ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: הרבה אייפודים 

השבוע ברשת: הרבה אייפודים

 
 
אדר שלו

אפל מכרה 100 מיליון נגני iPod, הבלוגוספירה מספידה את קורט וונגוט, הסינים נלחמים בגיימינג וכל האמת על עזמי בשארה - באינטרנט. אדר שלו מסכמת שבוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עטיפות ספריו של וונגוט. עיצבו דור (עיבוד מחשב: גרגור י', CC)
 עטיפות ספריו של וונגוט. עיצבו דור (עיבוד מחשב: גרגור י', CC)   
"הכל היה מרהיב, דבר לא כאב"

- ק. וונגוט

קורט וונגוט, הסופר, הציניקן והאלטר אגו של עצמו (הדמות "קילגור טראוט", שהוזכרה בספריו, התבססה על סופר מד"ב כושל כלשהו) מת בגיל 84, כתוצאה מנזק שנגרם לו מנפילה לפני מספר שבועות, והאינטרנט מתאבלת.

ספריו - שהמפורסמים שביניהם "עריסת חתול" ו"בית מטבחיים 5" - עיצבו את הדור שאחרי "מלכוד 22" באמצעות הומור שחור, סאטירה פוליטית וחברתית, והתכתבו עם ז'אנר המדע הבדיוני, למרות שלא ענו בדיוק על הגדרה זו.

לפי מנוע חיפוש הבלוגים טכנוראטי, מותו של וונגוט מככב ברשימת הנושאים המדוברים ביותר בבלוגוספירה, עם למעלה מ-1,200 פוסטים ב-24 השעות האחרונות.

"עייף, מריר, מבודח, בורח לפנטזיה כי באמת כבר אין לאן ללכת בין הגוויות", כתבה עליו אריאנה מלמד בהספד. "וונגוט אמר פעם שכשהמינגווי מת, הוא הציב נקודה בסוף חייו. כשהוא ימות, הוא אמר, זה יהיה יותר כמו נקודה פסיק", כתב דובי קננגיסר. ב-YouTube אפשר למצוא סרט דוקומנטרי על וונגוט. ב-Salon יש קובץ אודיו בו הוא מקריא מ"בית מטבחיים 5". ב-NRG יש פרק מתורגם מהספר "עריסת חתול". יאיר רווה מפרסם ראיון משעשע שערך עימו ג'ון סטיוארט.

באתר הרשמי שלו מופיע רק שרטוט בקווים גסים, בו נראה כלוב של ציפור, אבל הדלת פתוחה והציפור כנראה הצליחה לברוח.
 

אפוקליפסה עכשיו, רק לא מד"ב

באטלסטאר גלקטיקה. אפוקליפסה, לא מד"ב (צילום: יח"צ)
 באטלסטאר גלקטיקה. אפוקליפסה, לא מד"ב (צילום: יח"צ)   
• ומה יהיה על הדור הבא של סופרי המדע הבדיוני? ב-Wired מתפרסמת כתבה שטוענת כי המו"לים מפחדים ממד"ב כמו ממתקפה ממאדים. תקראו לזה "ספרות פוסט-אפוקליפטית", אבל לא סייברפאנק או מדע בדיוני, למען לא יידפקו נתוני המכירות. סיבה נוספת היא התוכנית של אופרה ווינפרי - לספר מד"ב אין סיכוי להיכנס למועדון הקריאה שלה, שמבטיח את הפיכתו של הספר לרב מכר.

• הלוחמה הסינית בדור הגיימינג מחמירה: אחרי פתיחת פנימיות הגמילה (ובעברית: מכלאות) עם תנאים מפליגים כמו מכות חשמל, הסינים החליטו להגביל את מספר השעות המקסימלי המותר למשחקים. צעירים מתחת לגיל 18 יוכלו לשחק עד שלוש שעות ביום בלבד, מה שמהווה גזר דין מוות לשחקני וורלד אוף וורקרפט. אחרי חמש שעות של משחק תקפוץ הודעה על המסך שתדרוש מהם להתנתק. מצד שני, אולי זה מה שיביא לירידה בהיקף התופעה של בזיזה וריקון חשבונות WoW, שמקורה בעיקר בסין ורוסיה.

• טים או'ריילי, שהביא עלינו מכות כגון הבאז "ווב 2.0", פירסם קוד אתי לבלוגרים, בינתיים כטיוטה בלבד, פלוס מעין תו תקן בצורת כוכב לבלוגרים שיקבלו על עצמם את הקוד. מסתמנת גם גירסה עברית. טוני לונג מתלהם, מציע לבלוגרים לקחת קודם קורס בכתיבה וחושב שאין סיכוי שזה יעבוד, לא בבלוגוספירה חובבת פרובוקציות ומרוכזת בעצמה.

• פורום ההכרויות של רוטר הציב קריטריונים מכוערים לנרשמים החדשים: לא לנכים, חולים או גרושות/ים, בעקבות "מחקר" שביצע הרב ישעיהו רוטר, לפיו הבריאים והפנויים נגעלים מהאפשרות של להימצא בקרבתם.

"מכיוון שבכל אתר שידוך שנפתח נרשמים מיד מועמדים 'בעייתיים', הצעירים האיכותיים מתביישים להימצא ליד 'בחור עם צליעה קלה', או 'בחורה שרוצה לפתוח פרק שני בחייה'", כתב הרב לבאי הפורום. למעריב הוא אמר בתגובה: " אי אפשר להתעלם מהמציאות בה אנשים בריאים מחפשים בני זוג בריאים". גם כן יהודי.

• ב-YouTube מנסים לחנך את ממשלת תאילנד ולשכנע אותה לבטל את החרם והחסימה על האתר בגבולות המדינה. בינתיים המשא ומתן לא הניב פרי.
 

קישטה, רובוטים

עזמי בשארה. למה הוא נעלם? (צילום: ערוץ 10)
 עזמי בשארה. למה הוא נעלם? (צילום: ערוץ 10)   
• עזמי בשארה ברח מהארץ ואסור להגיד למה, עקב צו איסור פרסום - שיטה שהחוקיות שלה במדינה דמוקרטית נתונה במחלוקת. ואם מצרפים לזה את העובדה שהמדינה מפזרת צווים כאלו על שמאל ועל ימין, לעתים כדי להשתיק מחדלים שלה - דיינו.

יהונתן קלינגר מציע פתרון: על כלי התקשורת הערבים ועל הבלוגרים לא חל הצו, כי לא הגישו להם אותו מעולם. בעזרת שירות התרגום של גוגל אפשר לתרגם לעברית את הכתבות על בשארה בעיתונות הזרה. שושנה פורבס, בלוגרית ועובדת גוגל, מגישה מדריך מפורט (מטעם עצמה) שמסביר איך לעשות זאת. תרגישו חופשי לפרסם את הממצאים בבלוגים שלכם.

• אגב, לא רק תרגום - בגוגל עובדים על שירות של חיפוש באמצעות קול, לשימוש באמצעות הטלפון או הסלולרי. בינתיים יש גירסה נסיונית של השירות שפועלת בארה"ב בלבד ומאפשרת לחפש את הפיצריה הקרובה במהלך טיול ברחוב.

• חברת אלקטריק שיפ (כן, כמו הכבשים החשמליות עליהן חולמים האנדרואידים של פיליפ ק.דיק), שמפתחת מבנים, ערים ומוצרים בעולמות וירטואליים, השיקה שירות חיפוש לשופינג בסקנד לייף דרך הדפדפן. אפילו לא צריך לפתוח חשבון במשחק, אפשר ישר לגשת ולחפש במנוע של esheep.

המנוע נעזר ברובוט שמסייר על רחבי הגריד (הרשת של סקנד לייף) ומקטלג כל פריט למכירה. בעלי האדמות עצבניים - הם לא מתים על בוטים שמסתובבים בשטחיהם ומבזבזים משאבי מערכת. מייסדי גוגל סיפרו בעבר שהתגובות הראשוניות לספיידרים שלהם היו דומות, ולכן איפשרו לבעלי אתרים להגדיר קובץ שיגרש אותם.

• יבוטלו שיעורי ההיסטוריה? "בעידן האינטרנט, אין טעם לשנן כמה אנשים נפוליאון הרג", אמר שמעון פרס בכנס של סטארטאפיסטים. אולי זה מתחבר לידיעות על רפורמה במערכת החינוך, לפיהן הבגרויות יכללו יותר שאלות חשיבה ופחות הקאת חומר על הדף.

• מדי שנה,לקראת יום השואה, עולה השאלה מה היה קורה לו העולם היה מחובר לאינטרנט בשנות ה-30, ואם הנסתר היה גלוי יותר האם היה נחסך מאיתנו אסון שכזה? בגוגל מאמינים שכן, ולכן חנכו פרוייקט מיפוי מדוקדק יותר של מחוז דארפור שבסודן, בו מתבצע טבח המוני של המיעוט הערבי על ידי הרוב האפריקני. הממשל מכחיש נמרצות.
 
 

יהודי טוב לוחץ על ספאם

iPod. אתם מצליחים, הבנו (צילום: אפריל נוט מיי, CC)
 iPod. אתם מצליחים, הבנו (צילום: אפריל נוט מיי, CC)   
• אפל מכרה 100 מיליון נגני iPod. סיבה למסיבה? ג'רי סיינפלד אמר פעם שהוא שונא את השלטים של מקדונלד'ס שכתוב עליהם "טריליארד המבורגרים כבר נמכרו!" וכדומה. "מה הם מצפים, שהפרות ייכנעו ויופיעו אצלם על סף הדלת?", תהה.

ואגב אפל, על פי השמועות, השקתה של מערכת ההפעלה הבאה מסדרת OSX, הלאופרד, נדחתה לאוקטובר.

• ליאו לאפורט, אחד ממייסדי Twit ומי שאחראי על הבאז המטורף שצובר שירות Twitter, עזב ועבר לשירות מתחרה בשם Jaiku. מה יהיה עכשיו?

• הודעת ספאם מוצלחת מבקשת מהקורבן שלה: "אל תהיה נאצי! תהיה יהודי תלחץ עליי! אין מצב זה וירוס!".

מישהו פרץ לשלט אלקטרוני בצומת הכפר הירוק ושתל בו תמונה פורנוגרפית למחצה. האמת? לא ממש מצחיק.

• מאמר מעניין של גיל רימון ממחיש איך האמריקנים מבזבזים כספי ציבור על שירות מקוון לחירשים שמנוצל בעיקר על ידי עבריינים וילדים משועממים.

• הפצת הלינוקס דביאן 4.0, האימא המיתולוגית של אובונטו, שידועה בכינוי Etch, שוחררה סופסוף.

• רשימה של 27 דברים שמחשבים עושים רק בסרטים, ו-10 דברים שאנשים הכי שונאים באינטרנט (שנכתבה באמצעות גוגל בלבד).

ערכת נושא (theme) לוורדפרס בסגנון מקינטוש. מרהיב עין.

• ולסיום, מאמר מעניין של פרופ' למשפטים מאוניברסיטת קולורדו, שבוחן את תדמית הסופר-האקר המוגזמת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by