ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירה מצולמת: אובונטו 7.04 

סקירה מצולמת: אובונטו 7.04

 
 
רן יניב הרטשטיין

אובונטו 7.04 החדשה יודעת לייבא את ההגדרות שלכם מחלונות ומציעה תמיכה כמעט מושלמת במולטימדיה וגרפיקה תלת מימדית. רן יניב הרטשטיין לקח את המצלמה ויצא לסיור בגירסה האחרונה של ההפצה הטובה ביותר למשתמשים חדשים בלינוקס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אובונטו 7.04, הגירסה האחרונה של הפצת הלינוקס הפופולרית ביותר, שוחררה לפני כשבוע עם מספר חידושים ושיפורים חשובים. לעומת קודמתה, שלא הציעה חידושים מהפכניים, 7.04 מהווה שינוי של ממש וכוללת כמה הפתעות נעימות במיוחד, שנותנות מענה לחלק מהבעיות הגדולות ביותר שמשתמשים חדשים בלינוקס נתקלים בהן.
 

התקנה

 
זהו המסך הראשון שתראו כשתפעילו את תקליטור ההתקנה של אובונטו. המערכת פועלת כולה מהתקליטור, והיא כוללת את כל מה שצריך בשביל להתחיל לעבוד עוד לפני ההתקנה: תמיכה בכרטיסי רשת וקול, דפדפן, תוכנות משרדיות ועוד. כך תוכלו לקבל תחושה של חווית השימוש באובונטו מבלי להתקין אותה על המחשב.

כשכן תחליטו בסופו של דבר להתקין - לחצו פעמיים על האייקון Install.
 
 
אובונטו מזהה את חשבונות המשתמש בהתקנות קיימות של חלונות ולינוקס, ויודעת לייבא מהם הגדרות וקבצים. מדובר בצעד ענק בכיוון הנכון, אבל מגוון ההגדרות שתוכנית ההתקנה מכירה עדיין מוגבל. מפיירפוקס, למשל, אפשר לייבא את הסימניות, אבל לא את העוגיות או הסיסמאות השמורות.
 
 
 
תהליך ההתקנה של אובונטו הוא עדיין אחד המהירים והקלים ביותר לעומת כל מערכת הפעלה אחרת.
 
 

שולחן העבודה

זהו המסך הראשון שתראו אחרי ההתקנה של אובונטו (אם תבחרו בהתקנה בעברית, בכל אופן). כיוון התפריטים הוא מימין לשמאל, אבל האייקונים על שולחן העבודה עדיין מסתדרים בכיוון ההפוך. יישומים שתורגמו לעברית (כמו פיירפוקס או אופן אופיס) יותקנו גם הם עם ממשק בעברית.

אפשר לבחור את שפת המערכת והיישומים האחרים גם אחרי ההתקנה, דרך התפריט מערכת (System) > ניהול (Administration) > תמיכה בשפות (Language Support). אפשר להשתמש בתמיכה בעברית (או בכל שפה אחרת) גם עם ממשק רגיל באנגלית.
 
 

התקנים וקודקים מוגבלים

מנהל ההתקנים המוגבלים הופך את ההתקנה של מנהלי התקן למאיצים תלת מימדים והתקנים אחרים לקלה מאין כמוה, ובאופן חסר תקדים כמעט. את גודל ההישג ניתן להבין רק אחרי שמנסים להתקין מנהלי התקן קניינים באופן ידני - תהליך שכרוך בשימוש בשורת הפקודה, עריכת קובצי טקסט ואינספור נקודות כשל אפשריות.

הפעילו את מנהל מנהלי ההתקן המוגבלים דרך מערכת (System) > ניהול (Administration) > ‏ Restricted Drivers Manager.
 
 
בפעם הראשונה שמנסים לפתוח קובץ מולטימדיה שאובונטו לא יודעת לנגן בעצמה, היא מציעה להוריד את הקודקים הנחוצים - אפילו אם מדובר בקודקים שרישיון השימוש בהם לא תואם את רישיון השימוש של אובונטו. זהו הפתרון האלגנטי והנוח ביותר לבעיית הפורמטים הקניינים שראינו בכל הפצת לינוקס שהיא.
 
 
 

שולחן עבודה תלת מימדי

אחרי התקנת מנהלי התקן לכרטיס המסך, אובונטו 7.04 מאפשרת להפעיל שולחן עבודה תלת מימדי (compiz) בכמה לחיצות עכבר פשוטות. גם תיבת הדו שיח שמפעילה את שולחן העבודה התלת מימדי היא שיפור עצום לעומת תהליך ההתקנה הידני, אבל היא כבר היתה קיימת בגירסאות קודמות של אובונטו ובהפצות אחרות.

הפעילו את האפקטים דרך מערכת (System) > העדפות (Preferences) >‏ Desktop Effects.
 
 
האפקטים התלת מימדיים של Compiz, שמגיע עם אובונטו, נחשבים לשמרניים ומיושנים יחסית בהשוואה לאלו של Beryl. כדי להשתמש ב-Beryl באובונטו 7.04, התקינו את החבילות הבאות באמצעות מנהל החבילות או דרך שורת הפקודה, ולאחר מכן הפעילו מחדש את המחשב:

beryl beryl-manager emerald-themes

אחרי ההתקנה, האייקון Beryl Manager יופיע תחת התפריט יישומים (Applications) > כלי מערכת (System Tools). כשהוא פועל, מופיע אייקון של אבן חן ליד השעון, שבאמצעותו תוכלו להפעיל את Beryl ולבחור את האפקטים המיוחדים הרצויים.
 
 
 
 

תוכנות מצורפות

מנהל החבילות תמיד היה אחד הצדדים החזקים ביותר של אובונטו, והוא רק משתפר מגירסה לגירסה. דרך התפריט יישומים (Applications) > התקן/הסר (Add/Remove) תוכלו להפעיל את מנהל החבילות הבסיסי, שמאפשר להתקין מגוון גדול של תוכנות ומציג תיאור ודירוג פופולריות עבור כל תוכנה.
 
 
מנהל החבילות המתקדם (Synaptic) מציע שליטה מדוקדקת בכל החבילות שמותקנות על המחשב - גם כאלה שאינן תוכנות במובן המקובל, אלא רק רכיבים של תוכנות אחרות או של מערכת ההפעלה. הפעילו אותו דרך התפריט מערכת (System) > ניהול (Administration) > מנהל החבילות Synaptic ‏ (Synaptic Package Manager).
 
 
מנהל העדכונים מוצא עדכונים לכל התוכנות שהותקנו באמצעות מנהל החבילות של אובונטו - ולא רק למערכת ההפעלה עצמה. התמיכה בעברית, כפי שניתן לראות, עדיין לא מושלמת.
 
 
אובונטו כוללת גירסאות עדכניות של כל היישומים הרגילים - ביניהם פיירפוקס 2.0.0.3, אופן אופיס 2.2 וגנום 2.18.
 
 

דואר אלקטרוני

אובונטו 7.04 מגיעה עם Evolution, העתק קרוב של אאוטלוק שכוללת את רוב היתרונות יחד עם לא מעט מהחסרונות שלה. היא משלבת יומן פגישות, רשימת משימות, רשימת אנשי קשר ולקוח מייל עם תמיכה בשרתי Exchange, אבל עבור רוב המשתמשים מוטב להתעלם ממנה ולהתקין במקומה את Thunderbird. בעת כתיבת שורות אלו, המאגרים של אובונטו לא כוללים את הגירסה האחרונה של תוכנת הדואר של פרויקט מוזילה, ואפשר להתקין דרכם רק את גירסה 1.5. אם אתם מתעקשים על הגירסה האחרונה ולא רוצים לחכות, מלאו אחר ההוראות בוויקי של אובונטו.
 
 
 

נגני מוסיקה

נגן המוסיקה שמצורף לאובונטו הוא Rhythmbox, שמזכיר מאוד את iTunes בממשק ובאופן הניהול של ספריית השירים (נחמד לראות שהמעצבים והמפתחים של יישומי קוד פתוח לא מחקים רק את מיקרוסופט). הוא תומך בפודקאסטים ויודע לנגן מוסיקה מנגני iPod (למרות שהוא לא יודע לסנכרון מוסיקה בחזרה אל הנגן), ומסוגל גם ליצור רשימות השמעה חכמות שמתעדכנות אוטומטית בהתאם למאפיינים קבועים מראש. כמו כל הנגנים האחרים, הוא מציע תמיכה מובנית ב-last.fm.
 
 
אם Rhythmbox מרגיש קצת בסיסי מדי, נסו את Amarok, שעמוס ודחוס בכל פיצ'ר אפשרי שיכול להיות קשור להאזנה למוסיקה, ובמיטב המסורת של יישומי KDE, גם כמה שלא קשורים בכלל. הוא יודע להציג מידע על כל אמן מוויקיפדיה, למצוא מילות שירים, לסנכרן שירים ל-iPod, לקנות מוסיקה מחנויות מקוונות ועוד. עם זאת, כל הפיצ'רים האלה הופכים אותו לקצת יותר מאיים והרבה פחות נעים לשימוש מהנגנים האחרים.

כמו כן, בדומה לאשף המולטימדיה של אובונטו, אמארוק ידע להתקין לבד תמיכה ב-MP3 בפעם הראשונה שניסינו לנגן קובץ כזה. כשבדקנו אותו על סוזה 10.2, נאבקנו עימו שעות ארוכות כדי שינגן קבצי MP3, וללא הצלחה.
 
 
אפשרות שלישית היא Banshee, הנגן הפשוט והמינימליסטי מבין השלושה, שתומך גם הוא בסנכרון ל-iPod. הוא מזכיר מאוד את Rhythmbox וגם הוא מושפע מ-iTunes, אבל הממשק שלו הרבה יותר חסכוני במקום ואסתטי, והוא מציע כמה פיצ'רים חשובים שחסרים ב-Rhythmbox, כמו סנכרון לנגן והמלצות מוסיקליות.
 
 

ניהול תמונות

החל מהגירסה הקודמת, אובונטו מגיעה עם F-Spot, תוכנה לניהול אוסף תמונות דיגיטליות. F-Spot ממיינת תמונות באמצעות תגים, יודעת לעשות תיקונים פשוטים ותומכת בהעלאת קבצים לפליקר, פיקסה ואתרי תמונות אחרים. הממשק הפשוט שלה נעים לשימוש, והיא מזכירה במובנים מסוימים את iPhoto.
 
 
את DigiKam, תוכנת ניהול התמונות של KDE, אפשר להתקין בנפרד, והיא דומה לאמארוק בכך שהיא מציעה פיצ'רים מתקדמים יותר בממשק עמוס ומבלבל יותר. היא תומכת בייבוא תמונות בפורמט RAW ומציעה מגוון תוספים שמאפשרים העלאה לאתרי תמונות מקוונים, תיוג גיאוגרפי ועוד.
 
 
אם אתם ממש מתגעגעים לחלונות, נסו את Picasa של גוגל, שפועלת תחת אובונטו כיישום חלונות רגיל באמצעות אמולציה. למרבה ההפתעה, הביצועים מצוינים, והתוכנה מרגישה מהירה יותר מ-F-Spot.
 
 

חום

אובונטו לא חייבת להיות חומה. מספר ערכות עיצוב נוספות מצורפות להתקנה, וחלקן תומכות בהתאמה אישית על הצבעים הדומיננטיים. כמו כן, אפשר להוריד מגוון ערכות עיצוב נוספות מהאתר gnome-looks.

שנו את המראה של אובונטו דרך מערכת (System) > העדפות (Preferences) > ערכת נושא (Themes).
 
 

Kubuntu 7.04

כברירת מחדל, אובונטו משתמשת בשולחן העבודה גנום. אפשר להוריד במקומה את Kubuntu, שמשתמשת בשולחן העבודה KDE או להתקין את החבילה הבאה כדי לעבור להשתמש ב-KDE אחרי התקנה של אובונטו:

kubuntu-desktop

אחרי התקנת החבילה, בחרו את שולחן העבודה KDE במסך הכניסה.
 
 
אם שולחן העבודה והיישומים של גנום מתאפיינים בשימושיות מינימליסטית, הרי שב-KDE הדגש הוא על פיצ'רים בכל מחיר. לשתי הגישות יש יתרונות וחסרונות, והדרך הטובה ביותר להחליט היא לנסות את שתיהן. בכל מקרה, אפשר להפעיל יישומים של KDE על גנום ולהפך.
 
 

Xubuntu 7.04

גירסה אלטרנטיבית נוספת של אובונטו היא Xubuntu, שכוללת את שולחן העבודה XFCE. הדגש בזובונטו הוא על מהירות ויעילות, והיא נועדה להתקנה על מחשבים ישנים וחלשים יחסית. כדי לעבור לזובונטו אחרי התקנת אובונטו, התקינו את החבילה הבאה:

xubuntu-desktop

זובונטו מזכירה את אובונטו בממשק המינימליסטי והמתון, אבל כמו KDE, הצבע השולט הוא כחול ולא חום.
 
 
זובונטו כוללת יישומים שונים מאובונטו. פיירפוקס הוא עדיין דפדפן ברירת המחדל, אבל AbiWord ו-Gnumreric מחליפים את אופן אופיס כיישומים משרדיים רזים יותר, Mousepad במקום Gedit כעורך טקסט, Thunderbird במקום Evolution כלקוח דואר ועוד מספר שינויים אחרים.
 
 

עזרה

שני המקומות הטובים ביותר לקבלת עזרה ראשונית עם אובונטו הם מאגר התיעוד בוויקי וה-FAQ הלא הרשמי. אם לא תמצאו את מבוקשכם באחד משני אלו, נסו את הפורומים של אובונטו, או את אחד מהפורומים הישראלים של משתמשי לינוקס - בנענע, לינמגזין או whatsup.

בעת חיפוש עזרה לאובונטו 7.04, נסו לחפש גם לפי שם הקוד של הגירסה - "Feisty Fawn" או פשוט "feisty".

להורדת אובונטו 7.04.

להורדת אובונטו 7.04 עם ביטורנט (קישור ישיר לטורנט. לטורנטים של מהדורות אחרות).

צילומי המסך של beryl ו-compiz צולמו באמצעות scrot.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by