ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תמונות חיות. המדריך השלם למצלמות רשת 
 
 
דורון טילמן

מלבד היכולת (המצוינת כשלעצמה) לדבר ולראות אנשים אחרים ברשת, אפשר להפוך את מצלמת הרשת למאבטח, לבייביסיטר, לחזאי ועוד הרבה. בואו ללמוד כיצד עושים זאת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חוסך בחשמל. חיישן CMOS
 חוסך בחשמל. חיישן CMOS   
אחד השינויים שהביא השימוש הנרחב (למדי) באינטרנט מהיר הוא היכולת לתקשר באמצעות מצלמת רשת – Webcam. לא עוד שיחה טקסטואלית משמימה, אלא יכולת לראות ולשמוע את האדם בצד השני.

בשבועיים הקרובים נספר לכם כיצד אפשר בהשקעה קטנה יחסית (מאות בודדות של שקלים) להפוך את המחשב שלכם למאבטח האישי שלכם, לבייביסיטר, לחזאי או סתם לאפשר לאנשים אחרים להציץ לחיים (הפרטיים) שלכם/ן.

מצלמת רשת אופיינית היא למעשה מצלמה דיגיטלית קטנה ופשוטה המתחברת למחשב ומאפשרת לצלם תמונות בקצבים שונים (עד לאיכות של סרט) ברזולוציה נמוכה למדי. אפשרות נוספת היא לרכוש מצלמה דיגיטליות דו-שימושית, אשר נועדה לאפשר צילום תמונות בשטח הרחק מהמחשב, כולל שימוש בפלאש וכרטיסי זיכרון. וכאשר אתם חוזרים אל חיק החדר והמחשב, תוכלו להניחה במעמד מתאים ולחברה למחשב כדי לצלם ברצף. פרט לכך ניתן לחבר מצלמת וידאו דיגיטלית/אנלוגית שתחובר למחשב באמצעות כרטיס וידאו או Firewire.

אז מה כדאי לבדוק לפני שקונים?

1. חיישן צילום
רכיב זה מבצע את הצילום עצמו על ידי המרת קרני האור לאות חשמלי שהמחשב יכול לעשות בו שימוש.
שני סוגי החיישנים הנפוצים הם ה-CCD וה-CMOS. הסוג הראשון נחשב לאיכותי יותר מבחינת איכות התמונה ורגישות לאור. ה-CMOS נופל במקצת בנתונים אלה, אך הוא זול יותר וצורך פחות חשמל. עקב כך מרבית מצלמות הרשת מבוססות על CMOS.
 
תמונה באיכות ביתית. באדיבות אחד מאתרי ההצצה ברשת
 תמונה באיכות ביתית. באדיבות אחד מאתרי ההצצה ברשת   
2. רזולוציה
נתון זה מתייחס לכמות החיישנים לאורך ולרוחב שירכיבו את התמונה שצולמה. ככל שמספר זה גבוה יותר - כך תשתפר איכות התמונה, אבל היא גם תתפוס מקום גדול לצורך אחסון ו/או העברה. ברוב המקרים יהיו שני נתוני רזולוציה, הנמוך מתייחס לצילום של סרט והגבוה לתמונה בודדת (Snapshot). רזולוציה מרבית של 640 על 480 תספיק ברוב המקרים.

אם נתקלתם במושג CIF דעו כי מדובר בסטנדרט של וידאו, הנפוץ בתחום שיחות הוועידה, העומד על 352*288. במקרים אחרים מוזכרת רזולוציית VGA שהיא למעשה 640*480. בהקשר זה יש לזכור כי איכות תמונות הפרסום למצלמות השונות טובה יותר ברוב המקרים מזו שתקבלו מהמצלמה עצמה, במיוחד בהעברת התמונות ברשת.

3. עומק צבע
כאן מדובר על כמות הצבעים אותם מזהה המצלמה. לא תמיד מספר זה מוזכר, אבל ברוב המקרים מדובר על ערכים של 16bit (65 אלף צבעים) או 24bit (16 מיליון צבעים). גם במקרה של 16bit התמונה תהיה סבירה כי אחרי הכול לא מדובר כאן באיכות של צילום מקצועי.

4. תמונות (פריימים/מסגרות) לשניה – Frames Per Seconds
מדובר בכמות התמונות שהמצלמה יכולה לצלם ולהעביר למחשב במהלך שניה אחת (fps). ככל שמספר התמונות לשניה גדול יותר - כך הסרט יהיה איכותי יותר ונטול קפיצות אבל גם יתפוס יותר מקום. קצב של 15-30 תמונות לשניה יספיק למרבית הצרכים.

ממשק חיבור במהירות נמוכה (ראו בהמשך), מחשב חלש או חיבור איטי לאינטרנט ימנעו מכם שימוש מלא ביכולת המצלמה מבחינה זאת. עוד דבר שכדאי לזכור הוא כי רוב המצלמות יקטינו את מספר התמונות לשניה על חשבון רזולוציה גבוהה ולהפך. אם ברשותכם חיבור מהיר לאינטרנט וחשובה לכם האיכות - כדאי לבדוק מהו מקסימום האיכות שתוכלו להשיג תוך כדי התחשבות בשני המרכיבים.
 
 
5. ממשק חיבור
הדרך הקלה והנוחה ביותר לחבר את המצלמה למחשב היא באמצעות תקן USB. תקן ה-Firewire מיועד יותר למצלמות וידאו דיגיטליות, שגם בהן ניתן כמובן להשתמש כמצלמת רשת. היתרונות על פני תקנים מיושנים, כמו חיבור מקבילי, הוא בכך שהמחשב מזהה באופן אוטומטי את חיבור המצלמה למחשב ומהירות העברת הנתונים מאפשרת לצלם סרט באיכות גבוהה. עוד יתרון נעוץ בעובדה כי מרבית המצלמות מקבלות חשמל ישירות דרך ה-USB ואין צורך בספק כוח נפרד. כדאי רק לזכור כי אורך הכבל מוגבל, ולא תוכלו להסתובב בכל הבית עם המצלמה.

בנוסף, קיימות מצלמות רשת עצמאיות (Network Camera) שמכילות כרטיס רשת מובנה המטפל בכל צרכי התקשורת ללא צורך במחשב. מצלמות כאלה קיימות במגוון סוגים, כולל חיבור אלחוטי ואפילו מודם פנימי. מצלמה שכזו יכולה למעשה להחליף את הצורך בתוכנה שתתפקד כשרת ותשלח תמונות בודדות, או אפילו סרט שלם לאתר.

עוד דרך לחיבור מצלמה למחשב היא באמצעות כרטיס בעל כניסת וידאו. בדרך זו ניתן לחבר כמעט כל מצלמת וידאו רגילה, אבל למרות שמצלמות אלה משוכללות יותר מכל מצלמת רשת, לא תוכלו לשלוט על הגדרות הצילום אלא באופן ידני דרך המצלמה עצמה.

6. מיקוד וצילום תקריב (פוקוס וזום)
בהנחה שהמצלמה תמוקם ליד/על צג המחשב לא תאלצו למקד את התמונה כל פעם מחדש, אבל מרבית המצלמות יכילו אפשרות של מיקוד ידני (Manual Focus) שיאפשרו לצלם בחדות בטווחים שונים. במפרט המצלמות נהוג לציין גם את טווח הצילום/מיקוד – המרחק המינימלי מהמצלמה שממנו והלאה ניתן לקבל תמונה חדה.

אפשרות של צילום תקריב מגיעה לרוב בפורמט דיגיטלי בלבד (DigITal Zoom) שהינו פחות טוב מזום אנלוגי. אופציה זו לא נחוצה למרבית המשתמשים, אלא אם כן אתם מתכננים לצלם מרחוק את השכן/נה ממול.

עוד על מאפייני מצלמות רשת וקישורים שיכולים לעזור בשבוע הבא.

אבל אם אתם רוצים להתייעץ ולהתלבט כבר עכשיו כדאי לכם לבקר בפורומים הבאים; תוכנות, IT, חומרה, בוני אתרים וכמובן פורום צילום.
בהצלחה.


כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, ספרו לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by