ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
התקשורת של מחרתיים 

התקשורת של מחרתיים

 
 
אופיר הכטר

שיתוף מחשבות, סרטים שישודרו ישירות למוח, זכרונות אישיים בדיסק הקשיח ועוד עתידות. הזיה או תחזית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חכמים קבעו פעם שהנבואה ניתנה לשוטים, אבל גם אם לא כל הנבואות מתממשות, הן עדיין מתוות את הדרך של העתיד. כתבה זו תקח אתכם למסע קצר לתוך עתיד התקשורת ב-100 השנים הקרובות, כאשר השמים כבר אינם הגבול, וכל שעליכם להצטייד בו למסע זה הוא שק של דמיון.
 

מות המקלדת

 
הפריט הראשון שיתנוון וייעלם מן העולם יהיה המקלדת. כבר עכשיו ניתן לראות התקדמות מדהימה בתחום זיהוי הקול (Voice Recognition). בנוסף למערכות מיינסטרים כמו חלונות ויסטה, יש מספר יישומים בשוק שמנסים לפענח את משמעות הקול ולבצע פקודות מחשב. כרגע הזיהוי קולי ממומש רק במחשבים חזקים מאד ובשפה האנגלית, ולכן אינו נמצא בשימוש ביתי נרחב בעולם, אבל קצב ההתקדמות הטכנולוגית של המכשירים הסלולריים, ובייחוד כוח העיבוד שלהם, הופכים אותם למחשב על קטן, ותוך מספר שנים מעטות הם ידביקו את המחשב האישי.

כבר היום לקונסולת המשחק Playstation 3 יש יכולות של מחשב על, ולהקטין את המעבד לסלולר לא ייקח עוד זמן רב. וכשזה יקרה, כל המכשירים הסלולריים יתבססו על זיהוי קולי. אם היום ניתן להגיד מספר פעמים שם של אדם ובסוף המכשיר יואיל להתקשר אליו, אזי עוד כמה שנים אפשר יהיה לא רק לתפעל את המכשיר בקלות באמצעות פקודות קוליות, אלא גם לבצע חיפושים טקסטואליים ולשלוח הודעות - כך שלא יהיה כל צורך במקלדת.
 

איחוד המחשב והסלולר

נוקיה N95. לא טלפון, מחשב מולטימדיה (צילום: יח"צ)
 נוקיה N95. לא טלפון, מחשב מולטימדיה (צילום: יח"צ)   
מהפיכת ה-Web 2.0 הביאה לכך שהמידע הפרטי של האנשים עובר מהמחשב הביתי לאינטרנט. כיום כל אחד שומר ברשת תכנים אישיים כמו תמונות (באתרים כמו Flickr), סרטוני וידיאו (Youtube), טקסטים אישיים (בלוגים), אנשי קשר ומיילים (תיבות דואר כמו Gmail), מסמכים (חבילת Google Applications למשל) ועוד. תופעה זו תלך ותתגבר, בייחוד כאשר אבטחת המידע המקוון תתפתח ותהפוך להיות ביומטרית (זיהוי מבוסס טביעת אצבע) ותשולב עם שיטות הצפנה מורכבות יותר. וכך, עם מות המקלדת, והשוואת יכולות העיבוד של המכשירים הסלולריים לאלו של המחשב האישי, לא יהיה צורך יותר במחשב בבית ובמכשיר סלולרי, והמנצח יהיה הסלולר, שכבר כיום נמצא תמיד לצידנו בכל מקום.

לצורך הקרנה על מסך גדול, יכלול הסלולר מקרן פרטי באיכות הקרנה שתשתווה לזו של קולנוע ביתי. באותה נשימה ניתן גם לקבוע שעד שיגיע העידן שבו המחשב האישי ייעלם, גם הטלפון הסלולרי כבר לא יעבוד על טכנולוגיית סלולר, ולכן שמו כבר לא יתאים לו. שם מתאים יותר הוא לא "מחשב מולטימדיה" כמו שצפו בנוקיה, אלא "מרכז תקשורתי ממוחשב נייד" או בקיצור: "נייד".
 
 

היעלמות המסך

מקרן סלולרי של Texas Insruments. באיכות של קולנוע ביתי (צילום: יח"צ)
 מקרן סלולרי של Texas Insruments. באיכות של קולנוע ביתי (צילום: יח"צ)   
חברת סוני רשמה לפני כשנתיים פטנט שמאפשר לה לשדר גלי קול עיליים (Ultrasonic waves) למוח, ודרכם להעביר למשתמש מראות, תחושות וריחות. השימושים בטכנולוגיה זו רבים מאד, ויכולים לנוע מסיוע לעיוורים בצפיה במה שעיניהם לא רואות, עבור בביטול הצורך במסכים בעולם וכלה בשידור ישיר של מראות למוח. איך זה יתבצע? דרך המכשיר הנייד החדש, שבמקום קופסת מתכת קטנה, יהפוך להיות אביזר, כמו אוזניית Bluetooth או אפילו רק סרט או עגיל, שיושב על הראש. הנייד החדש יופעל רק על ידי הוראות קוליות, ויציג מידע דרך הקרנה ישירה למוח. ההיתכנות של מכשיר מסוג זה תגיע מכיוון טכולוגיית המיחשוב הקוואנטי, שכבר היום קורם עור וגידים, ותוך כעשור יגיע לבשלות ויאפשר ליצור רכיבים קטנים בעלי כוח מיחשוב אדיר.
 

מעבר לכוח המחשבה

לאחר שהנייד החדש יוכל להעביר מידע ישירות למוח, כל מה שנשאר זה יכולת לקרוא את גלי המוח, ולקבל הוראות נוירוניות ישירות מהמוח, ללא צורך בדיבור. היום ישנם מספר יישומים של טכנולוגיה שמסוגלת לקרוא הוראות נוירוניות מהמוח. שימוש אחד שכבר היום הוא השתלת רגל או יד תותבת וקבלת הוראות תפעול מהמוח דרך מערכת העצבים. אך בנוסף לכך נערכים ניסויים שמאפשרים, ברמה מוגבלת בינתיים, לקרוא גלי מוח ולנתח אותם.

תוך 20 שנה, טכנולוגיה זו תבשיל, והחיישנים הקטנים שישבו בתוך הנייד, ידעו לקרוא את גלי המוח ולקבל הוראות ישירות. האדם יוכל להפעיל את המכשיר באמצעות מחשבה ולבצע פעולות כמו התחלת שיחה, חיפוש נתונים באינטרנט, הזמנת צפיה בסרט שישודר ישירות למוח, ניגון מוסיקה שתושמע בתוך הראש ואפילו הזמנת ריחות שישודרו למוח כאילו שהאף הריח אותם. מהלך זה יביא לביטול הזכרון העצמי, והתלות באינטרנט תגבר, מכיוון שכל המידע האישי של כולנו יאוחסן ברשת.

תוסף קטן של מצלמת סיכה, היושבת על הנייד, תשמור ותתעד באינטרנט כל מה שאנחנו רואים ושומעים והזכרונות של האנושות כולה יהפכו זמינים ומשותפים. מנועי החיפוש, שכבר עברו מספר שדרוגים ב-Web 3.0 וב-Web 4.0, ידעו לאתר בתוך קטעי הווידיאו והאודיו את הזכרון הרצוי, ולאדם לא יהיה צורך יותר בהסתמכות על זכרונו האישי.
 

תקשורת מעולם אחר

משקפי וידאו. לא צריך זכרון אישי
 משקפי וידאו. לא צריך זכרון אישי   
ומה יקרה לתקשורת הבין אישית כשכל זה יתממש, בעוד 50-100 שנה מהיום? התקשורת תלבש מימד חדש, ותהיה חוויה מדהימה. כאשר שני אנשים יצרו קשר בין מוחי, דרך המכשירים הניידים שלהם, הם יוכלו להעביר מסרים מילוליים באמצעות המחשבה בלבד. בנוסף לכך, ניתן יהיה להעביר תחושות, מראות, קולות וריחות, וכך לקחת את הצד השני בשיחה למסע שירגיש במוחו כאילו הוא באמת נמצא וחווה את מה שהמשדר מעביר לו. תקשורת כזו תהפוך את הטלויזיה למשדר מרכזי של זכרונות של אנשים המקוטלגים לפי הנושאים החמים של כל יום.

שיתוף וידאו בין אנשים יהפוך לשיתוף זכרונות וראיה בזמן אמת. דוגמה לכך היא שכל אדם יסכים לשתף את מה שהוא רואה, וכך אפשר יהיה לראות דרך עיניים של אחרים מה קורה במקום אחר בעולם, מה קורה מעבר לפינת הרחוב ואפילו איך החלומות של אנשים אחרים נראים. במקום סרטי קולנוע נוכל לצפות בחלומות בהקיץ של אנשים או בחלומות הזויים שהוקלטו במהלך השינה.
 

מי היה מאמין?

עכשיו בואו נחזור 100 שנה אחורה מהיום, לשנת 1907, ארבע שנים בלבד אחרי הטיסה הראשונה של האחים רייט. תארו לכם שמישהו היה חוזה שבשנת 2007 יתקיימו במציאות חלליות, תקשורת סלולרית הזמינה לכל אדם, רשת המחברת את כל המידע בעולם וטלוויזיה בכל בית. נראה לכם שמישהו היה מאמין לו?

אמנם לא בטוח שנגיע לרמת התקשורת שתוארה כאן או לכל פיתוח אחר שהוזכר, אך המשותף להקטנת המכשיר הסלולרי, הפעלתו בזיהוי קולי ושידור אותות למוח הוא שכולן טכנולוגיות אותן ניתן לראות כבר היום - הן פשוט זקוקות לעוד קצת כוח עיבוד בשביל להגיע למימוש שתואר. וברגע שתתחולל מהפיכת המחשוב הקוואנטי - אז באמת אפילו השמים כבר לא יהיו הגבול.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by