ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שובה של האקדמיה 
 
 מטפסים על הר הצופים   
 
מערכת חיים ברשת

ב-MIT ממשיכים לפתוח את שערי המידע לציבור. הפעם מעלים שם ספריה דיגיטלית עצומה, בשיתוף עם שבע אוניברסיטאות מובילות. בקרוב בארץ?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בראשית היתה האקדמיה, והאקדמיה בראה את האינטרנט. אחר כך כבשו הילדים את הרשת, ואחריהם אנשי העסקים. בשנה האחרונה עושות האוניברסיטאות, ובראשן MIT האמריקנית, את הקאמבק שלהן. מספר חודשים אחרי ש-MIT השיקה את פרויקט OpenCourseWare שלה, שמאפשר לכל גולש לקרוא כמעט את כל החומר הקריאה שנדרש במאות הקורסים שנלמדים בה, הכריז מכון המחקר היוקרתי בעולם על השקתה של ספריה דיגיטלית ענקית, הפתוחה לציבור החוקרים והגולשים הסקרנים.

Dspace, שמו של הפרויקט המשובח, יכלול בתוכו את כל המסמכים הדיגיטליים שמייצרים חוקרי ותלמידי MIT. מדובר בכ-10,000 מסמכים בשנה, שעד עתה היו בלתי נגישים לציבור הרחב, ולרוב נעלמו ממחשבי החוקרים בכל פעם שאלה נדרשו לפנות מקום לחומר חדש. "אורך החיים הממוצע של מסמך דיגיטלי הוא שנים בודדות בלבד", אמרה אן וולפרט, מנהלת הסיפריות של MIT לסוכנות הידיעות איי.פי. "כך שהמטרה שלנו היא ליצור את יכולת ההתמדה ליצירות שנולדו באופן דיגיטלי".

למרבה השמחה, וכיאה לאנשיה המצויינים של MIT, הפרויקט כולו, שמומן על יד חברת HP, מתבסס על קוד-פתוח, ולכן תוכל כל אוניברסיטה (וכל אדם) להשתמש ביכולות של Dspace, או להצטרף על מסמכיהן לפרויקט עצמו, ובכך להפוך אותו לאחד ממקורות המידע האקדמי המרשימים ביותר בתולדות האנושות. עד עכשיו הודיעו על הצטרפותן אוניברסיטאות בעלות שם כמו קיימברידג' האנגלית, אוניברסיטת קולומביה, קורנל, אוהיו סטייט ועוד שלוש אחרות. אחרי תקופת ניסיון של שנה אמורות להצטרף עוד אוניברסיטאות רבות אחרות.

מי ייתן ובקרוב תצאנה גם האוניברסיטאות העבריות מקונכייתן הממומנת על ידי הציבור, תכרנה באחריותן לציבור כולו ולא רק לציבור החוקרים והסטודנטים, ותצטרפנה לפרויקט ההיסטורי הזה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by