשבים ביתיים הוא קצר מאוד, בדרך כלל בין שנתיים לשלוש שנים, כך שהעובדה כי אנשים רוכשים מחשבים חדשים בכזו תכיפות, יש השפעה סביבתית ישירה בבעלות על מכשיר שכזה".

שוק המחשבים הוא תעשייה תחרותית ביותר ויצרנים עושים ככל שביכולתם לקצץ עלויות. אולם דר' וויליאמס טוען כי על חברות לעשות יותר ע"י עריכת התבוננות ושקילה מחדש של הליכי הייצור השונים של השבב, כולל אלו של השימוש הנרחב בכימיקלים.

לסיכום אמר וויליאמס: "זה לגמרי לא ברור שנעשים מאמצים מספיקים לצמצם את חשבון האנרגיה וסך כל החומרים שנמצאים בשימוש".

יש לקוות כי ככל שתגדל המודעות לעניין בקרב קהל צרכני המחשבים, יופעל לחץ על יצרני המחשב לפעול למען דרכי ייצור נקיות יותר, דבר שבסופו של דבר, יביא תועלת גם ליצרנים אשר בטווח הארוך יותר, יקטינו את הוצאותיהם על חומרי הגלם המיותרים המעורבים בתהליך הבזבזני כיום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by