ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שובה של ציפור הרעם 

שובה של ציפור הרעם

 
 
ליאור באקאלו

במוזילה מתכוננים להשקת הגירסה החדשה של תוכנת המייל שלהם, Thunderbird 2, שמציעה מראה רענן וכמה חידושים מרתקים. לקחנו אותה לסיבוב וחזרנו מרוצים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ת'אנדרבירד ופיירפוקס. אח קטן, אח גדול (מאתר מוזילה)
 ת'אנדרבירד ופיירפוקס. אח קטן, אח גדול (מאתר מוזילה)   
ככה זה עם אחים מוצלחים מדי. לא משנה כמה מוכשר תהיה, תמיד תישאר בצילו של אחיך הבכור והמצליח עוד יותר. כך גם במקרה של תוכנת המייל החופשית ת'אנדרבירד מבית מוזילה, שנראה שתמיד נשארה בצלו של האח הגדול והמאוד מאוד מוצלח, דפדפן הקוד הפתוח פיירפוקס. אתר הבית של קרן מוזילה מציג את התמונה היטב: פיירפוקס בגדול, תא'נדרבירד בקטן. זה קורה במשפחות הכי טובות.

מאז שבמוזילה השיקו ברוב פאר והדר את גירסה 2 האו-כה-מיוחלת של הדפדפן שלהם באוקטובר האחרון, נראה שת'אנדרבירד נשרך מעט מאחור עם עדכונים בלתי משמעותיים המשאירים אותו באזור גירסת ה-1.5. אך בקרוב התמונה צפויה להשתנות. קרן מוזילה הודיעה כי בכוונתה להשיק את גירסה 2 החדשה של תוכנת המייל כבר במהלך חודש אפריל. בינתיים שוחררה גירסה מוקדמת של ת'אנדרבירד 2 (ה-RC1) המאפשרת להתרשם מהיכולות החדשות והמשופרות שייכללו בתוכנה המחודשת (להורדת גירסה 2.0 הסופית לחצו כאן). בניגוד לגירסת הבטא ששוחררה בחודש דצמבר, גירסת ה-RC1 מספיק יציבה כדי שניתן יהיה להשתמש בה אם ממש קשה לכם לחכות עד להשקה הסופית.
 

תייג אותה

מתייגים לפי נושאים (צילומסך)
 מתייגים לפי נושאים (צילומסך)   
החידוש המשמעותי ביותר בגירסה 2 של ת'אנדרבירד היא האפשרות לתייג (to Tag) את תכתובות המייל על פי נושאים, בדומה למנגנון הקיים בשירות הדואר Gmail של גוגל. התוכנה מגיעה עם חמישה תיוגים מובנים (חשוב, עבודה וכדומה), כאשר כל אחד מהם צובע בצבע שונה את השורה בה מופיעה ההודעה בתיבת הדואר הנכנס. ניתן כמובן להוסיף תיוגים חדשים בעלי צבעים נוספים, ולמיין את התכתובות בתיבה בהתאם לתגים שהכנסתם.

התיוגים בת'אנדרבירד נכללו כבר בגירסת הבטא המוקדמת של התוכנה, אך עדיין מדובר בפיצ'ר מעניין ומשמעותי. במוזילה הצליחו לפשט ולדחוף לקדמת הבמה אפשרות חשובה ונוחה, שהיא יחסית מסובכת לביצוע בתוכנת האאוטלוק של מיקרוסופט.
 

לקרוא בלי להציץ בתוכנה

תצוגה מקדימה בפינה התחתונה (צילומסך)
 תצוגה מקדימה בפינה התחתונה (צילומסך)   
אחד הדברים שגרמו לנו לוותר על השימוש בגירסאות קודמות של ת'אנדרבירד ולחזור לחיקה התאגידי והמוכר של אאוטלוק של מיקרוסופט, היה הפיצ'ר הבסיסי של תצוגה מקדימה. הכוונה היא לאותה חלונית מעצבנת שקופצת לה בפינת המסך בכל פעם שמתקבלת הודעה חדשה. באאוטלוק החלון הזה קיים כבר חמש שנים ומודיע לנו מי שלח לנו מייל ועל מה, ומאפשר לנו ללחוץ על החלון לפתיחת ההודעה במלואה.

משתמשי ת'אנדרבירד, לעומת זאת, נאלצו להסתפק בהודעה לאקונית על הגעת דבר דואר חדש. מבחינה זו, גירסה 2.0 החדשה של ציפור הרעם מיישרת קו עם אאוטלוק של מיקרוסופט, ולמען האמת גם עם ה-Notifier של Gmail, שזו היתה תכונתו העיקרית. פיצ'ר זה היה אחד הדברים הראשונים שנתקלנו בהם במהלך בדיקת התוכנה. מדובר בפרט שולי לכאורה, אך חיוני בעת שימוש מתמשך בתוכנה.
 
 
מה קורה בתוך התיקיות (צילומסך)
 מה קורה בתוך התיקיות (צילומסך)   
חידוש אחר הוא תצוגה מקדימה של הנעשה בתיקיות הדואר השונות, דבר המוכיח עצמו שימושי ביותר בכל הקשור לצפייה בתיקיות ערוצי ה-RSS. העברת סמן העכבר מעל תיקיה המכילה הודעות מייל חדשות תביא להופעת חלון צף ובו תקציר הכולל כותרת, שולח והתחלה של כל מייל, כפי שניתן לראות בתמונה.

מה עוד חדש?

יתר החידושים בתוכנה קטנים ואיזוטריים יותר, ואת רובם תגלו רק במהלך השימוש עצמו. בין השאר שונה העיצוב של ערכת הנושא המובנית של ת'אנדרבירד ולסרגל המרכזי של התוכנה נוספו כפתורי קדימה-אחורה שיאפשרו לכם לנוע בין המיילים שלכם על פי היסטוריית הפעילות שלכם, ממש כמו בדפדפן.

אם כתובת המייל שלכם יושבת ב-Gmail, במוזילה חסכו לכם את הטיול המייגע לאתר התמיכה של השירות כדי ללמוד איך להגדיר את הת'אנדרבירד שלכם לעבוד איתו. לתפריט יצירת החשבונות נוספה אפשרות חדשה המכונה בפשטות "Gmail", והיא מאפשרת להגדיר את התוכנה כך שתעבוד עם החשבון שלכם באתר באמצעות הקלדת שם חשבון וכתובת מייל בלבד. ת'אנדרבירד כבר תדאג לכל השאר.

עוד נוסף חלון חיפוש-תוך-כדי-הקלדה יעיל, ומערכת התוספות הוחלפה במערכת יעילה יותר הזהה לזו של פיירפוקס 2. וכמובן, הגירסה החדשה של ת'אנדרבירד תואמת למערכת ההפעלה החדשה והמורכבת של מיקרוסופט, חלונות ויסטה.
 

ומה עם הקהל הישראלי

 
כפי שניתן היה לצפות, לגירסה המוקדמת של ת'אנדרבירד 2.0 עדיין אין תמיכה עברית, אם כי יש להניח שלאחר השקת הגירסה הסופית והרשמית נזכה לגירסה מגוירת מצוות מוזילה ישראל. בכלל, התמיכה בעברית בתוכנת המייל של מוזילה חלקה למדי ואף חלו שיפורים בהשוואה לגירסה הקודמת. אם בעבר ספרי כתובות בעברית שיובאו מאאוטלוק של מיקרוסופט הפכו לג'יבריש, הפעם לא נתקלנו בשום בעיה.

הכתיבה מימין לשמאל לא היתה מובנית בגירסת ה-RC1 שסקרנו, אך לאחר התקנת התוסף המתאים של מוזילה ישראל נפתרה הבעיה. כמובן שלצורך כך נדרשנו להתגבר על היעדר התמיכה בתוספים המאפיינת תמיד גירסאות מוקדמות, אך שוב, יש להניח כי לאחר השקת הגירסה הסופית של התוכנה בעיות אלה ייפתרו תוך פרק זמן סביר.
 

השורה התחתונה - מייל נטו

ת'אנדרבירד זכתה לשבחים רבים כאחת מתוכנות המייל החינמיות הטובות ביותר בשטח, והיא אכן כזו. אך אם אתם שוקלים לנטוש לטובתה את האאוטלוק שלכם, כדאי שתחשבו שוב. אמנם בכל הקשור לדואר גרידא ת'אנדרבירד יכולה להתמודד בגאון, אבל חסרים לה לא מעט מהכלים הנוספים שהפכו את אאוטלוק ואת Lotus Notes לפתרונות העסקיים המובילים בכל הקשור למייל, יומן ותיאום פגישות.
 
בלי בולשיט (צילומסך)
 בלי בולשיט (צילומסך)   
למרות תוספים שאפתניים מבית מוזילה, ת'אנדרבירד עדיין לא ממש מסוגלת להתחרות בתוכנות הקנייניות והמורכבות מבית מיקרוסופט ו-IBM במגרש של הגדולים. אבל אם מה שאתם רוצים הוא לקוח מייל רזה, נקי מבולשיט ושטויות ושניתן להוסיף לו תוספות מפה ועד מחר, ת'אנדרבירד בהחלט מסוגל לענות על הצרכים שלכם.

נודה על האמת, אין יותר מדי חידושים מרגשים בגירסה 2 בהשוואה לגירסאות הקודמות, אבל השיפורים הקטנים שנוספו לתוכנה בהחלט עושים את העבודה. מנגנון התיוג הפשוט והנוח, התצוגה המקדימה של הודעות המייל והתיקיות, ובעיקר הזריזות והמהירות שת'אנדרבירד מציגה בהשוואה לכבדות של אאוטלוק, הופכים אותה לפתרון אולטימטיבי למשתמש הביתי, שלא צריך מתוכנת הדואר שלו הרבה יותר מסתם דואר.

ת'אנדרבירד 2 רצה על חלונות, מקינטוש ולינוקס ודרישות הזיכרון והחומרה שלה צנועות למדי (דרישות מלאות כאן). הגירסה הסופית והרשמית צפויה להיות מושקת במהלך חודש אפריל, ואם קשה לכם לחכות תוכלו לנסות את גירסת RC1 הבשלה שבדקנו.

להורדת Thunderbird 2
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by