ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המפץ הגדול של אדגר אלן פו 
 
 העורבים אחראים על ליקויי החמה   
 
מערכת חיים ברשת

איך קורה שמשורר אחד לבד מעז להביט בשמיים ולראות שם דברים שפיזיקאים ואסטרונומים לא יראו אפילו שמונים שנים אחריו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השמיים הקסימו את אדגר אלן פו. הסופר והמשורר האמריקני נהג לצאת את ביתו בכל ערב כדי להביט בחשיכה מרוצפת זקיקי האור שמעליו, מדי פעם נהג לקרוא ספרי אסטרונומיה שנקרו בדרכו. ב-1848 פרסם את "אאורקה", פואמה ארוכה, בת יותר ממאה וחמישים עמודים, שהתפתלה לה סביב גופי השמיים השונים, הביטה עליהם קוסמולוגית ומטאפיזית. אלא שאף אחד לא רצה לשמוע מה שיש לפו להגיד על השמיים. הוא לא היה אסטרונום, או פיזיקאי. מה הוא מבין בזה בכלל?

אלא שב"אאוריקה" שלו פרש אדגר אלן פו תיאוריה קוסמולוגית שדומה להחריד לדרך שבה תופסים היום המדענים את מקורו של היקום, את מצבו הנוכחי ואת עתידו האפשרי. שמונים שנים לפני שהפיזיקאים שלפו את חישוביהם המדויקים (עד להודעה חדשה, כמובן), כבר ראה פו בעיני רוחו ומוחו כמה דברים שבזמנו נראו מופרכים לחלוטין.

בימיו נחשב היקום ליישות סטטית וניצחית. אך כשעיני המשורר שלו צפו בשמיים, ראתה רוחו יקום שנולד מתוך "חלקיק ראשוני" ב"הבזק רגעי אחד". "מאותו חלקיק, כמרכז", הוסיף לכתוב, "הבא נניח שהוקרנו כדורית - בכל הכיוונים - למרחקים בלתי מדידים אך עדיין סופיים בחלל שהיה ריק לפני כן - אטומים במספר כביר שאין להביעו אך עדיין מוגבל". אם אנו סולחים לפו על מספר אי-דיוקים (כגון "החלל הריק" שתורת היחסיות פוסלת) הרי שלפנינו תיאור ראשון ומדויק של תיאורית "המפץ הגדול", שקנתה לה שביתה בזרם המרכזי של הפיזיקה.


והוא לא לבד

פו טען בפואמה שלו שהיקום מתפשט, והעלה את הסברה שביום מן הימים יחל בתהליך של התכווצות וקריסה (תצפיות בשנים האחרונות מצביעות על כך שהתפשטות היקום לא רק שאינה מאטה, אלא אף מאיצה). גם חורים שחורים לא נעלמו מעיני רוחו של פו, והוא היה הראשון להסביר מדוע השמיים שוכים בלילה (שהרי לכאורה יש כמות בלתי מוגבלת של מאורות).

התחזית המוקדמת של פו מוצגת בכתבה המופיעה היום בניו-יורק טיימס, כתבה הדנה בספר חדש שיוצא לתאר את כל אותם "נביאי מדע" שהצליחו להעלות השערות מתקדמות עשרות שנים לפני שהמתודה המדעית הצליחה להגיע אליהן ולהוכיח אותן (ושוב, עד הודעה חדשה). הספר, פרי עטו של טום זיגפריד, עורך המדע של העיתון Dallas Morning News, מונה לא מעט "טרום-תגליות", או "מקרים של תחזיות תאורטיות".

במקרים שמונה זיגפריד בספרו יש לא מעט מדענים שהביטו אל העולם וראו בו את שאיש לא הגה ובוודאי שלא ראה לפניהם. אלא שהמקרה של פו הוא ללא ספק המדהים שבהם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by