ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אוכל.קו.איל 

אוכל.קו.איל

 
 
דנה פאר

רובנו בוחרים באתר חיפוש מסעדות אחד ומשתמשים בו, מבלי לקחת בחשבון שיש שניים נוספים. דנה פאר משווה בין האתרים ובודקת היכן החיפוש הכי מדוייק, אילו מהם ידידותיים לשומרי כשרות, זוגות וילדים, ושאלת מיליון הדולר: איפה הקופונים הכי שווים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קוקטייל חינם בהזמנת מנה עיקרית (photos.com)
 קוקטייל חינם בהזמנת מנה עיקרית (photos.com)   
"למה אנחנו בודקים מסעדות רק ב-rest?" שאל אותי ידיד לפני כמה שבועות. "צודק לגמרי", אמרתי, ולקראת יום ההולדת שלי - אותו חגגתי במסעדה הרצליינית - גלשתי דווקא ל-2eat כדי לבדוק את מספר הטלפון של המסעדה. באותה הזדמנות נדהמתי לגלות שהקופון שם הרבה יותר שווה מהקופון של rest: בעוד שאתר rest הציע כוס יין הבית או קינוח מתנה בהזמנת ארוחה זוגית מלאה, 2eat הציע קוקטייל או וופל בלגי אישי בהזמנת מנה עיקרית בלבד. מתוך סקרנות גלשתי לאתר rol. שם מצאתי קופון שהציע קינוח מתנה בהזמנת שתי מנות עיקריות.

שלושה אתרי מסעדות עיקריים חולשים על האינטרנט הישראלי: rest, 2eat ו-rol. הוותיק והפופולרי שבהם, rest, הוקם לפני תשע שנים, מכיל כ-5,660 מסעדות ומגיע לכ-40 אלף כניסות גולשים ביום. 2eat הוקם לפני שלוש וחצי שנים, מכיל כ-6,000 מסעדות ועומד על כמות גולשים יומית של כ-25 אלף. אתר rol עלה לאוויר לפני שנתיים בלבד ומכיל כ-4,300 מסעדות. לא נמסרו נתונים על כמות הגולשים, אולם בעוד 2eat עושה ניסיונות ממשיים להדיח את rest מהבכורה, אין ספק ש-rol הוא השחקן הקטן והפחות מוכר מבין שלושתם, הן מבחינת מספר המסעדות והן בכמות הגולשים היומית.

מכיוון שהרעיון העומד בבסיס שלושת האתרים זהה וכל השלושה מציעים בעצם את אותו השירות לגולש, זה לא מפליא שאת רוב האפשרויות - מנועי חיפוש, מתכונים, המלצות, מועדוני חברים ועוד - אפשר למצוא בכולם. לפיכך, יצאנו לבדוק באילו קריטריונים הם נבדלים זה מזה, ובשורה התחתונה: לאיזה מהם הכי כדאי לגלוש לפני שיוצאים למסעדה?
 

חיפושים מתקדמים

 
החיפוש הבסיסי באתרים מיועד למקרה בו כבר גמרנו בדעתנו לאיזו מסעדה נרצה ללכת, ואנחנו רק זקוקים לפרטים כגון מספר הטלפון, הכתובת או מה מכיל התפריט. בניגוד לכך, החיפושים המתקדמים למיניהם מיועדים בדרך כלל לאותם מקרים בהם אנו רוצים להיות הרפתקנים ולנסות מקום חדש, אבל מעוניינים לצמצם את מבחר הבחירה באמצעות התמקדות בקריטריונים שחשובים לנו, למשל "רומנטי", "כשר" או קריטריון שחשוב במיוחד בתל אביב: "חניה חופשית".

מגוון משתני החיפוש הגדול ביותר קיים ב-2eat, שמכיל אפשרויות חשובות שלא ניתן למצוא בשניים האחרים. רק בו תמצאו שדות כמו "אופציה צמחונית", "בר אלכוהול", "בירה מהחבית" ו"שירותים לנכים". למעשה, עושה רושם שמקימי האתר ניסו "לדחוף" לתוך מנוע החיפוש שלהם כמעט כל מה שמתאפשר לשלוף ממאגר הנתונים, ולכן ניתן למצוא שם גם דברים תמוהים משהו, כגון "שירות חניה valet" או "מסעדה במלון".
 
 "היתרון החזק ביותר שלנו הוא בכמות הגולשים, העוברת את האתרים האחרים במאות אחוזים ומשכנעת את בעלי המסעדות לפרסם את מירב המידע דווקא אצלנו". 
האתרים 2eat ו-rol ידידותיים במיוחד לגולש שומר הכשרות. מנוע חיפוש מיוחד של 2eat כולל חלוקה דקדקנית למהדרין/מהדרין מן המהדרין/בשרי/חלבי/בד"צ אשכנזי/בד"צ ספרדי, ועוד. ב-rol הוקם פורטל תוכן שלם שמיועד לשומרי כשרות, שבנוסף לכתבות נושא מיוחדות מכיל גם מנוע חיפוש למסעדות כשרות, ומנוע חיפוש נוסף לאירועים כשרים.

מי שהתמזל מזלו ומתאפשר לו לצאת מהעבודה לאכול צהריים במסעדה, או סתם רוצה לצאת לפאב נחמד בערב, יכול לבצע על אלו חיפושים ממוקדים ב-rest ו-rol. ב-rest אפשר גם לשפר את דיוק החיפוש של העסקיות על ידי הזנת השעות הרצויות.
 
 

תכנים מיוחדים

"מתכונצ'יקים" לילדים (צילום: rol)
 "מתכונצ'יקים" לילדים (צילום: rol)   
ב-rol ניתן למצוא שני פורטלי תוכן מיוחדים, האחד לאוכלוסיית הילדים - rolkids, והשני לאוכלוסיית המאוהבים - rolove. זה מכיל כל מה שנאהבים זקוקים לו בתחום האוכל: דילים זוגיים וקופונים זוגיים מיוחדים, מנועי חיפוש לשף פרטי שיגיע עד הבית, המלצות ל"מנות מפתות" שמשתלם לאכול בשניים, מתכונים לארוחות רומנטיות (כגון שיפודי אננס, בננה וחלומי של השף אומברטו טוקוס), ומדור הצעות נישואין מרגשות, בו יכול גולש ששולח את הסיפור שלו לזכות ב - איך לא - ארוחה זוגית.

אתר הילדים של rol מכיל המלצות על מסעדות עם תפריטים ומנות מיוחדות לילדים, ומציע קופונים למאכלים שילדים אוהבים, כגון כוס שוקו מתנה או כדור גלידה חינם. התכנים ב-rolkids מותאמים במיוחד לגולש הצעיר, ויש גם מנוע חיפוש מיוחד למתכונים קלילים: "מתכונצ'יקים", שיכולים לשמש ילדים שרוצים ללמוד לבשל (וגם מבוגרים מאותגרים בישולית).

ב-rest תמצאו את מדור "שאל את השף", בו יכול כל גולש לשאול את השפים עדינה ברודי, בני פרסי ואמיר כלפון שאלות על בישול, טיגון, אפיה, טכניקות וכלי מטבח, תבלינים, רטבים ועוד. ב-2eat אין אומנם שפים שיושבים ליד המחשב ומקלידים את התשובות בעצמם, אך לדברי רונן סלמי, מנהל האתר, "אם גולש שואל בפורום שאלה קולינרית, נדאג להפנות אותה לשף שייתן עליה תשובה".
 
 "היתרון החזק ביותר שלנו זה שהמאגר של 2eat הוא הכי גדול בארץ, ומכיל הכי הרבה מקומות אוכל". 
בכל האתרים תוכלו למצוא "סיורים וירטואליים" במסעדות, אך ב-2eat וב-rest החליטו לזנוח את הטרנד המיושן הזה וללכת על "הדבר האמיתי" סטייל YouTube - סרטוני וידאו של ממש. הסרטונים מציגים את המנות השונות במסעדה, את חלל המסעדה עצמה, את הנוף (אם יש), עובדות טריוויה שונות והסברים על למה כדאי לסועד הרעב להגיע דווקא לשם. בינתיים נרשמו רק מסעדות מועטות לשירות, אבל בעידן הדיגיטלי של היום, יש להניח שהוא רק יילך ויתרחב.
 

דוברי שפות זרות

עושה רושם ש-2eat הוא האתר הידידותי ביותר לדוברי שפות זרות. ראשית, קיים חיפוש קופונים לדוברי רוסית. למרבה הצער, החיפוש בכלל לא ממוקד, ואולי אפילו לא ראוי לקרוא לו "חיפוש": הגולש פשוט מקבל רשימה ארוכה מאד של מסעדות בשפה הרוסית, ורואה לאיזה מהן יש קופונים ולאיזה אין.

בנוסף, לפני כחודש העלו בעלי 2eat לאוויר את restaurantsinisrael.co.il – אתר באנגלית לחיפוש מסעדות בישראל, שכולל גם תכנים מקוריים וקופונים באנגלית. השירות הוא רק בתחילת דרכו, וכיום מכיל האתר כ-3,630 מסעדות.
 

קופונים

 "דווקא בגלל שהאתר שלנו הכי קטן המאגר שלנו הכי מעודכן, ואנחנו כל הזמן עם היד על הדופק". 
זהו, הגענו לחלק שהכי מעניין את כולם: מתנות חינם. בשלב זה חשוב לציין שלמרות שמפעילי האתרים הם שמנסים לשכנע את בעלי המסעדות לתת לאתר שלהם קופון כמה שיותר אטרקטיבי, הם רק המתווכים, ואינם נושאים באחריות לכך שהמסעדה תכבד את הקופון שהדפסתם והבאתם איתכם. עם זאת, במידה ונתקלתם בבעיה והתלונה שלכם אכן מוצדקת, תוכלו לפנות לאתר שחילק את הקופון, וגורם מטעמו ידאג לפנות לבעל המסעדה כדי לברר איתו את הנושא.

לאחר שיטוט ארוך בנבכי חיפושי הקופונים באתרים, הגענו למסקנה אחת חותכת: אין אתר מסוים שמציע את הקופונים הכי שווים - ולפיכך, תמיד שווה לבדוק את הקופונים בכל שלושת האתרים לפני שיוצאים למסעדה. קיימים אומנם מקרים בהם כל השלושה מציעים את אותו הקופון, אולם ישנן הרבה מאד דוגמאות נגדיות לשוני משמעותי בהיצע של כל אתר ואתר, כמו גם מקרים בהם אתר אחד מציע קופון והאחר בכלל לא. חבל להפסיד את הקופון המוצלח רק מכיוון שאתם מורגלים לבחור את המסעדה שלכם דווקא דרך אתר מסוים.
 
20% הנחה על הסושי בפריים (צילום: rol)
 20% הנחה על הסושי בפריים (צילום: rol)   
דוגמה לשוני משמעותי בקופונים ניתן למצוא למשל בפריים (ראול ולנברג 2א'). rest מציע שלושה קופונים שונים (כוס יין בהזמנת מנה עיקרית/קינוח בהזמנת מנה ראשונה ועיקרית/בקבוק יין לארבעה סועדים בהזמנת מנה עיקרית לסועד). rol לעומת זאת מציע קופון אחד עם 20% הנחה על כל תפריט הסושי, וב-2eat למסעדה הזאת בכלל אין קופון. בקיצור, הבדלים משמעותיים. אנחנו כאן בנענע רק מחכים שמישהו ירים את הכפפה ויכתוב סקריפט לחיפוש קופונים בשלושת האתרים בו זמנית. יש מתנדבים?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by