ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
גאדג`ט 
ביקורת: נייד של לנובו 

ביקורת: נייד של לנובו

 
גאדג`ט |
 
רן יניב הרטשטיין

Lenovo היא השליטה הבלתי מעורערת של שוק המחשבים העסקיים. האם ה-X60 Tablet עומד בכבוד במסורת?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ה-X60 Tablet. תשומת לב לפרטים (צילום: יח"צ)
 ה-X60 Tablet. תשומת לב לפרטים (צילום: יח"צ)   
ה-ThinkPad X60 Tablet (להלן X60t) של Lenovo הוא הדור שני במשפחת מחשבי הלוח הצעירה של ענקית המיחשוב, ומעט הבעיות שהיו בסדרה הקודמת באו כאן על פתרונן. הוא מעט כבד יותר ממחשבי הלוח אחרים, אבל מציע ביצועים טובים יותר וחיי סוללה ארוכים יותר, וכן הנדסת אנוש מעולה הכוללת בין היתר את המקלדת הטובה ביותר שראינו במחשב נייד בגודל הזה. תשומת הלב הקיצונית לפרטים הקטנים הופכת את ה-X60t לאחד ממחשבי הלוח הטובים ביותר שאפשר לקנות - חסרונו הבולט היחיד הוא העיצוב התאגידי שלו.

יתרונות: ביצועים מצויינים יחסית למשקל. חיי סוללה טובים. מארז איכותי ואמין במיוחד. מקלדת מצוינת. חבילת תוכנות מעולה. סטיילוס נוח בגודל מלא, עם מחק בקצה.

חסרונות: עיצוב ספרטני עד מכוער. יקר. אין כונן אופטי. אין יציאת וידאו. אין אפשרות למסך רחב.

מחיר נמוך בעת פרסום הכתבה: כ-11,000 ש"ח.

ציון: 9
 

מחשב לוח

ה-X60t, עם המסך מקופל מעל למקלדת (צילום: יח"צ)
 ה-X60t, עם המסך מקופל מעל למקלדת (צילום: יח"צ)   
ה-X60t הוא מחשב לוח, וככזה הוא כולל מסך מגע שמותקן על ציר שמסתובב ב-180 מעלות ומאפשר לקפל אותו מעל המקלדת, כדי להשתמש במחשב כמו בבלוק כתיבה. בעבר, מחשבי לוח נמצאו רק במגזרים מקצועיים מסוימים - מחסנים, בתי חולים ואצל כל מי שנדרשו לשעות ארוכות של עבודה מול מחשב ללא עמדת עבודה מסודרת. הם מתאימים במיוחד לשימוש בעמידה - מחזיקים את המחשב ביד אחת, ומתפעלים אותו באמצעות הסטיילוס עם היד השניה.

עם Windows XP Tablet Edition, מיקרוסופט מנסה במשך מספר שנים להפוך את מחשבי הלוח למוצר צריכה רגיל, וכיום רוב חברות המחשבים הניידים מייצרות גם מחשבי לוח, אם כי מדובר עדיין בנישה שולית למדי. מעמדם בישראל בעייתי במיוחד - אף מערכת הפעלה לא מציעה זיהוי אמין של כתב יד בעברית. יתרונם העיקרי הוא באפשרויות השימוש המגוונות שהם מציעים. מלבד שימוש בעמידה או במקומות צפופים, הם גם נוחים מאוד לשימוש מזדמן ומהיר - לקחת את המחשב לרגע כדי לבדוק או לסמן משהו.

המסך ברוב מחשבי הלוח אינו מסך מגע רגיל כמו זה הקיים במחשבי כף יד, ולמעשה, ברוב המקרים הוא כלל לא מגיב למגע רגיל, עם קצה האצבע למשל. במקום זאת, נעשה שימוש בסטיילוס מיוחד, והחיישנים המוטמעים בצג מזהים את מיקומו גם מבלי שהוא נוגע במסך. כך, ניתן להזיז את הסמן רק על ידי קירוב הסטיילוס למסך - ותפעול המחשב באמצעות הסטיילוס נעשה נוח ואינטואיטיבי יותר. שטח המסך עצמו מצופה בציפוי מחוספס דוחה שומן שנועד למנוע היווצרות של טביעות אצבע, וכן להפוך את הכתיבה על המסך לנעימה ונוחה יותר, שתדמה ככל האפשר לכתיבה על נייר.

מסך המגע מאפשר להשתמש במחשבי לוח בצורות שונות לגמרי מאלו שהתרגלנו אליהן עם המקלדת והעכבר. התוכנה OneNote של מיקרוסופט היא אחת הדוגמאות הטובות לכך. היא מבוססת על מטאפורה של מחברת נייר רגילה, והיא מושלמת לניהול סיכומים מהרצאות באוניברסיטה או הערות מישיבות ארוכות ומשעממות.
 

עיצוב ותפעול

ה-X60t (צילום: יח"צ)
 ה-X60t (צילום: יח"צ)   
לצד המסך ב-X60t ישנם ארבע כפתורי חצים ובמרכזם כפתור Enter, שמתפקדים בדיוק כמו הכפתורים המקבילים במקלדת ומזכירים את כפתורי הניווט בטלפונים סלולאריים ומחשבי כף יד. מלבד כפתורים אלו, מפוזרים לצד המסך גם כפתור Esc, חריץ מיקרופון קטן, כפתור קיצור המציג תפריט עם מספר פקודות שימושיות לכיוון בהירות התצוגה, שינוי עוצמת הקול, ועוד, כפתור לסיבוב התצוגה, כפתור קטנטן שמקביל ללחיצה על Ctrl+Alt+Del בחלונות, וכפתור כיבוי/הדלקה שאפשר לנעול, למניעת לחיצות לא מכוונות. בחזית המחשב נמצא מתג לניטרול כרטיס הרשת האלחוטי והכרטיס הסלולארי (שלא זמין בישראל), כדי לחסוך בחיי סוללה או כדי להשתמש במחשב על מטוס.

בצידו הימני של המחשב נמצאים שני חיבורי USB, חיבור אוזניות ומיקרופון, וכן חיבור 4-pin FireWire, שמתאים לחיבור למצלמות וידאו או ציוד מולטימדיה אחר. בצד זה גם נמצא חיבור החשמל, חיבור למודם, וכן חיבור למנעול Kensington.

חלקו האחורי של המחשב נשלט כולו על ידי הסוללה.

הצד השמאלי מאכלס חיבור USB נוסף, חיבור VGA למסך חיצוני או מקרן, חיבור רשת Gigabit, נקודת עיגון לקשירת הסטיילוס למחשב (באמצעות התקן קשירה ייעודי הנמכר בנפרד), קורא כרטיסי SD וחריץ הרחבה לכרטיס PC-Card. בפינה נמצא הסטיילוס, שנשלף החוצה בלחיצה. בתחתית המחשב נמצא רמקול בודד, שלא נועד להשמיע צלילים עשירים יותר מאשר צפצופי אזהרה.

כמו רוב מחשבי הלוח, ה-X60t כולל גם מקלדת מלאה, וכמו כל הניידים בסדרת ThinkPad, מדובר באחת המקלדות האיכותיות והנוחות ביותר שיש. התלונה היחידה שלנו על המקלדת היא מיקום המקש Esc מעל המקש F1, בשורה נפרדת משל עצמו. למרות שבדקנו את המחשב למשך מספר שבועות, פשוט לא הצלחנו להתרגל לכך, והיינו מעדיפים בהרבה לראות את מקש ה-Esc במקומו הטבעי, משמאל לשורת מקשי ה-Function.

במרכז המקלדת נמצא הג'ויסטיק האדום הקטן שהפך לסימן ההיכר של הסדרה, והוא מאפשר לשלוט בתנועת סמן העכבר. שלא כמו במחשבים אחרים בסדרה שמציעים בנוסף לג'ויסטיק גם משטח עקיבה רגיל, ה-X60t קטן מדי, והג'ויסטיק הוא האפשרות היחידה לשליטה בסמן מלבד מסך המגע. לג'ויסטיק (או TrackPoint) יש אוהדים שרופים ושונאים מושבעים, אבל אחרי כמה ימי הסתגלות הוא בדרך כלל מתברר כאלטרנטיבה יעילה יותר לעכבר מאשר משטח העקיבה, ולעיתים אף יותר מאשר העכבר עצמו - הוא מדויק מאוד, ואין צורך להזיז את הידיים מהמקלדת בשביל להשתמש בו. כתחליף לגלגלת, ישנו כפתור שלישי בין שני כפתורי העכבר הרגילים, שבעודו לחוץ מאפשר להשתמש בג'ויסטיק לגלילה במקום לשליטה בסמן.

מארז המחשב עשוי סגסוגת מגנזיום הנפוצה במחשבים עסקיים, והיא מקנה לו עמידות גבוהה מאוד במשקל נמוך יחסית של 1.7 ק"ג. איכות ההרכבה עולה והמחשב מרגיש מוצק כמו לבנת בטון, אבל למרבה הצער, ב-IBM הקפידו שהוא גם יראה ככה עוד ב-1992. כמחשבים שמיועדים בעיקר למשתמשים עסקיים, העיצוב הספרטני והתכליתי של סדרת מחשבי ThinkPad שכמעט לא השתנה מאז הדגם הראשון בסדרה נועד לשוות להם מראה רציני ומכובד. בפועל, ה-X60t נראה תעשייתי וגולמי מדי, וייתכן ש-Lenovo מתחילה להבין זאת בעצמה: הסדרה הראשונה שהשיקה אחרי שרכשה את הקו מ-IBM היא סדרה Z, עם מארז חיצוני בצבע כסף - הפעם הראשונה בה מחשב ThinkPad נמכר בצבע שאינו שחור.
 
 

ביצועים

הקרביים של ה-X60t (צילום: רן יניב הרטשטיין)
 הקרביים של ה-X60t (צילום: רן יניב הרטשטיין)   
ב-Lenovo עשו כמה פשרות במשקל המחשב כדי לאפשר ביצועים טובים יותר, והשיפור מורגש בהחלט. ראשית כל, בניגוד להרבה מאוד מחשבי לוח ומחשבים קלים וקטנים אחרים, ל-X60t יש כונן קשיח בגודל 2.5 אינץ', במהירות של 5400 סיבובים בדקה כברירת מחדל, ואופציה למהירות של 7200 סיבובים לדקה. כונן קשיח איטי מדי יכול לגרום לפעולות רבות במחשב לזחול – כמו אתחול ופתיחת יישומים. גרסת ה-Tablet של חלונות עולה באיטיות רבה יותר מאשר גרסאות אחרות, ולכן ההשקעה בכונן מהיר יותר תהיה משתלמת. עם זאת, במהירות של 7200 סיבובים לדקה, נפחו של הכונן הגדול ביותר הוא רק 100GB. במהירות 5400 סיבובים, אפשר לקבל כונן בנפח 120GB.

בדגמים העדכניים של ה-X60t, אין אפשרות לשדרוג המעבד – המעבד היחיד הזמין הוא Intel Core Duo L2400 LV, מעבד חסכוני בחשמל הפועל במהירות 1.67GHz. במחשבים בגודל כזה, נדרשים בדרך כלל מעבדים חלשים במיוחד – מעבדים חזקים יותר צורכים יותר מדי חשמל ולכן מצריכים שימוש בסוללה כבדה וגדולה יותר, וכן פולטים יותר חום, ולכן מחייבים שימוש בפתרון קירור גדול ומסורבל יותר. ה-L2400 הוא אמנם מעבד צנוע, אבל שתי הליבות שלו מפצות על היותו איטי יחסית, ובשום שלב לא הרגשנו שה-X60t מתקשה לעמוד בקצב.

דחיפה נוספת לביצועים מגיעה מכיוון הזיכרון. את ה-X60t אפשר לקבל עם זיכרון בנפח 4GB, אבל רק בתוספת של כמעט 50% ממחיר כל המחשב. גם בנפח 2GB, כפי שממליצה Lenovo, ויסטה ו-XP תפגנה ביצועים מצוינים. הוספת זיכרון היא הדרך הקלה ביותר לשפר את ביצועי המחשב – בניגוד לשדרוגים אחרים, הזיכרון כמעט לא משפיע על המשקל או על אורך חיי הסוללה.

למרות שאת ה-X60t אפשר לקבל, כאמור, עם ויסטה, אין אפשרות לקבל אותו עם מאיץ תלת-ממדי ייעודי. המאיץ המשולב בלוח אם אמנם מסוגל לתמוך באפקטים התלת-ממדיים של ויסטה, אבל הם מיותרים לחלוטין ממילא ומכבידים מדי על המחשב, ומוטב לכבות אותם. אם יש בוויסטה צד חיובי כלשהוא, זה לא החלונות השקופים שלה.

אפשרויות הקישוריות של ה-X60t מגוונות למדי, וכוללות בין היתר כרטיס רשת אלחוטי עם תמיכה בתקן 802.11n החדש והמהיר, שמסוגל להגיע למהירויות של 100Mbps ויותר (עם נקודת גישה מתאימה, כמובן), וכן כרטיס סלולארי שלא נתמך באופן רשמי בישראל. למרות מחירו הגבוה יחסית, ה-X60t לא כולל כונן אופטי, ואין אפשרות להתקין בו אחד. תמורת תוספת תשלום, אפשר לקבל תחנת עגינה ניידת הכוללת כונן אופטי.

תחתית המחשב לא מתחממת מדי בעת השימוש, והמאוורר שמקרר את המעבד והרכיבים הפנימיים שקט מאוד – אפשר לשמוע אותו רק בעת עבודה בחדר שקט לגמרי.
 

חיי סוללה

סוללת 8 תאים (למעלה) וסוללת גיבוי להתקנה בתחתית המחשב (צילום: יח"צ)
 סוללת 8 תאים (למעלה) וסוללת גיבוי להתקנה בתחתית המחשב (צילום: יח"צ)   
חיי הסוללה של ה-X60t היו טובים, אבל לא טובים כפי שציפינו ממחשב קטן וקל שאמור להיות מיועד לשימוש מחוץ למשרד. הסוללה הרגילה, בת ארבעה תאים, שוקלת כ-240 גרם, ומספיקה לכשעתיים וחצי של שימוש ממוצע. הסוללה הגדולה יותר, בת שמונה תאים, שוקלת כ-470 גרם, ובולטת החוצה כשני סנטימטרים וחצי מחלקו האחורי של המחשב. היא מספיקה לפחות מחמש שעות של שימוש.

מלבד הסוללה הרגילה, ניתן לחבר את ה-X60t לתחנת העגינה הניידת השוקלת כ-670 גרם, ובתוכה להתקין סוללת גיבוי בת שלושה תאים שתוסיף עוד כשעה וחצי לחיי הסוללה. לחלופין, ניתן להתקין בתחתית ה-X60t סוללת גיבוי בת ארבעה תאים השוקלת כ-370 גרם, שתוסיף עוד כשעתיים וחצי ל חיי הסוללה.

מתאם החשמל הקטן של ה-X60t שוקל כ-320 גרם. מצידו האחד יוצא כבל דק שמתחבר למחשב ושכולל רצועת סקוץ' לליפוף מסודר. מצידו השני מתחבר כבל חשמל באורך כמטר וחצי, עם חיבור עגול שלא תואם לכבלי חשמל רגילים. המתאם דומה מאוד למתאמי החשמל שמגיעים כמעט עם כל מחשב נייד אחר, וככזה הוא מסורבל ולא נוח לשימוש. כמו כן, כדי להגן על אורך חיי הסוללה בטווח הארוך, המטען לא תומך בטעינה מהירה, וטעינת הסוללה אורכת שעות ארוכות.
 

פיצ'רים ותכונות

הסטיילוס של ה-X60t (צילום: יח"צ)
 הסטיילוס של ה-X60t (צילום: יח"צ)   
ה-X60t כולל מספר פיצ'רים שנועדו להגן עליו ולהאריך את חייו. כך, למשל, הוא כולל חיישן תנועה שמכבה את הכונן הקשיח במקרה של נפילות או חבטות קיצוניות, כדי למנוע אובדן מידע. מערכות מסוג זה הופכות פופולריות יותר ויותר במחשבים ניידים, וכמה מפתחים יצירתיים כבר הצליחו לנצל אותן גם לשימושים מעניינים אחרים. כמו כן, המקלדת כוללת חורי ניקוז, המפנים נוזלים שנשפכו עליה בטעות לפתחים בתחתית המארז. המחשב בהחלט לא עמיד למים, אבל חורי הניקוז מצמצמים את הנזק שעשוי להגרם ממגע עם מיני משקאות.

המסך של ה-X60t מגיע בשלוש קונפיגרציות שונות. שתי האפשרויות הראשונות הן מסך רגיל עם Digitizer (הרכיב המאפשר זיהוי מגע של הסטיילוס) ברזולוציות שונות – 1024x768, או 1400x1050. הרזולוציה הגבוהה יותר מגדילה את שטח שולחן העבודה בכ-25%, אבל הופכת את כל העצמים לקטנים יותר, ולכן מעמיסה הרבה יותר על העיניים. לחיצה על Fn ומקש הרווח מגדילה את הטקסט והאייקונים ברוב היישומים, אבל לא עובדת בכל המקרים.

האופציה השלישית היא מסך MultiView/MultiTouch, שתומך גם בזיהוי מגע רגיל (כמו במחשבי כף יד), כך שאפשר לשלוט במחשב באמצעות האצבע ולא רק עם הסטיילוס, וכן כולל תאורה אחורית וקדמית ומסנן מקטב, שמאפשרים להשתמש בו גם באור יום מלא. כל אלו באים על חשבון הרזולוציה - המוגבלת ל-1024x768 פיקסלים.

האפשרות לשלוט במחשב עם האצבע במקום עם הסטיילוס יכולה להיות שימושית ונוחה מאוד – אפילו בעת הקלדה רגילה, אפשר פשוט להרים את היד וללחוץ על כפתורים או קישורים. עם זאת, במקרים רבים נדרשות אצבעות דקות ועדינות במיוחד כדי לפגוע במדויק במטרות הקטנות שעל המסך. מסך ה- MultiView/MultiTouchשמאפשר להשתמש במחשב גם באור יום מלא יהיה הכרחי לכל מי שמתכוונים להשתמש במחשב למשרד או לכיתת הלימוד. גם הוא יהיה קשה לשימוש תחת אור שמש ישיר, אבל מסך רגיל יהיה בלתי שמיש בעליל.

עם כל שלושת סוגי המסכים, ה-X60t כולל פיצ'ר ייחודי שהמזהה את כיוון אחיזת המחשב ומסובב את התצוגה בהתאם. ברוב מחשבי הלוח, שינוי כוון האחיזה מחייב סיבוב ידני של התצוגה באמצעות כפתור שנמצא בצד המסך. גם ה-X60t כולל כפתור כזה, אבל המערכת האוטומטית מזהה את כיוון האחיזה באופן מהיר ומדויק, וברוב המקרים הופכת אותו למיותר.

לצד המסך נמצא גם סורק טביעות אצבע, בו אפשר להשתמש גם כשהמסך מקופל מעל למקלדת. ה-X60t כולל שבב TPM שאחראי על עבודת ההצפנה הכרוכה בניהול הסיסמאות וטביעות האצבע, ולמרות החששות הכבדים המקיפים את השבבים הללו, הם בהחלט עשויים לשפר את רמת האבטחה. השימוש בסורק טביעות האצבע כאמצעי זיהוי בלעדי (ללא תוספת של סיסמה ארוכה וקשה לניחוש) אמנם אינו מומלץ, אבל הוא מקל משמעותית על עבודה ממושכת עם המחשב כשהמסך מקופל ומסתיר את המקלדת. מספיק להעביר את האצבעות על סורק הטביעות, ואין צורך להקליד סיסמאות ארוכות באמצעות הסטיילוס.
 

תוכנות מצורפות

ה-X60t (צילום: יח"צ)
 ה-X60t (צילום: יח"צ)   
חבילת התוכנות ThinkVantage המצורפת לכל המחשבים בסדרת ThinkPad היא חבילת התוכנות השימושיות ביותר שראינו בכל מחשב נייד, בהפרש גדול. הדגש הוא על צרכיהם של משתמשים עסקיים, אבל כמה מהכלים יהיו שימושים במיוחד גם לצרכנים פרטיים. כך, למשל, תוכנת הגיבוי יוצרת מחיצה נפרדת על הכונן הקשיח, ומגבה לשם רכיבים חשובים של מערכת ההפעלה באופן אוטומטי. ניתן לשחזר את המחשב למצבו המקורי מבלי להשתמש בתקליטור, וכן לשחזר לנקודות גיבוי אחרות.

מערכת האבטחה המקיפה משפרת משמעותית את אבטחת המידע של חלונות, ומלבד התפעול של סורק תביעות האצבע היא גם יודעת לזכור סיסמאות באופן אוטומטי ומאובטח עבור כל משתמש במחשב, וכן להצפין קבצים על הכונן הקשיח כדי להגן עליהם במקרה של גניבת המחשב. רכיבים אחרים בחבילה מציעים עדכון אוטומטי, תמיכה טכנית במחשב ופתרון תקלות, ועוד.

בניגוד גמור לכלים המצוינים של ThinkVantage, התאכזבנו לגלות שמגיעות עם המחשב כמה תוכנות קצת פחות חיוניות ושימושיות, ביניהן Google Desktop ו-Google Toolbar‏, Acrobat Reader, וגרסת ניסיון של האנטי-וירוס של סימנטק. זוהי גרסה מעודנת יחסית של תופעת ה-Craplets הרווחת בשוק המחשבים הניידים הביתיים – גרסאות ניסיון חסרות ערך של תוכנות שמותקנות מראש על מחשבים חדשים, במסגרת שיתוף פעולה בין חברות המחשבים לחברות התוכנה.
 

לינוקס

 
הצל שמטילה עליה מיקרוסופט גדול מכדי ש-Lenovo תוכל למכור מחשבים ניידים עם לינוקס במקום חלונות, אבל היא לפחות מאפשרת לרכוש דגמים בודדים ללא מערכת הפעלה בכלל, שתואמים ל-Suse Linux Enterprise Desktop, או SLED, הפצת הלינוקס המסחרית של Novell. את SLED צריך לקנות ולהתקין לבד, אבל Lenovo מבטיחה שכל רכיבי החומרה יתמכו בצורה מושלמת, והיא אף מציעה גרסה מצומצמת של חבילת הכלים ThinkVantage. בכל מקרה, ה-X60t עדיין לא זכה להכנס לרשימת הדגמים שתומכים ב-SLED, אבל אין זה אומר שאי אפשר להריץ עליו לינוקס.

עם זאת, חשוב לציין שאין כיום הפצות לינוקס גדולות עם תמיכה טובה במחשבי לוח, וייתכן מאוד שלא תוכלו להפיק את המיטב ממסך המגע ושאר רכיבי החומרה הייחודיים של ה-X60t כמשתמשי לינוקס חדשים.
 
ה-X60t ב-ThinkWiki

עמוד המוצר באתר היצרן

(הערה: לאורך הכתבה, הקיצור X60t נכתב מטעמי נוחות בלבד. שמו המלא של הדגם הוא ThinkPad X60 Tablet)
 
 
 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by