ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר שמציע את "מסמך רביב" 

האתר שמציע את "מסמך רביב"

 
 
יוני  שדמי

יובל פלג, עיתונאי ישראלי, לא פוחד מהמשטרה ומהשב"כ, ומעלה לאתר שלו את הגרסה המלאה של "מסמך רביב" המסווג

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אבישי רביב. החברים בשב``כ כועסים
 אבישי רביב. החברים בשב``כ כועסים   
ייתכן שהפארסה המגוחכת של "מסמך רביב" תהווה נקודת מפנה ביחס המנדטורי של שלטונות ישראל לצנזורה. לשב"כ ולצנזור יש עיניים ואוזניים, ויעילותם של צווי איסור פרסום, מנהג לא נפוץ עד למאוד במדינות דמוקרטיות מתוקנות, הולך ונעלם.

אחרי פרשת נמרודי, האתר של מייק אלדר והאונס של לינור אברג`יל, צריך להיות ברור גם לצנזור העיוור ביותר כי מידע טבעו להתפשט, וכי בעידן האינטרנט יותר ויותר קשה, אולי בלתי אפשרי, לשלוט במה שמותר ואסור לאזרחי ישראל לראות ולשמוע.

אחד השותפים לתרחיש העתידי האפשרי הזה הוא יובל פלג, עיתונאי ומנהל האתר "tip.co.il". ביום חמישי האחרון העלה לאתר שותף של פלג, עיתונאי אמריקאי עם אזרחות ישראלית, העתק של מסמך רביב המקורי, כולל גרסה סרוקה וגרסה טקסטואלית של המסמך.

בניגוד לאתר הראשון שהעלה את המסמך לרשת, לעומת זאת, "tip.co.il" לא כולל את הפרשנות של ערוץ 7 לפרשה.

פלג, שהיה בעבר עיתונאי ב"ידיעות אחרונות", העתיק את המסמך בעזרת שותפו האמריקני מהאתר האמריקאי שהעלה אותו לראשונה, ומיהר ליצור לאתר גרסה נוספת, אף היא בשרת אמריקאי, בכדי להבטיח שהורדת האתר האמריקאי המקורי לא תוריד לחלוטין את האתר מהרשת. "האתר הוא אתר חדשות, שיעלה לרשת בקרוב", מסביר פלג, "בינתיים הוא מכיל אך ורק את מסמך רביב."
 
היועץ המשפטי לממשלה, אלייקים רובינשטיין. מוטרד מאוד
 היועץ המשפטי לממשלה, אלייקים רובינשטיין. מוטרד מאוד   
נכון לזמן כתיבת שורות אלה, לאתר היו קצת יותר מ2000 ביקורים, מדווח פלג. מתוכם 60 אחוז מישראל, ו40 אחוז מארצות אחרות - ארצות הברית, דרום אפריקה, קפריסין, שוויץ, איטליה, וארצות נוספות.

למרבה ההפתעה, אין ולו ביקור אחד מארצות ערביות או מארצות עוינות, מה שלטענת פלג מוכיח ש"אין לאויבי המדינה כל עניין במסמך". בסקר שהתפרסם באתר, עליו ענו מעט יותר ממאה אנשים, 92% חשבו שצו איסור הפירסום מיותר.

פלג מגדיר את עצמו כאיש מרכז, והמוטיבציה שלו לפרסם את המסמך הסודי אינה נובעת ממניעים פוליטיים, לדבריו. "המטרה שלי בהכנסת המסמך לאתר הייתה להעלות את המודעות לכל הצביעות שעומדת מאחורי איסורי הפרסום בכלל, והשפעת האינטרנט עליהם בפרט. העובדה שהמסמך קשור לרצח רבין היא מקרית בלבד. אני מאמין שוועדת שמגר עשתה את עבודתה נאמנה", הוא אומר.

"אך בלי קשר למקרה הספציפי, כעיתונאי, הופעתי בבתי משפט עשרות פעמים בנושא של איסורי פרסום, מול השב"כ ומול גורמים ביטחוניים נוספים. מילות הקסם ``ביטחון המדינה`` כבר לא עובדות עלי."

"הסיבה האמיתית היחידה להטלת צו הפרסום היא למנוע מידע מהציבור", הוא טוען בלהט. "אין כאן שום סיבה ביטחונית סמויה מהעין. אני מזמין את כל הציבור לבוא לאתר, לקרוא את המסמך ולהבין שהחשיפה הבלעדית היחידה שכלולה בו היא דעותיהם הכנות של אנשים מהשב"כ. שום דרכי פעולה, שום שמות מפלילים."

פלג, שמסרב לחשוף היכן בדיוק הוא עובד היום ("עצמאי, וגם עוסק בהוראה תקשורתית", הוא מסביר בקצרה), מדגיש את העובדה שלדעתו לא מדובר באירוע מבודד, אלא במדיניות האפלה מיותרת של הגורמים הביטחוניים.

"בעבודתי כעיתונאי, נתקלתי לא מעט פעמים במקרים אבסורדיים עד כדי אטימות של השב"כ והצבא", הוא מסביר. "למשל, במקרה של חללי השייטת: היה לצבא מידע ברור על מצבן של הגופות, אך הוא לא היה מוכן לחלוק אותו עם המשפחות האומללות, שנאלצו, למרבה האירוניה והזוועה, לדוג מידע על מצב הגופות באתרים של החיזבאללה דווקא."
 
פלג סבור שיש צביעות גדולה, גם מצד התקשורת הכתובה והאלקטרונית, באשר להשפעת האינטרנט על תוקפם של צווי פירסום. "הרי כשלא היה אינטרנט, כולם עקפו את האיסור על ידי הדלפת מידע שיטתית לעיתונות חוץ, כשבסופו של התהליך הסיבובי הם מצטטים את עיתונות החוץ. כך נחשף וענונו, כך נחשפה פרשת משעל. אז עכשיו כשעושים את זה ברשת, זה פתאום לא בסדר? לא מוסרי? הרשת פשוט מקצרת הליכים, ומאפשרת להעביר את כל המידע לכולם, לא רק לקליקה של אנשי תקשורת, שמחליטים מה שווה חשיפה ומה לא."

"אני בהחלט מתכוון להעמיד את שלטונות החוק למבחן בעתיד הקרוב והרחוק, ולפרסם מסמכים דומים, אם יגיעו לידיי", אומר פלג.

"אם אקבל פנייה מהמשטרה או ממוסדות ביטחוניים אחרים - ובינתיים, בהקשר של המסמך הזה, לא קיבלתי - אלך עם הקייס שלי עד לבג"צ. אין לי בעיה להיחשב כעבריין. אני יודע שמה שעשיתי היה נכון."

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by