ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מצנע חושף: רשימת המתפקדים המלאה 
 
 שכח לסגור הדלת. הכניסה לאתר הפעילים   
 
עידו קינן

מצנע הגדיר את רבבות חברי המפלגה כנכס הגדול ביותר שלה – ופירצה באתר הפעילים שלו חשפה את פרטיהם; עו"ד מומחה לפרטיות: יש עילה לכאורה לתביעה אזרחית; מנכ"ל לשכת עורכי הדין: נקרא לוועדת הבחירות לטפל בנושא רשימות הבוחרים; אחראי המחשוב במטה מצנע: "התקלה תוקנה באופן מיידי"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ממשק החיפוש במאגר המתפקדים
 ממשק החיפוש במאגר המתפקדים   
"הנכס הגדול ביותר של מפלגת העבודה הוא עשרות אלפי חבריה", אמר בשבוע שעבר עמרם מצנע, המועמד לראשות מפלגת העבודה. מי שרוצה חתיכה מהנכס הזה מוזמן לגלוש לאתר הפעילים של מצנע – פירצת אבטחה איפשרה להוריד משם את פרטיהם האישיים של המתפקדים.

פעילי מצנע משתמשים באתר ליצירת קשר עם חברי המפלגה, לקראת הפריימריס שייערכו ב-19 בנובמבר. הם יכולים לחפש פרטים על המתפקדים לפי חתכים שונים, כמו חברי כנסת, מתנדבים או מתלבטי מצנע-רמון. לצד שמו של כל מתפקד, מופיעים הפרטים הבאים: טלפון, סלולרי, עיר מגורים, שנת לידה ומספר תעודת זהות. אנשי מצנע הזמינו את האתר מחברת אינטרנט-בי.קום, והוא גם יושב על הדומיין (כתובת האינטרנט) שלה, אף שלאתר הרשמי של מצנע יש דומיין משלו.
 
 
הפירצה, מוכרת ופשוטה יחסית (שלא תפורט כאן, כדי למנוע ניצול לרעה), מראה שלא נעשתה עבודה רצינית באבטחת האתר. היא חושפת את פרטיהם של מתפקדי העבודה, ופותחת פתח להטרדות באמצעות מספרי הטלפון שלהם.
 

פירצה עונתית שקוראת לגנב

פרטי חברי הכנסת של המפלגה (המידע הפרטי טושטש)
 פרטי חברי הכנסת של המפלגה (המידע הפרטי טושטש)   
יש כאן גם, לכאורה, עילה לתביעה אזרחית, לפי חוק הגנת הפרטיות. "מאגר נתונים על מתפקדי מפלגה חייב ברישום משום שהוא מכיל מידע רגיש – דעותיו הפוליטיות ואמונתו של אדם", הסבירה רשמת מאגרי המידע, עו"ד יוספה טפיירו. "זה נכנס למסגרת הגדרת מידע רגיש, למשבצת של דעותיו ואמונתו".

השתייכות למפלגה מעידה על דעותיו של אדם, ומכיוון שבארץ יש מפלגות דתיות-בהכרה וחילוניות-בהכרה, השתייכות אליהן מעידה גם על אמונתו של אדם. אנשי מצנע מודעים לחוק – במרכז עמוד הפתיחה של האתר מתבקש הפעיל לאשר כי "ידוע לי כי כל הנתונים באתר זה מוגנים על פי חוק הגנת הפרטיות".
 
 
"בהתייחס לסוגיה העקרונית של פגיעה בפרטיות כתוצאה מדליפת מידע, בהיבט האזרחי זו עוולה, שהוראות של פקודת הנזיקין חלות עליה", הסביר עו"ד דן אור-חוף, ממשרד רביה ושות'. "התובע צריך להוכיח שנגרם לו נזק, והנתבע יכול להימצא אחראי בדין גם אם רק התרשל".

"בהיבט הפלילי, פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית, והפוגע במזיד בפרטיות של זולתו, בדרכים המפורטות בחוק, צפוי לעונש של עד חמש שנות מאסר", אמר אור-חוף, אבל הדגיש: "במזיד, להבדיל מרשלנות. על אף שלפי סעיף 17 לחוק הגנת הפרטיות, מוטלת האחריות לאבטחת המידע על בעל המאגר, מנהלו והמחזיק בו, הרי שככל הנראה, הפרה של סעיף הזה ברשלנות, תיצור עילה להליך אזרחי אבל לא להליך פלילי".

עם זאת, יש עדיין פתח להרשעה בעבירה פלילית, הסביר אור-חוף: "מנהל או מחזיק של מאגר מידע עשוי להימצא אשם בעבירה פלילית של הפרת סודיות לפי סעיף 16 לחוק. הסעיף אוסר על המנהל פרסום של מידע שהגיע לידיו במסגרת תפקידו, שלא לצורך ביצוע עבודתו".

"המועצה [של לשכת עורכי הדין – ע.ק.] רואה בחומרה רבה, מדי עונת בחירות, את הפירצה הגדולה הקוראת לגנב כתוצאה מהשימוש בפנקסי הבוחרים", אמר בתגובה מנכ"ל לשכת עורכי הדין, עו"ד חיים קלוגמן. "יש אנשים שלא רוצים שעובדת התפקדותם למפלגה מסוימת תהיה גלויה לציבור. אנחנו מתעתדים לפנות ליו"ר ועדת הבחירות ולהביא בפניו הצעה שלנו, שתהיה התייחסות מיוחדת של ועדת הבחירות בקשר להפצת רשימת הבוחרים".
 

תגובת מטה מצנע

יגאל זאבי, המטפל בנושא המחשוב במטה הבחירות של מצנע, מסר בתגובה: "כעיקרון, האתר הוא אתר מאובטח, הדורש סיסמת כניסה. כל זאת על מנת לשמור על חשאיות הנתונים, גם על פי חוק הגנת הפרטיות וגם מתוך רצון לשמור על סודיות הנתונים. התקלה, שדווח לנו עליה, תוקנה באופן מיידי".

מבדיקת חיים ברשת הערב (ג') עולה כי הפירצה נחסמה, ולא ניתן לעשות בה שימוש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by